Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a VII –a
Disciplina: Matematică
Profesor:
Şcoala:
Unitatea de învătare: Perimetre și arii
Tema lecţiei: Recapitulare
Tipul lecţiei: fixare de cunoștințe

Competenţe generale:
CG₂ Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse
surse informaționale.
CG3 Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală
a unei situaţii concrete.
CG4 Exprimarea în limbaj geometric a noțiunilor legate de patrulatere.
CG5 Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă.

Competenţe specifice:
CG2-4. Descrierea patrulaterelor utilizând definiții și proprietăți ale acestora, în configurații
geometrice date;
CG3-4. Utilizarea proprietăților patrulaterelor în rezolvarea unor probleme ;
CG4-4. Exprimarea în limbaj geometric a noțiunilor legate de patrulatere;
CG5-4 Alegerea reprezentărilor geometrice adecvate în vederea optimizării calculării unor
lungimi de segmente,a unor măsuri de unghiuri și a unor arii.

1
Activități de învățare asociate lecției:
 Identificarea patrulaterelor particulare;
 Transpunerea în desen a unei configurații geometrice referitoare la patrulatere descrise
matematic;
 Rezolvarea de probleme în care intervin perimetre și arii.
Obiective operaţionale:
a) obiective cognitive
Pe parcursul activităţii şi la sfȃrşitul lecţiei elevii vor fi capabili

OC1 : să determine lungimea unor segmente în diferite configurații geometrice;


OC2 : să calculeze perimetrul unor triunghiuri și patrulatere;
OC3 :să calculeze aria unor triunghiuri și patrulatere;
OC4 : să estimeze perimetrul și aria unor poligoane prin descompunere în figuri
cunoscute;
OC5 : să utilizeze proprietățile patrulaterelor particulare în rezolvarea de probleme cu
arii.

b) obiective afective
Pe parcursul activităţii şi la sfȃrşitul lecţiei elevii vor fi capabili
OA1 : să păstreze atenţia un timp suficient pentru atingerea obiectivelor stabilite;
OA2 : să participe activ şi cu interes la lecţie;
OA3 : să manifeste interes pentru studiul matematicii.

Metode şi procedee:harta conceptelor, conversaţia, explicatia, exercitiul, problematizarea;


Resurse:
a) materiale: Manual de matematică clasa a VII –a, Intuitext, în format tipărit;
manual clasa a VII a, în format digital: https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a
%20VIIa/Matematica/U0MgU0lHTUEgU1JM/#

paltforma Teams, tablete, internet;


tabla ”OpenBoard”,”Jamboard”;
caiete;

2
b) umane: clasă omogenă .
Forme de organizare: online- activitate individuală, activitate frontală .
Durata lecţiei: 50 de minute.
Anticiparea dificultăţilor: semnal slab internet.

3
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Momentele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Evaluarea
lecţiei
A.Organizarea clasei pentru lecție

1. 3’ Verific prezenţa şi aștept conectarea tuturor Elevii se pregătesc. Conversaţia


Moment elevilor la platforma Teams.
organizatoric
B. Recapitularea, sistematizarea și consolidarea cunoștințelor
2. 8’ Prezint o hartă a conceptelor(anexa 1).
Verificarea Rog elevii să răspundă la întrebările 1. Principalele noțiuni învățate în această
cunoştinţelor adresate pe baza acelei hărți : unitate sunt : perimetrul și aria.
anterioare 1. Enumeră principalele noțiuni 2. Perimetrul =suma tuturor laturilor Explicaţia
învățate. Aria= întinderea unei suprafete Conversaţia Frontală
2. Gândește-te la relațiile dintre ele. Elevii prezintă modul de calcul al ariei
respectiv al perimetrului pentru poligoanele
studiate.

3. 2’ Scriu titlul pe tabla virtuală titlul: Sunt atenţi la explicaţiile profesorului şi îşi
Anunţarea “Recapitulare- perimetre și arii” scriu titlul în caiet. Conversaţia Frontală
temei şi a Anunţ obiectivele lecţiei.
obiectivelor

4. Prezint fișa de lucru ( se găsește în Exerciţiul Frontală


Prezentarea materialele de curs, pe platforma Teams- Explicația Individuală
modului de 35’ pentru fiecare elev).
lucru şi Rezolvarea problemelor se face frontal, Prezintă rezolvările solicitate.
dirijarea prin prezentarea de către elevi a rezolvării
activității fiecărei probleme și schițarea rezolvării pe
table OpenBoard.

4
C. Analiza rezultatelor activității și prezentarea concluziilor

5. 2’ Apreciez/ notez elevii care au răspuns la Elevii sunt atenţi la aprecierile făcute de către Conversaţia Frontală
Încheierea lecţie şi au participat activ. profesor şi notează tema pentru ora viitoare.
activitaţii

5
6
Fișă de lucru
Perimetre și arii/ 16.11.2020

1. Calculează perimetrul:
a) unui paralelogram cu o latură de 3 m și alta de 4,5 m;
b) unui trapez isoscel cu baza mare 10 cm, baza mică 3 cm și lungimea unei laturi neparalele de 4 cm;
c) unui romb cu latura de 10 m.
2. Calculează latura unui pătrat cu aria: a) 25 cm2 ; b) 144 dm2
3. Calculează aria unui romb cu diagonalele de 6 cm și 8 cm.
4. Calculează aria unui pătrat cu perimetrul egal cu 60 dm.
5. Calculează aria unui trapez cu bazele de 7 respectiv 12 cm și înălțimea de 6 cm.
6. Determină lungimea unei diagonale a unui romb cu aria de 144 dm2 și o diagonală cu lungimea de 11 dm.
7. Paralelogramul ABCD are AB=6 cm, AD=12 cm, măsura unghiului A este 30°. Aflați:
a) măsurile celorlalte unghiuri ale paralelogramului;
b)perimetrul paralelogramului;
c)aria paralelogramului.
8. Rombul ABCD are aria 120 cm2 și BD=10cm.Aflați:
a)Lungimea diagonalei AC;
b)Aria triunghiului ABD.

S-ar putea să vă placă și