Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a IV- a A
ŞCOALA: Şcoala Gimnazială Băgaciu
PROF. ÎNV. PRIMAR: Bîlea Cornelia
ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate
DISCIPLINA: Educaţie civică
TIPUL LECŢIEI: Lecţie de formare de perceperi şi deprinderi
SUBIECTUL LECŢIEI: Comportamentul în şcoală şi în grupul de prieteni
FORMA DE REALIZARE: Frontal, individual
Scopul lecţiei: Cunoașterea și formarea comportamentului adecvat in şcoală şi în grupul de prieteni; efectele respectării și nerespectării acestor
norme.

COMPETENŢE GENERALE:
1. Aplicarea unor norme de conduită în viața cotidiană
2. Manifestarea unor deprinderi de comportament moral-civic în contexte de viață din mediul cunoscut
3. Cooperarea cu ceilalți pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru, manifestând disponibilitate
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.3. Explorarea unor norme morale care reglementează relațiile cu ceilalți oameni
2.1. Explorarea unor valori morale care stau la baza relațiilor cu ceilalți oameni
2.2. Recunoașterea unor comportamente moral-civice din viața cotidiană
3.1. Relaționarea pozitivă cu ceilalți, în rezolvarea unor sarcini simple de lucru

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: Să identifice normele morale corespunzătoare în şcoală şi în grupul de prieteni, pe baza imaginilor prezentate
O2: Să stabilească soluţii pentru rezolvarea situaţiilor din exerciţiile din manual, pe baza cunoştinţelor acumulate
O3: Să definească termenii ,, şcoală’’ şi ,,prietenie’’ pornind de la cuvintele cheie exemplificate

STRATEGII DIDACTICE:
- Resurse procedurale: Conversaţia , Explicaţia, Observaţia, Exerciţiul, Problematizarea
- Resurse materiale: tabla smart, manual digital, tabla, fişe de lucru
- Forme de organizare: activitate frontală, individuală

RESURSE:
- Umane: 30 elevi
- Temporale: 40 min + activităţi în completare\ recreative
- Spaţiale: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:
Programa şcolară pentru clasa a 4-a Educaţie civică
STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE OB.
TIMPUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC EVALUAREA
LECȚIEI OP.
METODE ȘI
MIJLOACE
PROCEDEE
DIDACTICE
DIDACTICE
1.Momentul 2 min. Aerisirea sălii de clasă. Întâmpinarea elevilor în Conversația
organizatoric clasă..

2.Captarea atenţiei 3 min. Pentru început elevii vor viziona un videoclip legat Conversația Videoclip
de tema pe care o vom studia astăzi.

https://youtu.be/LuG0lxCsUi8

3.Anunţarea 5 min. După vizionarea filmuleţului le voi adresa câteva Conversația


temelor
întrebări referitoare la poveste prin care vom
descoperi tema zilei.

Î: ,,- Despre ce este vorba în videoclip?’’ ( răspuns


detaliat)
Î: ,, - Este corect cum au procedat cei doi?’’ ( da)

Î: ,, - Voi aţi fi procedat la fel? De ce? ’’

R: răspuns detaliat

Î: ,, Care ar fi cuvântul cheie pentru acest


videoclip’’? ( prietenia)

După ce elevii au răspuns la întrebări voi anunţa


tema zilei, scriind pe tablă titlul, iar ei în caiete.
4.Desfăşurarea 22 min. Voi realiza un ciorchine pe tablă, şi ii voi întreba
lecţiei Conversaţia
pe elevi la ce se gândesc când aud cuvântul ,,
Explicaţia
şcoală’’. Elevii vor veni şi vor scrie la ce s-au
Manual digital
gândit până când ciorchinele este completat. Vor
realiza ciorchinele şi în caiete.

O1
O2 Comportament
ul în şcoală şi
O3
în grupul de
prieteni-
wordwall

Apoi îi voi ruga să se gândească la o definiţie


pentru termenul ,, şcoală’’.

După ce copiii au dat definiţia, le voi spune


definiţia ştiinţifică scriind-o pe tablă, iar ei în caiet.

Def: Școala este o instituție publică proprietate de


stat sau privată unde se învață disciplinele
prevăzute într-un plan de învățământ.

După ce am definit cuvântul ,, şcoală’’, îi voi


întreba ce înseamnă ,, prietenia’’ . Realizând un alt
chiorchine ,elevii vor da o definiţie despre prietenie
apoi voi da definiţia ştiintifică scriind-o pe tablă.

Def: Prietenia este o relație strânsă între două


persoane, care se bazează pe sentimente de simpatie
și de atașament, pe aspirații și pe interese comune.

După ce am realizat şi al doilea ciorchine, ne vom


juca un joc pe Wordwall despre comportamentul în
şcoală şi în grupul de prieteni.

https://wordwall.net/resource/53421898

Îi voi ruga să îşi deschidă manualele la pagina 58-


59 şi ne vom uita la ,,ŞTIM’ ,,VREM SĂ ŞTIM’’
pe care le vom citi şi le vom dezbate împreună oral.

5.Obţinerea 10 min. Pentru obținerea performanței, vom face 3 echipe, Manual digital
performanţei fiecare rând o să fie o echipă, şi vor realiza din Conversația
manual cele 2 exerciţii de la ,, APLICĂM’’. Voi
numi un elev care să citească cele două exerciţii, iar
apoi îi voi lăsa să lucreze în echipă. După ce au
terminat, fiecare lider din fiecare echipa va citi ce a
scris în faţa clasei.

6.Asigurarea 9 min. Le voi împărţi o fişă de lucru unde vor lucra Conversația Fişă de lucru
transferului şi a individual. Exerciţiul
retenţiei
7.Concluzii și 1min. Voi face aprecieri atat individuale cât și la nivel de Conversația
aprecieri echipe..

ANEXE

S-ar putea să vă placă și