Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect Didactic

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Sanitar “Antim Ivireanu”


CLASA: a II-a Step By Step
PROF.ÎNV.PRIMAR: Oprea Andreea Elena
DATA: 16. 02. 2021

Discipline: Comunicare în limba română


Matematică şi Explorarea Mediului
Arte Vizuale Şi Abilităţi Practice
Dezvoltare personală

Subiectul: CLR : ,,Consolidare –Cel mai bun prieten după Victor


Sivetidis”
MEM: ,,Recapitulare- Înmulțirea nr. naturale 0-10”
AVAP: “Inima prieteniei”
DP: “Emoțiile mele și ale celorlalți”

Activitate pe centre: - Scriere


- Citire:
- Matematică
- Arte

1
Activitatea 1

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ

Scopul: formarea capacităţii de exprimare şi de relaţionare în cadrul grupului

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

O1-să stabilească data şi ziua săptămânii marcând pe calendar;


O2-să descrie starea vremii la începutul zilei prin raportare la caracteristicile
anotimpului iarna;
O3-să evidenţieze ideea centrală din mesajul scris;
O4-să asculte cu atenție mesajul zilei;
O5-să participe la discuţii, prezentând noutăţile zilei;
O6-să manifeste atitudine degajată în comunicarea cu persoanele cunoscute
(colegi, învăţătoare).

Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, observaţia,


problematizarea.

Mijloace de învăţământ: mesajul zilei, agenda zilei, calendar.

Moduri de organizare: activitate frontală, activitate individuală.

2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele Ob. Activ. cadrului didactic Activ. elevilor Metode şi


activităţii procedee
Moment Elevii sunt aşezaţi pe scaune, pregătiţi Elevii cântă cântecul şi Conversaţia
organiza- pentru întâlnirea de dimineaţă. se înscriu la noutăţi.
toric Se cântă cântecul ,, Prieteni 1, 2,3...’’
Captarea O6 Îi invit să joace jocul de atentie Elevii îşi reamintesc explicaţia
atenţiei ,,Cum mă simt eu astăzi”. regulile şi pornesc jocul. jocul
Câțiva elevi vor alege una dintre Ex. Am ales figurina cu
figurine explicând alegerea făcută. faţa fericită deoarece
astăzi simt că am chef
de joacă.
Agenda O2 Voi prezenta Agenda zilei ;aceasta Elevii ascultă cu mare Conversaţia
zilei si cuprinde reperele orale la care se atenție agenta zilei și problematiz
mesajul desfășoară activitățile specifice din mesajul. area
această zi.
Citesc mesajul zilei.

Calendarul O3 Solicit elevilor să completeze Elevii vor completa Conversaţia


naturii O4 calendarul naturii, precizându-se data data, vor alege simbolul
zilei în curs şi observaţiile meteo. potrivit stării meteo.

Noutăţile O5 Elevii înscrişi la noutăţi sunt invitaţi pe Elevii urmăresc cu Conversaţia


scaunul autorului pentru a ne comunica atenţie.
noutatea.
Încheierea O6 Joc,, Alege ce ţi se potriveşte!’’ Elevii îşi aleg centrul de
activităţii activitate. Exerciţiul

3
MINILECŢII LIMBA ROMÂNĂ MATEMATICĂ
TEMA ACTIVITĂŢII ,, Consolidare –Cel mai bun ,, Recapitulare Înmulțirea nr.
prieten după Victor Sivetidis” naturale 0-10”
(Anexa 1) (Anexa 2)
TIPUL ACTIVITĂŢII Consolidare Recapitulare
Competențe specifice 1.4. Manifestarea interesului faţă 1.8 Utilizarea terminologiei
de o varietate de mesaje orale specifice (denumiri şi simboluri) în
2.3. Manifestarea interesului pentru contexte adecvate (, =, plus +,
a exprima oral idei, păreri şi minus -, , sumă, total, termenii unei
sentimente, în contexte sume, diferenţă, rest, descăzut,
4.2. Scrierea de cuvinte şi scăzător, produs, factorii unui
propoziţii dezvoltate, cu litere mari produs, cât, deîmpărţit, împărţitor)
şi mici, de mână şi de tipar, cu 1.9. Efectuarea de înmulţiri în
ajutorul unei varietăţi de materiale spaţiul numeric 0-144 prin adunare
4.4. Manifestarea interesului pentru repetată sau utilizând proprietăţi ale
mesaje scrise într-o varietate de înmulţirii şi împărţirii
limbaje, în contexte 3.3Crearea de probleme pornind de
la imagini, exerciţii, formule, sau
fără suport dat

OBIECTIVE O1- săformuleze câte o întrebare O1- să calculeze corect ;


OPERAŢIONALE pornind de la întrebările date; O2- să afle numerele ;
O2- să răspundă la întrebări. O3- săcompleteze corect tabelul;
O4-să rezolve problema;
METODE ŞI * observaţia, * explicaţia,
PROCEDEE * explicaţia, * observatia
* exerciţiul, * exerciţiul,
* conversaţia, * conversaţia,
* metoda explozia stelară * metoda cadranelor

 whiteboard  markere
MIJLOACE DE  markere  whiteboard
ÎNVĂŢĂMÂNT  fișa  fișa

FORME DE Frontal , individual Frontal ,individual


ACTIVITATE

4
Activitatea II
ACTIVITATEA PE CENTRE

DISCIPLINE LIMBA ROMÂNĂ MATEMATI ABILITĂŢ


CĂ I
PRACTIC
E
CENTRE DE CITIRE SCRIERE MATEMATI ARTĂ
ACTIVITATE CĂ
SUBIECTE Citirea textului Scrierea enunțurilor ,,Recapitulare “Inima
–Cel mai bun în ordinea faptelor Înmulțirea nr. prieteniei”
prieten petrecute în text numerele de la 0- (Anexa 6)
(Anexa 3) (Anexa 4) 10”(Anexa 5)

Competențe 1.1. Identificarea 2.1. Formularea unor 1.8 Utilizarea


semnificaţiei enunţuri proprii în situaţii terminologiei 2.1. Explorarea
specifice concrete de comunicare specifice (denumiri unor
unui mesaj
oral din texte 3.2. Identificarea şi simboluri) în caracteristici/
accesibile mesajului unui text în contexte adecvate (, proprietăţi ale
variate care se relatează =, plus +, minus -, , materialelor în
întâmplări, fenomene din sumă, total, termenii diverse contexte
1.2 Identificarea universul cunoscut unei sume, 2.3. Realizarea
unor informaţii 4.1. Scrierea unor diferenţă, rest, de produse utile
variate dintr-un mesaje, în diverse descăzut, scăzător, şi/sau estetice
text audiat contexte de comunicare produs, factorii unui combinând
4.2. Redactarea unor produs, cât, materiale uşor
2.3. Participarea mesaje simple, cu deîmpărţit, de prelucrat şi
cu interes la respectarea convenţiilor împărţitor) tehnici
dialoguri, în de bază 1.9. Efectuarea de accesibile
diferite contexte înmulţiri în spaţiul 2.4.
de comunicare numeric 0-144 prin Transformarea
adunare repetată sau unui material
3.1. Citirea unor utilizând proprietăţi prin tehnici
mesaje scrise, ale înmulţirii şi variate.
întâlnite în împărţirii
mediul cunoscut 3.3Crearea de
probleme pornind de
la imagini, exerciţii,
formule, sau fără
suport dat
OBIECTIVE O1- să citească O1-să completeze corect O1- să calculeze O1- să decupeze
OPERAŢIONALE textul în șoaptă; propozițiile; înmulțirile; piesele;
O2-să unească O2-să trascrie corect O2- să completeze O2-să lipească
corect răspunsul; enunțurile; cu factorul corect; piesele pe
O3- să O3- să scrie însușirile O3-să afle numerele contur;
încercuiască corespunzătoare. corespunzătoare; O3- să găsescă
5
varianta corectă; O4- să rezolve un titlu potrivit.
O4-să sublinieze problema dată.
corect enunțurile.
METODE ŞI Conversaţia, Conversaţia, explicaţia, Conversaţia, Conversaţia,
PROCEDEE explicaţia, observaţia, exerciţiul, explicaţia, explicaţia,
observaţia,exerci munca independent. observaţia, observaţia,
ţiul, învăţarea exerciţiul, învăţarea munca
prin cooperare, prin cooperare, independentă;
munca munca
independent. independentă.
MIJLOACE DE Fişe,,sti- Fişe de lucru, Fişe de lucru, Coli imprima
ÎNVĂŢĂMÂNT mulente. stimulente. stimulente. te, ,lipici,
foarfecă.
FORME DE - individual - individual - individual - individual
ACTIVITATE

6
Activitatea III
EVALUAREA ACTIVITĂŢII PE CENTRE

După primul centru (într-o zi de lucru obişnuită trebuie să se realizeze atâtea


rotiri câte centre s-au prevăzut a fi realizate în agenda zilei – 4-5 rotiri ), se
realizează evaluarea finală, la „Scaunul autorului”.

Pentru că astăzi s-au realizat sarcini la 4 centre, copiii de la fiecare centru


vor desemna câte un reprezentant care să prezinte activitatea lor specifică în faţa
celorlalţi colegi care au lucrat altceva.

Aşadar, la :

 Centrul de citire -se va analiza modul în care s-a realizat înțelegerea textului citit

 Centrul de matematică – se va discuta modul în care s-a realizat fişa de lucru


individualã.

 Centrul scriere: - se vor face aprecieri asupra fișelor de scriere.

 Centrul arte: - se va analiza modul in care au decupat şi realiza inima prieteniei

APRECIERI/ RECOMANDĂRI/ RECOMPENSE.

7
NOUTAŢI:

Agenda zilei
16. 02. 2021

08:00 – 08:50 - ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ


-CALENDARUL NATURII
- AGENDA ZILEI
- MESAJUL ZILEI (NOUTATI)

08:50 – 09:00 PAUZA PENTRU MICUL DEJUN

09:00 – 09:50 MINILECȚIILE

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ:


1.SĂ FORMULEZE CÂTE O ÎNTREBARE

2. SĂ RĂSPUNDĂ LA ÎNTREBĂRILE FORMULATE.


MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI:
1. SĂ CALCULEZE ÎNMULȚIRILE DATE
2. AFLĂ NUMERELE DE 7 ORI MAI MARI DECÂT 4,6,7.
3. COMPLETEAZĂ TABELUL
4. REZOLVAREA PROBLEMEI

10:00 – 11:30 ACTIVITATE LA CENTRE

CITIRE:SARCINA DE LUCRU - REALIZEAZĂ CORESPONDENȚA ÎNTRE ÎNTREBARE ȘI


RĂSPUNS / ÎNCERCUIREA RĂSPUNSULUI CORECT/ SUBLINIAZĂ CU VERDE UN ENUNȚ
CARE EXPRIMĂ O INFORMAȚIE ȘI CU ROȘU CARE EXPRIMĂ O ÎNTREBARE
SCRIERE: SARCINA DE LUCRU-COMPLETEAZĂ PROPOZIȚIILE/TRASCRIERE
ENUNȚURILE ÎN ORDINEA ÎN CARE S-AU PETRECUT FAPTELE/SCRIE DOUĂ ÎNSUȘIRI
PENTRU CUVINTELE CORESPUNZĂTOARE
MATEMATICĂ: SARCINA DE LUCRU-CALCULEAZĂ/ COMPLETEAZĂ CU FACTORUL
CARE LIPSEȘTE/AFLĂ DUBLU NUMERELOR / AFLĂ ÎNȘESITUL NUMERELOR/REZOLVĂ
PROBLEMA
ARTE: SARCINA DE LUCRU-DECUPEAZĂ PIESELE/ LIPEȘTE PIESELE PE CONTURUL
INIMII/ DECUPEAZĂ INIMA/GASEȘTE UN TITLU POTRIVIT LUCRĂRII/CUI VREI SĂ OFERI
ACEASTĂ INIMĂ ȘI DIN CE MOTIV
11:30 – 12:00 EVALUAREA ACTIVITĂȚIILOR LA CENTRE
12:00 – 13:30 PAUZA PENTRU MASA DE PRÂNZ
8
3:30 – 14:50 COMPLETAREA ȘI CORECTAREA LUCRĂRILOR
15:00- 15:50 DEZVOLTARE PERSONALĂ

Puncte tari:
-atractivitate sporitã;
-cracter integrat;
-tehnici de lucru moderne şi variate;
-realizarea legaturii între centre;
-axarea pe o temă generală a zilei;
-lucrul cu microgrupuri;
- lucrul diferenţiat ;
-realizarea individualizării;
-interdisciplinaritate;
-cooperare;
-lipsa concurenţei.

S-ar putea să vă placă și