Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ:
Propunător: Predescu Iulia Alexandra
Obiectul: Limba și literatura română
Clasa: a X-A
Subiectul: Basmul cult
Tipul lecţiei: predare – evaluare – învățare
Timp alocat: 50'
Competenţe generale:
- receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse
-utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje mesaje orale în situații de comunicare monologată și dialogată

Competenţe specifice Conţinuturi asociate

2.1. Analiza principalelor componente de structură, - particularităţi ale compoziţiei în textele narative
de compoziţie şi de limbaj specifice textului narativ studiate (incipit, final, episoade / secvenţe narative,
tehnici narative;
2.4. Folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi
de interpretare a textelor literare studiate
-temă şi viziune despre lume

Competenţe derivate:
C1: definirea basmului cult
C2: identificarea particularităților de construcție a subiectului
C3: prezentarea subiectului basmului
C4: sesizarea semnificațiilor basmului

1
Activităţi de învăţare:

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee didactice: conversația, brainstormingul, diagrama,

Forme de organizare a activităţii: frontal, pe grupe

Resurse:
a. umane: 24
b. materiale / mijloace de învăţământ: volumele cu opera studiata, manualul, tabla, instrumente de scris
c. de timp: 50 de minute.

Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:Programa școlară
SCENARIUL DIDACTIC

Momentele Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode/ Mijloace de Forme de Evaluare


lecţiei procedee învăţământ organizare a
activităţii
1. Moment Asigurarea condiţiilor Conversația Frontal
organizatoric necesare bunei desfăşurări
a lecţiei (pregătirea
1’ manualelor, a fişelor, a
cretei, buretelui, etc.)
2. Captarea Elevii concluzionează că “alb “ videoproiectorul Frontal
atenţiei şi Se propune elevilor să înseamnă bine, frumos, adevar, Conversația
asigurarea noteze in coloane diferite lumină..., iar “negru” urât, întuneric,
climatului sensuri pe care le dau diavol...
afectiv cuvintelor “alb”și “negru”

2’

2
Se propune elevilor
vizionarea unui mic film in
care albul da frumusete
negrului, si invers

3. Anunţarea Facandu-se legatura cu Elevii își notează în caiete tilul Conversația Tabla Frontal
temei şi a momentul anterior, se Caietele
competenţelor anunta tema si obiectivele
derivate lecției.

1’ Profesorul anunță titlul


lecției: Basmul cult –
Povestea lui Harap-Alb
de Ion Creangă

4. Verificarea, Elevii răspund Conversația Frontal


reactualizare, Elevii sunt întrebați ce
sistematizarea este un basm și ce ar
, şi însemna un basm cult.
esenţializarea
cunoştinţelor
6`
5. Asigurarea Profesorul, cu ajutorul Elevii își notează în caiete și sunt Conversația Tabla Frontal
dirijării răspunsurilor elevilor, atenți Caietele
învățării definește basmul cult.
20` Se extrag caracteristicile
acestuia în urma citirii
unor .
Se explică rolul
formulelor
inițiale,mediane și finale.
se cere elevilor sa
explice sensurile
cuvantului « poveste »
si sa stabileasca ce
3
sensuri are cuvantul in
contextul dat

-se solicita ca elevii sa


explice sensul
cuvantului “harap” si sa
–si exprime parerea
despre alaturarea
contradictorie de
cuvinte

- se defineste
oximoronul si se dau
exemple

 Secvente
narative:

6. Obţinerea Profesorul împarte clasa


performanţei în 6 grupe de către 4 Elevii rezolvă cerința, în timp ce
10’ elevi. Fiecare grupă va sunt monitorizați de către profesor
trebui să arunce cubul și
să rezolve cerința de pe Conversația Cubul Pe grupe
fața de sus a Exercițiul
acestuia( cerințe cu
privire la basmul Prâslea
cel voinic și merele de
aur – care este
protagonistul, ce probe
trebuie sa treacă eroul
pentru a fi recunoscut,
etc)

4
7. Realizarea Profesorul ascultă Elevii completează ciorchinele Conversația Tabla Individual
conexiunii rezolvările. Exercițiul Frontal
inverse și Apoi, face o recapitulare
evaluarea a întregii activități Aprecieri
performanțelo realizând pe tabla verbale
r ciorchinele,pe care îl
5’ rezolvă cu ajutorul
elevilor
8.Intensificare Profesorul anunță tema Elevii își notează tema Conversația Frontal
a procesului pentru acasă: Ce ai
de retenţie şi schimba dacă ai fi unul
transfer dintre personajele
basmului Prâslea cel
2’ voinic și merele de aur?
Argumentează răspunsul.
9. Evaluarea Aprecieri cu privire la Conversația Frontal
activităţii activitatea desfășurată
didactice
3’

S-ar putea să vă placă și