Sunteți pe pagina 1din 15

Portofoliu

Strategii de dezvoltare personală în învățământul primar

și preșcolar
Studentă: Tomoroga Raluca-Anastasia

An II/S4, PPIP Năsăud IF

Anul 2022
Proiect didactic

Nume: Tomoroga Raluca-Anastasia

Data: 13.05.2022

Clasa: a II-a D

Profesor învățământ primar: Ioana Conț

Unitatea de învățământ: Colegiul Național “Andrei Mureșanu”

Aria curriculară: Consiliere și orientare

Disciplina: Dezvoltare personală

Unitatea tematică: Abilități și atitudini de învățare

Tema: Recapitulare: Cum învăț? Când și cât învăț?

Tipul lecției: Lecție de recapitulare și sistematizare de cunoștințe

Forma de realizare: Activitate integrată

Timp: 45 minute

Discipline integrate: CLR, AVAP;

Competenţe specifice:

Dezvoltare personală:
2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi;

3.2. Prezentarea condițiilor (instrumente, persoane, contexte) care fac învățarea ușoară sau dificilă;

3.3. Prezentarea utilității unor meserii/profesii cunoscute;

Comunicare în limba română

2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare;

3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut;

Arte vizuale şi abilităţi practice:

2.6. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală,
verbală, kinestezică;

Obiective generale:

- Formarea unei atitudini pozitive față de învățare;


- Dezvoltarea capacității de a înțelege și transmite impresii, apelând la experiența și cunoștințele acumulate;
- Consolidarea cunoștiintelor privind învățarea eficientă;

Obiective operaţionale: Pe parcursul și la sfârșitul lecției elevul va fi capabil:

Cognitive:

O1 - să completeze propoziții lacunare după cerința dată, cel puțin 90% dintre elevi;

O2 - să-și argumenteze opinia clar și concis, cel puțin 80% dintre elevi;

O3 - să descrie modalitățile în care aceștia învață cu ajutorul unor întrebări date, cel puțin 90% dintre elevi;
O4 - să identifice corect profesiile/meseriile mimate de către colegi, cel puțin 80% dintre copii;

Afective:

O5-să participe activ și eficient în activitatea de rezolvare a sarcinilor, cel puțin 90% dintre copii.

Strategii didactice:

Metode și procedee: conversația euristică, explicația, exercițiul, jocul didactic;

Mijloace de învățământ: Manual pagina 104, laptop, videoproiector, fișe de lucru;

Forme de organizare: frontală, individuală;

Resurse umane: 23 de elevi;

Resurse temporale: 45 de minute;

Locul desfăşurării: sala de clasă;

Strategii de evaluare:

Formă de evaluare: continuă;

Metode de evaluare: observarea sistematică, chestionarea orală, aprecieri globale și individuale;

Instrumente de evaluare: fișa de evaluare.

Bibliografie:

Cuciinic, C. (2018), Dezvoltare personală, Clasa a II-a, Editura Aramis., București


Ministerul Educației Naționale - Programa școlară pentru clasa a II-a, Nr. 3418/19.03.2013

file:///C:/Users/User/Pictures/ro-t-c-1633-drumul-invatarii-plansa.pdf

Strategii didactice Metode/


Conținut instructiv – educativ
Etapele lecției Ob. Metode și procedee Mijloace Forma Forme/
Op. didactice Instrumen
de te
organizare
Activitatea învățătorului Activitatea elevului de
evaluare

Moment Se asigură mediul necesar desfășurării Elevii se pregătesc pentru Frontal Observarea
organizatoric activității: aerisirea sălii de clasă, începerea activității. sistematică
pregătirea materialelor didactice.
(1-2 min.)

Captarea atenției se va realiza printr-un Elevii sunt așezați în cerc și


scurt joc intitulat „și eu!”. Elevii sunt vor formula un enunț legat
Captarea atenției O5 așezați în cerc și vor formula un enunț despre cât, cum sau când învață Explicația Ghem de Frontal Observarea
legat despre cât, cum sau când învață ei. ață; sistematică
( 7-8 min.) Conversația
ei.
În momentul în care și Jocul
Dacă și altcineva poate spune același altcineva poate spune același Aprecieri
lucru despre propria persoană, atunci va lucru despre propria persoană, verbale
spune „și eu!”. atunci va spune „și eu!”.

Ghemul de ață îi este plasat acelui elev, Ghemul de ață îi este plasat
ținând însă de capătul firului de ață. acelui elev, acel elev spunând la
Acel elev va spune la rândul lui o idee rândul lui o idee legată despre
legată despre cât, cum sau când învață, cât, cum sau când învață, jocul
jocul continuând până când ghemul continuând până când ghemul
ajunge la fiecare elev în parte. ajunge la fiecare elev în parte.
La finalul jocului, voi întreba elevii cu Posibile răspunsuri din partea
ce seamănă felul în care s-a întins ața și elevilor: Ața s-a întins sub
ce cred ei că înseamnă acest lucru? forma unei pânze de păianjen,
însemnând că noi avem unele
idei, sentimente care ne unesc,
ne fac să ne asemănam și să
legam prietenii.

Anunțarea temei
și a obiectivelor Observarea
operaționale O5 Solicit un elev să îmi spună în ce data Elevul solicitat îmi va spune în Explicația Flipchart Frontal sistematică
suntem astăzi. ce dată suntem astăzi.
(2 min.)
După care, anunț titlul lecției de astăzi
”Recapitulare: Cum învăț? Când și cât
învăț?”. Notez data și titlul de astăzi pe
flipchart.

Recapitularea, O5 -Pentru început, voi ruga elevii să-și -Elevii vor fi activi și vor Conversația Frontal Observarea
sistematizarea deschidă manualele la pagina 101 de asculta cu atenție cele discutate sistematică
cunoștințelor ( 35-40 unde vom rezolva exercițiul unu și doi pe marginea exercițiilor de la Explicația
min.) de la rubrica „Să recapitulăm!”. De pagina 101. Aprecieri
asemenea, vom discuta pe marginea verbale
acestora.
O5 -În cele ce urmează, voi solicita câte un -Elevii solicitați vor citi enunțul Conversația
elev să citească cu voce tare câte un de pe fișă și își vor exprima
O3 părerea și acordul sau Explicația Frontal
enunț de fișa intitulată „Drumul Observarea
învățării”. Mai apoi îi voi întreba ce dezacordul aspra acestuia. sistematică
O2
opinie au despre enunțul respectiv și
dacă sunt sau nu de acord cu acesta.
-Răspunsuri posibile din partea
-După ce am discutat pe baza fișei, le elevilor:
voi adresa următoarele întrebări:
-Învățarea depinde de dorința
- La ce vârstă ne oprim din a învăța? noastră de a cunoaște mai mult Observarea
Conversația Frontal
De ce? sistematică
-Ați discutat vreo data cu părinții sau și mai mult. Învățarea are loc pe
bunicii voștri despre modul în care tot parcursul vieții.
obișnuiau ei să învețe când erau de
vârsta voastră? -Eu am discutat cu mama
despre modul în care obișnuia
O2 - Dacă da, ce asemănări ați găsit între să învețe ea la vârsta mea.
modul de învățare al vostru și cel al
bunicilor/ părinților voștri? Dar ce Am constatat că atât eu cât și ea
deosebiri? învățam în timpul zilei. În
privința deosebirilor, eu am fost
supravegheată și sprijinită în
Voi asculta opinia tuturor celor care
realizarea temelor până în clasa
doresc să se pronunțe.
a IV-a, iar mama obișnuia să-și
facă temele singură.
Observarea
sistematică
Explicația Fișa cu Pe grupe
- Voi împarți elevii în patru grupe și - ,,Fructele învățării” ar putea fi: pomișorul Aprecieri
O5 sarcina lor va fi aceea de a atribui cunoștințe, deprinderi, cum să Conversația verbale
pomișorului primit ,,Fructele realizezi anumite lucruri, cum
O3 să calculez, cum să scriu, cum
învățării”. Mai precis, elevii vor să se
gândească la ce ne oferă nouă să formulez un text, cum să
O2
învățarea și să noteze câteva exemple. mă port adecvat ...
Elevii vor primi cinci minute timp de
Observarea
lucru, iar la final, un reprezentant al Fișa de sistematică
grupei va trebui să ne prezinte ceea ce Explicația evaluare
au realizat.
Conversația

O5 - Împart elevilor câte o fișă de evaluare, -Posibile răspunsuri din partea


pe care va trebui să o rezolve fiecare elevilor:
O3 individual.
1.
1.Gândește-te la obstacolele pe care le
poți întâmpina în procesul de învățare Eu învăț cel mai bine când sunt
și la condițiile care te pot ajuta să odihnit.
înveți mai bine (locul în care înveți,
Îmi este dificil să învăț atunci
lumina din încăpere, sursele de zgomot,
când este zgomot în jurul meu.
starea emoțională etc.). Completează
propozițiile următoare:
Eu învăț cel mai bine când Pentru a reține mai ușor ceea ce
................................................................ învăț am nevoie de notițe
O1 îngrijite.
Îmi este dificil să învăț atunci când
................................................................ Simt o stare de neliniște atunci
când învăț în ultimul moment.
Pentru a reține mai ușor ceea ce învăț
am nevoie de Mă simt mândru atunci când
.................................................... învăț tot ceea ce mi-am propus.

Simt o stare de neliniște atunci când


învăț
................................................................

Mă simt mândru atunci când învăț


................................................................ 2.
O1
2.Scrie în jurnalul cu dublă intrare tot Mi-a plăcut să învăț alfabetul...
ceea ce consideri că ți-a plăcut să Observarea
înveți, dar și ceea ce consideri că a fost Am avut dificultăți în a învăța sistematică
dificil pentru tine (obstacolele cu care tabla împărțirii... Explicația Bilețele cu În echipe
te-ai confruntat atunci când ai învățat). meserii/ Aprecieri
Conversația profesii verbale
O5 Jocul
-Joc de mimică – ”Ghicește meseria!”
O4
Pentru început împart clasa în două
-Elevii sunt împărțiți în două
echipe egale.
echipe. Câte o pereche din
În cele ce urmează, voi transmite fiecare echipă va ieși alternativ
conceptul jocului și regulile acestuia: în fața clasei.
alternativ, veți ieși câte doi din aceeași
Aceștia vor extrage un bilețel
echipă în fața clasei, veți extrage un
pe care se află o meserie/ o
bilețel pe care se află o meserie/ o
profesie, se vor consulta în
profesie, vă veți consulta în șoaptă și
șoaptă și vor mima cât mai
mimați cât mai expresiv meseria
expresiv meseria de pe bilețel,
ilustrată pe bilețel, până când unul
până când unul dintre colegi va
dintre colegi va numi meseria Observarea
numi meseria respectivă.
respectivă. Cel/cea care ghicește sistematică
meseria mimată de către colegi va Conversația Frontal Aprecieri
aduce un punct echipei sale. verbale
-Răspunsuri așteptate din partea
La final, vom aduna punctele obținute elevilor:
de către fiecare echipă și vom desemna
echipa câștigătoare. Utilitatea profesiei de medic
O5 este aceea de vindecare bolilor.
O2 -În timpul rămas, voi adresa elevilor
câteva întrebări privind utilitatea Utilitatea profesiei de it-
meseriilor/ profesiilor menționate ist/programator este facilitarea
anterior în cadrul jocului de mimică. muncii cu calculatorul.

Care este utilitatea profesiei/meseriei Utilitatea meseriei de bucătar


de ................. ? este aceea de pregăti preparate
delicioase.

Încheierea lecției Se fac aprecieri globale și individuale Elevii ascultă aprecierile oferite. Conversația Frontal Aprecieri
(1 – 2 min.) despre participarea elevilor la lecție.
verbale
Fișă de evaluare

1. Gândește-te la obstacolele pe care le poți întâmpina în procesul de învățare și la condițiile care te pot ajuta să înveți mai
bine (locul în care înveți, lumina din încăpere, sursele de zgomot, starea emoțională etc.).
Completează propozițiile următoare:

o Eu învăț cel mai bine când ............................................................................................


o Îmi este dificil să învăț atunci când ..............................................................................
o Pentru a reține mai ușor ceea ce învăț am nevoie de ....................................................
o Simt o stare de neliniște atunci când învăț ...................................................................
o Mă simt mândru atunci când învăț ...............................................................................

2. Scrie în jurnalul cu dublă intrare tot ceea ce consideri că ți-a plăcut să înveți, dar și ceea ce consideri că a fost dificil pentru
tine (obstacolele cu care te-ai confruntat atunci când ai învățat).

Mi-a plăcut să învăț: A fost dificil pentru mine să învăț:

.............................................................. ...............................................................

.............................................................. ...............................................................

.............................................................. ...............................................................
Fructele învățării
PLANIFICAREA ACTIVITĂŢILOR PE DURATA UNEI SĂPTĂMÂNI (grupa pregătitoare)
Tema: CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?
Subtema: Prieteni de pretutindeni

Ziua/Data Activităţi de învăţare

ADP Întâlnirea de dimineaţă: „Ce înseamnă să fii copil”; Ştiu să respect,să accept...;
ALA
-Bibliotecă: „Copii din lumea-ntreagă” (citire de imagini); „Emoticoane” (grafisme,
Luni exprimăm sentimente); „1 Iunie” de E.Dragoş (memorizare);
-Ştiinţă: „De ce creştem?”; „De ce suntem diferiţi?”; „De ce trebuie să ne acceptăm
indiferent de culoarea pielii, religie etc.”;
-Construcţii: „Parcul copiilor“ (cu materiale la alegere); Jocuri distractive în sala de
grupă: „Mingea în cerc”;
ADE Activitate integrată:
-DŞ; DPM: „Copii din lumea-ntreagă” (convorbire cu suport ilustrativ); „Ansamblul
cu baloane”– gimnastică ritmică.

ADP Întâlnirea de dimineaţă: „La mulţi ani, copilărie!”; „Ştiu să respect, să accept”;
Opţional:
ALA
Marţi -Ştiinţă: „Copiii planetei” (numeraţie, fişe de lucru); „Alege şi grupează după
cerinţe”;
Soft educaţional pentru copii;
-Construcţii: „Scena pentru serbare” (diferite forme de realizare);
-Joc de rol: „Ne pregătim pentru serbare”; Carnavalul copiilor;
ADE Activitate integrată:
-DLC; DEC: „Scrisoare prietenului meu”(poveste creată de copii); „Carnavalul
copiilor” (pictură).
ADP Întâlnirea de dimineaţă: „Care sunt drepturile copiilor?”, „Ştiu să respect, să
accept”
ALA
Miercuri -Bibliotecă: Colorăm imagini cu şi despre copii şi acţiunile lor; Scriem cu litere
magnetice denumirea jocurilor preferate;
-Nisip şi apă: „Drumul către prietenie”, desene pe nisipul ud;
-Joc de rol: „De-a călătoria la prietenul meu”; Jocuri de mişcare: „Mingea în cerc”;
ADE Activitate integrată:
-DŞ; DOS: „Caută prietenii/vecinii” (vecinii numerelor, exerciţiu cu material
demonstrativ); „Drepturile copiilor” (convorbire).

ADP Întâlnirea de dimineaţă: „Cel mai bun prieten”; „Ştiu să respect, să accept”;
Opţional:
ALA
-Ştiinţă: „Când este născut prietenul meu?” (scriem data naşterii, vorbim despre
Joi lunile anului); „Ce reprezintă zodia?” (discuţii libere); „Flori şi baloane pentru
prietenul meu” (numeraţie, corespondenţe); „Găseşte-i jumătatea!”;
-Artă:„Chipul prietenului meu”(pictură);
-Joc de masă: Puzzle; „Completează tabloul”; Minispectacol: Tip top Minitop.
ADE Activitate integrată:
-DLC; DEC: „Amintiri din copilărie” (fragment) de I. Creangă (lectura
educatoarei);
Audiţie muzicală: „Cântece despre copilărie.”

ADP Întâlnirea de dimineaţă: „Un gest frumos”; Ştiu să respect, să accept;


ALA
-Bibliotecă: „Prietenii cuvintelor”(despărţire în silabe, reprezentare grafică);„Casa
de copii nu e acasă” (convorbire);„Şi ei au drepturi” (răsfoim reviste, discuţii libere);
Vineri „Prietenul la nevoie se cunoaşte” (proverbe româneşti, discuţii libere);
-Artă: „Albumul copilăriei mele” (confecţionare, desen, pictură, fotografii din
arhiva personală);
-Joc de rol: „De-a călătoria la prietenul meu”; Dramatizare: „La cireşe”.
ADE Activitate integrată:
-DŞ; DOS: „Alege şi grupează!” (constituirea unor grupe de obiecte după una sau
mai multe însuşiri comune şi aşezarea lor în diferite poziţii spaţiale); „Jucării pentru
prietenii dragi” (confecţie).

S-ar putea să vă placă și