Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învaţământ :Scoala Gimnaziala Milivoi Trifunschi


Data: 12.11.2020
Clasa a VIII-a
Disciplina: Matematica / Algebra
Profesor : Iuga Noemi Adela
Unitatea de învăţare: Calcule cu numere reale reprezentate prin litere
Subiectul lectiei: Formule de calcul prescurtat
Tipul lecţiei : Lecţie de fixare şi sistematizare a cunoştinţelor

Competenţe specifice
CS1.Identificarea în exemple, în exerciţii sau în probleme a numerelor reale şi a formulelor de calcul prescurtat
CS2.Deducerea şi aplicarea formulelor de calcul prescurtat pentru optimizarea unor calcule
C S3. Prezentarea în mod coerent soluţia unei probleme, utilizând modalităţi variate de exprimare;

Obiective operaţionale:
O1. Să efectueze operații cu numere reale reprezentate prin litere.
O2.Să aplice formule de calcul prescurtat în exerciții cu numere reale reprezentate prin litere.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Principii didactice:
● Principiul participării şi învăţării active,

● Principiul asigurării progresului gradat al performanţei.

Metode şi procedee:
conversaţia (euristică, examinatoare),
● explicaţia,

● învăţarea prin problematizare,

● metoda exerciţiului,

● transferarea cunoştinţelor,

● problematizarea,

● învăţarea prin descoperire,

● observaţia sistematizată,

Mijloace didactice:
● cretă albă, cretă colorată, tabla.

● fişe de lucru în Classrom,

● joc didactic. https://learningapps.org/display?v=p34240g1c20 .

● smartphonul,calculator.
Resurse:
a)umane: clasă neomogenă de elevi;
b) temporale: 40 minute.
Forme de organizare:
● frontal, individual.

Forme de evaluare:
● analiza răspunsurilor date, observarea sistematică, aprecierea.
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE DESFĂȘURAREA LECȚIEI
FORME DE
EVALUA-RE
LECŢIEI METODE MIJLOACE ORGANIZAR
E
Moment Se creează condiţiile optime pentru buna desfăşurare a
organizatoric lecţiei. Se verifica dacă toti elevi sunt conectaţi pe Conversaţia
(2 min) Classroom.şi meet.

Captarea atentiei Se deduce titlul lecţiei identificănd cuvintele din tabel Conversaţia
(1 min)

Anunțarea lecției Anunţarea şi scrierea pe tablă a titlului şi se informează elevii Cretă


noi și a asupra obiectivelor principale ale lecţiei . Conversaţia colorată,
obiectivelor Explicaţia Tablă
● Să efectueze operații cu numere reale reprezentate
(1 min)
prin litere
● Să aplice formule de calcul prescurtat în exerciții

Reactualizarea Elevii vor enunţa formulele de calcu prescurtat şi vor reconstrui Munca Smartphonul Individual Analiza
cunoştinţelor împreuna urmatoarele exemple independentă ,calculator Frontal răspunsurilor
(5 min) Fisa de lucu date
Intensificarea Se rezolva la tabla,elevii dicteaza ,exerciţiile din fisa 1.Elevii Conversația
retenției . care au un ritm mai alert de rezolvare a exerciţiilor ,vo rezolva Auto-
(25 min) şi exerciţiile 3 b),3c) şi o parte di exerciţiile din fişa 2. evaluare
observarea
Fisa 1 sistematică

1. Să se calculeze
2
a) ( x +2 )
b)( 4 x−3 )2
c) ) (2 x+ 3)¿)
2. 2. Să se calculeze

2
a) ( x +2 ) +( x−1)2

b) (2 x+ 3)(2 x−3)+ ( 4 x−3 )2−¿

c) ( √ 2 x +1 )2−2( x + √ 3)( x− √3 )
d) (2 x+ √ 2 )3−( x+ √ 2 )3

2
e) ( 3 √ 2− √ 5+2 )
3. Calculează:
a) aria unui romb ale cărui diagonale au lungimile 6+ √ 6
şi 6− √6;
b) aria unui paralelogram cu înălţimea de 5−√7 şi baza
de 5+ √7 ;
c) aria unui trapez cu bazele de 4 şi 5 √ 2 şi înălţimea de
4 +5 √ 2
(dimensiunile sunt date în centimetri)

4. Calculează media aritmetică, media geometrică şi


media armonică a numerelor a şi b unde:
a = 6+ √11 şi b = 6−√ 11

5. Pentru x R 8, calculaţi
1
x 2+ =
x2 ,

1
x + =3
dacă x .
Se vor discuta dificultățile întâlnite pe parcursul lecţiei.

Evaluarea Elevii vor primi link-ul de la un test: Smartphonul Analiza


performanţei ,calculator răspunsurilor
https://learningapps.org/display?v=p34240g1c20 . date
(4 min)
La finalizarea testului vor trimite print screen pe chat.

Aprecierea Concluziile si aprecierile profesorului vor fi orale. Se vor nota Conversaţia Activitate
activităţii elevii care au fost activi si au răspuns corect la intrebările frontală
elevilor adresate.
(2 min)
Concluzii şi Elevii vor primi ca temă , exerciţiile rămase nerezolvate din fişa Conversaţia Smartphonul Activitate
enunţarea de lucru şi o fişă trimisa ca tema pe Classroom. ,calculator frontală
temei pentru Se verifică dacă au rămas nelămuriri / neclarităţi în ceea ce
acasă priveşte lecţia, respectiv rezolvarea temei pentru acasă.
(1min)

1 G P A T R A T G H I
2 F R G B R Z C I D M
3 O E E C A T A M I P
4 R S O A P G M M F O
5 M C M L L I P N E R
6 U U E C I R I O R T
7 L R T U C S O P E A
8 E T R L B D N Q N N
9 S A I E F E I W T T
10 P T E S U M A S A A
A B C D E F G H I J

FISA DE LUCRU 1

1. Să se calculeze
2
a) ( x +2 )
b)( 4 x−3 )2
c) ) (2 x+ 3)¿)
2. Să se calculeze
2
a) ( x +2 ) +( x−1)2
b) (2 x+ 3)(2 x−3)+ ( 4 x−3 )2−¿
c) ( √ 2 x +1 )2−2( x + √ 3)( x− √3 )
d) (2 x+ √ 2 )3−( x+ √ 2 )3

e) ( 3 √ 2−√ 5+2 )2
3. Calculează:
d) aria unui romb ale cărui diagonale au lungimile 6+ √ 6 şi 6−√ 6 ;
e) aria unui paralelogram cu înălţimea de 5−√ 7 şi baza de 5+ √ 7 ;
f) aria unui trapez cu bazele de 4 şi 5 √ 2 şi înălţimea de 4 +5 √ 2
(dimensiunile sunt date în centimetri)

4. Calculează media aritmetică, media geometrică şi media armonică a numerelor a şi b unde:


a = 6+ √ 11 şi b = 6−√ 11

5. Pentru x R 8, calculaţi
1 1
x 2+ 2
= x + =3
x ,dacă x .

FISA DE LUCRU 2
1. Să se calculeze
2
a) ( x + √ 5 )
2
b) ( x−1)

c) ( 3 x−√ 5 )2
d) ( 3 √ 2+ √ 6 )2
e) (3-x)(3+x),
f) ( x−3 )( x+3 )+ ( x−2 )2
g) ( x 2 +3 x +4 )2
2. Completati spatiile libere:
a. (x+2)²=x²+4x+….
b. (2-x)²=x² - ….+ 4
c. (x+2)(x-2)=x² - ….

3. Calculează: a)aria unui dreptunghi cu lungimea 4 + √ 6 şi 4− √6 ;


b)aria unui pătrat cu latura de 3+ √ 2 ; (dimensiunile sunt date în centimetri)
4. Calculează media aritmetică, media geometrică a numerelor a şi b unde:

a = 10+ √ 19 şi b = 10−√19
a = 7−4 √3 şi b = 7+4 √ 3
1 2 1
x− =2 x+ 2
5. Dacǎ x , calculaţi: x

Temă

1. Să se calculeze
2
a) ( x +2 )

2
b) (3 x−1)

2
c) ( x+1) + ( x +2 )2 −( x +3 )2
d) ( √ 3 x +1 )2−3 (x + √3 )( x−√3 )

2. Află aria dreptunghiului ştiind că dimensiunile sunt date în centimetri

x−√ 2 6

x +√ 2

3. Calculează media geometrică a numerelor a şi b unde:


a) a = 5+2 √ 6 şi b = 5−2 √ 6
b) a = 4−2 √ 3 şi b = 4 +2 √ 3

S-ar putea să vă placă și