Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa : Mijlocie

Tema anuală de studiu: “Ce şi cum vreau sa fiu?”

Tema săptămanală :,,Sunt atâtea meserii îndrăgite de copii?”

Tema zilei: ,,Când voi fi mare, ce voi fi oare?”

Tema activităţii : ,, Meseria, brăţară de aur!”

Tipul activitatii : Formare de cunostinte, priceperi și deprinderi

Forma de organizare : Frontal, individual și pe grupuri mici

Forma de realizare : activitate integrată si activitate frontala

Componenta activităţii:

Activităţi de dezvoltare personlă (Întalnirea de dimineaţă)

Jocuri şi activităţi alese (etapa I si etapa a II-a )

Activităţi pe domenii experenţiale:

DOMENIUL OM SI SOCIETATE – Educaţie pentru societate - ,,Călătorie în lumea


meseriilor!” – convorbire si DEC - ,,Micii croitori” – pictură – linia si punctul – ca elemente de
limbaj plastic – integrată în sectorul Artă

Activitate de dezvoltare personală:

Întâlnirea de dimineață: salutul, prezența, calendarul naturii

Tranzitie: “Podul de piatră” - joc cu text şi cânt

“Bat din palme” - moment de înviorare

Jocuri și activități didactice alese:

ALA I :
Joc de masă: ,,Îmi aleg o meserie” - puzzle

Joc de rol: ,,De-a bucătarii” – salata verde

Constructii: ,,Atelierul de croitorie” – constructii prin alaturare si suprapunere

ALA II - Joc distractiv: ,,Buchetul florăresei”

Joc liniştitor: ,,Plimbă gândul”

Activități pe domenii experențiale : DOS – Educaţie pentru societate

Subiectul: “Călătorie în lumea meseriilor” – Convorbire

Scopul :

 Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a meseriilor indragite de copii,


stimularea curiozitatii pentru investigarea acestora;
 formarea deprinderii de a lucra în grup, dezvoltând relaţii de colaborare şi ajutor
reciproc.
Obiective: La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili :

 Să denumească materialele şi instrumentele de lucru;


 Să denumeasca meseriile afisate pe panouri;
 Să aprecieze lucrările proprii, dar şi pe cele ale colegilor;
 Să utilizeze creativ materialele descoperite în centre.
Strategii didactice:
Metode si procedee : explicatia, conversatia, expunerea, observarea, exercitiul, demonastratia,
turul galeriei.
Material didactic : Calendarul naturii, lipici, linguri de lemn, salata verde, lamaie, bol, sortulete,
cuburi, puzzle, cutite, furculite, paiete, flori din hartie, panouri, imagini cu diferite meserii,
rochite decupate.

Bibliografie :
 Laura Bochis, Carmen Ilifie, “Povesti terapeutice “, Editura Didactica, Cluj.
 Curriculum pentru invatamantul prescolar(3-6/7), MECT, 2008.
 Revista invatamantului prescolar,1-2/2010.
 Stefania Antonovici, Florica Mitu:”Metodica activitatilor de educarea limbajului in
invatamantul prescolar”, Editura Humanitas Educational, Bucuresti, 2005

DESFASURAREA ACTIVITATII

Etapele Conţinutul activităţii Strategii


activităţii didactice

1. Momentul Se creaza condiţii optime pentru desfăşurarea activităţilor: Conversaţia


organizatoric
 aerisirea sălii de grupa;
 se aranjează mobilierul;
 se aranjează materialul didactic in ordinea folosirii lui;
 se organizează colectivul de copii pentru „Întâlnirea
de dimineaţa”
2. Captarea Se va realiza prin prezentarea sub forma de surpriza a unui Conversatia
atenţiei plic primit de la postas. Suntem rugati sa ne gandim la
meseriile parintilor si sa parcurgem impreuna cerintele care Explicatia
ne sunt adresate in acest plic.

3. Anuntarea Se prezinta tema zilei în termeni accesibili copiilor ,, Conversaţia


temei, scopului si Meseia, bratara de aur!”.. Astazi vom observa cu atentie cat
a obiectivelor mai multe meserii pe care voi cand o sa fiti mari o sa va
alegeti ce veti fi. Explicaţia

4. Desfăşurarea (Educatie pentru societate) ADE-ul de astăzi se desfăşura


activităţii într-o manieră frontală. Copiii vor observa fiecare meserie.

Educatoarea porneste cu copiii intr-o calatorie pentru a


observa meseria si instrumentele care se folosesc in aceasta Explicatia
meserie.

Impreuna cu copiii vom descoperii panourile si vom merge cu


bicicleta, cu masina, cu trenul, cu avionul, cu picioarele (pe
jos) sa vizitam fiecare meserie expusa pe panou.

Voi pune fiecare copil sa spuna despre meseriile care ii plac si Conversaţia
ce beneficii ne aduce fiecare meserie si vom invata impreuna
fiecare meserie.

Educatoarea adreseaza cateva intrebari copiilor referitare la


diferite meserii: Conversatia
,, Cine face injectii?”

,,Cum se numeste ce-l care face rochii?”


,,Cine ne tunde?” Explicatia

După încheierea activitatii, prin tranziţie, copiii împreuna


cu educatoarea trec pe la centrele de inters (ALA I), cu
specificatia ca toti copii sa treaca pe la centrul unde sunt
materiale pentru realizarea rochitei.

5. Obţinerea La centrul Joc de masa copiii vor suprapune piesele jocului Explicaţia
performanţelor pentru a descoperi fiecarei meserie ce unelte ii trebuie pentru
Exerciţiul
as desfasura meseria.
Explicaţia
La centrul Joc de rol vor găsi pe măsuţa materialele necesare
pentru a prepara salata. Exerciţiul

La centrul Artă vor găsi pe măsuţă materiale necesare pentru Explicaţia


a picta rochita.
Exerciţiul
La centrul Construcţii au la dispoziţie cuburi pentru a realiza
Explicaţia
atelierul de croitorie. Fiecare copil va suprapune cuburi
pentru realizarea acesteia. Exerciţiul

6. Asigurarea După finalizarea lucrărilor, copiii vor face turul galeriei Conversaţia
retentiei si a împreună cu educatoarea, pentru a-şi prezenta lucrările în faţa
transferului colegilor.

Copiii vor fi surprinşi de munca pe care au desfăşurat-o


astăzi. Educatoarea face aprecieri asupra activităţilor derulate.
Vor derula un joc numit ,,Buchetul floraresei”. Acesta
constand in punerea la mana fiecaruia copil cate o floare din Jocul de
hartie creponata, iar eu voi striga copiii in functie de culoarea miscare
florii pe care acestia o au la mana.

După încheierea primului joc, vom trece la următorul joc


linistitor care se numeste „Plimba gandul”. Copiii vor sta Jocul linistitor
asezati in semicerc pe covor iar eu voi spune un detaliu
despre o meserie iar copiii se vor gandi la aceea meserie!

7. Incheierea Se vor face aprecieri asupra modului de îndeplinire a Conversatia


activitatii sarcinilor de către copii pe tot parcursul activităţilor .
Recompense
SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei debuteaza cu ,,Intalnirea de dimineata”. Salutul (Buna dimineata, mici


meseriasi!), urmeaza prezenta copiilor si completarea calendarului naturii. Se va stabili ziua,
luna, data, anotimpul, vremea.
Noutatea zilei o reprezinta un plic primit de la postas, in care se afla o scrisoare cu mesajul
,,Meseria, bratara de aur!”. Copiii raspund pe rand la aceasta intrebare. Intreb cativa copiii de ce
vor sa devina meseria respectiva cand vor fi mari. Pornind de la acest mesaj vom pleca intr-o
plimbare cu bicicleta, cu masina, cu avionul, cu trenul, cu picioarele (pe jos) pana ajungem la
panourile cu meseriile si uneltele acestora. In sala vor fi asezate panouri cu meseriile, iar copiii
denumesc meseria si uneltele fiecareia. Impreuna cu copiii vom vizita centrele de interes, unde
vor lucra. Tranzitia catre activitatile desfasurate la centrele de interes se va realize prin jocul de
miscare ,,Podul de piatra”.
Educatoarea prezinta materialele din centre si ce au de realizat:
La centrul Joc de masa, copiii vor primi puzzle cu meseriile si uneltele acestora.
La centrul Joc de rol vor gasi pe masuta salata verde, ridichi si ceapa verde, apoi vor prepara
salata.
La centrul Arta vor gasi pe masuta materiale necesare pentru a picta rochite, utilizand puncte si
lini.
La centrul Constructii au la dispozitie cuburi pentru a realiza atelierul de croitorie.
Preşcolarii îşi aleg centrul la care să lucreze, iar educatoarea le va spune că o sa-i
supravegheze cu atenţie pentru ca, la final, să treacă din nou împreună să vadă ce au realizat ei.
După finalizarea lucrărilor vor face turul galeriei împreună cu educatoarea pentru a-şi
prezenta lucrările în faţa colegilor.
Copiii vor fi surprinşi de munca pe care au desfăşurat-o astăzi. Educatoarea face aprecieri
asupra activităţilor derulate.
Vor derula un joc numit ,,Buchetul floraresei”. Acesta constand in punerea la mana
fiecaruia copil cate o floare din hartie creponata, iar eu voi striga copiii in functie de culoarea
florii pe care acestia o au la mana.
După încheierea primului joc, vom trece la următorul joc linistitor care se numeste „Plimba
gandul”. Copiii vor sta asezati in semicerc pe covor iar eu voi spune un detaliu despre o meserie
iar copiii se vor gandi la aceea meserie!După finalizarea jocului, copiii vor fi recompensati.

Activitatea se va încheia cu aprecierile adresate de catre mine copiilor.

S-ar putea să vă placă și