Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Grădinița cu P.P. Lumea Piticilor Dej


Educatoare: Graur Anca Andreea
Intervalul de vârstă: 4-5 ani
Grupa: Mijlocie ”Piticii veseli”
Tema anuală de studiu: „ Când cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului tematic: „Farmecul toamnei”
Tema săptămânii: „Fructe de toamnă”
Tema activității: „Mere parfumate”
Tipul activităţii: Activitate integrată ALA1+DLC+DOS+ALA2+ADP
Durata: o zi
Categorii de activități de învățare:
 Activități de dezvoltare personală
Rutine:Primirea copiilor, micul dejun, gustarea (deprinderi specifice)
Întâlnirea de dimineață: „De ce consumăm mere?”
Tranziții: „Mâna lebădă o fac”, ”1,2 să nu facem tărăboi”
Moment de mișcare: „Gimnastica de inviorare” „Vine ploaia pic, pic, pic”
 Jocuri și activități liber alese (ALA): ALA I:
 Joc de rol: „La piață”
 Ştiinţă: „Mere și pere” - sortează merele și perele după criteriile mărime,
formă
 Construcții: „Coșuri pentru fructe” - rotodiscuri
Activități pe domenii experiențiale:
Domeniul limbă și comunicare: „Povestea mărului buclucaș” de V. Șuteev –
povestea educatoarei
Domeniul om şi societate (activitate practică): „Coșul cu mere din livadă” - lipire
mere în coș
 ALA II:
 „Dansul merelor”
 ”Mărule buclucaș până unde mă lași să călătoresc?”
COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL DERULĂRII ACTIVITĂȚII
INTEGRATE:
A.1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
A. 2.1. Utilizează simţurile (văzul, auzul, tactil) în interacţiunea cu mediul apropiat;
B. 1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situații problematice
specifice;
C.1.2. Inițiază activități de învățare și interacțiuni cu copiii sau cu adulții din mediul apropiat;
C. 2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
C2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină
dificultăți;
C. 3.1. Manifestă creativitate în activități diverse;
D. 1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării
lui (comunicare receptivă);
D. 1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă);
D. 2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare;
E. 2.4.Efectuează operații de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor.
Obiective operaționale:
O1 - să execute cu sprijin/fără sprijin sarcini de realizare a unor materiale de învățare: să se
joace jocul de rol ”La piață”respectând indicațiile educatioarei;
O2 - să formeze grupe de mere , pere după formă, mărime, raportându-se la experienţa
anterioară;
O3 – să construiască, prin îmbinare, coșuri pentru fructe, cu ajutorul pieselor puse la
dispoziţie
O4 –să precizeze titlul și autorul poveștii,făcând apel la imaginile prezentate anterior de către
educatoare;
O5 – să recunoască personajele întâlnite pe parcursul poveştii, pornind de la planşele
prezentate anterior;
O6 -să aşeze siluetele personajelor din poveste pe machetă, în ordinea desfăşurării
evenimentelor, refăcând firul poveştii, cu ajutorul întrebărilor educatoarei;
O7– să execute exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii;
O8 –să denumească materialele de lucru puse la dispozițe de către educatoare;
O9 –să lipească merele în coș respectând indicațiile educatoarei, folosind tehnici de lucru
învățate ( lipirea);
Mijloace de învățământ: Calendarul naturii, planşe, siluete cu personaje din poveste,
machetă, mere, pere, prune, nuci, casă de marcat, coșulete, rotodiscuri;
Metode și procedee didactice: explicaţia, demonstraţia, problematizarea, conversaţia,
brainstorming-ul, turul galeriei; metoda RAI;
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe
Durata: o zi (tura I)
Evaluare:BIBLIOGRAFIE:
▪ Curriculum pentru educaţie timpurie (a copiilor de la naştere pȃnă la vȃrsta de 6
ani),M.E.N.,Bucureşti, 2019.
▪ Ȋnvăţămȃntul preṣcolar ȋn mileniul III – 2019,Autori: Prof. Silvia Breben, Elena Gongea,
Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Cristina Maria Ciocoiu.
▪ Tătaru, L., L., Glava, A., Chiș, O.,,,Piramida cunoașterii- repere metodice în aplicarea
curriculumului preșcolar”, Ed. Diamant, Piteşti, 2014
SCENARIUL ACTIVITĂȚII INTEGRATE

I.Moment organizatoric:
În vederea desfășurării activității în condiții optime, mobilierul este
aranjat corespunzător modului de concepere a activității și se asigură o atmosferă de lucru
adecvată.
II.Întâlnirea de dimineaţă:
Copiii sunt așezați în semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toți membrii
grupei.Întâlnirea de dimineață debutează cu salutul:
1.Salutul:
Pentru salut, se folosește tehnica comunicării rotative: pornind de la educatoare către
copilul din stânga, folosindu-se numele copilului( și se temină tot la educatoare). Copiii vor fi
salutați de către educatoare cu formula :” Bună dimineața:Grupa mijlocie piticii veseli. Iar
copiii se vor saluta cu formula de salut ”Bună dimineața pitic vesel .....
Tranziție:Calendaru-i încântat, / Că va fi iar încărcat/Cu nori ploaie sau furtună, /
Dar eu zic că-i vreme bună.
2.Prezenţa:
Prezența se va face la panoul de prezență. Copiii vor nominaliza absenții și vor întoarce
fotografiile acestora, numărând absenții. Se va stabili împreună câți copii au venit la grădiniță,
câte fete și câți băieți sunt, specificând care sunt mai mulți, fetițele sau băieții.
3.Calendarul naturii:
Calendarul naturii este indispensabil pentru a cultiva spiritul de observație al copiilor
în legătură cu schimbările care au loc în mediul înconjurător și pentru a realiza orientarea în
timp. Se precizează anotimpul, luna, anul, ziua săptămânii și copiii stabilesc cum este vremea
afară. Copiii vor observa aspectele naturii:afară plouă(este ceață), soarele este acoperit de nori
pufoși, copiii se îmbracă cu haine groase.Tot aici copiii își vor reaminti reguluile grupei.
Momentul de mişcare: este realizat prin poezia ”Dacă vreau să cresc voinic”
4.Împărtăşirea cu ceilalţi:
Se va realiza prin precizarea și argumentarea opiniei ”De ce consumăm mere?” ”
5. Activitatea de grup:
Se va realiza prin cântecelul ,,Vine ploai pic, pic, pic ”
6.Noutăţile zilei:
În sala de grupă își face apariția un copăcel înverzit care le va spune copiilor că vine
dintr-o livadă. Copăcelul le spune că livada este așa de supărată pentru că toate merele au
căzut și nu le-a adunat nimeni.
II. Captarea atenției:
Copăcelul le spune copiilor că are o scrisoare pentru ei. După ce le citește scrisoarea copiilor
le arată surprizele care le mai are pentru ei ( mere, pere, prune, nuci, rotodiscuri , casă de
marcat mere mari și mici, pere, machetă cu elemente lipsă).Copăcelul îi roagă pe copiii să
facă în așa fel încât cu surprizele aduse de el să înveselească livada.
III. Anunțarea temei și a obiectivelor:
Se prezintă copiilor tema zilei „Mere parfumate” şi obiectivele urmărite. Se prezintă
centrele de interes la care se vor juca: Joc de rol :”La piată”, unde copiii cumpară fructe
parfumate, Construcții: aici copiii confecționează coșulețe pentru fructe, Știință: copiii vor
sorta mere și pere după formă și mărime.
Astăzi vă voi spune ”Povestea mărului buclucaș” și vom realize un coș cu mere care se
găsește în livadă.
IV. Dirijarea învăţării şi obţinerea performanţei
ALA1
Educatoarea le prezintă copiilor centrele de interes deschise şi sarcinile de lucru. Vor fi
deschise trei centre:
JOC DE ROL: ”La piață”
Cu materialele puse la dispoziție copiii vor avea sarcina să se joace jocul La piață .
ȘTIINȚĂ: “Mere și pere ” -sortare de mere și pere după formă și mărime
Cu materialele puse la dispoziție copiii vor avea sarcina să sorteze mere și pere după
formă și mărime.
CONSTRUCȚII: ”Coșuri pentru fructe” -rotodiscuri
Cu jucăriile puse la dispoziție copiii vor realiza coșulețe pentru fructe.
După ce li se vor prezenta centrele și copiii vor fi așezați la măsuțe vor face un
exercițiu de încălzire a mușchilor mici ai mâinii pe tranziția Mișcăm degețelele, /Batem tare
palmele/să se facă liniște. Copiii încep să lucreze la centrele de interes deschise.
Evaluarea activității de la centre se face prin metoda”Turul Galeriei ” iar materialele
confecționate la centre se vor flolosi la activitățile pe domenii experiențiale. Înainte de a le
spune povestea vom repeta cântecul ”Vine ploaia pic, pic,pic”.
Domeniul limbă și comunicare
La întoarcere în sala de grupă, copiii sunt aşezaţi în semicerc. Eduatoarea începe povestea,
anunţând titlul şi autorul. Incepe să redea conținutul poveștii cu intonația adecvată, cu
tonalitatea potrivită, cu modularea vocii, pentru a imita personajele, cu marcarea pauzelor
determinate de punctuație, mimică și gesturi adecvate situațiilor.
Pe parcursul poveştii, educatoarea le prezintă copiilor planşe cu imagini sugestive din
poveste, în ordinea cronologică. Copiii ascultă cu atenţie povestea şi urmăresc cu interes
planşele cu imaginile sugestive poveştii.
Pe parcursul poveștii educatoarea explică cuvintele necunoscute (buimac, harță,
izbucnit…)Copiii ascultă cu atenție povestea.
Copiii vor avea de repovestit conţinutul poveştii, cu ajutorul întrebărilor educatoarei,
aşezând pe o machetă personajele întâlnite în poveste, în ordine cronologică.Eucatoarea va
scoate in evidență faptul că toată lumea a fost mulțumită cu judecata pe care a făcut-o ursul
Domeniul om și societate Activitate practică
Se propune apoi copiilor să realizeze o lucrare practică . ”Coșul cu mere din livadă!”
Intuirea materialelor
Copiii sunt aşezaţi la măsuţe, unde intuiesc materialele de lucru necesare.Lipici
Coșuleț, mere decupate fișa cu pomul care reprezintă mărul..
Prezentarea modelului educatoarei:
Voi prezenta copiilor lucrarea model. Voi explica şi demonstra tehnicile de lucru
pentru realizarea temei propuse.
Demonstraţia şi instructajul verbal:
Copii,vom aplica pasta de lipit pe coșuleț după care așezăm coșulețul sub mărul de pe
fișă și apăsăm ușor cu vârful degetelor ca să se lipească.La fel vom proceda și cu merele, vom
aplica pasta de lipit după care le vom așeza în coșuleț.
V. Asigurarea retenţiei şi a transferului
Încălzirea muşchilor mici ai mâinii:
Ca să ne putem apuca de lucru, mai întâi vom efectua o serie de exerciţii pentru încălzirea
muşchilor mici ai mâinii pe tranziția ”Mâna lebădă o fac!”
Executarea independentă a lucrării de către copii:
La semnalul educatoarei, copiii vor începe să lucreze.
În timp ce copiii lucrează, educatoarea va da indicații, va ajuta acolo unde este cazul.
Voi utilize instructajul verbal referitor la utilizarea corectă a materialelor şi corectitudinea
tehnicilor de lucru învățate (lipirea).
Analiza şi evaluarea lucrărilor:
Cu ajutorul metodei Turul galeriei, copiii își prezintă lucrările, lucrări pe care le vor
pune pe machetă pentru a realize o livadă de meri.
VII. Asigurarea feedback-ului și evaluarea:
Ne vom juca un joc (prin metoda R.A.I adaptată) cu ajutorul unui măr . Le voi adresa
copiilor întrebări legate de activitățile de astăzi ( copiii îşi spun propria opinie despre cele
învăţate).
Le voi spune copiilor că ne vom juca jocul de mișcare ”Mărule buclucș, până unde mă
lași să călătoresc?”
Copilul care va fi mărul buclucaș va sta cu fața la grupul de copii. Copiii vor sta la o
distantă mai mare de Mărul buclucaș.Pe rând,fiecare copil întreabă:Mărule buclucaș,până
unde mă laşi să călătoresc?Aceasta răspunde de ex:doi paşi de şoricel spre dreapta,sau 1 pas
inainte şi te dai peste cap”-fantezia nu are limite. Cine ajunge primul/prima lângă Măr,devine
noul Măr buclucaș.
Dansul fructelor Educatoarea va pune o melodie de toamnă pe ritmul căreia se vor
face pași de dans pe care copiii trebuie să îi imite.
VII. Încheierea activităţii şi aprecieri finale
La sfârșitul activității educatoarea împreună cu ,,Copăcelul” va face aprecieri finale, frontale
și individuale asupra modului de lucru, a lucrărilor copiilor, îi va recompensa pe toți copiii
pentru efortul depus și vor fi recompensați cu dulciuri și cu buline vesel

S-ar putea să vă placă și