Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 23-03-2021
Unitatea de învățământ:
Profesor coordonator
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Educație civică
Unitatea de învățare: Relații, atitudini, comportamente față de oameni
Subiect: Recapitulare- Relații, atitudini, comportamente față de oameni
Tipul lecției: Recapitulare
Obiectivul fundamental: consolidarea unui sistem de deprinderi de comportament civilizat în situaţii diverse

Competenţe specifice:
-Explorarea calității de persoană pe care o are orice om
-Identificarea unor trăsături morale definitorii ale persoanei
Obiective operaţionale:
O1: Sa discute pe baza unor situatii prezentate si analizate
O2: Sa identifice trasaturi morale, reguli si norme de comportament civice
O3: Să recunoascã și sã descrie înțelesul unor termeni specifici limbajului civic;
O4: Sa interpreteze roluri in scenete
O5: Să identifice atât propriile trăsături morale cât şi pe cele ale colegilor.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee didactice: conversatia, explicatia, metoda ciorchinelui, joc de rol, exercitiul, metoda R.A.I., metoda
complimentelor
 Mijloace de învățământ: videoproiector, filmulet, tabla, fisa de lucru, mingea
 Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe
Durată: 45 minute
MOMENTELE TIMP OB. ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA ELEVILOR STRATEGII DIDACTICE
LECȚIEI OP.
Metode și Mijloace de Forme d
procedee învățământ organiza
Moment 1’ Se asigură un climat educaţional favorabil Elevii se pregătesc pentru Conversatia Frontal
organizatoric desfăşurării lecţiei, se pregăteşte lecția de educație civică.
materialul didactic necesar.

Captarea atenției 7’ O1 Se prezinta elevilor la videoproiector un Elevii urmaresc filmuletul si Conversatia Videoproiector Frontal
filmulet. Realizez un scurt dialog cu elevii ofera raspunsuri la Explicatia Filmulet
referitor la mesajul filmuletului şi cerintele invatatoarei.
importanţa trãsãturilor morale pozitive.
O2 “Ce atitudine avea catelul la inceput fata
de pasare? Credeti ca a procedat corect?”
“Cum credeti ca s-a simtit catelul cand a
vazut ca pasarea avea pui de hranit?”
“Cum s-a comportat pasarea dupa ce
catelul a ajutat-o?”

https://youtu.be/LuG0lxCsUi8

Anunţarea temei şi 2’ Se anunta tema lectiei “ Recapitulare- Elevii ascultă cu atenţie. -conversația; Frontal
a obiectivelor Relații, atitudini, comportamente față de -explicația;
operaţionale oameni” şi obiectivele operationale în
manieră accesibilă copiilor.

Se scrie titlul pe tablă.

Recapitularea şi 20’ O3 Reactualizarea cunoştinţelor se va face pe Elevii ies la tabla pe rand Conversatia Tabla Frontal
sistematizarea baza unei scheme de recapitulare orală, pentru a completa Explicatia
cunoştinţelor realizată prin metoda CIORCHINELUI(anexa ciorchinele.
1).
Scriu pe tablă elementul central al -metoda
metodei, respectiv ciorchinelui
“Trăsături morale pozitive ale persoanei”.
Cer elevilor să amintească fiecare trăsătură
studiată în lecţiile anterioare, pe care le voi
reprezenta în ciorchine( ex: bunatatea,
modestia, respectul,curajul)
La fel voi proceda şi cu trăsăturile morale
negative.(rautatea, lipsa de incredere,
O4 minciuna, lipsa de modestie).
Joc de rol
Le spun elevilor sa prezinte o situatie in Pe echip
care au considerat ca prietenii lor au fost
rai. „ Ce încercați să-i spuneți?”, „ Ce Exercitiul
atitudine are prietenul vostru?”, „ Ce
O5 concluzie ați tras în urma întâmplării?” Metoda
Câte doi elevi vin in fata complimentelor
Le propun elevilor un joc de rol: voi numi clasei si realizeaza un Fisa de lucru Individua
cate doi elevi care sa iasa in fata clasei si sa dialog intre un copil
poarte un dialog intre un copil cu o modest si unul laudaros.
atitudine pozitiva si una negativa.(ex. : un
dialog intre un copil cumpatat si unul
laudaros)

Împart elevilor o fișă de lucru care conține


un singur exercitiu (anexa 2).După ce elevii
o vor rezolva, voi face verificarea acesteia.
Le propun elevilor jocul complimentelor:
numesc un elev sa vina in fata clasei, iar
ceilalti elevi trebuie sa identifice un
compliment sincer si onest despre cel aflat
in fata clasei ( Exemple de complimente:
Eşti un coleg foarte bun! Mă ajuţi ori
de câte ori am nevoie. Elevii completeaza fisa de
Eşti foarte inteligent! lucru.
Îmi face plăcere să lucrez cu tine!).
Apoi pe rand voi numi si alti elevi care sa
vina in fata clasei.

Asigurarea 14’ O3 Le propun elevilor un joc pe baza Cel care aruncă mingea Metoda R.A.I. Mingea Frontal
feedback-ului metodei ,, Răspunde-aruncă-întreabă''. trebuie să pună o întrebare Conversatia Pe echip
din aceasta unitate de
invatare( ex: “ce inseamna
modestia?”) celui care o
prinde. Cel care prinde
mingea răspunde la
întrebare( “modestia
inseamna sa fii bun,
cumpatat, moderat”) şi
Impart elevilor o fisa de lucru.(anexa 3) apoi aruncă mai departe
altui coleg, punând o nouă
întrebare.
Elevii completeaza fisa.
Încheierea lecției 1’ Se fac aprecieri asupra modului în care Elevii sunt apreciați. Conversatia Frontal
elevii au participat la desfășurarea lecției.
ANEXA 1

increderea
lipsa de
respect
respect bunatate
frica minciuna
Trăsături
morale Trăsături
pozitive ale morale
persoanei negative ale
persoanei
curaj modestie lipsa de lipsa de
modestie incredere

adevar rautatea
ANEXA 2
ANEXA 3

S-ar putea să vă placă și