Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 24.03.2021
STUDENTĂ: Pop Claudia
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială “Europa”, Târgu Mureș
CLASA: a IV-a
ARIA CURRICULARĂ: Om și societate
DISCIPLINA: Educație civică
TEMA LECȚIEI: Comportamentul în familie, în școală, în grupul de prieteni și normele
morale
TIPUL LECȚIEI: Recapitulare și sistematizare de cunoștințe
SCOPUL LECȚIEI: Sistematizarea cunoștințelor despre comportamentele dezirabile din
diferite situații întâlnite în viața de zi cu zi în familie, în școală și în grupul de prieteni.
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.3.Explorarea unor norme morale care reglementează relațiile cu ceilalți oameni
2.1.Explorarea unor valori morale care stau la baza relațiilor cu ceilalți oameni
2.2.Recunoașterea unor comportamente moral-civice din viața cotidiană
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1-Să definească normele moral pornind de la cunoștințele dobândite;
O2-Să completeze enunțurile cu ajutorul normelor morale învățate;
O3-Să răspundă la întrebările formulate pe baza fragmentului “Dl Goe”;
O4-Să completeze fișa de reflecție cu ajutorul propriei experiențe.
STRATEGII DIDACTICE:
● Metode și procedee: conversația, conversația euristică, exercițiul, explicația
● Materiale didactice: caiete, manualul
FORME DE ORGANIZARE: frontal,
individual RESURSE:
● BIBLIOGRAFICE: Pițilă, T., Mihăilescu, C., Manual Educație civică, semestrul al
II-lea, clasa a IV-a, Editura Aramis, 2016
● UMANE: 31 de elevi
● TEMPORALE: 50 de minute.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele lecției Du- Ob. Conținutul Strategii didactice Evaluare


rata op. metodico-științific al
activității Metode Mijloace Forme
didactice didactice de
organizare

1.Moment 2-3 Se pregătesc materialele Observarea


organizatoric min necesare pentru desfășurarea sistematică a
activității; asigurarea unui elevilor
climat educațional favorabil
pentru desfășurarea activității.

2.Reactualiza- 3-5 Voi întreba elevii despre ce Conversația Frontal


rea min au discutat ora trecută.
cunoștințelor Răspuns: Ora trecută am
discutat despre normele Conversația Aprecieri
morale. euristică verbale
O1 -Cine îmi spune ce sunt
normele morale?
-Ați putea să îmi dați exemple
de norme morale sau cum
pot fi enunțate acestea?

3.Captarea 5 În continuare îi rog să îmi Conversația Frontal


atenției min dea câte două exemple de
norme morale pornind de la
următoarele enunțuri:
O2 ● De la bunici am învățat Exercițiul Individual Aprecieri
să………. verbale
● De la părinți am învățat
să………….
● De la învățătoare am
învățat să……….

4.Anunțarea 2-3 Le spun elevilor că ora Explicația Frontal


temei și a min aceasta vreau să citim și să
obiectivelor dezbatem întrebările pe care
le-au formulat pe baza
fragmentului “Dl Goe”, la tema
pentru acasă. (vezi Anexa 1)

5.Dirijarea 30 Le spun să își deschidă Conversația Frontal


învățării min caietele și vom începe prin a
verifica tema.
Întrebările alcătuite la temă
sunt pe baza metodei
Explozia stelară (Cine? Ce?
Unde? De ce? Când?) pornind
de la cerința:
● Numiți norme pe care Observarea
ar trebui să le respecte comporta-
personajul principal. mentului
Voi întreba cine vrea să elevilor
înceapă să citească prima Conversația
întrebare formulată, iar apoi
să aleagă un coleg care să
răspundă la aceasta. Astfel Individual
vom continua până ce fiecare
O3 elev ne expune cel puțin o
întrebare formulată și
răspunsul la aceasta va fi Exercițiul
explicat de alt elev. (Eu
întreb, tu răspunzi!)

6.Obținerea 5 În continuare le propun Conversația Aprecieri


performanței min elevilor o fișă de reflecție verbale
asupra activităților de astăzi și
O4 le spun să răspundă oral:
1. Astăzi am învățat Exercițiul Individual
că………...
2. Astăzi am descoperit
că………...
3. Astăzi m-am bucurat
că………...

7.Încheierea 2 Voi face aprecieri generale Conversația Frontal Aprecieri


lecției min și le voi mulțumi elevilor verbale
pentru implicare și pentru
interesul acordat activității.
ANEXA 1

“Dl Goe”
-fragment-

de I.L.Caragiale

Goe nu vrea să intre în cupeu; vrea să șadă în coridorul vagonului cu bărbații.


-Nu!... nu e voie să scoți capul pe fereastră, mititelule! zice unul dintre tineri
lui d-l Goe, și-l trage puțin înapoi.
-Ce treabă ai tu, urâtule? zice mititelul smucindu-se.
Trenul își urmează drumul de la Periș către Buftea cu mare viteză. Dar pe la
mijlocul kilometrului 24, deodată s-aude un șuier, apoi semnalul de alarmă, trei
fluiere scurte, și trenul se oprește pe loc, producând zguduitură puternică.
Ce e?Ce e?... Toți pasagerii sar înspăimântați la ferestre, la uși, pe scări…
-Goe! puișorule! Goe! strigă tanti Mița și se repede afară din compartiment.
Goe este în coridor… De ce s-a oprit trenul?
hgjsdghkfkjnbjfhngj

S-ar putea să vă placă și