Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

PROPUNATOR:

DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul estetic-creativ

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate artistico - plastica

TEMA ACTIVITATII: ,, Margele pentru mama”


MIJLOC DE REALIZARE: Modelaj
TIPUL ACTIVITĂŢII: Formare de priceperi si deprinderi

SCOPUL: - Formarea deprinderii de a realiza o lucrare prin tehnica modelajului cu o temă dată, cu diferite materiale de
lucru; dezvoltarea atenţiei şi a îndemânării.

OBIECTIVE :
Dimensiuni ale dezvoltarii vizate:
- Finalizarea sarcinilor si a actiunilor (persistenta in activitati)
- Activare si manifestare a potentialului creativ.
Comportamente vizate:
- Realizeaza sarcinile de lucru cu consecventa;
- Manifesta creativitate in activitati diverse.

Strategia didactică: Exersativă


a) Metode si procedee: Conversatia, explicatia, exercitiul,demonstratia, turul galeriei.
b) Mijloace de invatamant: Planșa model, plastilină, planșete, bonete cofetar.
c) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupuri

Forme de evaluare: - continuă, prin observarea comportamentului pe tot parcursul activității;


- finala,prin aprecieri generale si individuale.
Locul desfasurarii: sala de grupa
Bibliografie: -Curriculum pentru educatia timpurie, 2019.
- RFIDT, Editura VANEMONDE.
DESFASURAREA ACTIVITATII
ETAPELE ACTIVITĂŢII
CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
METODE ŞI MIJLOACE FORME DE
PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
1.MOMENT Aranjarea mobilierului in
ORGANIZATORIC sala de grupa si a
materialelor necesare
desfasurarii activitatii.

2.CAPTAREA ATENŢIEI Se poarta o scurta discutie Conversația Frontal Observarea


despre accesoriile pe care comportamentulu
le pot purta mamicile.. i copiilor

3.REACTUALIZAREA Se realizează cu ajutorul Conversaţia Analizarea


CUNOŞTINŢELOR unor întrebări: Frontal răspunsurilor
-ce lucrări artistico-plastice copiilor și
am mai realizat? Individual corectarea lor
-ce materiale folosim în imediată
cadrul activitaților artistico-
plastice?
4.ANUNȚAREA TEMEI ȘI -Astazi la activitatea de Conversţia Frontal Observarea
A OBIECTIVELOR modelaj vom realiza coliere comportamentulu
pentru mame. Voi trebuie Individual i copiilor
sa lucrati corect si curat si
Explicaţia
sa apreciati produsele
colegilor care vor fi expuse
la final pe o masuta!

5.DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII a)Se realizeaza intuirea Conversaţia Plansete Observarea


materialului didactic: Plastilina comportamentulu
-Ce aveti pe masute? Modelul Frontal i copiilor
(plansete, plastilina) educatoarei
Apoi se prezinta modelele.
Acestea sunt comentate
prin intrebari precum:
- Ce observati pe aceasta
plansa?
-Ce culori sunt folosite?

b) Explicarea si
demonstrarea modului de
lucru
Li se explica copiilor tehnica Explicaţia
de lucru pentru realizarea Demostrația
margelutelor, precum si
criteriile pe baza carora se
va realiza evaluarea
lucrarilor.
c)Incalzirea muschilor fini
ai mainii
Se realizeaza exercitiile de
incalzire a muschilor mainii:
cantam la pian, imitam
ploaia, ne spalam pe maini
si rotim pumnisorii.
Demonstratia Individual
d)Executarea lucrarilor de
catre prescolari Pe grupuri
Se ureaza copiilor ,, Spor la
lucru!,, si se trece apoi la
realizarea propriu-zisa a
produselor de patiserie. In
timp ce copiii lucreaza se Individual Observarea
insista asupra pozitiei comportamentulu
corecte la masuta si asupra i copiilor
igienei.
Educatorul merge printre
masute, ii stimuleaza, ii
apreciaza, ii corecteaza
daca este cazul. Observația

6.EVALUARE Educatoarea afisaza Expunerea Lucrările Individual, Observarea


lucrarile celor trei grupuri. Conversatia frontal comportamentului
Sunt invitati cativa copii sa Turul galeriei copiilor.Analiza
aprecieze cateva lucrari si Analiza si lucrărilor.
sa motiveze aprecierile aprecierea
facute.

7.ÎNCHEIEREA Se fixează tema activității Conversația Frontal Aprecieri verbale


prin întrebarea:
ACTIVITĂȚII
„-Ce am realizat noi
astăzi?”
Se fac aprecieri și
recomandări asupra
modului de desfășurare a
activității.

S-ar putea să vă placă și