Explorați Cărți electronice
Categorii
Explorați Cărți audio
Categorii
Explorați Reviste
Categorii
Explorați Documente
Categorii
19 VASLUI
COALA GIMNAZIALALEXANDRA NECHITA
Grupa MARE A
Educatoare CMPANU LIDIA
PROIECT DE ACTIVITATE
UNITATEA: Grdinia cu P.P. Nr. 19 Vaslui
GRUPA: Grupa mare A - nivel II
TEMA ANUAL: ,,Cum este, a fost i va fi aici pe pmnt?
TEMA: Micii exploratori n lumea animalelor
SUBTEMA: Lumea fascinant a animalelor
TEMA ZILEI: Pinochio n lumea animalelor
FORM DE ORGANIZARE: Pe grupuri, individual, frontal.
FORMA DE REALIZARE: ALA I+ ADE (D+DOS-joc didactic + lipire)+ ALA II
TIPUL ACTIVITII: Verificare i consolidare de cunotine, priceperi i deprinderi
LOC DE DESFURARE: Sala de grup
DURATA: O zi
SCOPUL ACTIVITII:
Cunoaterea unor aspecte ale lumii nconjurtoare animale mediul de via, nfiare,
hrana, puii, etc.
ACTIVITATI LIBER ALESE (ALA I)
BIBLIOTEC:,,Cartea mea cu litere i animale - exerciii grafice, citire de imagini;
S traseze semnele grafice (litere mari de tipar) pe spaiu punctat pstrnd poziia corect a
corpului;
S citeasc imaginile din crile cu animale.
Materiale: fie de lucru, nstrumente de scris (carioca), cri de poveti cu animale.
ART: Animalul preferat-desen n contur
S foloseasc culori corespunztoare pentru a colora imaginea dat;
Material didactic folosit: fie, creioane colorate.
JOC DE MAS: Reconstituie imaginile cu animale!-puzzle cu animale
S mbine corect piesele pentru realizarea ntregului;
S discute cu membrii grupului animalul din imagine pe baza cunotinelor dobndite;
Material didactic folosit: puzzle cu animale
ACTIVITI I JOCURI RECREATIVE (ALA II):
,,Carnavalul animalelor- montaj artistic
ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP)
NTLNIREA DE DIMINEA - Prietenii animalelor: salutul, prezena, calendarul naturii.
NOUTATEA ZILEI: Invitatul special Mriorul Pinocchio
MESAJUL ZILEI: Animalele ocrotii i prieteni devenii!
TRANZIII: Cte unul pe crare-joc cu text i cnt
n pdure- joc cu text i cnt
RUTINE: mi atept rndul- deprinderea de a anuna prin ridicarea minii cnd solicit un
anumit lucru;
Prietenul la nevoie se cunoate deprinderea de a se ajuta n rezolvarea sarcinilor.
2. Breben Silvia, Goncea Elena, Ruiu Georgeta, Fulga Mihaela. ,,Metode interactive de
grup - ghid metodic, Editura Arves.
3. Laurenia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea - Activitatea integrat din
grdini-ghid pentru cadrele didactice din nvmntul preuniversitar, 2008, Editura DPH;
4. Cameli Munteanu, Eusebiu Neculai Munteanu, - Ghid pentru nvmntul precolar, 2009,
Editura Polirom Iai
SCENARIUL ZILEI
Programul zilei ncepe cu ntlnirea de diminea. n cadrul acestei etape copiii vor ntra n
sala de grup intonnd cntecul Ursuleii s-au trezit i se vor aeza n semicerc. Educatoarea i va
saluta cu ajutorul apelativelor stimulative pentru copii, Bun - dimineaa animlue vesele!. Copiii
rspund la salut dup care vor continua s se salute ntre ei n funcie de animalele cunoscute: Bun
dimineaa celu jucu!,; Bun dimineaa ursule iste. Se vor utiliza formule specifice de salut,
ct mai distractive, atrgtoare i mobilizatoare.
n continuare se va face prezena unde un copil va numi colegii n funcie de fotografiile de
pe panoul de prezen. Fotografiile celor abseni se ntorc cu spatele.
Se trece la discutarea calendarului naturii cu reperele temporale ale zilei: anotimp, ziua,
data, anul. Precizarea caracteristicilor climatice ale zilei. Se vor aeza simbolurile corespunztoare.
n acest moment se realizeaz i mprtirea cu ceilali. Printr-o scurt prezentare a lunii
mriorului educatoarea va drui copiilor cte un mrior. Copiii vor primi mrioarele, le vor
admira i vor descoperi ce animal este pe mrior. n continuare copiii vor spune ce animale prefer
i de ce, precum i ce animale au acas i numele acestora.
Noutatea zilei se va realiza prin prezentarea musafirului surpriz i anume Mriorul
Pinochio. Pinochio se prezint i le spune c a fost trimis la grdini de Zna cea bun cu o
scrisoare pe care o pred educatoarei s o citeasc:
Dragi copii,
Eu tiu c voi iubii animalele i avei multe
cunotine despre acestea, de aceea l-am trimis astzi la
voi pe Pinochio s participe la activitile voastre pentru
a a afla i el ct mai multe lucruri despre animale. V-am
trimis alturi de scrisoare, mai multe materiale de care
vei avea nevoie n activitile de azi, i cteva probe pe
care doresc s le ndeplinii. Dac voi fi mulumit de
rspunsurile i de purtarea voastr vei avea parte de o
surpriz frumoas la sfritul zilei.
V mulumesc i v doresc succes!
Zna animalelor
Educatoarea va deschide plicul n care se gsete prima sarcin care i va ndruma pe copii
spre centrele de interes. Va prezenta fiecare centru de interes deschis i le va explica copiilor ce au
de lucru. Copiii, n funcie de dorina fiecruia, se vor mpri i i vor alege centrul la care vor s
lucreze innd cont de sarcinile cerute de educatoare: la art vor colora n contur imaginea; la
biliotec vor rsfoi cri cu animale i vor trasa semne grafice pe spaiul punctat; n sectorul joc de
mas vor reconstitui imagini cu animale.
Trecerea de la activitile pe arii de stimulare la activitile pe domenii expereniale se va
realiza prin tranziia Cte unul pe crare.
Activitatea pe domenii expereniale va integra domeniile tiine i Om i Societate. Acum
le va fi prezentat o nou sarcin propus de zn. Pentru a-i arta lui Pinocchio cte lucruri tii
voi despre animale v propun s jucai un joc cu tema Prieteni fr grai. n prima parte a jocului
copiii vor recunoate, denumi animalele, vor stabili mediul de via i hrana fiecruia, vor realiza o
piramid cu animalele cunoscute prin rspunsul la ghicitori, vor juca jocul Moul cu plrie.
Dup ce Pinocchio se declar mulumit de rspusurile copiilor prin tranziia Graiul animalelor
copiii se vor deplasa la mesue unde vor descoperi ultima surpriz. Zna le propune s realizeze
Daruri pentru Pinocchio. Copiii vor confecina mrioare i le vor expune pe panourile special
amenajate. Prin metoda Turul galeriei lucrrile vor fi analizate i apreciate.
n ultima parte a zilei copiii vor costumai n diferite animale vor prezenta un program
artistic Carnavalul animalelor.
La terminarea activitilor se vor observa produsele realizate, se va aprecia modul de lucru,
copiii vor fi recompensai cu ecusoane desemnndu-i astfel Prietenii animalelor.
Pe parcursul ntregii zile, alturi de tranziii se vor realiza i activiti de rutin: mi atept
rndul- deprinderea de a anuna prin ridicarea minii cnd solicit un anumit lucru; Prietenul la
nevoie se cunoate deprinderea de a se ajuta n rezolvarea sarcinilor.
Finalitatea zilei o constituie darurile pentru Pinocchio: cartea realizat de copii n activitile
din ALA I, expoziia de mrioare i programul artistic pregtit de copii pentru invitai.
Secvenele
didactice
Coninutul tiinific
Moment
organizatoric
Captarea
ateniei i
anunarea
temelor
Reactua
lizarea
cunotin
elor
Strategii didactice
Metode i
Mijloace de
procedee
nvmnt
Conversaia
Surpriza
Explicaia
Lectura
educatoarei
Stimularea
interesului
pentru
activitate
Observaia
Conversaia
Explicaia
Demonstraia
Exerciiul
Explicaia
La biliotec vor rsfoi cri cu animale i vor Conversaia
Exerciiul
trasa semne grafice pe spaiul punctat.
Ppua
Pinocchio
Scrisoare de
la Zna cea
bun
Evaluare
Se
propune
desfurarea
jocului Lectura
educatoarei
Prieteni fr grai.
Desfurarea jocului se realizeaz prin
prin rezolvarea unor probe propuse de
zn.
Conversaia
EXPLICAREA REGULILOR DE
JOC.
fie, creioane
colorate
fie de lucru,
carioca
Cari
illustrate cu
animale
puzzle cu
animale
Scrisoare de
la Zna cea
bun
Medalioane
Aprecieri
individuale
Aprecieri
individuale
Aprecierea
modului de
cooperare cu
ceilali copii
pentru a
finaliza
lucrarea.
Stimularea
interesului
pentru
activitate
Explicaia
Demonstraia
Exerciiul
cu animale
Marioneta
Zmbrici
Cuc cu
animale din
plastic
Panou
expunere
stelue
Explicaia
Exerciiul
Explicaia
Machete
reprezentnd
o csu, o
pdure i o
jungl;
Aprecierea
respectrii
sarcinii date
Instructajul
verbal
Exerciiul
Aprecierea
rezolvrii
corecte a
sarcinilor date
Piramida
animalelor
Explicaia
Siluete
reprezentnd
hrana
animalelor
Crmizi
ilustrate
Aprecierea
capacitii de a
clasifica
animalele dup
hran
(carnivore,
erbivore,
omnivore)
Obinerea
performanei
Asigurarea
reteniei i a
transferului
Explicaia
Demonstraia
Plrie
Aprecierea
rspunsurilor
date
Exerciiul,
Conversaia
Explicaia,
Demonstraia
Coulee cu
plicuri, carton
pentru
mrioare,
aracet,
pensoane
Aprecierea
rezolvrii
corecte a
sarcinilor date
Micm degeelele,
Frecm bine palmele
Vreau acum ca s lucrez
Pentru asta exersez.
Mna mea uoar
Prinse a zbura
Strnge pumnul bine
Exerciiul
Voi lucra cu ea.
Se trece la realizarea propriu zis a lucrrii.
n timp ce copiii execut lucrrile, voi trece
pe la fiecare mas pentru ai ndruma,
ncurajndu-i.
Evaluarea
activitii
Panou
expunere
lucrri
Apreciri
stimulative,
aplauze.
Costume
Ecusoane
Aprecieri
verbale
individuale i
colective
Stimulente