Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR: Aparaschive Mariana Daniela


DATA: 23.11. 2016
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr. 8, Suceava
CLASA: I
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA TEMATICĂ:Numărăm și calculăm până la 20.Experimentăm
SUBIECTUL Numerele naturale de la 0 la20
TIPUL DE LECȚIE: Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată (MEM, CLR, AVAP)

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: consolidarea și sistematizarea cunoștințelor referitoare la


numerele naturale in concentrul 0-20, precum si dezvoltarea gândirii logice

COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:


CLR
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate
2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână
3.4. Exprimarea interesului pentru lectura unor texte simple, susţinute de suport imagistic
4.3. Exprimarea unor idei şi sentimente prin intermediul limbajului

MEM
1.1 . Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 20
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-20
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-20, recurgând frecvent la
numărare
1.5. Efectuarea de adunări repetate/ scăderi repetate prin numărare şi reprezentări obiectuale în
concentrul 0-20
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scădere în concentrul
0-20, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice

AVAP
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei

OBIECTIVELE OPERAȚIONALE:
La sfârşitul activităţii didactice, elevii vor fi capabili:

• O1 - să ordoneze crescător / descrescător un şir de numere date;


• O2 - să recunoască numerele pare și cele impare;
• O3 - să precizeze vecinii unui număr natural dat;
• O4 - să rezolve operații de adunare și de scădere în concentrul 0-20;
• O5 - să citeasca în ritm propriu texte la prima vedere;
• O6 - să adopte o poziție corectă în timpul orei;
• O7 - să păstreze liniştea si disciplina în clasă pentru buna desfăşurare a lecţiei;
• O8 - să manifeste curiozitate şi interes pentru tema prezentată la activitate;
• O9 - să relaţioneze pozitiv manifestând spirit cooperant în cadrul activităţii de grup.

STRATEGII DIDACTICE:
• Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, exercițiul, munca independentă;
• Mijloace de învăţământ: videoproiector, material ppt, plicuri, fișe de lucru,desene pentru
colorat, flipchart, planșe cu exerciții
• Modalităţi de organizare a activităţii: frontal, individual, pe grupe

RESURSE PROCEDURALE
• temporale: 50 min.
• umane: 28 elevi
• spaţiale: sala de clasă
• Forme si tehnici de evaluare: observaţia sistematică, evaluare orală, autoevaluare,
evaluare de către colegi,evaluare scrisă

RESURSE BIBLIOGRAFICE
• Programa şcolară aprobată de Ministerul Educaţiei Naţionale pentru Matematică și
explorarea mediului , Limbă și comunicare , Arte vizuale si abilitati practice, clasa I,
aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03. 2013
• Manualul de Matematică și explorarea mediului , clasa I, Editura CD Press
• I. Neacşu, Didactica matematicii în învăţământul primar, Ed. Aius, Craiova, 2010

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Comp. Strateg
Nr. Secvențele specifice Ob. Conţinut curricular
crt. lecţiei disciplin. op. (instructiv-educativ) Metode şi M
integrate procedee de
didactice în
Voi crea condiţii optime pentru desfăşurarea
lecţiei, pregătind ceea ce voi folosi în timpul re
activităţii. m
Moment O7 Elevii îşi vor pregăti materialele necesare pe
organizatoric pentru lecţie. Se va asigura un climat de
(începe chiar ordine şi disciplină în vederea desfăşurării în conversaţia m
din pauză) bune condiţii a lecţiei. ne
Fiindca este prima oră din program, după pe
O9 stabilirea liniştii se va face consemnarea ac
absenţelor.
- scurtă conversație introductivă despre starea
Captarea CLR vremii, anotimp conversaţia -c
atenţiei 4.3. O7 Data va fi "scrisă" cu cifre magnetice și voi m
face un mic joc cu aceste cifre , joc ce include -m
operații matematice. Voi desena pe tablă o
CLR lebădă, având ca punct de plecare cifra 2. Voi
1.2. informa elevii că le voi citi o poveste despre
2.3. O8 bunatate, despre iubirea de frați, o poveste
3.4. care îi va face mai curajoși și nu în ultimul
rând, mai buni...la matematică.Mă voi asigura
că temele pentru acasă au fost făcute.

Voi verifica cantitativ şi calitativ realizarea conversația ca


Verificarea temelor. Elevii vor urmări individual tema, lu
temei O4 corectându-se acolo unde este cazul. el

Obiectivele lecţiei pe care le voi urmări vor - expunere


Enunţarea CLR O8 fi prezentate elevilor într-o manieră accesibilă (comunicare)
obiectivelor 1.2. printr-o trecere în revistă a mijloacelor de în formă cât
realizare selectate pentru lecţie. mai accesibilă

conversaţia
Actualizarea CLR Vor fi reamintite cateva definiții în legătură
cunoştinţelor 2.2 cu tema lecției, dar după citirea poveștii.
Le voi citi povestea 'Lebedele', în timp ce
O8 elevii vor urmări imaginile pregătite. - povestirea -la
Va urma o scurtă discuţie despre conţinutul - observarea -i
textului citit. Elevii vor spune dacă le-a
Dirijarea plăcut, ce le-a plăcut mai mult . vi
învăţării Le voi arăta copiilor ce am primit de la Eliza - conversaţia to
(cele 3 scrisori).
- Dar oare ce vrea Eliza să ne spună?
O6 ( ANEXA )
Le voi aminti acestora de fata moşneagului
CLR care a ales cea mai mica dintre lăzi și voi 3
1.2. deschide mai întâi plicul cel mai mic in co
2.2. O1 interiorul căruia se află prima sarcină de di
3.1. rezolvat. Elevii vor fi solicitaţi să răspundă la m
3.4. întrebări și vor efectua exerciţii de calcul - exerciţiul co
4.3. O2 mintal. (Anexe) di
După deschiderea plicului mijlociu elevii sa
vor parcurge un traseu imaginar (planșă pe
pentru suport vizual) însoțiți de Eliza prin el
efectuarea a 20 de operații. (Anexe)
După deschiderea celui mai mare plic, vor explicaţia
MEM O3 fi împărţite fişele de lucru, iar elevii vor
rezolva exerciţiile în echipe (Anexe ). Se cere
1.1. O4 elevilor să citească atent cerinţele, să -p
1.2. comunice, să relaţioneze în cadrul grupului. fli
1.4. O6 Un membru al fiecărui grup desemnat de cu
1.5. ceilalţi va citi rezolvarea. Unde este cazul se de
5.2. corectează, se explică.
Celor care au reuşit să termine mai rapid fișa -f
le voi cere să rezolve un labirint tematic. lu

MEM O4 Li se va comunica elevilor în ce constă tema


3.2. O2 pentru acasă.( Anexe ) - explicaţia
Se vor face precizările necesare privind - munca
AVAP modul de realizare a temei pentru acasă. independentă d
2.2. Elevii vor fi recompensaţi cu câte o imagine
(' fotografia de la nuntă a Elizei') pe care o
vor colora acasa.

5 frunze mari și 6 frunze mici


La plimbare au plecat
Și din copac au zburat
Câte frunze ai de colorat? ........ ........ = .........

Uniți printr-o linie continuă și în ordine crescătoare numerele de mai jos.


FIȘĂ DE LUCRU
1. Uniți printr-o linie continuă și în ordine crescătoare numerele din desenul de mai jos.

2. Pe lac se văd 5 nuferi, doar 2 sunt înfloriți. Cîți nuferi nu au floare?

3. Floarea unui nufăr are 7 petale, iar a celălalt are 10 petale. Câte petale au cei doi nuferi la
un loc?

Și cântece și jocuri încinseră îndată Și cântece și jocuri încinseră îndată


Eliza în mireasă era frumos îmbrăcată Eliza în mireasă era frumos îmbrăcată
Iar cei care-au văzut-o la toți au spus cu rost Iar cei care-au văzut-o la toți au spus cu rost
Că alta mai frumoasă în lume nici n-a fost, Că alta mai frumoasă în lume nici n-a fost,
Nici prinț mai fericit. Nici prinț mai fericit.
Și-așa povestea noastră Și-așa povestea noastră
Ajunse la SFÂRȘIT. Ajunse la SFÂRȘIT

Și cântece și jocuri încinseră îndată Și cântece și jocuri încinseră îndată


Eliza în mireasă era frumos îmbrăcată Eliza în mireasă era frumos îmbrăcată
Iar cei care-au văzut-o la toți au spus cu rost Iar cei care-au văzut-o la toți au spus cu rost
Că alta mai frumoasă în lume nici n-a fost, Că alta mai frumoasă în lume nici n-a fost,
Nici prinț mai fericit. Nici prinț mai fericit.
Și-așa povestea noastră Și-așa povestea noastră
Ajunse la SFÂRȘIT. Ajunse la SFÂRȘIT

Dragi copii,
Eu am reușit să desfac vraja crăiesei celei rele, dar am și pentru voi câteva sarcini
de rezolvat. Vă rog să mă ajutați, rezolvându-le corect. Am aflat că sunteți foarte isteți și
că matematica vă place. Sunt convinsă că mă pot baza pe ajutorul vostru .
Iată prima sarcină de rezolvat
Am țesut din greu și cu multe sacrificii cele 11 cămăși cu mâneci lungi pentru frații mei.
Răspunzând corect la câteva întrebări, voi, dragi copii, veți reuși să realizați alte 11
cămăși minunate.
Spor la muncă!
Cu drag, Eliza

Dragi copii,
Iată cea de-a doua sarcină pentru voi
Vă rog să parcurgeți împreună cu mine drumul spre marea cea mare pornind chiar
de la izvorul din pădure. Cu siguranță călătoria nu va fi grea, căci eu am să vă indic
drumul, doar să mă ajutați la .... câteva operații matematice. Vă mulțumesc tuturor!

Cu drag, Eliza
Dragi copii,

V-am trimis, dragi copii o mică scrisoare, de fapt... o fișă care trebuie rezolvată.
Este ultima sarcină de rezolvat.Veți obține la finalul orei pe lângă satisfacție și o mica
recompensă care va fi cu siguranță o amintire frumoasăde la mine.
Mult spor!
Cu drag,
Eliza

Nume și prenume............................................. Data.....................................


FIȘĂ DE LUCRU - " Lebedele"
1. Craiul avea 11 băieți și o fată. Câți copii avea craiul în total ?
Ştiu Vreau să ştiu Rezolv
(Am aflat)
craiul avea 11 băieți și câți copii avea în total
1 fată

2. Calculează:
15- 4+ 9+ 2+ 14 - 13 + 19 -
4 5 4 9_ 2 5 4

Rezultatele obținute așează-le în ordine descrescătoare:

3. Eliza s-a întors la palat când a împlinit 15 ani. Ea a stat departe de tatăl său 8
ani. La ce vârstă a fost dată în grija țăranilor pentru a fi crescută?
Ştiu Vreau să ştiu Rezolv
(Am aflat)
• Eliza s-a întors la palat
când aîmplinit 15 ani la ce vârstă a fost dată în
• ea a stat departe de tatăl grija țăranilor
său 8 ani
4. Crăiasa văzând cât de frumoasă și deșteaptă devenise fata, a încercat cu ajutorul
broaștelor fermecate să-i schimbe înfățișarea Elizei.
N-a reușit, iar cele 3 broaște pe care vrăjitoarea a vrut să le folosească contra fetei
s-au transformat în 3 maci. Calculează şi colorează floarea ce indică rezultatul
corect!
4 + 11 = 9+6 =

13 15 17
5. Eliza a împletit deja 7 cămăși din cele 11 pe care trebuie să le termine.
Câte cămăși mai are de lucrat pentru a desface vraja mamei vitrege?
Ştiu Vreau să ştiu Rezolv
(Am aflat)
Eliza a împletit 7 cămăși din câte cămăși mai are de
cele 11 împletit

Cum te-ai simțit lucrând această fișă?

Nume și prenume........................................... Data........................

Fișă de lucru
Numerele naturale de la 0 la 20

1) Încercuiește folosind culorile verde, albastru sau violet:


• Numerele mai mici decât 12:
13 7 9 17 10 15 8 6 20
• Numerele mai mari decat 13:
10 15 12 8 17 4 14 19 21
• Numerele mai mari decat 8, dar mai mici decat 18:
11 10 7 13 9 16 20 17 14

2) Scrie numerele următoare


• în ordine crescătoare (adică del cel mai ............ la cel mai ....................)
18 6 11 10 9 20 5 ........................................................................
• în ordine descrescătoare (adică del cel mai ............ la cel mai .................)
4 17 6 0 7 19 13 .........................................................................
3) Din suma numerelor 14 şi 5 scade numărul natural 9.
.
4) Află numerele cu 6 mai mici decât 6, 9, 12 și numerele cu 4 mai mari decât 11, 14 și 7.

.............................. . ........................... .............................

.............................. ............................. ..............................


5) Din cel mai mic număr impar de două cifre identice scade cel mai mic număr impar de o
cifră.

6) Suma a trei numere este 12. Dacă primul număr este 4, iar al doilea este 5 află ultimul număr.

Eliza se uita la pietricelele, bucățile de sticlă și de lemn aduse de apă la mal se


gândea:

Apa se mișcă mereu și


tot ce-i aspru netezește; ea nu obosește.
Tot așa am să fiu și eu, neostenită;
vă mulțumesc că m-ați învățat asta,
voi, valuri veșnic mișcătoare!
Îmi spune inima că o dată și o dată
aveți să mă duceți la frații mei dragi.

S-o însoțim pe Eliza să ajungă la marea cea mare pornind cu ea chiar de unde
izvorăște râul!
Vor fi folosite pentru "itinerariul" Elizei 20 de operații matematice cu nr. în concentrul 0-20..

S-ar putea să vă placă și