Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

ȘCOALA:
DATA: 11.02.2022
CLASA : a IV-a
PROF. ÎNV. PRIMAR:
ARIA CURRICULARǍ: Matematicǎ şi Ştiinţe ale naturii
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Ordinea efectuării operațiilor și folosirea parantezelor. Probleme.
DISCIPLINA: Matematică
SUBIECTUL LECŢIEI: Folosirea parantezelor rotunde și pătrate
TIPUL LECŢIEI: recapitulare și sistematizare a cunoștințelor
FORMA DE REALIZARE : activitate integrată
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de clasă
DURATA: 50 min.

SCOPUL:
 Consolidarea deprinderilor de folosire a parantezelor rotunde și pătrate, dezvoltând
capacitǎţile de rezolvare a exerciţiilor şi a problemelor cu cele 4 operaţii matematice.

COMPETENTE SPECIFICE:

Matematică și explorarea mediului


1.5. Efectuarea de operaţii de adunare şi de scădere a numerelor naturale în concentrul 0 –
1.000.000 cu utilizarea algoritmilor de calcul şi a proprietăţilor operaţiilor;
2.5. Efectuarea de înmulţiri de numere în concentrul 0 - 1 000 000 când factorii au cel mult trei cifre
şi de împărţiri la numere de o cifră sau două cifre;
5.1. Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea şi/sau
compunerea de probleme cu raţionamente diverse;
5.3. Rezolvarea de probleme cu operaţiile aritmetice studiate, în concentrul 0 - 1 000 000.

Limba și literatura română


2.4. Iniţierea şi menţinerea unei interacţiuni în vederea rezolvării de probleme individuale sau de grup
2.5. Manifestarea interesului pentru participarea la interacţiuni orale

Educație civică
3.2. Participarea la acțiuni în grupuri mici, prin asumarea de drepturi și îndatoriri

1
OBIECTIVE OPERAȚIONALE

O1 – să folosească limbajul matematic în exerciții de calcul oral;


O2 – să rezolve exerciții cu cele patru operații, utilizând algoritmii specifici;
O3 - să rezolve exerciții cu paranteze rotunde și pătrate, utilizând algoritmii specifici;
O4 – să rezolve probleme în care sunt necesare operații de ordine diferite;
O5 – să scrie rezolvarea problemelor printr-un singur exerciţiu cu mai multe operaţii, folosind
parantezele;
O6 - să păstreze poziția corectă în bancă;
O7 - să participe cu interes la lecție;

STRATEGII DIDACTICE

I. Metode și procedee : conversaţia, explicaţia, dialogul, exercitiul, problematizarea, învăţarea


prin descoperire, jocul didactic, munca în echipă;
II. Mijloace didactice : manualul, fișe de lucru, planșă cu imagine ;
III. Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
IV. Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale,
autoevaluare
V. Metode de evaluare: observarea sistematică a elevilor, aprecierea verbală;

BIBLIOGRAFIE:
1. Programa școlară pentru disciplina Matematică (clasa a III-a și clasa a IV-a), aprobată prin
ordinul ministrului Nr. 5003/02.12.2014;
2. M. Neagu, M. Mocanu: ,,Metodica predării matematicii în ciclul primar”, Polirom, 2007
3. Manualul de matematică- ed. Intuitext, autori- M. Mihăescu, Ș. Pacearcă.

2
SCENARIUL LECȚIEI

SCENARIUL DIDACTIC
Etapele Tim Ob Strategii didactice Evaluare
lecției p op. Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace Forme de Forme de Metode de
aloc procedee didact. Organiza evaluare evaluare
at re
1. Moment 1 Se asigură condiţiile necesare pentru buna Conversația Pregătirea Frontal
organizatoric min. desfăşurare a lecţiei. materialului
necesar
2. Verificarea 5 Se verifică tema cantitativ şi calitativ.
și min Verificarea noţiunilor teoretice. Conversația Frontal Continuă Evaluare
reactualizare - Care sunt operaţiile de ordinul întâi? Explicația orală,
a - Dar cele de ordinul al doilea?
cunoştinţelor - Într-un exerciţiu cu mai multe operaţii de acelaşi Individual Aprecieri
ordin care este ordinea efectuării operaţiilor? verbale
- Într-un exerciţiu cu operaţii de ordinul întâi şi
ordinul al doilea, fără paranteze, ce operaţii
efectuăm mai întâi?
- Într-un exerciţiu în care apar paranteze rotunde şi
pătrate ce efectuăm mai întâi?
Exerciţii de calcul mintal
15 +7 31- 9 Calcul
O1 40x 3 150: 3 mintal
-suma numerelor 180 şi 160;
-diferenţa numerelor 140 şi 60;
-dublul numărului 150;
-sfertul numărului 44.
1 Se realizează prin observarea cu atenţie a unei Conversația Planșă Frontal Continuă Aprecieri
3. Captarea min. imagini şi citirea a ceea ce este sub imagine - Explicația verbale
atenției interpretarea mesajului din text şi deducerea titlului
lecţiei noastre. (anexa 1)

3
4. Anunțarea 1 Se anunță elevii că pe parcursul orei de matematică Conversația Caiete Frontal Continuă Observarea
subiectului și min își vor aminti cunoștințele despre Ordinea Explicația sistematică
a obiectivelor efectuării operațiilor și folosirea parantezelor
rotunde și pătrate
35 Se prezintă elevilor o varietate de exerciţii şi Exerciţiul
5. Dirijarea min. probleme pe care le vor rezolva la tablă și pe Frontal Continuă
învăţării O1 caiete. Observarea
Sunt întrebați elevii cum procedăm pentru a sistematică
rezolva exerciții în care avem operații de ordinul I,
operații de ordinul II, paranteze rotunde și
paranteze pătrate.

*Efectuează, respectând ordinea operaţiilor: Tabla


O2 a) 5x6+4= Aprecieri
b) (312- 310) : 1 = Conversația verbale
c) 48- 12:3= Frontal
d) (416+4) x 3 =
O3 e) 2 x[2+ 3 x(2+202:2)- (306 :3)]= Caiete Continuă
* Caculaţi : Explicația individual
8.248 – [ 236 x 7 + (116 + 380) : 8] = Observarea
30 + 4 x [36 : 9 + 3x (20+8x42 : 2 )] = sistematică
O7 2.817 – [(3x147+526x4) – 1.328]=
Verificarea și corectarea se face frontal.

Activitate în perechi În perechi


Scrie următoarele enunţuri sub formă de exerciţii
cu paranteze, apoi rezolvă-le:

 Din cel mai mare număr natural de trei


O4 cifre diferite scade triplul numărului 122.
 La produsul numerelor 792 şi 2 adaugă Problematiza Fișe
O6 diferența lor. rea

4
 Găseşte un număr cu 115 mai mare decât
O7 numărul de 2 ori mai mic ca cel mai mic Aprecieri
număr natural de trei cifre. verbale
(anexa 2)

6. Obținerea 5 Propun spre rezolvare problema de pe fişă. Explicația Fișă


performanței min Scrierea rezolvării într-un singur exerciţiu. Frontal
și asigurarea O5 (anexa3) Observarea
feed-back- *Dintr-o livadă s-au cules 34 de lăzi cu câte sistematică
ului 16 kg de caise și 29 de lăzi cu câte 18 kg de cireșe. Problematiza Individual Continuă
Câte kilograme de fructe s-au cules în total? rea Aprecieri
verbale
7. Încheierea 2 Se fac aprecieri generale şi individuale asupra Conversația Aprecieri
lecției min. desfăşurării lecţiei, a modului în care au participat verbale
şi au răspuns la solicitări.
Tema pentru acasă.

Anexa 1

5
Sunt un elev din clasa a IV-a şi acum mă aflu într-o mare dilemă. Doamna învăţătoare ne-a dat să rezolvăm o fişă cu exerciţii cu mai
multe operaţii, cu paranteze rotunde şi pătrate şi urmează să primim test. Spre dezamăgirea mea am constatat că nu ştiu să le rezolv pe toate.
Cauza - am fost cam neatent la ore şi acum îmi pare foarte rău. Voi, cei care le ştiţi rezolva, vă rog să mă ajutaţi şi promit că de acum
înainte voi fi atent la lecţii! Să nu faceţi ca mine!

VĂ MULŢUMESC ANTICIPAT!

6
Anexa 2
Ordinea efectuării operaţiilor în exerciții cu paranteze rotunde și
Ordinea efectuării operaţiilor în exerciții cu paranteze rotunde și paranteze pătrate
paranteze pătrate

FIŞĂ DE LUCRU
FIŞĂ DE LUCRU Activitate în perechi
Activitate în perechi
Scrie următorul enunţ sub forma unui singur exerciţiu cu paranteze,
Scrie următorul enunţ sub forma unui singur exerciţiu cu paranteze, apoi rezolvă-l:
apoi rezolvă-l:
• Din cel mai mare număr natural de trei cifre diferite scade
 Din cel mai mare număr natural de trei cifre diferite scade triplul numărului 122.
triplul numărului 122.

 La produsul numerelor 792 şi 2 adaugă diferența lor.


 La produsul numerelor 792 şi 2 adaugă diferența lor.

• Din cel mai mare număr natural de trei cifre diferite scade
triplul numărului 122.
 Din cel mai mare număr natural de trei cifre diferite scade
triplul numărului 122.

7
Ordinea efectuării operaţiilor în exerciții cu paranteze rotunde și
paranteze pătrate

FIŞĂ DE LUCRU
Activitate în perechi

Scrie următorul enunţ sub forma unui singur exerciţiu cu paranteze,


apoi rezolvă-l:

• Din cel mai mare număr natural de trei cifre diferite scade
triplul numărului 122.

• La produsul numerelor 792 şi 2 adaugă diferența lor.

 Găseşte un număr cu 115 mai mare decât numărul de 2 ori mai


mic ca cel mai mic număr natural de trei cifre.

8
Anexa 3

Ordinea efectuării operaţiilor în exerciții cu paranteze rotunde și paranteze pătrate

FIŞĂ DE LUCRU

Dintr-o livadă s-au cules 34 de lăzi cu câte 16 kg de caise și 29 de lăzi cu câte 18 kg de cireșe.
Câte kilograme de fructe s-au cules în total?

ŞTIU VREAU SĂ ŞTIU AM AFLAT


________________________ ________________________ _____________________________
________________________ ________________________ _____________________________
________________________ ________________________ _____________________________
________________________ ________________________ _____________________________
________________________ ________________________ _____________________________
________________________ ________________________ _____________________________
________________________ ________________________ _____________________________
________________________ ________________________ _____________________________
________________________ ________________________ _____________________________
________________________ ________________________ _____________________________
________________________ ________________________ _____________________________
________________________ ________________________ _____________________________
________________________ ________________________ _____________________________

 Scrie rezolvarea printr-un singur exerciţiu cu mai multe operaţii.

S-ar putea să vă placă și