Sunteți pe pagina 1din 5

Am ales aceasta lectie deoarece managementul timpului este un subiect care poate trezi interesul oricui vrea sa isi

imbunatateasca viata
profesionala:"Unde sa aloc mai mult timp? Ce este important?". Este important ca elevii sa dobandeasca, inca din clasele mici capacitatea de a-si gestiona
timpul aferent pregatirii temelor si invatarii lectiilor acasa deoarece un managemen defectuos al timpului poate da nastere unor sentimente de frustrare,
anxietate, depresie. Considerand temele mult prea ample si numeroase, stima de sine a copilului poate fi afectata, considerandu-se incapabil sa-si rezolve
sarcinile scolare sau mult sub nivelul colegilor sai.
PROIECT DIDACTIC
Data: 15.10.2014
Profesor: Marcu Claudia Daniela
Aria curriculară: Consiliere şi orientare
Disciplina: ORIENTARE ŞI CONSILIERE VOCAŢIONALĂ
Clasa: a V-a
Unitatea de învățare: Managementul informatiilor si al invatarii
Tema: Adaptarea elevilor la noul program scolar
Tipul lecției: mixt
Competențe generale: Invatarea eficienta
Competențe specifice: Factori favorizanti/frenatori ai invatarii

Obiective operaționale:
- obiective cognitive
O1 – elevul va identifica materiile care necesita timp pentru invatare mai mare
O2 – elevul va stabili timpul zilnic necesar invatarii fiecarei materii
O3 – elevul va stabilii timpul zilnic necesar scrierii temelor fiecarei materii
O4 – elevul va identifica strategiile adecvate de invatare fiecarei materii
O5 – elevul isi va reamiti tehnica sintetizarii lectiilor
O6 – elevul va analiza care sunt materiile prioritare in programul de invatare
- obiectiv psiho-afectiv:
O7 – elevul va impartii un cerc in mai multe parti egale cu ajutorul compasului, riglei, creionului, dupa care il va colora conform cerintelor
profesorului.

Metode: prelegerea, demonstratia, explicarea, conversaţia.


Mijloace didactice: caiete, creioane colorate, compas, premiul (bomboane).
Forma de organizare: frontal și individual.
Durata: 50 minute
Bibliografie: Jigau, M. (1998). Factorii reusitei scolare. Bucuresti: Grafoart.
www.didactic.ro/materiale-didactice/ciorchinele-metoda-activparticipativa
Desfășurarea lecției:

Strategii didactice
Nr. Etapele Obiective
Elemente esențiale de conținut Forma de Durata
crt. lecției operaționale Metode Mijloace
organizare
1. Moment - - Profesorul saluta elevii; conversatia - frontal 2-3 min
organizatoric - Elevii raspund profesorului la salut;
- Profesorul asigură condiţii ergonomice pentru buna desfăşurare
a orei. Face prezenta.
- Elevii îşi pregătesc rechizitele pentru oră. Elevul de serviciu
anunţă absenţii.
2. Stabilirea sau - Profesorul reaminteste elevilor regulile stabilite de comun acord, prelegerea - tabel cu frontal 2-3 min
reamintirea in vederea bunei desfasurari a orei, precum și regulile de grup: reguli
regulilor – păstrăm liniștea;
grupului – vorbim doar întrebați;
– ridicam doua degete cand avem ceva de spus;
– nu râdem și nu vorbim în timp ce altcinevea vorbește;
– suntem disciplinați;
– nu ne plimbam prin clasa in timpul orei;
– suntem punctuali;
– păstrăm curățenia;
– nu criticam;
– acceptam opinia celorlati;
În cadrul grupului:
- ne păstrăm calmul în caz de nereușită;
– nu transformăm divergențele de opinie în ceartă;
– ne ajutăm și informăm reciproc, comunicăm și colaborăm;
– menținem sentimentul de prietenie;
– respectăm termenul de efectuare al sarcinilor.
– ne ajutăm reciproc;
– nu indreptam obiectele cu varfuri ascutite spre colegi.
Elevii citesc cu voce tare regulile, care sunt afisate pe un perete
al clasei.
3. Exerciţii de Dupa ce li s-a spus elevilor titlul lectiei, copiii vor avea expuse coversatia Plansa cu frontal 3 min
încălzire in fata clasei fise cu 3 chipuri: vesel, normal si trist. Pe rand, elevii cele 3 fete
(spargere a vor alege una dintre fete si vor spune de ce se identifica cu aceasta.
gheții)
4. Împărţirea O1 - copiii sunt intrebati de catre profesor care sunt materiile care le conversatia - frontala 4-5 min
clasei în consuma mai mult timp pentru realizarea temelor si invatare.
grupuri mici Profesorul ii roaga pe elevii care au ca materie preferata
matematica sa ridice mana sus. Acestia se vor aranja in grupuri de
3-4 persoane, pe principiul proximitatii. In mod similar se va
desfasura gruparea elevilor care prefera Limba romana, biologia,
istoria, geografia.
5. Activitate O7 - elevii sunt rugati sa enumere care sunt materiile prioritare in conversatia, Planse cu pe grupe 20 min
individuala procesul de invatare si daca acestea difere de cele carora aloca cel explicatiile strategii de
mai mult timp (ex: prima materie la care eu invat este Limba invatare
romana pentru ca doamna este foarte severa si imi e frica de
dansa, dar imi place mult mai mult matematica. Materia cu care
imi incep temele este matematica pentru ca imi ia foarte mult timp
sa-mi fac temele si mi-e frica ca, daca o las ultima, voi fi prea
obosit)
O2, O3 - copiii sunt invitati sa spuna cat timp aloca zilnic invatarii si
scrierii temelor la fiecare materie
O4 - elevilor le amintite cateva strategii de invatare, considerate ca
fiind cele mai potrivite varstei si gradului de complexitate a
lectiilor lor si sunt invitati sa spuna pe care o folosesc si la ce
materii. Deasemenea, sunt rugati sa prezinte strategiile proprii de
invatare, daca acestea difera de cele prezentate de profesor;
O5 - profesorul le va reaminti elevilor tehnica sintetizarii lectiilor,
plecand de la desprinderea ideilor principale;
O6 - elevii vor imparti un cerc in 5 parti egale, acesta fiind numarul
de zile dintr-o saptaman in care acestia merg la scoala. Fiecare
dintre cele 5 parti va fi impartita pe ore, evidentiindu-se in mod
special timpul necesar studiului individual pentru fiecare materie.
Fiecarei materii ii va fi atribuita o culoare.
6. Prezentarea - - Profesorul evalueaza activitatea echipelor și o desemnează pe conversația recompensa frontal 5-7 min
rezultatelor cea caștigătoare
activităţii - recompensează elevii cu bomboane.
grupului - Elevii primesc recompensa.
7. Sumarizarea - - Clarificare - Profesorul face aprecieri cu privire la modul de prelegerea - frontal 5 min
desfasurare al activității, le multumeste elevilor pentru colaborare,
pentru seriozitatea și implicarea de care au dat dovadă. De
asemenea, ii felicită pentru cum au lucrat.
- Fixare – se repeta concluzia potrivit careia o buna gestionare a
timpului si aplicarea strategiilor adecvate de invatare va permite
elevului sa-si indeplineasca la un nivel inalt sarcinile scolare si sa
ii ramana timp si pentru activitati extrascolare si/sau de relaxare.
- Elevii asculta.
8. Evaluarea - Profesorul ii roaga pe elevi să noteze pe o coala ce activitati le- conversatia coli albe, individual 3 min
activitatii de ar placea sa desfasoare pe viitor sau ce informatii ar dori sa instrumente
catre primeasca, apoi să i-o predea. de scris
participantii - Elevii scriu pe o coală albă cerinta profesorului si i-o predau
acestuia.

S-ar putea să vă placă și