Sunteți pe pagina 1din 11

Colegiul Național Pedagogic ”Vasile Lupu” Iași

Aleea M. Sadoveanu nr. 46- cod 700489 Iași


Telefon/ fax: 0232 214 955 ; 0232219 011 ; cod fiscal 4701460
E-mail: snvl_iasi@yahoo.com

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ


UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Colegiul Național Pedagogic “Vasile Lupu” Iași
PROFESOR COORDONATOR: Botezatu Vasilica
PROFESOR METODIST: Hristodor Claudia
PROFESOR PENTRU ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR: Ciobanu Diana
PROPUNĂTOR: Florea Maria
CLASA: a XI-a D

1
DATA: 13.12.2022
CLASA: a III-a
ARIE CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Științe ale naturii
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Stiințe ale fizicii
SUBIECTUL: Transformările materiilor: Topire, solidificare, vaporizare, condensare
TIPUL ACTIVITĂȚII: Predare-învățare
SCOPUL LECȚIEI: Familiarizarea cu procesele de transformare ale materiei, formarea și dezvoltarea capacităților de observare, explorare și
înțelegere a realității din mediul înconjurător.
COMPETENȚE GENERALE
1. Explorarea caracteristicilor unor corpuri, fenomene și procese.
COMPETENȚE SPECIFICE
1.2. Utilizarea unor criterii pentru compararea unor corpuri, fenomene și procese.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O1: să definească termenii de topire, solidificare, condensare și vaporizare prin intermediul imaginilor prezentate;
O2: să potrivească materia cu starea de agregare în care se află cu ajutorul tabelului;
O3: să recunoască starea de agregare în care se află alimentele și obiectele date pe baza imaginilor;
O4: să enumere etapele experimentului prezentat în clasă.

2
STRATEGIA DIDACTICĂ
METODE ȘI PROCEDEE: Conversația euristică, conversația catehetică, instructajul, explicația, exercițiul, jocul didactic, observarea,
descrierea, experimentul.
MIJLOACE DIDACTICE: Tabla, markere, caiete, pixuri, tv-ul, fișele de lucru, eprubetă, apă, clește, lumânare.
FORME DE ORGANIZARE: Frontal, individual.
REUSRSE UMANE: 22 elevi
DURATA: 50 min
BIBLIOGRAFIA: -Programa școlara pentru disciplina Științe ale naturii clasele a III-a și a IV-a;
-Planificare pe module de învățare: Științe ale naturii clasa a III-a;
-Planificare calendaristică anuală pentru disciplina Științe ale naturii pentru clasele a III-a și a IV-a;
-„Concepte didactice fundamentale” Constantin Moise;
-„Teoria și metodologia instruirii. Teoria și metodologia evaluării” Mușata Bocoș și Dana Jucan.

3
Scenariul activității

NR. SECVENȚELE LECȚIEI OB CONȚINUTUL STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE


CR . CONSTRUCTIV-
METODE ȘI MIJLOACE FORME DE
T EDUCATIV
PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
1. MOMENT Asigurarea climatului optim Instructajul. Frontal, Capacitatea elevilor de a-și
ORGANIZATORIC pentru buna desfășurare a individual. organiza spațiul de lucru.
lecției de matematică:
-aerisirea sălii de clasă;
-pregătirea materialului
didactic;
-ordinea și disciplina
necesare.
2. VERIFICAREA ȘI Le voi adresa elevilor Conversația Frontal, Capacitatea elevilor de a
ACTUALIZAREA întrebări cu privire la lecția catehetică. individual. răspunde corect și în
CUNOȘTINȚELOR de ora trecută: propoziții la întrebările
ANTERIOARE Despre ce ați vorbit ora adresate.
trecută?
Ce ați avut ca temă pentru
acasă?
Au apărut nelămuriri în
rezolvarea temei?
3. INTRODUCERE ÎN Introducerea o voi realiza Conversația, Minge. Frontal, Capacitatea elevilor de a
ACTIVITATE prin intermediul jocului explicația, jocul individual. memora regulile jocului și
"Gândește repede". Pentru a didactic. să fie atenți la explicațiile
putea să realizăm acest joc acestuia.
avem nevoie de o minge, voi
așeza elevii într-un cerc și le
voi explica cum se joaca

4
jocul. Eu voi sta in interiorul
cercului și voi arunca mingea
unui elev iar elevul respectiv
trebuie să arunce mingea mai
departe și tot așa de la unul la
altul până când spun voi
spune stop, apoi voi spune o
literă(litera C). Elevul care Conversația, Minge. Frontal, Capacitatea elevilor de a
are mingea în mână trebuie explicația, jocul individual. memora regulile jocului și
să numească, în 10 secunde, didactic. să fie atenți la explicațiile
3 elemente care fac parte din acestuia.
natură, după ce a spus
elementele jocul va continua
în felul acesta.
4. ANUNȚAREA TEMEI ȘI "Astăzi vom face o lecție Conversația. Frontal. Capacitatea elevilor de a
OBIECTIVELOR nouă, o lecție foarte recepta și de a înțelege
interesantă și atractivă, vom mesajul temei de astăzi.
vorbi despre " Transformările
materiilor: Topire,
solidificare, vaporizare,
condensare" vom învăța ce
sunt cu aceste transformări și
ce înseamnă". La sfârșitul
acestei ore toți elevii vor ști
care sunt tipurile de
transformări și ce înseamnă
fiecare.
5. DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII 1. Voi scrie pe tablă data Conversația. Tabla, Frontal, Capacitatea elevilor de a
titlul lecției "Transformările markere, individual. scrie pe caiete data și titlul
materiilor: Topire, caiete, pixuri. lecției.
solidificare, vaporizare,
condensare" iar elevii vor

5
scrie pe caiete ceea ce am
scris eu la tablă.
O1 2. Voi începe prin a le arăta Conversația, Tv-ul, caietele, Frontal, Capacitatea elevilor de a
pe televizor câteva imagini explicația. pixurile. individual. defini tipurile de
reprezentative pentru fiecare transformare ale materiilor.
tip de transformare iar apoi
cu ajutorul meu vom formula
definițiile acestora pe care
elevii le vor scrie pe caiete.
(Anexa 4)
Topire= transformarea prin
care corpurile solide se
topesc, atunci când sunt
încălzite, curgând și luând
forma vasului în care se află.
Solidificare= transformarea
prin care copurile lichide Conversația, Tv-ul, caietele, Frontal, Capacitatea elevilor de a
devin solide, prin răcire, iar explicația. pixurile. individual. defini tipurile de
acestea nu mai curg. Este transformare ale materiilor.
opusul topirii.
Vaporizare= transformarea
unui corp lichid în corp
gazos, prin evaporare și
fierbere.
Condensare= transformarea
unui corp gazos în corp
lichid, prin intermediul Conversația, Tv-ul, caietele, Frontal, Capacitatea elevilor de a
răcirii. explicația. pixurile. individual. defini tipurile de
După ce am scris definițiile transformare ale materiilor.
voi pune un elev să le
citească din nou pentru a le
fixa mai bine.

6
3.Experiment
O4 Într-o eprubetă voi pune
puțină apă, apoi voi aprinde o
lumânare iar cu ajutorul unui Observarea, Eprubeta, Frontal,
clește o să pun eprubeta cu descrierea, lumânare, apă, individual. Capacitatea elevilor de a fi
apă deasupra lumânării. Voi experimentul clește. atenți la etapele
trece pe la fiecare bancă experimentului și de a-l
pentru a le arăta ce s- produs descrie.
după acest experiment. Elevii
trebuie să-mi spună ce au
observat și tip de
transformare s-a produs, apoi
punându-i să descrie întregul
experiment enumerând
etapele acestuia.
4. În continuare le voi da o
O2 fișă de lucru care conține
exerciții cu privire la lecția
de azi. Vor începe prin a
rezolva primul exercițiu de
pe fișă. Este un tabel în care Explicația, Fișa de lucru 1, Frontal,
pe orizontală sunt scrise trei exercițiul. pixurile. individual. Capacitatea elevilor de a
stări de agregare (lichid, identifica starea de agregare
solid, gazos), iar pe verticală ale materiilor date.
sunt date câteva exemple de
materii iar elevii trebuie sa
bifeze după model, în tabel,
starea de agregare
corespunzătoare. (Anexa 1)
03 5. Vom face exercițiul 2 de
pe fișa de lucru. Acest
exercițiu constă în scrierea

7
stării de agregare a
alimentelor și a obiectelor
din imagini. Acest exercițiu
se va rezolva individual
direct pe fișa de lucru iar Exercițiul. Fișa de lucru Frontal,
apoi voi face verificare 1,pixurile. individual. Capacitatea elevilor de a
împreună cu ei. (Anexa 1) scrie starea de agregare în
care se află alimentele și
obiectele din imagini.

6. FIXAREA ȘI Prin intermediul televizorului Conversația Tv-ul. Frontal, Capacitatea elevilor de a


APLICAREA NOILOR voi face fixarea catehetică, individual. răspunde corect la
CUNOȘTINȚE cunoștințelor. Le-am pregătit exercițiul, jocul. întrebările din jocul propus.
un scurt joc care conține
întrebări cu privire la lecția
făcută în clasă. (Anexa 3)
7. EVALUARE Le voi adresa elevilor câteva Conversația Frontal, Capacitatea elevilor de a
întrebări despre ora ținută: catehetică. individual. răspunde corect și în
Î: Despre ce am vorbit ora propoziții la întrebările
asta? adresate.
R: Noi în această ora am
vorbit despre "Transformările
materiilor: Topire,
solidificare, vaporizare,
condensare".
Î: Cine îmi poate spune ce
înseamnă topire?
R: Topire este transformarea
prin care corpurile solide se
topesc, atunci când sunt
încălzite, curgând și luând Conversația Frontal, Capacitatea elevilor de a
forma vasului în care se află. catehetică. individual. răspunde corect și în

8
Fac aprecieri verbale, propoziții la întrebările
individuale și colective, îi adresate.
felicit pentru cum au lucrat și
au contribuit cu răspunsuri la
această oră.
8. ÎNCHEIERE Ca temă pentru acasă le voi Conversația. Fișa cu tema. Frontal, Capacitatea elevilor de a se
da o fișă de lucru. (Anexa 2) individual. pregăti pentru următoarea
Anunț elevii că ora s-a oră.
terminat să că sunt liberi să
iasă în pauză.

Anexa 1

9
Anexa 2

Anexa 3

https://wordwall.net/resource/38699091/copy-of-tipuri-de-transform%c4%83ri-ale-materiei

10
Anexa 4

11

S-ar putea să vă placă și