Sunteți pe pagina 1din 9

Avizat,

mentor practică pedagogică


prof.înv.primar DOROGA MARCELA

Practică pedagogică studenţi - Universitatea ,,1 Decembrie 1918” Alba Iulia


Specializarea: profesor pentru învăţământul primar, anul II, zi
Instituţia de învăţământ preuniversitar de aplicaţie: Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia
Mentor practică pedagogică: prof.înv.primar DOROGA MARCELA
Propunător: student Moga Elena

Proiect didactic

Data: 23.03.2023
Unitatea de învățământ: Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia
Clasa: a IV-a B Step by Step
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea tematică: Elemente intuitive de geometrie
Titlul lecției: Piramida
Tipul lecției: formarea și dezvoltarea de competențe;
Obiectivul fundamental: dezvoltarea competențelor de identificare a proprietăților corpurilor
geometrice;
Competențe specifice:
3.1 Localizarea unor obiecte în spațiu și a unor simboluri în diverse reprezentări;
3.2 Explorarea caracteristicilor, relațiilor și a proprietăților figurilor și corpurilor geometrice
identificate;
Obiective operaționale urmărite în cadrul lecției:
O1- să identifice componentele unei figuri plane: latură, unghi, vârf;
O2- să identifice componentele unui corp geometric: bază, față, muchie, vârf;
O3- să identifice felul corpurilor geometrice și numărul de corpuri geometrice de fiecare fel
folosite pentru realizarea construcției;
O4- să construiască o piramidă folosind scobitori și plastelină;
Strategii didactice:
Metode/procedee/tehnici: Conversația, Jocul didactic, Observarea, Demonstrația, Explicația,
Exercițiul, Turul Galeriei;
Mijloace de învățământ: tablă interactivă, manuale, trusă de geometrie, plastilină, scobitori,
PPT;
Forme de organizare a activității didactice: frontal, individual;
Evaluarea didactică: observarea sistematică, aprecieri verbale;
Loc de desfășurare: sala de clasă;
Aspecte privind managementul clasei: 29 de elevi
Bibliografie:
- Viorica Boarcăş, Ecaterina Bonciu, Niculina Stănculescu, Aida Stoian, Matematică, manual
clasa a IV-a, Editura Litera, Bucureşti, 2021, aprobat prin OME nr. 5348/ 06.10.2021;
- Anexa nr. 2 la OMEN nr. 5003/02.12.2014, Programa şcolară de limatematică, clasa a IV-a,
Bucureşti, 2014;
- Logel, Dumitru, Metodica predării matematicii pentru învăţământul primar, Editura Carminis,
Bucureşti, 2017;
SCENARIU DIDACTIC
Momentele Conținutul instructiv-educativ Strategii educaționale utilizate Evaluare
lecției Metode și Mijloace de
procedee învățământ
1. Moment Crearea condițiilor optime pentru Conversația trusa de Observare
organizatoric desfășurarea activității. geometrie sistematică
Pregătirea materialelor de lucru și a
ustensilelor/ trusei de geometrie.
2. Captarea Se realizează prin câteva întrebări captarea Conversația Aprecieri
atenției atenției: verbale
Ați fost vreodată în Egipt? Dacă da, ce v-a
plăcut cel mai mult? Dacă răspunsul este nu:
ați observat formele piramidelor?
3. Într-o cutie voi avea bilețele pe care sunt Conversația
Actualizarea scrise diferite figuri geometrice învățate: Explicația Aprecieri
cunoștințelor pătrat, triunghi, dreptunghi, paralelogram, Jocul didactic verbale
romb. Pe rând, vor extrage câte un bilețel.
Fiecare copil are de precizat câte laturi,
unghiuri și vârfuri are figura pe care a ales-o.
Ce corpuri geometrice cunoașteți?
R: cub, con, cilindru, sferă;
4. Anunțarea Se anunță titlul lecției și se scrie titlul pe Conversația tablă
titlului și a tablă. caiete
obiectivelor Piramida
Elevii scriu titlul lecției pe caiete.
Vom vorbi și vom învăța ce este piramida,
cum se desenează și cum se confecționează
una.
5. Dirijarea În ce context ați mai auzit de piramidă? Conversația tablă Observare
învățării În Anexa 1 avem utilizarea cuvântului Observarea interactivă sistematică
piramidă în diverse situații, cum ar fi:
piramida socială (cum este structurată o
anumită societate), piramida trofică
(nivelurile trofice reprezintă totalitatea
organismelor cu aceeași funcție trofică),
piramida fructelor și legumelor, piramide
egiptene, piramida cunoașterii, piramida
nazală, piramida alimentară.
Voi desena la tablă o piramidă:
Se scrie la tablă și pe caiete ce este piramida:
Piramida este corpul geometric la care toate Explicația
Observare
fețele laterale se întâlnesc într-un punct Demonstrația
tablă sistematică
comun, care nu aparține bazei. Fiecare față a
caiete
piramidei are formă de triunghi. Toate fețele
laterale au un singur punct comun, care nu
aparține bazei. Partea de jos a piramidei
poate avea formă de pătrat, de dreptunghi
sau de triunghi.
Deschideți manualele la pagina 123.
Observăm și citim ce este piramida.
manual
Piramida cu bază patrulateră are:

 1 bază pe care se sprijină corpul;


 4 fețe laterale;
 8 muchii;
 5 vârfuri;
Piramida cu baza un triunghi are:

 1 bază pe care se sprijină corpul;


 3 fețe laterale;
 6 muchii;
 4 vârfuri;
Se rezolvă următoarele exerciții:
1. Observați desenele care reprezintă Conversația
desfășurări ale unor piramide. Care sunt Observarea
figurile geometrice din care se compun
piramidele? Exercițiul Observare
R: triunghi și pătrat în primul desen, iar în al sistematică
doilea doar triunghiuri;
Cum sunt acestea ca mărime?
R: triunghiurile sunt egale, iar în al doilea
desen, triunghiul bază este mai mic;
Ce fel de unghiuri observi?
R: unghi drept, unghi ascuțit.
2. Observați cartonașele primite de copii și
spuneți cine va reuși să obțină o piramidă,
numai prin pliere și asamblare?
R: Ana și Maria vor obține o piramidă, din
desenul Anei va ieși o piramidă cu bază
triunghi, iar din desenul Mariei o piramidă
cu bază pătrat.
3. Câte corpuri geometrice de fiecare fel au
fost folosite pentru realizarea construcției?
R: cuburi: 26; paralelipipede: 11; piramide:
16; cilindri: 2; sfere: 4; conuri: 4.
6. Asigurarea Se prezintă un PPT despre: Observarea tablă Observare
feedback-ului Piramidele din Egipt: interactivă sistematică
 Piramidele din Orientul Antic sunt PPT
construcții vechi de piatră în formă
piramidală situate în Egipt.
 Cele mai multe dintre piramide au fost
construite ca morminte pentru faraoni.
 Egiptenii aveau puternice cunoștințe
astronomice. S-a descoperit că toate
piramidele de pe platoul Gizeh sunt aranjate
exact ca o oglindă pe Pământ a constelației
Orion. Egiptenii credeau că acolo este casa
lui Osiris, zeul morților și al lumii de
dincolo.
 Egiptenii au creat standardele unei
piramide clasice: un monument masiv cu o
bază pătrată și patru laturi care se unesc
într-un punct.
Piramidele din China:
 Pramidele din China sunt monumente
antice despre care se crede că sunt
construite de câțiva împărați timpurii ai
Chinei.
 Ele nu prea sunt cunoscute în lume
deoarece autoritățile comuniste din această
țară le țin ascunse de ochii occidentalilor.
Piramidele din Mexic:
 Piramida constă dintr-o serie de terase
pătrate, cu scări pe fiecare din cele patru
laturi ale templului.
 Sculpturile unor șerpi cu pene merg în
jos pe părțile laterale ale balustradei de
nord.
Piramidele de pe Marte:
 Denumirea se referea inițial la o
formațiune de albedo distinctiv vizibilă cu
ajutorul telescoapelor terestre de la vremea
respectivă.
 Cydonia Mensae este o regiune de pe
planeta Marte, care atrage atât un interes
științific, cât și popular.
- Se va construi o piramidă (Anexa 2);
Elevii vor construi individual o piramidă,
Observarea scobitori
folosind scobitori pentru muchii și biluțe din
Explicația plastilină
plastilină pentru vârfuri; Observarea
Demonstrația
Câte bile sunt necesare? modului de
Exercițiul
R: 4 bile; lucru
Dar scobitori?
R: 6 scobitori;
7. Evaluarea Se verifică corectitudinea construirii Conversația Aprecierea
activității piramidei; Turul Galeriei modului de
Se realizează Turul Galeriei. lucru
8. Încheierea Se vor realiza aprecieri verbale privind Conversația Aprecieri
activității calitatea răspunsurilor, a modului de verbale
desfășurare a activității și implicării elevilor
în activitatea de matematică.
Anexa 1:
Anexa 2:

S-ar putea să vă placă și