Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data : 04.11.2019
Clasa a VII-a B
Disciplina: Matematică/Algebră
Profesor :
Tema : Raționalizarea numitorului de forma a b ; a, b  *; b  0
Unitatea de învăţare: Numere reale
Tipul lecţiei : mixtă

Competenţe generale :
1.Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar
2.Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse surse
informaționale
3.Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice
4.Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de rezolvare pentru
o situaţie dată
5.Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date
6.Modelarea matematică aunei situaţii date, prin integrarea achizițiilor din diferite domenii

Competențe specifice:
1.1. Folosirea terminologiei aferente noțiunii de număr real (semn, modul, opus, invers).
3.1.Utilizarea unor algoritmi și a proprietăților operațiilor în efectuarea unor calcule cu numere reale.
5.1.Elaborarea de strategii pentru rezolvarea unor probleme cu numere reale.
6.1.Modelarea matematică a unor situații practice care implică operații cu numere reale.

Obiective:
A: operaţionale:
O1. să rationalizeze numitorii de forma a b ; a, b  *; b  0
O2. să efectueze operații cu numere reale.

B: Psiho-motorii:
CP1: Aşezarea corectă în pagină;
CP2: Scrierea lizibilă pe caiete şi pe tablă;

C: Afective:
CA1: Dezvoltarea gândirii creative si a spiritului de observaţie;
CA2: Dezvoltarea interesului pentru studiul matematicii;
CA3: Dezvoltarea tenacităţii, perseverenţei, capacităţii de concentrare si a atenţiei distributive;
CA4: Manifestarea spiritului de competiţie,ordine şi disciplină;
CA5: Manifestarea dorinţei de a învăţa lucruri noi;
CA6: Formarea motivaţiei pentru studierea matematicii ca domeniu relevant pentru viaţa socială şi
profesională.

STRATEGIA DIDACTICĂ
Principii didactice:
 Principiul participării şi învăţării active,
 Principiul asigurării progresului gradat al performanţei.
Metode şi procedee:
 conversaţia (euristică, examinatoare),
 explicaţia,
 învăţarea prin problematizare,
 metoda exerciţiului,
 transferarea cunoştinţelor,
 problematizarea,
 învăţarea prin descoperire,
 observaţia sistematizată,

Mijloace didactice:
 cretă albă, cretă colorată, tabla,
 fişă de lucru
 catalog
Resurse:
a)umane: clasă neomogenă de elevi;
b) temporale: 50 minute.
c) oficiale: programa şcolară; planificarea

Forme de organizare:
 frontal, individual.

Forme de evaluare:
 analiza răspunsurilor date, observarea sistematică, aprecierea.

STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE EVALUA-
DESFĂȘURAREA LECȚIEI FORME DE
LECŢIEI METODE MIJLOACE
ORGANIZARE
RE

Moment Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei:


Conversaţia
organizatoric se notează absenţii, se verifică dacă există cretă şi
(3 min) burete la tablă şi dacă toţi elevii au pe bancă materialele
necesare.
Verificarea temei Se verifică frontal tema, calitativ şi cantitativ (prin Conversaţia Caietul de Individual Evaluare
Explicaţia teme Frontal orala
sondaj) Grupe de elevi
Observația Fisa de lucu
Reactualizarea Se reactualizează cunoștințele anterioare teoretice Munca
referitoare la operatii cu numere reale. independen
cunoştinţelor

anterioare şi
(2 min)
Captarea atentiei Profesorul anunță titlul lecției şi informează elevii
Conversaţia
și asupra obiectivelor principale ale lecţiei . Explicaţia
Anunțarea lecției
noi și a
obiectivelor
(2 min)
Elevii primesc fișa de lucru 1, sunt organizați pe Exercitiul Fisa de lucu Individual
Explicația Frontal
Dirijarea grupe și vor rezolva exerciții gradate pe care le vor Perechi
Munca
învățării prezenta apoi la tablă. independentă
(34 min)
Profesorul, observând rezolvarea ultimului
exercițiu al fișei de lucru 1, definește:
Operația de raționalizare a numitorului unui
raport de numere reale, exprimat printr-un număr

irațional de forma a b ; a, b  *; b  0 este


operația prin care, prin amplificarea raportului cu un
factor, numitorul obținut se transformă într-un
număr rațional.
b)
c c b
 ; a, b  *; b  0
a b ab
Elevii primesc fișa de lucru 2 și vor rezolva
exerciții gradate la tablă.
Asigurarearete Elevii vor rezolva independent exercițiul 4 de la finalul Conversația Auto-
Munca evaluare
nțieiși a fisei. independen
transferului tă

(5 min) Se vor discuta dificultățile întâlnite pe parcursul lecţiei.

Apreciereaactiv Concluziile si aprecierile profesorului vor fi orale, Conversaţia Activitate


frontală
ităţiielevilor critice (dacă este cazul), dar, mai ales, de încurajare
(2 min) pentru toți elevii . Se vor nota elevii care au fost activi
si au răspuns corect la intrebările adresate.

Concluziişienu Elevii vor primi ca temă , exerciţiile rămase nerezolvate Conversaţia Activitate
frontală
nţareatemeipent din fişa de lucru.
ruacasă Se verifică dacă au rămas nelămuriri / neclarităţi în ceea
(1min) ce priveşte lecţia, respectiv rezolvarea temei pentru
acasă.
FISA DE LUCRU 1
1.
GRUPA 1 Calculați: Precizați valoarea de adevăr: Calculați:
2 6 5 6  2 2  4 2 20  80 

GRUPA 2 Calculați: Precizați valoarea de adevăr: Calculați:


5 3 5  4 2  2 18  2 

GRUPA 3 Calculați: Precizați valoarea de adevăr: Calculați:


10  3  2 3 3 3  6 3 
4 2 5 2 2  

GRUPA 4 Calculați: Precizați valoarea de adevăr: Calculați:


10 : 5  4 3 : 2 3 2 3  
4 10  12 6 : 4 2 

GRUPA 5 Calculați: Precizați valoarea de adevăr: Calculați:


 2
3
( 5) 2  (3)  3 2

2     2  3
2 2 2
3 3  3 5  
2. Calculați:

9 6
3 √2−2 √3 )−( − )
3. Calculați: 3 ¿( √ 3 √2 √6 =
FIȘA DE LUCRU 2

Raționalizarea numitorilor de forma a √b , b > 0. Aplicații

1. Raționalizați:

1 1 2
1) √ 3 2) √5 3) √6

14 21 √2
4) √7 5) √7 6) √6
√3 √5 2 √2
7) √6 8) √10 9) √ 10

2 √2 3 √3 3 √5
10) √12 11) √12 12) √15

2 √3 2 √6 3 √3 2 √5
13) √15 14) √ 15 15) √18 16) √ 20
2 √2 √2+ √ 3
17) √ 24 18) √ 12
√3+ √5 √7−√ 2 4 √ 5 √2

19) √ 15 20) √ 14 21) 3 √ 2 3 √ 5

3
19 3 19 7 11 13 23
− − + − +
22) 4 √ 5 3 √ 5 23) 4 √ 5 3 √5 12 √5 24) √ 7 2 √ 7 3 √7

2. Comparați:
3 6 5 2
, ,
3 2 5
3. Rationnalizaţi numitorii şi efercuaţi calculele ;
6 √2 3 6 √3 4 √ 3
+ + +
a) √ 3 2 √ 6 3 √ 2 2 √2
9 4 6 8
+ − −
b) 2 √ 3 3 √ 2 4 √ 3 6 √ 2  ;
c)
( 58√3 − 2 3√3 +101√ 3 ): 5 4√6
1 2 3
4. Calculați: a) 2 , b) 3 2

S-ar putea să vă placă și