Sunteți pe pagina 1din 6

PROPOZIȚII SUBORDONATE NECIRCUMSTANȚIALE

(proiect didactic)

Autor: Pintilie Laura - Ionela


Școala Profesională Tătăruși
Localitate Tătăruși

Clasa: a VIII-a
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul: Propoziții subordonate necircumstanțiale
Tipul lecției: recapitulare și sistematizare a cunoștințelor
Competențe generale
 Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;
 Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare monologată şi dialogată;
 Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse;
Competenţe specifice
 Sesizarea particularităţilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat;
 Aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ
adecvat;
 Utilizarea corectă a relaţiilor sintactice în textele orale proprii;
 Utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfosintaxă, folosind adecvat
semnele ortografice şi de punctuaţie;
Competenţe derivate
C1: să identifice regenții acestor propoziții;
C2: să construiască propoziții subordonate introduse prin diferite elemente;
C3: să diferențieze propoziția subordonată subiectivă de cea predicativă atunci când aceasta are
ca regentă verbul a rămâne, a fi, a ajunge, a părea;
C4: să realizeze expansiunea unei părți de propoziție în propoziție subordonată corespunzătoare;
C5: să realizeze contragerea unei propoziții subordonate în părți de propoziție corespunzătoare;
C6: să indice felul propozițiilor subordonate dintr-un enunț;
C7: să alcătuiască enunțuri în care propoziția subordonată dată să fie subiectivă, atributivă etc
C8: să aleagă varianta corectă din cele trei variante propuse;
C9: să adreseze întrebări colegilor;
C10: să aprecize răspunsurile corecte ale colegilor.
Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor, cunoştinţele însuşite anterior;
Timp de lucru: 50 minute.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, jocul didactic „Profesor pentru 5 minute”,
ciorchinele de idei, exercițiul, testul.
Mijloace: fişe de lucru, test de evaluare, tabla.
Forme de activitate: frontală, individuală, pe grupe.
Bibliografie:
 Popescu, Ștefania, Gramatica practică a limbii române, Editura Orizonturi, București, 1995;
 Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002;
 Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom,
Iaşi, 1999.

Competenț
Metode/
Momentele lecției Conținutul instructiv-educativ Evaluare

e
Procedee

Pregătirea psihoafectivă pentru


Moment începerea orei;
organizatoric Pregătirea materialelor necesare
desfăşurării lecţiei.
Se enumeră propozițiile subordonate conversaţia
învățate. Deoarece aceste subordonate
Captarea atenției au o importanță mare în procesul de
Comunicarea comunicare, ora aceasta vom insista
temei și a asupra lor, prin diferite exerciții de
obiectivelor identificare, de construire de enunțuri
cu diferite subordonate, de
recunoaștere a regenților etc.
Conducerea C1 Se recapitulează mai întâi cunoștințele
procesului de teoretice despre aceste subordonate ciorchinele de activitate
sistematizare (definiții, recunoașterea regenților) idei frontală
printr-un ciorchine realizat de elevi la
C2 tablă.
C3 Colectivul clasei se împarte în 4 grupe
C4 eterogene, fiecare grupă primind o
C5 fişă de lucru cu sarcini diferite (vezi exercițiul activitate pe
C6 fişele de lucru). grupe
C7 Fiecare grupă trebuie să rezolve
C8 cerinţele date într-un timp limitat.
După epuizarea timpului, un test activitate
reprezentant al fiecărei grupe prezintă individuală
C9 răspunsurile sarcinilor date. interevaluare
C10 Profesorul distribuie elevilor un test
cu itemi cu alegere multiplă, care joc didactic
trebuie rezolvat într-un anumit timp. activitate
Apoi, copiii inversează testele între ei frontală
şi le corectează împreună cu
profesorul. La sfârşit se notează
testele.
Profesorul propune un joc didactic
„Profesor pentru 5 minute”. Un elev
devine profesor pentru 5 minute. El
va adresa întrebări celorlalţi colegi
sau chiar cadrului didactic, care
devine elev şi apoi, va aprecia
Competenț
Metode/
Momentele lecției Conținutul instructiv-educativ Evaluare

e
Procedee

răspunsurile.
Se fac aprecieri generale şi
individuale. Profesorul noteaza elevii
în funcție de activitatea fiecăruia din
timpul orei.

FIŞA NR. 1
Cerințe:

1) Construiți subordonata subiectivă care să aibă ca regent:


a) verbul a învăța;
b) un verb reflexiv;
c) un adverb predicativ,
d) o expresie verbală impersonală.

2) Indicaţi felul propozițiilor din enunțurile:


a) Se vede că este necesar să se întâmple și cu el ceea ce s-a petrecut cu ceilalți;
b) Probabil că ar trebui să li se spună mai limpede că nu este îngăduit să procedeze astfel.

3) Construiţi enunţuri în care subordonata că vine seara să fie:


a) subiectivă;
b) completivă directă;
c) completivă indirectă;
d) atributivă;
e) predicativă.

FIŞA NR. 2

Cerinţe:

1) Indicați felul propozițiilor din enunțurile de mai jos:


a) Părea că printre nouri s-a fost deschis o poartă.
b) Încă mai părea cum îl cunoscusem.
c) Vă rămâne să rezolvați acest exercițiu.
d) Rămâne unde-l pui.
e) Rămâne și astăzi cum a fost.
f) Ioana era să uite ora întâlnirii.
g) Era unde l-ai lăsat ultima oară.
h) Ana era cum o știam de mică.

2) Construiți propoziții subordonate predicative introduse prin următoarele elemente: unde, când,
să, că.
3) Realizați contragerea propozițiilor subordonate:
a) A fi patriot înseamnă să-ți iubești țara.
b) Ai devenit ce ți-ai propus.
c) El a rămas cum îl știam de anul trecut.
d) El pare să fie preocupat de sport.

FIŞA NR. 3
Cerinţe:

1) Exemplificați subiectiva atributivă introdusă prin adverbul relativ: cum, când, unde.
2) Indicați felul propozițiilor subordonate:
a) Mă privește cum voi proceda.
b) Problema este cum vom ajunge până la cabană.
c) Felul cum ai vorbit i-a impresionat pe toți.
d) Știu cum ați primit vestea adusă de noi.
e) Mă gândesc cum să formulez întrebarea.

3) Realizați expansiunea părților de propoziție subliniate în propoziții corespunzătoare:


a) Ideea retragerii nu-l părăsea.
b) Cartea de acolo am citit-o.
c) Băieții plângând sunt vecinii mei.
d) Invitatul a intrat râzând.
e) E imposibil a călători pe scări.
f) A învăța înseamnă a munci.

FIȘA NR. 4
Cerinţe:

1) Realizează expansiunea părților de propoziție subliniate:


a) A început a desena.
b) Învăț rezolvarea problemelor de geometrie.
c) I-am dat cele cuvenite.
d) Îi saluta pe cunoscuți.
e) I-am felicitat pe învingători.
f) Am trimis scrisoarea destinatarului.
g) Dau celui merituos o carte.
h) Mă bucur de venirea primăverii.
i) Nu mi-am dat seama de greșeala ta.

2) Indicați felul subordonatelor din enunțurile:


a) Te interesează când vei pleca la munte.
b) Problema voastră este când veți primi pașaportul.
c) Nu cunosc ziua când vin ai tăi.
d) Am aflat când veți susține examenul.
e) Mă gândesc când să pornesc la drum.
f) Adevărul e că mama a știut că vom întârzia astăzi.
TEST
Încercuiește varianta corectă:
1. În enunțul Pare că se va face vreme bună, propoziția subordonată este:
a) predicativă;
b) subiectivă;
c) completivă directă.

2. În construcția Ceea ce-mi place e că mi-ai adus tabloul dorit, subordonata care urmează
regentei este:
a) subiectivă;
b) predicativă;
c) completivă directă.

3. Propoziția subordonată din enunțul Destinul tău este să conduci omenirea, poate fi contrasă în:
a) complement direct;
b) subiect;
c) nume predicativ.

4. Propoziția subordonată din enunțul Iată cum vom proceda este:


a) completivă directă;
b) subiectivă;
a) un alt tip de subordonată.

5. Subordonata din enunțul Mă bucur că ai venit este:


a) subiectivă;
b) un alt tip de subordonată;
c) completivă indirectă.

6. În enunțul Nu s-a gândit care colegă îl poate ajuta, subordonata completivă indirectă este
introdusă prin:
a) pronume relativ;
b) adjectiv pronominal relativ;
c) pronume interogativ.

7. În enunțul Nu poate citi prea bine, verbul citi poate fi transformat într-o propoziție subordonată:
a) completivă directă;
b) predicativă;
c) subiectivă.

8. În enunțul Problema este unde vei locui când vei ajunge acolo, adverbul relativ unde introduce:
a) o subordonată atributivă;
b) o subordonată predicativă;
c) un alt tip de propoziție.

9. În enunțul Eu era să pierd trenul, propoziția subordonată este:


a) predicativă;
b) completivă directă;
c) subiectivă.

10. În enunțul Îl întâlnesc pe acela de-ți dădu cartea, elementul relațional introduce:
a) o subiectivă;
b) o completivă directă;
c) o atributivă.

S-ar putea să vă placă și