Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de activitate integrată

-grad didactic I-
Grupa: mare ”Aricilor”
Tema săptămânii: Cum a fost, este și va fi aici pe pământ?
Subtema: ”Călătorim în țara cu mult soare
Unde ne-așteaptă frumoase animale.”

Obiectivele zilei:
Formative:
 Formarea și dezvoltarea capacității copiilor de a cunoaște și a înțelege
aspecte ale mediului înconjurător, precum și stimularea curiozității pentru
investigarea acestuia;
 Formarea reprezentărilor despre poziția pe care îl ocupă un obiect în spațiu;

 Formarea deprinderii de a asculta cerințele educatoarei și de a acționa corect


în raport cu acestea.
Educative:
 Dezvoltarea spiritului de colaborare între copii și încurajarea activității în
echipă pentru îndeplinirea sarcinilor propuse pe parcursul activității
didactice.
Informative:
 Îmbogățirea și activizarea vocabularului cu adverbe de loc și locuțiuni
adverbiale.

Activități de învățare:
A. Jocuri și activități didactice alese:
Artă: ”Petele girafei”
Știință: ”Caută apa!”
Joc manipulativ: ”Rezolvă cifrul secret!”
B. Activitate integrată pe domenii experiențiale:
Științe, Limbă și comunicare: ”Unde se află?”
(joc didactic interdisciplinar)
C. Activitate de dezvoltare personală:
”Parada elefanților” (joc de mișcare)
Jocuri și activități didactice alese

Centrul de interes
”Artă”

Subiectul: ”Petele girafei!”


Mijloce de realizare: lipire
Obiectiv operațional: să lipească bucăți de hârtie glasată pe o suprafață dată.
Strategii didactice:
a. Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul
b. Materiale didactice folosite: lipici, hârtie glasată roșie, siluete de carton
reprezentând girafe.

c. Forma de organizare: de grup


Desfășurarea activității: copiii vor avea sarcina de a lipi girafei ”petele”,
încadrându-se în suprafața siluetei de carton.

Centrul de interes
”Știință”

Subiectul: ”Caută apa!”


Mijloce de realizare: experiment
Obiectiv operațional: să identifice recipientul cu apă, folosindu-se de simțul
gustativ.

Strategii didactice:
a. Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul
b. Materiale didactice folosite: recipiente cu diferite lichide (apă, suc,
lapte, ceai), paie

c. Forma de organizare: de grup


Desfășurarea activității: copiii vor avea sarcina de a gusta, cu ajutorul paiului,
conținutul fiecărui recipient, desemnându-l pe cel cu apă.

Centrul de interes
”Joc manipulativ”

Subiectul: ”Rezolvă cifrul secret!”


Mijloce de realizare: asamblare
Obiectiv operațional: să așeze corect, respectând anumite cerințe, un ansamblu
de figurine.

Strategii didactice:
a. Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul
b. Materiale didactice folosite: ”lada comorii”, figurine cu animale
sălbatice

c. Forma de organizare: de grup


Desfășurarea activității: copiii vor avea sarcina de a așeza figurinele de animale
sălbatice în căsuțele aferente cifrului secret al ”lăzii comorii”, respectând o anumită
ordine dată.
Activitate integrată
pe domenii experiențiale

Domenii de activitate: Științe, Limbă și comunicare


Subiectul: ”Unde se află?”
Mijloc de realizare: joc didactic interdisciplinar
Tipul de activitate: dobândire de cunoștințe
Obiective de referință vizate:
1.Domeniul Științe:
Să înțeleagă și să numească relațiile spațiale relative, să plaseze obiecte
într-un spațiu dat ori să se plaseze corect el însuși în raport cu un reper
dat;
Să cunoască unele elemente componente ale lumii înconjurătoare, precum
și interdependența dintre ele.
2. Domeniul Limbă și comunicare:
 Să participe la activitățile de grup, inclusiv la activitățile de joc, atât în
calitate de vorbitor, cât și în calitate de auditor;
 Să folosească corect în comunicarea orală adverbul și locuțiunile
adverbiale.

Obiective operaționale:
a) Cognitiv-informaționale:
 Să identifice pozițiile spațiale propuse;

 Să plaseze obiecte într-un spațiu dat: sus, jos, în mijloc, pe, sub, stânga,
dreapta, lângă, aproape, departe, în mijloc, deasupra, dedesubt;
 Să stabilească relații poziționale între obiecte după diferite criterii, realizând
comparații (exemplu: față în față, una lângă alta etc.);
 Să folosească în propoziții simple sau dezvoltate adverbele de loc și/sau
locuțiunile adverbiale.
b) Afectiv-atitudinale:
 Să colaboreze în cadrul grupului pentru realizarea și finalizarea unor sarcini
date;
 Să se conformeze regulilor jocului didactic;

 Să participe activ și afectiv la activitatea educativă.

Strategii didactice:
a. Sarcina didactică:
 recunoașterea poziției obiectelor în spațiu și folosirea corectă a cuvântului
corespunzător reprezentării spațiale;
 folosirea corectă în propoziții a adverbelor de loc și a locuțiunilor adverbiale.

b. Regulile jocului:
 La o bătaie din palme, copiii închid ochii.
Educatoarea așează obiectul într-un anume loc. La
două bătăi din palme, deschid ochii, precizează
poziția spațială a obiectului și formulează
propoziții care conțin adverbul de loc sau
locuțiunea adverbială potrivită.

c. Elemente de joc: închiderea și deschiderea ochilor, aplauze


d. Metode și procedee: conversația, observația, explicația, demonstrația,
exercițiul, jocul, ”călătorie misterioasă”, brainstormingul, surpriza

e. Mijloace de învățământ: ghem de ață, păianjeni de jucărie, gentuțe de


călătorie, ”balon cu aer cald”, decor junglă, siluete de carton ale
animalelor sălbatice, harta și jurnalul călătoriei, premii surpriză

f. Forme de organizare: frontal, pe grupe


g. Metode de evaluare: observarea sistematică a comportamentelor,
chestionarea orală, probe practice, corectarea răspunsurilor, aprecieri
stimulative.
Desfășurarea activității:
Introducerea în activitate și captarea atenției
În cadrul întâlnirii de dimineață se va desfășura jocul creativ ”Pânza de
păianjen” ce se va ”țese” la denumirea câte unui animal sălbatic de către fiecare copil.

Prezentarea titlului jocului și a obiectivelor


”Copii acum ne vom juca jocul Unde se află păianjenul, învățând astfel să
denumim corect locul pe care acesta îl ocupă în spațiu.”

Dirijarea învățării
a. Familiarizarea copiilor cu jocul
Se va explica jocul și regulile lui: la o bătaie din palme, copiii închid ochii.
Educatoarea va așeza păianjenul într-un anume loc. La două bătăi din palme, copiii
deschid ochii și vor preciza locul în care este pus păianjenul. Vor fi aplaudați copiii
care denumesc corect poziția spațială, dar și vor formula o propoziție cu aceasta.

b. Executarea jocului de probă


Se realizează de către educatoare care va așeza păianjenul într-un anumit
loc, va denumi poziția spațială respectivă, dar și va exemplica formularea unei
propoziții.

c. Desfășurarea propriu-zisă a jocului


Fiecare copil va denumi o poziție spațială, formulând și propoziția care va
conține adverbul sau locuțiunea adverbială corespunzătoare. Jocul continuă până se
ocupă toate pozițiile spațiale propuse. Se aplaudă răspunsurile corecte.

d. Complicarea jocului
Educatoarea va face ”greșeli” intenționate în ceea ce privește denumirea
unei poziții spațiale, iar copii vor identifica și corecta ”greșelile”.
e. Asigurarea feed-back-ului
Se realizează prin metoda interactivă de grup ”Călătorie misterioasă”. Se
formează echipe de câte trei copii, care vor primi câte o gentuță de călătorie,
fiecare copil din echipă având câte un obiect diferit de ceilalți coechipierii. Aceste
lucruri îi vor ajuta pe copii în timpul călătoriei .
Motivația călătoriei o constituie furtul jurnalului de călătorie al
exploratorului. Pentru găsirea acestuia se va porni într-o expediție prin savană,
aceasta fiind ultima locație vizitată de explorator.
Expediția se va desfășura conform indicațiilor unei hărți.
Astfel vor fi introduse centrele de interes, rezolvarea sarcinilor acestora
va duce la recuperarea jurnalului pierdut.

f. Încheierea activității
”La întoarcerea acasă” din expediție, copiii vor fi
apreciați și premiați pentru comportamentul din timpul
activității didactice.

Material bibliografic:
1) Laurenţiu Culea (2008), “Activitatea integrată din grădiniţă –ghid metodic”,
București, Editura Didactica Publishing House;
2) Munteanu Camelia, Munteanu Eusebiu (2009), ”Ghid pentru învățământul
preșcolar –o abordare din perspectiva noului curriculum”, București, Editura
Polirom.
Activitate de dezvoltare personală

Subiectul: ”Parada elefanților”


Mijloc de realizare: joc de mișcare
Obiectiv operațional: să meargă aplecat, conform indicațiilor date.
Strategii didactice:
a. Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul
b. Forma de organizare: de grup
Desfășurarea activității: Copiii se vor pregăti conform indicațiilor menționate:
primul copil va întinde o mână spre înainte, în dreptul nasului său (trompa
elefantului), iar cealaltă mână o va întinde între picioare (coada elefantului). Astfel
poziționați se vor așeza unul după altul. Se vor deplasa aplecați, ținându-se unul de
”coada” celuilalt cu ”trompa”.

S-ar putea să vă placă și