Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de activitate didactica

Gradinita Voinesti-Leresti
Propunator:Luminita Bulgaru

ACTIVITATEA:Cunoasterea mediului

TEMA: “DATINI SI OBICEIURI DE IARNA”

FORMA DE REALIZARE:Lectura dupa imagini

SCOPUL ACTIVITATII:Educarea copiilor in sensul pastrari traditiei si obiceiurilor


locale.
GRUPA:3-5ani

OBIECTIVE OPERATIONALE:
1. cognitive:
 sa recunoasca anotimpul dupa elementele caracteristice;
 sa descrie si sa interpreteze continutul imaginilor prezentate;
 sa motiveze in ordine cronologica obiceiurile si datinile de iarna;
 sa se exprime in propozitii dezvoltate in mod cursive si concret;
 sa indeplineasca sarcina primita.
2. psiho-motorii:
 sa manuiasca materialul pus la dizpozitie;
 sa realizeze sarcinile date;
3.afective:
 sa iubeasca natura si sa o ocroteasca;
 sa respecte si sa iubeasca traditiile si obiceiurile de iarna;

METODE SI
PROCEDEE:observatia,explicatia,conversatia,problematizarea,munca in echipa

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:un brad impodobit,imagini,un brad


mic,ornamente mini bradut,plicuri si jetoane decupate reprezentand
globulete,stelute,lumanari,clopotei,omeni de zapada,ingersi,saniute,Mos Craciuni
etc

BIBLIOGRAFIE:
Programa activitatilor instructive educative
Revista Invatamantului prescolar
Carticica”O brad frumos”,autor Despina Calavrezu

DURATA:30 minute
DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE
Moment Se vor realiza.Aerisirea salii de grupa.Aranjarea Instructajul Frontala
organizatoric materialului si a mobilierului in
semicerc.Introducerea copiilor in sala de grupa.
Captarea Se atrage atentia copiilor ca in clasa se afla un Conversatia Frontala
atentiei un copac pe care il vom impodobi impreuna.Ce Problematizare
am adus eu in clasa?De ce?
Anuntarea Pentru ca suntem in anotimpul iarna astazi vom Conversatia Frontala
temei vorbi despre” Datinile si obiceiurile de iarna de
pe raza comunei noastre”
Reactualizarea In ce anotimp suntem? Conversatia Frontala
cunostintelor Dupa ce recunoastem anotimpul? Explicatia
Care sunt lunile anotimpului?
Cum se mai numeste luna decembrie?De ce?
Ce personaj important soseste in luna
decembrie?
Desfasurarea Educatoarea prezinta bradutul si poarta o mica Conversatia Frontala
activitatii conversatie cu prescolarii. Observatia
Ce culoare are bradul?(verde) Explicatia
Ramane si in anotimpul iarna verde?De ce? Munca in echipa
Legat de culoarea bradului cunoasteti vreo
legenda? Un copil povesteste pe scurt legenda
bradului.
Educatoarea invita mai multi copii carora le
inmaneaza cate un plic.Fiecare copil v-a lectura
imaginea din plicul sau.Plicurile contin imagini
cu urmatoarele obiceiuri :
Obiceiul umblatului cu Steaua
Obiceiul impodobirii bradului
Obiciul colindatului(Hai la buna dimineata!)
Obiceiul caprei
Obiceiul plugusorului
Obiceiul sosirii lui Mos Craciun.
Educatoarea face o sinteza generala,enumerand
o parte din datinile si obiceiurile de iarna
specifice zonei noastre.
In partea a doua fiecare copil va recita o strofa
despre o podoaba surpriza care o primeste de la
educatoare si pe care o va atarna de crengile
bradutului(globuletul,omul de
zapada,ingerasul,saniuta,Mos
Craciun,ciorapelul,clopoteii
lumanarea,bomboanele,beculetele,steluta)
in vederea impodobirii lui.
Retentia si Copiii vor canta” O, brad frumos!” Exercitiul Frontala
transferul
Incheierea Educatoarea face aprecieri asupra desfasurarii Conversatia Frontala
activitatii activitatii si imparte recompense dulci.

MATERIAL SUPLIMENTAR LA ACTIVITATEA “DATINI SI OBICEIURI DE


IARNA”

Obiceiul impodobiri bradului


Impodobirea bradutului de catre copii se face cu jetoane confectionate de educatoare sub
forma de glob,om de zapada,ingeras,saniuta,mos Craciun,ciorapelul lui Mos
Nicolae,clopotei,bomboane,beculete,steluta si lumanare.
Copiii in cor recita versurile:

“Bun venit,azi Mos Craciune,


Noi cu drag tie iti spunem,
Sa stii ca te-am asteptam
Si bradutul iti decoram.”

Fiecare copil isi alege unul din jetoanele preferate cu care va impodobi bradutul.
Copilul se apropie de bradut si aseaza jetonul recitand :

Globul

Glob de iarna colorat,


Primul eu te-am agatat
In bradutul inmiresmat
Sa fii tare admirat!

Omul de zapada

Pun si un om de zapada.
Si ce,daca o sa cada?
Caci nimic nu va pati,
Sigur nu se va topi!

Ingerasul

In bradut,un ingeras,
Suav si dragalas,
Tare fericit va fi
Cand Craciunul va veni!

Saniuta
Ce frumoasa saniuta!
s-o atarn de o crenguta.
Covrigei dulci o sa-I pun
Chiar in seara de Ajun.

Mos Craciun

Mos Craciun va sta si el


In brdutul frumusel
Cu sacul de daruri pline,
Toate numai pentru mine.

Ciorapelul

Hai sa pun si-un ciorapel,


rosu si cam maricel,
ca sa-l umple Mos Craciun
cu tot ce este mai bun.

Clopoteii

Sa nu uit nici clopoteii,


Vai!ce drag imi e de ei!
Caci vestesc in ceas de seara
Pacea sfanta ce coboara.

Bomboanele

Dulci bomboane poleite,


De copii tare ravnite,
O multime o sa pun
In Pomul de Craciun.

Beculetele

Beculete colorate
Vor sclipi ca fermecate
Prin beteala aurita
In noaptea cea sfintita.

Steluta

Gata,pun si o steluta
Argintie si micuta
Chiar in varf sa straluceasca
Si Craciunul sa-l vesteasca!

Lumanarea

Lumanarea o sa o pun
Chiar in seara de Craciun
Viata sa ne-o lumineze
Sufletul sa-l insenineze.

In final se canta “O,BRAD FRUMOS!” si se danseaza in jurul bradutului.

Versurile sunt inspirate din cartea de colorat”O,brad frumos!” de Despina Calavrezo.

Propunator:
Luminita Bulgaru

S-ar putea să vă placă și