Sunteți pe pagina 1din 9

Hrițcu Teodora-Olguța

PIPP, Anul II, Grupa 2

PROIECT DIDACTIC

Data:
Grupa: mare
Tema anuală de studiu: Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?
Tema proiectului: Toamna
Tema săptămânală: Bogățiile toamnei
Domeniul experiențial: Domeniul limbă și comunicare (DLC)
Disciplina: Educarea limbajului
Titlul activitătii: Tablouri de toamnă
Mijloc de realizare: lectura după imagini
Tipul de activitate: consolidare

Scopul: consolidarea cunoștințelor copiilor despre anotimpul toamna, în plan lexical-semantic

Dimensiuni ale dezvoltării:


 Mesaje orale în diverse situații de comunicare
 Exprimarea orală a amesajului, a emoțiilor, etc. (comunicare expresivă)

Comportamente vizate:
 Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
 Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului
 Utilizează structuri orale simple
 Exersează și extinde progresiv vocabularul
Obiective operaționale:
O1: să denumească cuvinte din câmpul lexical al toamnei, elementele identificate pe planșe (în plan depărtat/apropiat)
O2:să descrie imaginile cu ajutorul întrebărilor adresate;
O3:-să recunoască elemente componente ale lumii înconjurătoare: fenomene ale naturii, munci specifice toamna;
O4:-să formuleze enunțuri scurte pe baza imaginilor;

Strategii didactice:
 Metode, procedee, tehnici: conversația, observația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea
 Mijloace de învățământ: planșe cu diferite imagini, săculeț
 Forma de realizare: frontal, pe grupuri

Resurse
 Temporale: 30-35 minute
 De spațiu: sala de grupă
 Umane: 25 de copii, cadrul didactic

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

NR. SECVENȚELE Ob CONȚINUT INSTRUCTIV-EDUCATIV Metode și procedee Materiale Forma de


CRT ACTIVITĂȚII . didactice de didactice organizar
. predare-învățare e

1. Moment organizatoric Se asigură cadrul necesar desfășurării


activității: se aerisește sala de grupă, se
pregătesc materialele și se așează scăunelele
în semicerc.

2. Captarea atenției Se va realiza prin introducerea personajului Conversația Imagine Frontal Evaluarea
supriză: Pictorul Toamnei. cu capacității
„Copii, astăzi la grădiniță a venit Pictorul Explicația Pictorul copiilor de
Toamnei, care a făcut o expoziție cu lucrările Toamnei a recepta
sale, doar că una din lucrări a fost ruptă, așa un mesaj
că cere ajutorul copiilor pentru a reface
tabloul din săculeț. Dacă Toamnei îi va
plăcea activitatea copiilor, vom descoperi
pictorului tabloul și el va putea să-și termine
expoziția.”

3. Anunțarea temei și a Le voi spune spune copiilor titlul activității: Conversația Frontal Evaluarea
obiectivelor Tablouri de toamnă și ceea ce urmează să capacității
facă: „Așadar, astăzi vom vizita expoziția Explicația copiilor de
pictorului, vom privi imaginile și le vom a asculta
descrie.” explicațiile
primite

4. Dirijarea învățării O1 Prezentarea planșei 1 Conversația Imagini Frontal capacitatea


 Observarea inițială, subiectivă, a de analiză
02 planșei 1 Exercițiul (Anexe Individual a imaginii
Se discută despre ceea ce observă copiii pe 1, 2) observate
03 planșa prezentată pe baza unor întrebări: Elemente de
problematizare capacitatea
04
-Ce vă atrage atenția în această imagine? de a asculta
-Ce vă place la acestă imagine? expunerea
educatoarei
 Observarea dirijată a planșei 1
Se vor adresa întrebări de la general la
particular, de la elementele din planul
apropiat către cele din planul depărtat.

-Ce vedeți în această imagine? (plan apropiat,


depărtat)
-Ce se află în partea de jos a imaginii?
-Ce anotimp credeți că este?
-Ce se observă pe iarbă?
-Cum este vremea?
-De ce e mai frig? Cum sunt îmbrăcați copiii?
-Ce culoare au frunzele copacilor?
-Ce fac copiii?
-Ce fructe culeg copiii?

 Sinteza parțială 1
Realizată de copii. Aceștia vor da un titlu
sugestiv tabloului
Prezentarea planșei 2
 Observarea inițială, subiectivă, a
planșei 2
Se discută despre ceea ce observă copiii pe
planșa prezentată pe baza unor întrebări:
-Ce vă atrage atenția în această imagine?
-Ce vă place la acestă imagine?

 Observarea dirijată a planșei 2


Se vor adresa întrebări de la general la
particular, de la elementele din planul
apropiat către cele din planul depărtat.
-Ce fructe vedeți în acestă imagine?
-Ce legume vedeți în acestă imagine?
-Cine poate culege aceste fructe și legume?
-Din ce legume putem face murături?
-Ce culoare au fructele? Dar legumele?
-În ce sunt puse merele? Dar cartofii?

 Sinteza parțială 2
Realizată de copii. Aceștia vor da un titlu
sugestiv tabloului.

 Sinteza finală
Voi prezenta pe scurt mesajul celor două
imagini. Toamna e un anotimp foarte frumos.
E bogată, colorată, plină de activitate. Copacii
își dezbracă haina de frunze care acoperă
pământul ca o pătură pentru a-l pregăti pentru
iarna. Omenii se bucură de acest minunat
anotimp, de bogățiile lui și de toate darurile
sale. Toamna e un anotimp plin de emoție și
culoare.

Se dă un titlu tuturor tablourilor prezentate:


„Tabouri de toamnă”.

5. Obținerea Se va desfășura sub formă de joc. Într-un Conversația Imagine Frontal capacitatea
performanței săculeț voi avea șase piese (reprezentând un cu Zâna de a crea
puzzle, tabloul pierdut al Pictorului). Copiii Exercițiul Toamnă un puzzle
vor scoate piesele din sac și le vor pune pe
masă, apoi unesc piesele pentru a descoperi
tabloul: Zâna Toamnă.

6. Încheierea activității Voi încheia prin oferirea de aprecieri verbale Conversația Aprecieri Frontal
asupra modului în care s-a desfășurat verbale
activitatea și asupra modului în care
preșcolarii au răspuns la întrebările adresate.

Anexe:

Planșa nr. 1
Planșa nr. 2
Pictorul, Zâna Toamnă

S-ar putea să vă placă și