Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 09.10.2023
Grupa: mică B
Educator: Gevelică Bianca Giorgiana
Grădinița: Grădinița cu Program Prelungit nr. 38 Timișoara
Tema anuala: „Cine sunt/suntem?”
Proiect tematic: „Eu și lumea mea”
Domeniul experiențial: Științe – cunoașterea mediului
Subtema: „Mama, tata și cu mine!”
Subiectul activității: „Familia mea!”
Tipul activității: predare-învățare
Mijloc de realizare: Lectură după imagini

Scopul lectiei: Dezvoltarea capacităţii de a percepe în mod sistematic imaginile, antrenarea deprinderii de a anal
iza conţinutul tematic şi de a sintetiza informaţiile însuşite, prin utilizarea unui limbaj adecvat.
Obiective operationale:
O1: să identifice cel puțin trei membrii ai familiei, pe baza imaginilor prezentate;
O2: să descrie cel puțin o activitate, pe baza imaginilor prezentate;
O3: să identifice încăperile unei locuințe, pe baza imaginilor prezentate;
O4: să manifeste interes față de activitatea propusă.
Strategii didactice:
Metode si procedee: observația, conversația, explicația, problematizarea, exercițiul.
Forme de organizare: frontal, individual
Resurse umane: 25 de preșcolari;
Resurse materiale: fetița Dana, tablou reprezentând o casă, o grădină, o bicicletă, o minge, imagini cu membrii
familiei, bilete cu membrii unei familii
Durata: 10-15 minute
Bibliografie:
1. Curriculum pentru educația timpurie 2019, anexa la ordinul ministrului Educației Naționale nr. 4.694/2.08.2019
2. Lespezeanu, M., 2007, Tradiţional şi modern în învăţământul preşcolar, Colecţia Didactica Esenţial, Bucureşti
Scenariu didactic
Secvențele Conținutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare
activității Ob. Metode si Mijloace de Forme de
Op. procedee învățământ organizare

Momentul Asigurarea climatului necesar desfăşurării


organizatoric activității:
1 n min.  aerisirea sălii de grupă;
 aranjarea scaunelor sub formă de
semicerc;
 pregătirea şi distribuirea materialului pe
mese;
 intrarea organizată a copiilor în sala de
grupă.
Captarea Se prezintă copiilor, sub forma unei surprize, fetița Conversația Fetița Dana Frontal Capacitatea
atenției Dana care le va adresa câteva întrebări: copiilor de
2 min. - ,,Unde mergeţi voi după ce plecați de la Observația a răspunde
grădiniţă?’’ (Acasă) la întrebări
- ,,Cine vă aşteaptă aici ?’’ (Mama, tata,
bunica)
- ,,Ce formează cei care locuiesc în aceeaşi
căsuţă?’’ (O familie)

Anunțarea „Astăzi, împreună cu fetița Dana, vom „citi” un Conversația Frontal Capacitatea
temei și a tablou pe care l-a adus pentru a face cunoștință cu copiilor de
obiectivelor membrii unei familii.” a asculta
1 min. un mesaj
Dirijarea O4 Copiilor le este prezentat un tablou care sugerează Conversația Tablou cu Frontal Capacitatea
învățării imaginea unei case, o grădină, o bicicletă, o imaginea unei copiilor de
10 min. minge. case, o a fi atenți
Copiii vor enumera elementele compoziționale grădină, o
observate în mod spontan și contemplativ. Observația bicicletă,o
- „Ce vedeți în acest tablou?” minge
- „Ce culoare are căsuța? Dar bicicleta,
mingea?”
- „Ce credeți că se află sub fiecare obiect?”
Copiii vor fi lăsați să dea frâu liber imaginației,
spontaneității, creativității. Capacitatea
Educatoarea dirijează percepția copiilor către copiilor de
planul central al tabloului și copiii vor fi îndrumați a răspunde
să identifice componentele acestuia, respectiv la întrebări
membrii familiei, să îi denumească, să identifice
comportamentele sugerate de imagini și să
interpreteze imaginile pentru a ajunge la concluzii.

Sinteza parțială
Uşa casei, geamul casei, o tufă cu flori din Conversația Imagini cu Individual
O1 grădină, bicicleta, mingea vor fi detaşabile. Sub membrii unei
fiecare element enumerat mai sus se va afla familii
imaginea unui cuvânt din câmpul lexical al
cuvântului familie.

Educatoarea va detaşa uşa casei. Aici vor apărea Problematizarea


mama şi tata.
- ,,Cine locuieşte în căsuţă?’’ (Mama, tata)
- ,,Cum sunt ei?’’ (............)
O2 - „Ce fac ei?” (Curățenie)
- „Unde se află ei?” (În sufragerie)

Copilul care va fi mai activ va detaşa geamul


căsuţei descoperind imaginea bunicii.
- ,,Cine mai locuieşte în căsuţă?’’ (Bunica)
O3 - „Cum este bunica?” (..........)
- ,,Ce face bunica?’’ (Mâncare)
- ,,Unde se află ea?’’ (În bucătărie)
În grădină va fi bunicul, sub tricicletă va fi băiatul
(fiul), sub minge va fi fetiţa (fiica).

Descoperirea fiecărei imagini va fi urmată de o


scurtă convorbire în care copiii vor afla membrii
unei familii și vor specifica ce fac aceștia.

Sinteza finală a celor observate va fi realizată de


către educatoare.
Voi evidenția denumirea și rolul fiecărui membru
al familiei, cât și încăperile unei locuințe.
Obtinerea O1 Acest moment constă într-un joc care se defașoară Conversația Bilete Individual Capacitatea
performanței în următorul mod: de a realiza
5 min. O4  Prescolarii extrag dintr-un bol Observația corect
bilețele pe carte sunt diferite sarcina
imagini cu membrii unei familii; Explicația
 Asociază imaginea de pe bilețel cu
un membru al familiei; Exercițiul
 Preșcolarul care a ales un bilețel,
numește un alt preșcolar care să
extragă la rândul său un bilețel;
 La final, dupa ce toate biletelele au
fost extrase, prescolarii le vor
colora.
Evaluarea Se va realiza cu ajutorul unor întrebări: Conversația Întrebări Frontal Capacitatea
performanțelo  Despre ce am discutat astăzi? copiilor de
r  Ce sunt membrii familiei? a răspunde
2 min.  Ce activități vă place să realizați la întrebări
împreună cu familia?
Incheierea Se fac aprecieri individuale şi generale asupra
activității comportamentului și atitudinii copiilor la
1 min. activitate.
Copiii vor primi stimulente.
PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE : Gevelica Bianca Giorgiana

DENUMIREA ACTIVITATII : activitate matematicaSkip ad

TEMA : pozitii spatiale

TIPUL ACTIVITATII : formare si consolidare de deprinderi si priceperi

FORMA DE ORGANIZARE : activitate pe baza de exercitii

OBIECTIVE GENERALE

O1 - formarea cunostintelor si deprinderilor de a aseza in spatiu diferite obiecte ;

O2 - consolidarea deprinderii de a folosi corect limbajul matematic;

O3 - dezvoltarea atentiei voluntare si a operatiilor gandirii;

O4 - dezvoltarea spiritului de competitie.

OBIECTIVE OPERATIONALE

OO1 - sa recunoasca pozitii spatiale ale obiectelor asezate de educatoare ;

I 1 - copilul recunoaste pozitia in care a fost asezat obiectul ;

OO2 - sa aseze obiectele in diferite pozitii spatiale indicate de educatoare;

I 2 - copilul aseaza obiectele in pozitii spatiale indicate de educatoare;

OO3 - sa corecteze pozitii spatiale ale obiectelor in cazul asezarii intentionat gresit de catre educatoare;

I 3 - copilul corecteaza pozitii spatiale ale obiectelor.

CONDITII DE REALIZARE : folosind materialul didactic;


METODE SI PROCEDEE : conversatia, explicatia, exercitiul, corectarea;

MIJLOACE DE INVATAMANT

Material didactic : - distributiv: jetoane, fisa de evaluare;

- demonstrativ: diferite jucarii (iepuras, papusa, catel, elefant, maimuta), panoul cu buzunare;

SECVENTELE TIMP OB. CONTINUTUL DESFASURAREA ACTIVITATII EVALUAR


ACTIVITATII E
INVATARII
I.Captarea atentiei 3 min. Folosind metoda conversatiei, educatoarea
capteaza atentia printr-o discutie despre
asezarea in spatiu.

- Cine imi spune unde ne aflam? " (in clasa).

" - In fata clasei avem .( o masa )"

" - Dar in spatele clasei ? "


II. Anuntarea 1 min. - anuntarea temei " In concluzie clasa noastra este un spatiu, voi
temei activitatii aveti o pozitie la masa, masa in fata clasei,
1 min. paturile in spate, deci fiecare ocupam un loc in
II.Enuntarea spatiu."
scopului si a
obiectivelor Folosind metoda expunerii , educatoarea anunta
scopul si obiectivele activitatii:

" Astazi la activitatea de matematica vom juca un


joc pentru a vedea cat de bine cunoasteti voi
pozitiile spatiale. "
III. Prezentarea 5 min. O1 - recunoasterea Se evalueaza cunostintele copiilor prin mai multe I 1
continutului pozitiilor spatiale : pe, tipuri de exercitii cu privire la pozitiile spatiale.
O2 sub (dedesupt), in
dreapta,in Educatoarea va adresa intrebari legate de pozitia
O3 stanga,deasupra spatiala a mai multor jucarii fata de masa.
( iepuras, catelus, papusa, etc.)
O4 " - Unde se afla papusa ? " (pe masa).

OO1 " - Dar iepurasul ? " (sub masa).

" - Cum mai putem spune ? "(dedesuptul mesei ).

" - Avem masuta. In ce parte se afla scaunul


acesta fata de masa ? (in stanga). Dar
acesta ? (in dreapta mesei ).

" - Catelusul fata de masa unde se afla ?


(deasupra mesei).
IV. Obtinerea 15 min. OO2 - asezarea obiectelor de Alte tipuri de exercitii : I2
performantei si a catre copii in pozitiile
conexiunii inverse OO1 spatiale indicate de 1. Se va proceda asemanator primului exercitiu I1
educatoare ; cu deosebirea ca jucariile vor fi asezate in
OO3 pozitiile indicate de educatoare, de catre cei mai I3
- recunoasterea cuminti copii.
OO2 pozitiilor spatiale aratate I2
de educatoare ; (elefantul sub scaun, caietul in fata mesei-
OO2 inaintea mesei, caietul in spatele mesei-inapoia I2
- recunoasterea mesei).
OO2 pozitiilor spatiale ; I2
2. Educatoarea tine o ratusca in mana dreapta,
- asezarea corecta a ridicata sus, iar in mana stanga o alta ratusca, pe
jetoanelor in pozitiile langa corp.
spatiale indicate la
panoul cu buzunare "- Unde sunt asezate ratustele ? " (sus si jos).

- asezarea corecta a 3. Educatoarea aseaza papusa in diferite pozitii


jetoanelor in pozitiile spatiale, copiii fiind solicitati sa spuna daca este
spatiale indicate, la asezata corect.
masuta
(in fata, in spate, deasupra capului, pe langa
- asezarea fisei de corp: in mana dreapta si in mana stanga).
evaluare in pozitiile
indicate de educatoare 4. Folosind panoul cu buzunare copiii vor fi
solicitati sa aseze jetoane in partea stanga,
dreapta, intre, sus, jos, pe.

Fiind expus la panou iepurasul, copilul va fi


solicitat sa aseze in partea dreapta a acestuia
veverita. Un alt copil va aseza o alta veverita in
partea stanga.

Se poarta o discutie legata de pozitia iepurasului


fata de cele doua veverite.

5. Se va distribui material individual fiecarui copil,


acestia fiind solicitati sa aseze diferite jetoane
fata de un alt jeton in pozitiile spatiale indicate de
educatoare.

6. Se vor realiza cateva exercitii in legatura cu


pozitiile spatiale folosind fisa de evaluare.

(in mana stanga, sub masa, in mana dreapta, la


spate, sub masa, pe masa, deasupra mesei,
inaintea noastra, pe cap, dedesuptul scaunului,
pe masa).
V. Evaluarea 8 min. OO1 - evaluarea cunostitelor Evaluarea se va face prin rezolvarea unei fise. I1
performantelor despre pozitiile spatiale
prin rezolvarea fisei de
evaluare
VI. Incheierea 2 min. Se fac aprecieri generale si individuale asupra
activitatii activitatii.

Metode : conversatia.

S-ar putea să vă placă și