Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 15 TÂRGU-MUREŞ


DATA:18.12.2018
EDUCATOARE: Molnar Denisa
GRUPA: mică
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum este, a fost și va fi pe pământ?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Vine Moș Crăciun, vine chiar acum„
ACTIVITATE : DLC+DEC: „Legenda lui Moș Crăciun”- lectura educatoarei+pictură(sacul
moșului)
TIPUL ACTIVITĂȚII: predare-învățare

INVENTAR DE ACTIVITĂŢI:

ETAPA I:
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):
 Rutine: „Bucurie primim, bucurie dăruim”- (derpidnerea de a dărui)
 Întâlnirea de dimineaţă: „La telefon cu Moș Crăciun„
 Tranziţii: „Clopoței și zurgălăi sună peste munți și văi”
ETAPA II:
1. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE ( ADE ):
Activitate: DLC+DEC: „Legenda lui Moș Crăciun”- lectura educatoarei+pictură(sacul moșului)
2. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE ( ALA I ):
 Știință:„Ce se ascunde în săculeț”- joc senzorial
 Construcții:„Cutii pentru cadouri”
 Nisip și apă: „Ștergem urmele lăsate de sania moșului”
 ETAPA III:
ACTIVITĂŢI LIBER ALESE ( ALA II ):
 „Prinde-l pe Moș Crăciun”-joc distractiv
 SCOPUL ACTIVITĂȚII:  Formarea deprinderii de a audia un text și de a exprimare a
opiniei proprii cu privire la conținutul textului.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
-să numească personajul principal al poveștii audiate
-să enumere cel puțin o întâmplare a lui Moș Crăciun pe baza textului audiat
-să picteze sacului moșului folosind obiectele puse la dispoziție
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode didactice: conversaţia, explicația, observația
 Mijloace didactice: acuarele, pensule, foi.
FORMA DE ORGANIZARE: individual, frontal
RESURSE TEMPORALE: o zi
STRATEGII, METODE ŞI INSTRUMENTE DE EVALUARE: aprecierea verbală,
evaluarea individuală şi frontală
BIBLIOGRAFIE:
 “Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani ” ,Bucureşti, 2009;
 ,,Laborator preşcolar,,–ghid metodologic, ediţia a II-a,EdituraV& Integral, Bucureşti,
2002;
 Breben Silvia; Gongea Elena; Ruiu Georgeta; Fulga Mihaela – “Metode interactive de
grup” –ghid metodic, Editura Arves;
 Filofteia Grama, Mioara Pletea, Angela Sesovoci ”Aplicaţii ale noului curriculum
pentru învăţământul preşcolar”, vol I si II, Ed. DPH, 2009;
 „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura Integral,
Bucureşti, 2002
SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei începe cu Întâlnirea de dimineață. Copiii sunt așezați în semicerc pentru a
putea stabili un contact vizual cu toți membri grupei. Salutul se va realiza cu ajutoul unui joc
liniștitor: „Pe un munte mare
Un pitic mic doarme
Soarele răsare cu razele sale
Păsările ciripesc cirip-cirip, cirip-cirip
Dar piticul doarme
Doarme și visează
Iar gândăcel, picioruș cățărător
Urcă sus pe munte
În peșteră el a intrat
În nas la gâdilat
Hapciu
Și piticul s-a trezit.
Bună dimineața!”
Copiii se vor saluta între ei.

Se va face apoi prezența cu ajutorul panoului de prezență. Fiecare copil va ieși în față pentru a-și
alege poza din plic și a o așeza pe panou.
În continuare vom purta câteva discuții libere depre „ Cum ne-am imbrâcat astăzi?”.
Se trece la completarea Calendarului Naturii cu precizarea anului, anotimpului, lunii, zilei, a
datei, a lunii, a anului, apoi copiii trebuie să privească pe fereastră şi să observe cum este astăzi
afară. Li se vor adresa câteva întrebări legate de anotimpul iarna – ex: “În ce anotimp
suntem?”,“Cum ne dăm seamna că suntem în anotimpul iarna?”
Are loc împărtăşirea cu ceilalţi, unde îi voi întreba pe copii cum se simt astăzi?
Noutatea zilei constă în prezentarea unei jucării care îl reprezintă pe Moș Crăciun.
 Tranziţie: „Prinde-l pe Moș Crăciun”-joc distractiv
STRATEGIA
ETAPELE DIDACTICĂ
ACTIVITĂȚII
CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII
DIDACTICE
DIDACTICE
METODE MIJLOACE
DIDACTICE DIDACTICE
1.Moment Pentru asigurarea unei bune
organizatoric desfașurări a activității, se vor lua
urmatoarele măsuri:
-aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea pernuțelor în formă de
semicerc;
-așezarea materialului ilustrativ;
-intrarea ordonată a copiilor în sala
de grupă;
2.Reactualizarea Îi voi întreba pe copii: Ce se întâmplă
cunoștințelor în anotimpul iarna?
Conversația
3.Captarea Îl voi arăta copiilor pe spiridușul lui
atenției Moș Crăciun/

Conversația
4.Anunțarea Le spun copiilor că astăzi vom Conversația
temei și a împodobi sacul lui Moș Crăciun și
obiectivelor vom afla povestea moșului.
5.Dirijarea Le spun copiilor „Legenda lui Moș
învățării Crăciun”.
Povestea sau legenda lui Mos
Crăciun. La marginea unui oraș, cu
mult timp în urmă, trăia un meșter
bătrân care făcea jucării. Tot anul
meșterea la ele cu dragoste si răbdare.
Erau minunate si nu semănau una cu
alta.
Acuarele
Povestea lui Mos Crăciun începe în
Ajunul Crăciunului, când bătrânul Brad
meșter pleca din oraș sa-si vândă Conversația
jucăriile. Oameni din acel oraș nu
erau prea bogați. Meșterul le vindea
jucăriile pe mai nimic. Observația
Citește și: cele mai frumoase mesaje
de Crăciun
Dar asta nu-i scădea cu nimic bucuria
de a face jucării de care copiii sa se
bucure, după datina, in dimineața de
Crăciun. Pana intra-un an in care…
Meșterul vânduse toate jucările si se
întorcea spre casa. La marginea
orașului s-a oprit sa privească o
fereastra. Știa ca acolo locuiește o
familie săraca si se întreba ce jucării
or fi primit copii din aceasta casa.
Trei copii visau cu voce tare:
-Daca am avea un soldățel de plumb,
numai unul, ne-ar fi de ajuns…
-Ne-am juca împreuna si nu ne-am
certa nici o data pentru el. Bătrânul
știa ca nu mai avea nici o jucărie si
tare ar vrea sa le dăruiască măcar una.
Dar ce minune! Tocmai un soldățel de
plumb răsărise, nu se știe de unde, in
fundul sacului. Si, astfel, dorința celor
trei frați sârmani s-a îndeplinit.
In drum spre casa, bătrânul gândea:
„As vrea sa fac atât de multe jucării,
încât sa dăruiesc cate una fiecărui
copil din lume dar mai ales celor
sârmani, cărora n-are cine sa le
cumpere”. Si acum mergând așa, pe
gânduri, văzu in zăpadă un pui de
căprioara care-l privea cu ochi triști.
-Sârmana făptura, ce te doare?
Se pare ca puiul de căprioara se rânise
la un picior. Cum a știut si cu ce a
avut la îndemâna, bătrânul i-a legat
rana si la ajutat sa se ridice.
Atunci făptura aceea gingașa i-a
vorbit cu glas limpede ca si de copil:
-Acum vad ca ai o inima buna.
Dorința ti se va îndeplini.
Ca din pământ a apărut o sanie
fermecata purtata in zbor de niște reni
minunați.
Si bătrânul s-a înălțat cu ei si slava
cerului înstelat, spre o lume de basme.
Chiar si hainele lui sărăcăcioase se
preschimbaseră in niște haine
neobișnuite de culoare roșie.
N-ar fi putut spune cat si pe unde l-a
purtat sania fermecata. Intra-un târziu,
a smintit cum coboară lin intra-un
ținut înzăpezit, unde li aștepta o
căsuța cu ferește luminate. O mulțime
de pitici ca si cei din povesti l-au
întâmpinat bucuroși.
Piticii erau haini si îndemânatici, gata
sa se apuce de treaba. Materialele se
găseau din belșug, caci, nu se știe
cum, se înmulțeau mereu si nu se
terminau niciodată. Iar bătrânul
meșter priceput ii îndruma pe pitici si
împreuna făceau jucării, mereu mai
multe si mai frumoase. Pentru fiecare
copil din lume, jucăria pe care si-o
dorește.
In seara de Ajun sosesc colindătorii.
La fiecare casa, ei aduc vestea
minunata a nașterii Domnului si
urează un an bun si îmbelșugat.
Târziu, când noaptea se lasă, copii se
culcaseși in pătucurile lor. In urechi le
mai suna încă zvonul de colinde: „O
ce veste minunata”…Apoi dorm si
visează…
Dar oare vis sa fie???
Este noaptea in care visele copiilor se
împlinesc. Doua zi, in dimineața de
Crăciun in jurul bradului împodobit,
bucuria nu mai are margini. Nici unul
dintre ei n-a fost uitat. Iar după
numele sărbătorii, copiii i-au pus
numele Moș Crăciun si așa a rămas
pana astăzi.
De aceea, in zilele acestei sfinte
sărbători, când stăm cu toți in jurul
mesei încărcate cu bunătăți, nu trebuie
sa-i uitam pe cei sârmani. Moșul are
grija de ei o data pe an. Noi trebuie sa
ne gândim la ei mereu
Apoi vom decora sacul lui Moș
Crăciun. Înainte de a începe vom
executa exerciții pentru încalzirea
mușchilor mici ai mâinii
Execut înpreună cu copiii exerciții de
incălzire a mușchilor mici ai mâinii:
cântăm la pian, plouă, inchidem și
deshidem palmele.
Mai departe voi împărți copiii pe
centre.
Cei de la centrul Știință vor avea de
descoperit ce conține săculețul doar
pe pipăite. Copiii de la Construcții vor
avea de construit cutii pentru cadouri,
iar cei de la Nisip și apă vor șterge
urmele lăsate de sania moșului.

6.Asigurarea Îi voi întreba pe copii ce au realizat


feedback-ului astăzi.
Conversația
Observația
7.Aprecieri Se fac aprecieri referitoare la
finale desfășurarea activității și la modul în
Conversația
care copiii au participat la activitate.

S-ar putea să vă placă și