Sunteți pe pagina 1din 7

PLAN DE LECŢIE

Data:03.04.2015
Clasa :a VIII-a B
Scoala: Gimnaziala Corneliu Coposu,Zalau
Profesor: Stirb Mirela-Roxana
Disciplina:Matematica(Geometrie)
Unitatea de invatare:Corpuri geometrice
Titlul lectiei: Probleme cu corpuri geometrice studiate aplicate in viata cotidiana
Tipul lecţiei: : Fixare şi dezvoltare de priceperi şi deprinderi

Competente specifice:
-sa realizeze correct sub forma de desen,corpurile geometrice
studiate(prisma,piramida,trunchi de piramida)
-sa enunte formulele ariilor,volumelor si elementelor specific fiecarui corp geometric in parte
-sa enunte proprietatile si elementele corpurilor geometrice studiate
-sa transpuna formulele si proprietatile studiate in problem de geometrie aplicate in viata
cotidiana.

Strategii didactice:

Metode si procedee:

Conversatia,explicatia,problematizarea,exercitiul,algoritmizarea

Mijloace de invatamant:

Tabla,creta,culegere Editura Paralela 45,Culegere Editura Art, Fisa de lucru,cub


confectionat

Forme de organizare : frontala,individuala


Desfăşurarea lecţiei

Secvenţele Activitaţi ale lecţiei


lecţiei Resurse Activitatea elevilor Strategii Modalităţi
didactice de evaluare
1.Moment -verificarea prezenţei elevilor şi notarea absenţelor în
organizatoric catalog; Elevii vor avea pe bănci
-verificarea ţinutei elevilor şi celor necesare caietele şi manualul.
defaşurarii orei; Pregătirea caietelor de temă în
-asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna clasă
desfaşurare a orei;

2.Capterea -am confectionat un cub din carton si pe fiecare fata a Activitate Evaluarea
atenţiei acestuia am atasat o serie de formule specific Elevii sunt atenti la colegii din comună
corpurilor studiate si care ne vor ajuta in rezolvarea fata clasei,iar daca acestia Frontala
problemelor propuse gresesc la formule sau nu le
-pentru aceasta un elev va veni in fata clasei va arunca stiu le vor veni in ajutor Sau
cubul si va enunta formulele de pe fata Pentru o formula Conversatia
corespunzatoare cubului.Acesta va zice un numar ,iar nestiuta,elevul va avea ca si Explicatia individuala
elevul cu numarul respective ii va lua locul si asa mai tema sa o scrie de 20 de ori
departe,pana se vor termina fetele cubului.
-se vor da exemple din viata cotidiana cu -elevii vor da exemple de astfel
aplicabilitatea formulelor studiate de probleme si aplicabilitatea
-de ex. Daca trebuie sa calculam lungimea unui gard formulele in ele
ce trebuie sa aflam?Dar aria?Dar cantitatea de
apa?,etc.
3.Anuntarea -azi vom rezolva o serie de problem cu aplicabilitate Explicaţia
temei si a in viata cotidiana,car vor veni in ajutorul vostru la Conversatia
obiectivelor Examenul de Evaluare Nationala Elevii isi scrie si ei in caiete Activitatea Evaluarea
Scrie pe tabla titlul lectiei: : Probleme cu corpuri titlul frontala frontala
geometrice studiate aplicate in viata cotidiana.

4.Dirijarea Elevii vor primi o fisa de lucru cu probleme de Elevii vor nota în caiete Explicaţia Aprecieri
invaţarii geometrie aplicate in viata cotidiana ,selectate din verbale
Culegeri de Evaluare Nationala ,din Partea a III-a. Analiza
conversatia răspunsurilo
Se propune rezeolvarea acestora -elevii vor rezolva la tabla r
problemle cu ajutorul colegilor
Profesorul numeste elevii care vor iesi pe rand la tabla din banca,explicand toti pasii
pentru cate un subpunct al problemei,explicand facuti
aplicarea formulelor si transpunerea problemelor in
viata cotidiana,fiind ajutati de colegii din clasa sub
indrumarea atenta a profesorului.

5.Asigurarea -se discuta in linii mari rezolvarile problemelor facute Activitate


feed-back-ului la tabla si transpunerea lor in problem din viata -elevii vin cu explicatiile individuală
cotidiana,elevii trebuind sa explice de ce la un necesare
subpunct am aflat volumul,la altul aria lateral,etc. Exerciţiul
6.Retenţia si Se vor nota elevii care au participat la lectie conversatia Aprecieri
transferal verbale
7.Tema pentru Problemele ramase de pe fisa de lucru si problem din
acasa Culegerea de Evaluare Nationala.
FISA DE LUCRU

PROBLEME DE MATEMATICA APLICATE IN VIATA COTIDIANA

1.Un bazin de înot are forma unui paralelipiped dreptunghic cu lungimea de 24 m,


lăţimea de 12 m şi înălţimea de 2,5 m.
a) Cati litri de apa sunt necesari pentru a umple complet bazinul
b) Câţi metri de faianţă sunt necesari pentru a acoperi pereţii şi baza?
c) Cât costă cantitatea totală de faianţă cumpărată dacă 1 m2 de faianţă costă 250
lei şi se acordă o reducere de 8% fiecărei persoane care cumpără mai mult de
20 m2?

2. Se considera un rezervor în formă de piramidă patrulateră regulată, având baza aşezată


în plan orizontal, latura bazei 2 m şi înălţimea 6 m, umplut cu apă până la
jumătatea înălţimii.
a) Calculaţi volumul rezervorului. b) Câţi litri de apă se găsesc în rezervor?
c) Dacă apa din rezervor este pusă într-un alt vas în formă de cub, aşezat pe un plan
orizontal, cu muchia de 2 m aflaţi la ce înălţime se ridică apa în cub.
3. . Subsolul unei case are forma unui paralelipiped dreptunghic ca ȋn figura de mai
jos cu AB = 8 m, BC = 6 m şi AA’ = 2,5 m.

a) Dacă pentru 1m2 de perete se folosesc 0,5 l de var, să se determine ce cantitate de var
este necesară pentru vopsirea pereţilor(fără podea şi tavan), ştiind că nu există ferestre;
b) Pentru funcţionarea unui corp de iluminat se monteză un cablu electric pe traseul
C- D- D’- O’, unde O’ este centrul tavanului. Cȃţi metri de cablu sunt necesari?
c) Se construieste o scară de acces notată MP, astfel ȋncȃt unghiul pe care ȋl face cu
podeaua are 45 . Să se determine lungimea scării.

4. Un mester lucreaza cu o bucată de marmură în formă de piramidă patrulateră regulată


cu
latura bazei AB = 8dm şi înălţimea VO = 4dm.
a) Determinaţi măsura unghiului dintre faţa VBC şi baza ABCD
b) Se taie bucata de marmură cu un plan paralel cu baza ce trece prin mijlocul înălţimii.
Calculaţi volu-
mul bucăţii în formă de piramidă obţinută după tăiere.
FISA DE LUCRU

PROBLEME DE MATEMATICA APLICATE IN VIATA COTIDIANA

1.Gepeto ciopleste dintr-o bucata de lemn in forma de prisma patrulatera regulata


dreapta ( ABCDA’B’C’D’ ) o piramida patrulatera regulata dreapta ( O’ ABCD).
Stiind ca AB = 10 cm si AA’ = 12 cm :
a) Aratati ca O’M = 13 cm b) Calculati aria totala a piramidei.
c) Calculati volumul de material pierdut in urma cioplirii.

D’’ C’
O’’
A’” B’”

D
O C
M
A B
3. . Subsolul unei case are forma unui paralelipiped dreptunghic ca ȋn figura de mai
jos cu AB = 8 m, BC = 6 m şi AA’ = 2,5 m.

a) Dacă pentru 1m2 de perete se folosesc 0,5 l de var, să se determine ce cantitate de var
este necesară pentru vopsirea pereţilor(fără podea şi tavan), ştiind că nu există ferestre;
b) Pentru funcţionarea unui corp de iluminat se monteză un cablu electric pe traseul
C- D- D’- O’, unde O’ este centrul tavanului. Cȃţi metri de cablu sunt necesari?
d) Se construieste o scară de acces notată MP, astfel ȋncȃt unghiul pe care ȋl face
cu podeaua are 45 . Să se determine lungimea scării.
3..Un bazin de înot are forma unui paralelipiped dreptunghic cu lungimea de 24 m,
lăţimea de 12 m şi înălţimea de 2,5 m.
a) Cati litri de apa sunt necesari pentru a umple complet bazinul
b) Câţi metri de faianţă sunt necesari pentru a acoperi pereţii şi baza?
c) Cât costă cantitatea totală de faianţă cumpărată dacă 1 m2 de faianţă costă 250
lei şi se acordă o reducere de 8% fiecărei persoane care cumpără mai mult de
20 m2?

S-ar putea să vă placă și