Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA :

GRUPA: Mare (5-6 ani)

PROPUNATOR :

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului

TEMA: ,,Familia mea''

Powered By

VDO.AI

PlayUnmute

Fullscreen

FORMA DE REALIZARE: Lectura dupa imagini

TIPUL ACTIVITATII: Activitate de comunicare de noi cunostinte

SCOPUL ACTIVITATII: Imbogatirea vocabularului activ si pasiv prin utilizarea cuvintelor din campul lexical
al cuvantului ,,familie''.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
Sa invete cuvinte noi in cadrul activitatii de invatare;

Sa utilizeze cuvinte noi in contexte adecvate;

Sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate cu elementele sugerate;

Sa desparta cuvintele in silabe;

Sa discute cu colegii si cu educatoarea;

Sa participe afectiv la jocurile de grup;

STRATEGII DIDACTICE: I Metode : conversatia , exercitiul , explicatia.

II Mijloace de invatamant : plansa , jetoane.

DURATA: 30 minute.

BIBLIOGRAFIE: M.Ed.C - Programa activitatilor instructiv -educative din gradinita de copii , Editura. V&
Integral , Bucuresti 2005;

Boca , Miron , Elena ; Chichisan , Elvira - Ghidul metodologic si aplicativ al educatoarei , Ed. Eurodidact,
Cluj-Napoca 2006 .

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC SI MODALITATI DE REALIZARE

STRATEGII DIDACTICE
EVALUAREA

1. Organizarea activitatii

Se aseaza scaunelele in semicerc , materialul este expus in fata copiilor , se organizeaza colectivul de
copii.

Observarea

Aprecierea comportamentului

2.Verificarea cunostintelor

Se va purta o scurta discutie cu copii:

,,Unde mergeti voi de la gradinita?'' (Acasa)

,,Cine va asteapta aici ?'' (Mama, bunica)

,,Ce formeaza cei care locuiesc in aceeasi casuta?'' (O familie)

Conversatie

Aprecierea orala

3. Captarea atentiei

Se anunta tema activitatii si obiectivele propuse :


- Astazi copii, vom vorbi despre cei care locuiesc in aceeasi casa.

Explicatia

Observarea comportamentului

4. Dirijarea activitatii

In fata copiilor va fi expusa o plansa mare pe care vor fi desenate : o casa , o gradina , o tricicleta , o
minge , o masina. Usa casei , geamul casei , o tufa cu flori din gradina , tricicleta , mingea , portierea usii
vor fi detasabile. Sub fiecare element enumerat mai sus se va afla imaginea unui cuvant din campul
lexical al cuvantului familie.

a. Educatoarea va detasa usa casei. Aici apare mama si tata.

- ,,Cine locuieste in casuta?'' (Mama, tata)

- ,,Cum sunt ei?'' ()

Copilul care va fi mai activ va detasa geamul casutei descoperind imaginea bunicii.

- ,,Cine mai locuieste in casuta?'' (Bunica)

,,Ce face bunica?'' (Mancare)

- ,,Unde se afla ea?'' (In bucatarie)


In gradina va fi bunicul , sub tricicleta vai fi baiatul (fiul) , sub minge va fi fetita (fiica), din masina vor
cobori unchiul , matusa si verisorul.

Descoperirea fiecarei imagini vai fi urmata de o scurta convorbire in care copii vor identifica cuvantul din
campul lexical si vor specifica rolul si locul acestuia.

b. Dupa identificarea cuvintelor din campul lexical se va da un titlu imaginii prezentate :

- ,, Cum credeti voi ca s-ar putea numi acesta imagine?''

Raspunsurile copiilor vor fi canalizate spre titlul ,,Familia mea''.

Explicatia

Exercitiul

Aprecierea

5. Fixarea cunostintelor

,,Pentru a vedea cat de atenti ati fost , am pregatit o cutie in care se afla jetoane cu imagini. Pe rand va
veni cate un copil , va scoate o imagine , va spune pe cine reprezinta , va desparti cuvantul in silabe prin
batai din palme , apoi va forma o propozitie cu cuvantul din imagine.

Ex:

- ,,Cine este in imagine?'' (Mama)

,, Din cate silabe este format cuvantul mama?'' (Doua: ma-ma)


,, Sa formam propozitii cu cuvantul mama."

Vor fi antrenati cat mai multi copii in formarea propozitiilor.

Exercitiul

Aprecierea orala

6. Incheierea activitatii

Se vor face aprecieri individuale si generale asupra felului in care au lucrat in timpul activitatii.

Se va canta cantecul ,,Familia''.

S-ar putea să vă placă și