Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Clasa a VIII-a
Obiectul: Matematica / Algebra
Profesor : Gheorghescu Georgiana
Unitatea de învăţare: Calcule cu numere reale reprezentate prin litere
Subiectul lectiei: Formule de calcul prescurtat
Tipul lecţiei : Dobândire de noi cunoștințe

Competenţe generale
GG1. Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor de calcul specifice
matematicii.
CG2. Dezvoltarea capacităţilor de exploatare/ investigare şi rezolvare de probleme.
CG3. Dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizand limbajul matematic
CG4. Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte
variate

Competenţe specifice
CS1.Identificarea în exemple, în exerciţii sau în probleme a numerelor reale şi a formulelor de calcul
prescurtat
CS2.Deducerea şi aplicarea formulelor de calcul prescurtat pentru optimizarea unor calcule

Obiective operaţionale:
a) Obiective cognitive:
 Să efectueze operații cu numere reale reprezentate prin litere
 Să aplice formule de calcul prescurtat în exerciții
b) Obiective psihomotorii
 Să scrie lizibil pe caiete şi la tablă
Obiective afective
 Să stimuleze curiozitatea elevilor, dezvoltând simţul critic
 Să dezvolte spiritul de observaţie şi concentrarea în rezolvare
 Să fie atenţi şi să participe afectiv şi activ la lecţie

Obiective:
A: operaţionale:
O1. Să efectueze operații cu numere reale reprezentate prin litere.
O2.Să aplice formule de calcul prescurtat în exerciții cu numere reale reprezentate prin litere.
B: Psiho-motorii:
CP1: Aşezarea corectă în pagină;
CP2: Scrierea lizibilă pe caiete şi pe tablă;
C: Afective:
CA1: Dezvoltarea gândirii creative si a spiritului de observaţie;
CA2: Dezvoltarea interesului pentru studiul matematicii;
CA3: Dezvoltarea tenacităţii, perseverenţei, capacităţii de concentrare si a atenţiei distributive;
CA4: Manifestarea spiritului de competiţie,ordine şi disciplină;
CA5: Manifestarea dorinţei de a învăţa lucruri noi;
CA6: Formarea motivaţiei pentru studierea matematicii ca domeniu relevant pentru viaţa socială şi
profesională.
STRATEGIA DIDACTICĂ

Metode şi procedee didactice:

conversaţia euristică, colaborarea, explicația, exerciţiul, lucrul în perechi, învăţarea prin descoperire,
transferarea cunoştinţelor, problematizarea.

Material didactic: fişe de lucru, , tablă, creta, catalog, culegere.

Resurse:
a)umane: clasă neomogenă de elevi;
b) temporale: 50 minute.
c) oficiale: programa şcolară; planificarea

Forme de organizare:
 frontal, individual.

Forme de evaluare:
 analiza răspunsurilor date, observarea sistematică, aprecierea.

STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE DESFĂȘURAREA LECȚIEI FORME DE
EVALUA-
LECŢIEI METODE MIJLOACE
ORGANIZARE
RE

Moment Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei:


Conversaţia
organizatoric -se notează absenţii,
(3 min) -se verifică dacă există cretă şi burete la tablă
-se verifică dacă toţi elevii au pe bancă materialele
necesare.
Reactualizarea Se verifică frontal tema, calitativ şi cantitativ (prin Conversaţia Caietul de Activitate Evaluare
Explicaţia teme frontală orala
cunoştinţelor sondaj) , noţiunile predate anterior şi se rezolvă
Observația
anterioare şi eventualele neclarităţi/nelămuriri întâlnite.
verificarea temei
Se reactualizează cunoștințele anterioare teoretice.
(2 min)
Captarea atentiei Anunţarea şi scrierea pe tablă a titlului :
Conversaţia
și „Formule de calcul prescurtat” Explicaţia
Anunțarea lecției
noi și a
obiectivelor
(2 min)
Noțiunile se vor preda cu ajutorul elevilor, fiind Munca Fisa de lucu Individual
independentă Frontal
Dirijarea noțiuni cunoscute lor . Perechi
învățării Se face actualizarea cunoştinţele elevilor referitoare
(40 min) la sumă algebrică, termeni asemenea, operații cu
termeni asemena.

Elevii se împart în patru grupe.

Prin tragerea la sorţi fiecărei grupe îi revine de


demonstrat:
Munca în
Grupa 1: Patratul sumei/diferentei a doi termeni echipă

(a+b)² = a²+2ab+b²

Dem: (a+b)² = (a+b)(a+b)=a(a+b)+b(a+b)=


a²+ab+ab+b²= a²+2ab+b²

Exemplu: (3x+1)²; 3 2 x  7 
2

Grupa 2: Patratul diferentei a doi termeni


(a-b)² = a²-2ab+b²
Dem: (a-b)² = (a-b)(a-b)=a(a-b)-b(a-b)=
a²-ab-ab+b²= a²-2ab+b²


Exemplu: (2x-3)²; 2 x  2 5 2

Grupa 3: Produsul sumei cu diferenta a doi termeni


(a+b)(a-b) = a² - b²

Dem: (a+b)(a-b) = a(a-b)+b(a-b)= a²-ab+ab-b²= a² - b²

Exemplu: (5x+y)(5x-y); (5 x  7 3 )(5 x  7 3 )

Grupa 4:Patratul sumei de trei termeni


(a+b+c)² = a²+b²+c²+2ab+2bc+2ac

Dem: (a+b+c)² =[(a+b)+c]² =(a+b)²+2(a+b)c+c²=


= a²+2ab+b²+2ac+2bc+c²=
= a²+b²+c²+2ab+2bc+2ac

Exemplu: (x+3Y+7)² ; (x+ 7 3 y  5z )²


În urma tragerii la sorţi, câte un membru al
fiecărei grupe prezintă rezultatul muncii comune,
iar ceilalţi elevi urmăresc prezentarea.
Asigurarea Elevii vor rezolva , organizati pe grupe, exercitiile din Conversația Auto-
evaluare
retenției și a fişa 1.
transferului Se vor discuta dificultățile întâlnite pe parcursul lecţiei.
Aprecierea Concluziile si aprecierile profesorului vor fi orale, Conversaţia Activitate
frontală
activităţii critice (dacă este cazul), dar, mai ales, de încurajare
elevilor pentru toți elevii . Se vor nota elevii care în urma
(2 min) tragerii la sorţi au fost la tablă.

Concluzii şi Elevii vor primi ca temă din manual. Conversaţia Activitate


frontală
enunţarea temei Se verifică dacă au rămas nelămuriri / neclarităţi în ceea
pentru acasă ce priveşte lecţia, respectiv rezolvarea temei pentru
(1min) acasă.
GRUPA 1

Efectuaţi, aplicând formulele de calcul prescurtat:

a) (5x - √3 )2 =
b) (x√3- √5 )( x3 + √5)
c) (7x +1)2 – (x+9)(x-9) -3(x-1)2 =

GRUPA 2

Efectuaţi, aplicând formulele de calcul prescurtat:

a) (√2x – 7)2 =
b) (x√2 - 6)( x√2 + 6) =
c) (3x - 5)2 – (x – 5)(x + 5) + (2x + 11)2 =

GRUPA 3

Efectuaţi, aplicând formulele de calcul prescurtat:

a) (5a - 2√3)2 =
b) (√5 - x√7 )( √5 + x√7 ) =
c) ( 3x – 1)2 – 3(x – 3)(x + ) – (7x + 11)2 =

GRUPA 4

Efectuaţi, aplicând formulele de calcul prescurtat:

a) (2a-3)(2a+3)=
b) (5 x  4)   x  7   ( x  3) =
2 2 2

c) x 2
 3 2x  4 = 2

S-ar putea să vă placă și