Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
22 Galați
Proiect
de
activitate
Data: 19.02.2021
Clasa: a III-a D Step by Step
Învățător: Popa (Birda) Mihaela - Liliana
1
PROIECT DE ACTIVITATE
AGENDA ZILEI
00 45
8 −8 ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ
45 25
9 −12 ACTIVITĂȚI LA CENTRE
SCRIERE: Adjectivul – numărul și genul
CITIRE: „Prichindeii din Orașul Florilor”, de Nikolai Nosov
MATEMATICĂ: Înmulțirea unui număr de trei cifre cu un număr de două cifre
ARTE: „Colecții” – tehnica de lucru Quiling
25 25
12 −13 Pauza de masă
25 10
13 −14 Joc și mișcare
20 05
14 −15 Activități în completare
10 00
15 −16 Evaluarea zilei
Motivația activităților
Lecțiile desfășurate au valoare instructivă și educativă deoarece: îi ajută pe elevi să pătrundă mai adânc în tainele adjectivelor și să descopere numărul
și genul acestora, să efectueze operații de înmulțire, să înțeleagă un text la prima citire și deoarece le dezvoltă copiilor simțul estetic si artistic.
2
ACTIVITATEA 1
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ
Data: 19.02.2021
Scopul: formarea capacității de exprimare și de relaționare în cadrul grupului
Competențe specifice:
LLR
1.1. Extragerea unor informații de detaliu dintr-un text informativ sau literar simplu;
2.1. Descrierea unui obiect/ unei ființe din universul apropiat pe baza unui plan simplu;
3.5. Sesizarea unor regularități ale limbii pe baza textului citit;
MEM
2.5. Efectuarea de înmulțiri de numere naturale în concentrul 0 – 10 000 și de împărțiri folosind tabla împărțirii;
Obiective:
LLR
1.1.1. Să citească corect și coerent un fragment de text aflat la prima citire;
1.1.2. Să răspundă corect la cel puțin 2 întrebări pe baza textului citit;
2.1.1. Să sublinieze cel puțin 5 adjective întâlnite în fragmenul dat;
3.5.1. Să precizeze oral numărul și genul adjectivelor subliniate;
MEM
2.5.1. Să efectueze corect cel puțin 3 operații de înmulțire din cele date, dovedind că știe algoritmul de aplicat.
Metode și procedee: instructajul verbal, explicația, jocul didactic, conversația, observația, exercițiul;
Mijloace de învățământ: calendarul naturii, mesajul zilei, agenda zilei, roata provocărilor - Wordwall;
Moduri de organizare: frontal, individual.
Resurse informaționale:
V. Pârâială, D. Pârâială, C. Bălan, A. Vasilache, T. Ranasă, Activități în completarea programului din ciclul primar, Editura Euristic, Iași 2004
Curriculum Național, Programe școlare pentru învățământul primar, București, Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 5003/ 02.12.2014
3
MESAJUL ZILEI
19.02.2021
Astăzi, în clasa noastră, avem 3 musafiri. Este vorba despre 3 pitici: Adjectivel,
Habarnam și Mate. Ei au pentru noi 3 provocări. Sunteți gata să le descoperim împreună?
Noutăți
1. 2. 3.
4
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
5
ACTIVITATEA II
ACTIVITĂȚI LA CENTRE
6
plural la singular; 5.3.1. Să rezolve problemele
4.1.1. Să scrie corect cuvintele și matematice, folosind operațiile
propozițiile, respectând regulile aritmetice studiate.
de ortografie și de punctuație.
Resurse Conversația, Citirea selectivă, Conversația, Observația, Munca Conversația, Observația, Munca Conversația, Observația,
procedurale Exercițiul, Explicația, independentă, Exercițiul, independentă, Exercițiul, Explicația, Aprecierea verbală
Aprecierea verbală Aprecierea verbală Problematizarea, Aprecierea
verbală
Resurse Fișă de lucru Fișă de lucru Fișă de lucru, caiet de matematică Carton colorat, fâșii de hârtie
materiale Auxiliar pentru Quilling, aracet, foarfecă
Forme de Individual Individual Individual Individual
organizare
Forme de Turul galeriei - Padlet Turul galeriei - Padlet Turul galeriei - Padlet Turul galeriei - Padlet
evaluare
Bibliografie *Programa școlară pentru *Programa școlară pentru *Programa școlară pentru *Programa școlară pentru
disciplina LIMBA ȘI disciplina LIMBA ȘI disciplina MATEMATICĂ, clasele a disciplina ARTE VIZUALE ȘI
LITERATURA ROMÂNĂ, LITERATURA ROMÂNĂ, clasele III-a – a IV-a, aprobată prin ABILITĂȚI PRACTICE, clasele
clasele a III-a – a IV-a, a III-a – a IV-a, aprobată prin OMEN nr. 5003/ 02.12.2014, a III-a – a IV-a, aprobată prin
aprobată prin OMEN nr. OMEN nr. 5003/ 02.12.2014, București, 2014 OMEN nr. 5003/ 02.12.2014,
5003/ 02.12.2014, București, București, 2014 *I. Neacșu, „Metodica predării București, 2014
2014 *Ioan Ședrean. „Metodica matematicii la clasele I-IV”, *„Arte vizuale și abilități
*I. Ședrean. „Metodica predării limbii române la clasele Editura Didactică și Pedagogică, practice”, C. Rizea, D.
predării limbii române la I-IV”, București, editura București, 1988 Stoicescu, I. Stoicescu, clasa a
clasele I-IV”, București, Didactică și Pedagogică, 1995; *„Matematică”, M. Mihăescu, Ș. III-a, semestrul al II-lea, Editura
editura Didactică și *„Limba și literatura română”, Pacearcă, A. Dulman, C. Alexe, O. Litera, București, 2015
Pedagogică, 1995; M. Mihăescu, Ș. Pacearcă, A. Brebenel, clasa a III-a, semestrul al
*„Lectură suplimentară”, Dulman, C. Alexe, O. Brebenel, II-lea, Editura Intuitext, 2016
clasa a III-a, A. Manea, clasa a III-a, semestrul al II-lea, *http://wwww.didactic.ro
Editura Delta Cart Editura Intuitext, 2016
Educațional, Călinești, 2018 *„Limba și literatura română”,
clasa a III-a, caiet de lucru, A.
Damian, Editura Elicart, 2020
*htttp://www.didactic.ro/
7
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
8
CITIRE
Citește individual povestea „Prichindeii din Orașul Florilor”, de
Nikolai Nosov, din fișa de lucru.
********************OPȚIONAL********************
Citim cu atenție.
Înțelegem ceea ce citim.
SUCCES!
9
Prichindeii din Orașul Florilor
de Nikolai Nosov
11
-Nu mai spune, Habarnam! izbucni în râs Lentilă. Daca s-ar fi desprins o bucată din
soare, te-ar fi strivit de rămâneai acolot lat. Că doar soarele e foarte mare. E mai mare decât
întregul nostru Pământ.
-Nu-i adevărat, răspunse Habarnam. Eu cred că soarele nu-i mai mare decât o farfurie.
-Ni se pare doar că e așa, pentru că soarele e foarte departe de noi. Soarele e un uriaș
glob incandescent. Am văzut asta prin luneta mea. Dacă s-ar desprinde din soare fie și numai
o mică părticică – ar distruge în întregime orașul nostru.
-I-auzi! se miră Habarnam. Nu știam că soarele-i atât de mare. Mă duc să le spun și la
ai noștri, s-ar putea ca ei să nu fi aflat încă nimic despre asta. Însă tu mai uită-te o dată la
soare, tot prin luneta aia a ta, nu cumva să fie știrbit într-o parte!
Habarnam porni spre casă povestindu-le la toți cei pe care-i întâlnea:
-Fraților, știți cum e soarele? E mai mare decât tot Pământul nostru. Da, așa e soarele.
Și să știți, fraților, că din soare s-a desprins o bucată care zboară drept spre noi. În curând p să
cadă și o să ne strivească pe toți. Mare nenorocire ne așteaptă. N-aveți decât să vă duceți să-l
întrebați pe Lentilă.
-Râdeau cu toții, deoarece îl cunoșteau pe palavragiul de Habarnam. Iar Habarnam
porni în goană spre casă și se puse pe răcnit:
-Fraților, salvați-vă! Se prăbușește bucata!
-Care bucată? îl întrebau?
-Bucata, fraților! S-a rupt o bucată din soare. Și când o să detune acușica, s-a zis cu
noi. Știți cum e soarele? E mai mare decât tot Pământul nostru.
-Da` știu că le născocești!
-Nu născocesc nimic. Așa mi-a spus Lentilă! A văzut el prin luneta lui.
Au ieșit cu toții în curte și au început să se uite la soare. S-au uitat, s-au tot uitat, până
ce au început să le lăcrimeze ochii. Și cum nu mai vedeau bine, începu și li se pară că, într-
adevăr, soarele e știrbit. Iar Habarnam răcnea înainte:
-Salvți-vă care cum poate! E prăpăd!
Se repeziră cu toții să-și adune lucrurile. Acuarelă își înșfăcă vopselele și pensule,
Fuslă – instrumentele muzicale: vioara, balalaica și trombonul de alamă.
Doctorul Pilulă se frământa căutând prin toată casa mica farmacie portativă, care se
rătăcise pe undeva. Gogoașă își înhăță galoșii și umbrela și ieși în goană mare, dar abia
trecuse de poartă când se auzi deodată glasul lui Știetot:
-Liniștiți-văm fraților! Nu e nici o primejdie. Parcă voi nu știți că Habarnam e un
palavragiu? A născocit toate astea.
-Am născocit? răcni Habarnam. N-aveți decât să vă duceți să-l întrebați pe Lentilă.
Porniră în goană către Lentilă și acolo se lămuri că totul nu era decât o scorneală a lui
Habarnam. Ei, și ce veselie a fost! Râdeau cu toții de Habarnam și ziceau:
-Ne mirăm doar de noi, cum de te-am crezut!
-Iar eu, pe cât îmi dau seama, nu mă mir deloc! răspunse Habarnam. Pentru că eu am
crezut cu adevărat.
Iată ce caraghios era acest Habarnam!
12
Fișă de lectură
Titlul:
Autorul:
Personajul principa:
1. Răspunde la întrebări:
Unde se petrece acțiunea povestirii?
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Cu ce se ocupau prichindeii?
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Ce a născocit Habarnam?
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
În oraș creșteau:
flori legume ciuperci
În căsuță trăiau:
zece prichindei opt prichindei
șaisprezece prichindei
13
Prietenul lui Habarnam era:
Pilulă Grăbilă Lentilă Peticel
3. Realizează corespondența:
cu ochelarii pe nas, purta întotdeauna
Habarnam haine negre
14
SCRIERE
********************OPȚIONAL*******************
Din auxiliarul „Limba și literatura română”, lucrați de la pagina
85, exercițiile 1 – 5 de la „Legătura adjectivului cu
substantivul”.
Lucrăm cu atenție.
Ne gândim.
SUCCES!
15
19.02.2021
,, Vacanţa de iarnă. Cei doi băieţi stau de vorbă pe covoraşul multicolor. Bradul e
împodobit cu globuri aurii, cu beteală argintie. În odăiţa mică e cald. Pe masă stau bucate
alese. Pe la ferestrele orbite de înserare se cern fulgi uşori de nea.”
16
6. Trece de la singular la plural adjectivele :
cafeniu …………………………..
aurie …………………………..
cenuşiu …………………………..
plumburiu …………………………...
maroniu ……………………………
……………………………………… ………………………………………………..
……………………………………… …………………………………………………
………………………………………
8. Alcătuieşte propoziţii cu trei din cele trei grupuri notate mai sus, punând
adjectivul în faţa substantivului.
………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
17
MATEMATICĂ
*******************OPȚIONAL********************
Rezolvă problemele 4 și 5 din fișa de lucru în caietul de
matematică.
18
19.02.2021
Fişă de lucru
4. Pe raft sunt 12 rânduri cu câte 176 caiete fiecare. Câte caiete sunt de toate?
19
ARTE
Continuă tabloul de primăvară realizat prin tehnica Quilling,
început ora trecută.
Materiale necesare:
20