Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data : 08. 12. 2020


Clasa a VII-a
Disciplina: Matematică/Algebră
Profesor : Dram Nicoleta-Andreea
Tema : Raționalizarea numitorului de forma
Unitatea de învăţare: Numere reale
Tipul lecţiei : mixtă

Competenţe generale :
1.Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar
2.Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse surse
informaționale
3.Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice
4.Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de rezolvare pentru
o situaţie dată
5.Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date
6.Modelarea matematică aunei situaţii date, prin integrarea achizițiilor din diferite domenii

Competențe specifice:
1.1. Folosirea terminologiei aferente noțiunii de număr real (semn, modul, opus, invers).
3.1.Utilizarea unor algoritmi și a proprietăților operațiilor în efectuarea unor calcule cu numere reale.
5.1.Elaborarea de strategii pentru rezolvarea unor probleme cu numere reale.
6.1.Modelarea matematică a unor situații practice care implică operații cu numere reale.

Obiective:
A: operaţionale:
O1. să rationalizeze numitorii de forma
O2. să efectueze operații cu numere reale.

B: Psiho-motorii:
CP1: Aşezarea corectă în pagină;
CP2: Scrierea lizibilă pe caiete

C: Afective:
CA1: Dezvoltarea gândirii creative si a spiritului de observaţie;
CA2: Dezvoltarea interesului pentru studiul matematicii;
CA3: Dezvoltarea tenacităţii, perseverenţei, capacităţii de concentrare si a atenţiei distributive;
CA4: Manifestarea spiritului de competiţie,ordine şi disciplină;
CA5: Manifestarea dorinţei de a învăţa lucruri noi;
CA6: Formarea motivaţiei pentru studierea matematicii ca domeniu relevant pentru viaţa socială şi
profesională.

STRATEGIA DIDACTICĂ
Principii didactice:
 Principiul participării şi învăţării active,
 Principiul asigurării progresului gradat al performanţei.
Metode şi procedee:
 conversaţia
 explicaţia,
 învăţarea prin problematizare,
 metoda exerciţiului,
 transferarea cunoştinţelor,
 problematizarea,
 învăţarea prin descoperire,
 observaţia sistematizată.

Mijloace didactice:
 fişă de lucru
 catalog
Resurse:
a)umane: clasă neomogenă de elevi;
b) temporale: 50 minute.
c) oficiale: programa şcolară; planificarea

Forme de organizare:
 frontal, individual.

Forme de evaluare:
 analiza răspunsurilor date, observarea sistematică, aprecierea.

STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE DESFĂȘURAREA LECȚIEI MIJLOA FORME DE EVALUARE
LECŢIEI METODE
CE ORGANIZARE
Moment Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei.
Conversaţia
organizatoric Se notează absenţii
(3 min)
Verificarea temei Se verifică tema Conversaţia Caietul de Individual Evaluare orala
Explicaţia teme Frontal
Se reactualizează cunoștințele anterioare teoretice
Observația Fisa de
Reactualizarea referitoare la operatii cu numere reale. Munca lucu
independentă
cunoştinţelor
anterioare şi
(2 min)
Captarea atentiei Profesorul anunță titlul lecției şi informează elevii
Conversaţia
și asupra obiectivelor principale ale lecţiei . Explicaţia
Anunțarea lecției
noi și a
obiectivelor
(2 min)
Elevii primesc fișa de lucru 1 Exercitiul Fisa de Individual
Explicația lucu Frontal
Dirijarea Munca
învățării Profesorul, observând rezolvarea ultimului independentă
(34 min) exercițiu al fișei de lucru 1, definește:
Operația de raționalizare a numitorului unui
raport de numere reale, exprimat printr-un număr

irațional de forma este


operația prin care, prin amplificarea raportului cu un
factor, numitorul obținut se transformă într-un număr
rațional.

Elevii primesc fișa de lucru 2 și vor rezolva


exerciții gradate.
Asigurarea Elevii vor rezolva independent exercițiul 4 de la finalul Conversația Auto-evaluare
Munca
retenției și a fisei. independentă
transferului
(5 min) Se vor discuta dificultățile întâlnite pe parcursul lecţiei.

Aprecierea Concluziile si aprecierile profesorului vor fi orale, Conversaţia Activitate


frontală
Activităţii critice (dacă este cazul), dar, mai ales, de încurajare
elevilor pentru toți elevii . Se vor nota elevii care au fost activi
(2 min) si au răspuns corect la intrebările adresate.

Concluzii Elevii vor primi ca temă , exerciţiile rămase nerezolvate Conversaţia Activitate
frontală
Enunţarea din fişa de lucru.
temei pentru Se verifică dacă au rămas nelămuriri / neclarităţi în ceea
acasă ce priveşte lecţia, respectiv rezolvarea temei pentru
acasă.
(1min)
FISA DE LUCRU 1
1.
Calculați: Precizați valoarea de adevăr: Calculați:

Calculați: Precizați valoarea de adevăr: Calculați:

Calculați: Precizați valoarea de adevăr: Calculați:

Calculați: Precizați valoarea de adevăr: Calculați:

Calculați: Precizați valoarea de adevăr: Calculați:

2. Calculați:

9 6
3 √ 2−2 √3 )−( − )
3. Calculați: 3¿( √3 √ 2 √ 6 =
FIȘA DE LUCRU 2

Raționalizarea numitorilor de forma a √ b , b > 0. Aplicații


1. Raționalizați:

1 1 2
1) √ 3 2) √ 5 3) √ 6

14 21 √2
4) √ 7 5) √ 7 6) √ 6

√3 √5 2 √2
7) √ 6 8) √ 10 9) √ 10

2 √2 3 √3 3 √5
10) √ 12 11) √ 12 12) √ 15

2 √3 2 √6 3 √3 2 √5
13) √ 15 14) √ 15 15) √ 18 16) √ 20
2 √2 √2+ √3
17) √ 24 18) √ 12

√3+ √5 √7−√ 2 4 √5 √2

19) √ 15 20) √ 14 21) 3 √ 2 3 √ 5

3 19 3 19 7 11 13 23
− − + − +
22) 4 √ 5 3 √ 5 23) 4 √5 3 √5 12 √5 24) √ 7 2 √ 7 3 √7

2. Comparați:

3. Rationnalizaţi numitorii şi efercuaţi calculele ;


6 √2 3 6 √3 4 √3
+ + +
a) √ 3 2 √ 6 3 √ 2 2 √2
9 4 6 8
+ − −
b) 2 √3 3 √ 2 4 √ 3 6 √ 2 ;

(
8

3
+
1
:
c) 5 √ 3 2 √ 3 10 √ 3 5 √ 6
) 4

4. Calculați: a) , b)

S-ar putea să vă placă și