Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DATA: 07.06.2023

PROPUNĂTOR: Ciobanu Florentina

GRUPA: mijlocie

TEMA ANUALĂ:”Cine sunt/suntem ”

SUBTEMA: “Lumea copilariei”

TEMA ACTIVITĂȚII: “Copilarie, vis si bucurie”

DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Științe- Cunoașterea mediului

MIJLOC DE REALIZARE: lectură după imagini

TIPUL ACTIVITĂȚII: dobandire de noi cunostinte

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual

DURATA: 20- 25 minute

DOMENIUL DE DEZVOLTARE:DEZVOLTAREA COGNITIVǍ ŞI CUNOAŞTEREA LUMII

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTǍRII:

1.Relații,operații, și deducții logice in mediul apropiat.

Comportamente vizate:

1.1.Identifică elementele caracteristice ale unor fenomene/relații din mediul apropiat.


3.Caracteristici structurale și funcționale ale lumii inconjurătoare.

Comportamente vizate:

3.1.Evidențiază caracteristicile unor obiecte localizate în spațiul înconjurător.

DOMENIUL DE DEZVOLTARE:DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI


SCRIERII

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTǍRII:

1.Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.

Comportamente vizate:

1.1.Exersează cu sprijin,ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă).

DOMENIUL DE DEZVOLTARE:DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTǍRII:

2.Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității.

Comportamente vizate:

2.3.Exersează cu sprijin, asumarea unor responsabilități specifice vȃrstei, în contexte variate.

2.5.Demonstrează acceptare și înțelegere față de celelalte persoane din mediul apropiat.

OBIECTIVE OPERTIONALE:
O1: Sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate;

O2: Sa raspunda corect la intrebari pe baza imaginilor;


O3:Sa formuleze idei principale pe baza imaginilor suport;

O4: Sa analizeze imaginile prezentate prin conversatie euristica, pe baza unor cuvinte cheie si a unor idei principale;

O5: Sa identifice anumite actiuni prezente in imagini;

O6: Sa manifeste interes si implicare in cadrul activitatii;

O7: Sa mânuiasca in mod corect materialul didactic primit;

SCOPUL: Imbogatirea si activizarea vocabularului activ al copiilor. Dezvoltarea capacitatii de


exprimare orala, folosind un limbaj corect, fluent, cursiv si expresiv.

Strategia didactică:
 Metode și procedee didactice: conversația, observația, explicația, exercitiul
 Resurse materiale: scrisoare, imagini despre copilarie, fisa de lucru, stimulente.
 Forme de organizare: frontal, individual.

Locul de desfășurare: sala de grupă

Durata: 25-30 minute

Material bibliografic:

"Curriculum pentru educatie timpurie 2019"


DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

NR. EVENIMENTE CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


CRT DIDACTICE
METODE MATERIALE FORME DE
SI DIDACTICE ORGANIZARE
PROCEDEE
1 Moment Asigur condițiile optime pentru
organizatoric desfășurarea activității: Observarea
-aranjarea mobilierului Frontal comportamentului
-aerisirea sălii de clasă elevilor
-pregătirea materialelor
3 Captarea Captarea atentiei o voi realiza prin
atenției scrisoarea primita de la Zana Vara. Observarea
"Dragi copii, astazi in drum spre comportamentului
gradinita cu cine credeti voi ca m- Conversația Scrisoare Frontal copiilor
am intalnit? M-am intalnit cu Zana
Vara care mi-a lasat o scrisoare
pentru voi."
4 Anunțarea Voi anunța tema și obiectivele
temei și a operaționale la nivelul de înțelegere
obiectivelor al copiilor.
"Asadar, dragi copii, astazi vom Imagini despre Observarea
analiza aceste imagini, vom discuta Conversația copilarie Frontal sistematica
despre copilarie, iar la final vom da
un titlu acestei lecturi. Voi trebuie
sa fiti cuminti si atenti la aceste
imagini."
5 Dirijarea In fata copiilor voi expune panoul Observarea
învățării in care vor fi prezentate imaginile. Conversația Frontal sistematica
a) Lectura in raport cu prima
imagine Individual
Copiilor le va fi prezentata prima
imagine. Imagini despre
Ei vor raspunde la urmatoarele copilarie
intrebari:
- Ce observati in prima imagine? Observația
- Cum sunt copii din prima
imagine?
- Ce fac copiii?

b) Sinteza partiala dupa prima


imagine

c) Lectura in raport cu a doua Explicatia


imagine
Copiilor le voi prezentata a doua
imagine.
Ei vor raspunde la urmatoarele
intrebari:
-Ce fac copiii din a doua imagine?
- Unde sunt copiii din a doua
imagine?
- Ce sarbatoresc copiii?

d) Sinteza partiala dupa a doua


imagine
Exercitiul
e) Lectura in raport cu a treia
imagine
Copiilor le voi prezentata a treia
imagine.
Ei vor raspunde la urmatoarele
intrebari:
-Ce observati in a treia imagine?
- Ce se joaca copiii din imagine? Observatia
- Cum sunt copiii din imagine?

f) Sinteza partiala dupa a treia


imagine
Explicatia
g)Se face sinteza generala a celor
discutate prin adresarea unor
intrebari.
- Despre ce am discutat noi astazi?
- Ce alte jocuri mai cunoasteti?
-Care ar fi cel mai potrivit titlu
pentru aceasta lectura?
- Ce sentimente v-a trezit lectura?

6 Feed-back-ul Voi împărţi fiecarui copil câte o Exercitiul Fişă de lucru Individual Aprecieri verbale
activității fişă de colorat cu copii.
7 Încheierea În încheiere vom dansa "Dansul
activității prieteniei",apoi voi face aprecieri
asupra modului de participare la Conversația Recompense Frontal Aprecieri verbale
activitate și comportare a copiilor.
Voi acorda stimulente
(recompense).

S-ar putea să vă placă și