Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Profesor:
Disciplina de învățământ: Matematica
Clasa: IX-a
Data: 19.12.2023
Durata lecției: 45 min
Numărul lecției în modul: 8/12
Capitolul: Poliedre
Subiectul lecției: Volumul piramidei regulate
Unități de competență:
8.1. Identificarea în diverse enunțuri și clasificarea în funcție de diverse criterii a poliedrelor studiate.
8.2. Recunoașterea și aplicarea în diverse contexte a terminologiei aferente poliedrelor studiate.
8.3. Calcularea ariilor, a volumelor poliedrelor, utilizând formulele corespunzătoare și/sau desfășurările
acestora.
8.4. Aplicarea poliedrelor pentru a identifica și a explica procese, fenomene din diverse domenii.
8.5. Transpunerea unei situații reale și/sau modelate referitoare la poliedre în limbajul geometric, rezolvarea
problemei obținute și interpretarea rezultatului.
8.6. Elaborarea planului de rezolvare a problemei cu poliedre și rezolvarea problemei în conformitate cu planul
elaborat.
8.7. Investigarea valorii de adevăr a unei afirmații, a unei propoziții referitoare la poliedre.

Obiectivele lecției:

La finele lecției elevii vor fi capabili:


O1: Să recunoască şi să deseneze piramida triunghiulară regulată, piramida patrulateră regulată, piramida
hexagonală regulată, tetraedrul regulat
O2: Să cunoască elementele piramidei regulate: baza, muchii, apotema, înălţimea
O3: Să cunoască formulele de calcul ale ariei şi volumului piramidei regulate
O4: Să aplice formulele de calcul ale ariei şi volumului piramidei regulate în probleme
Tipul lecției: Lecţia de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor
Tehnologii didactice:
1) Forme :- frontală; - individuală:
2) Metode : - conversația; - metoda exercițiului; - argumentarea; - algoritmizarea.
Mijloace de învățământ: - I.Achiri, Matematică. Manual pentru clasa IX-a. Ed.Prut Internațional. Chișinău,
2016; - Fișe.
Evalurea: formativă, evaluare orală și în scris, reciprocă;
Produse – răspunsuri orale și în scris, probleme rezolvate, algoritmi aplicați, poster, argumentări (aprecieri cu
note).

Nr. Secvențele Tim Obiec Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluarea


lecției -pul -tivele
1 Moment 2 Salutarea. Verificarea Salută profesorul Vizual
organizatoric min pregătirii elevilor de lecție
2 Verificarea 3 - Care a fost tema pentru Dacă este cazul, elevii
temei pentru min acasă? formulează întrebări.
acasă - Ce întrebări sunt la tema
pentru acasă?
3 Reactualizarea 10 O1 Profesorul anunţă titlul Elevii notează titlul Răspunsuri
cunoştinţelor şi min O2 lecţiei: „Volumul piramidei lecţiei pe caiete orale și în
a capacităţilor. O3 regulate” scris
O4 şi obiectivele ei
Profesorul explică tema,
explică noțiunele noi și
prezintă exemple de ex.

4 Consolidarea 15 O1 Profesorul scoate la tablă câte Elevii rezolvă Probleme


materiei și min O2 un elev pentru a rezolva exerciţiul propus de rezolvate.
formarea O3 exerciţiile din fişa de lucru. profesor şi discută
capacităților O4 Profesorul dă explicaţii şi soluţia.
argumente în funcţie de
problema propusă spre
rezolvare.
5 Evaluarea 10 O1 Profesorul împarte fişele de Elevii rezolvă Lucrare
min O2 lucru elevilor. individual independent
O3 Face aprecieri, notează si ă scrisă.
O4 menţionează elevii (nominal)
care au participat activ la
desfăşurarea lecţiei.
(ANEXA 1)

6 Bilanțul lecției 3 O1 - Ce am realizat astăzi la Elevii răspund oral. Răspunsuri


min O2 lecției? - Care este algoritmul orale
O3 de rezolvare?
O4

7 Tema pentru 2 O1 Ex. 8 c, d pg 47 Notează


acasă min O2
O3
O4
Anexa1
1. Să se calculeze aria totală şi volumul unei piramide triunghiulare regulate , dacă se cunosc: l =
12 cm şi h = 9 cm.
2. Calculaţi lungimea laturii bazei unei piramide patrulatere regulate, ştiind că înălţimea piramidei
este de 8 cm şi volumul de 24 √3 cm .
3

3. Calculaţi aria totală şi volumul unei piramide hexagonale regulate cu l = 12 cm şi m = 15 cm.

1. Să se calculeze aria totală şi volumul unei piramide triunghiulare regulate , dacă se cunosc: l =
12 cm şi h = 9 cm.
2. Calculaţi lungimea laturii bazei unei piramide patrulatere regulate, ştiind că înălţimea piramidei
este de 8 cm şi volumul de 24 √3 cm .
3

3. Calculaţi aria totală şi volumul unei piramide hexagonale regulate cu l = 12 cm şi m = 15 cm.

1. Să se calculeze aria totală şi volumul unei piramide triunghiulare regulate , dacă se cunosc: l =
12 cm şi h = 9 cm.
2. Calculaţi lungimea laturii bazei unei piramide patrulatere regulate, ştiind că înălţimea piramidei
este de 8 cm şi volumul de 24 √3 cm .
3

3. Calculaţi aria totală şi volumul unei piramide hexagonale regulate cu l = 12 cm şi m = 15 cm.

1. Să se calculeze aria totală şi volumul unei piramide triunghiulare regulate , dacă se cunosc: l = 12
cm şi h = 9 cm.
2. Calculaţi lungimea laturii bazei unei piramide patrulatere regulate, ştiind că înălţimea piramidei
este de 8 cm şi volumul de 24 √3 cm .
3

3. Calculaţi aria totală şi volumul unei piramide hexagonale regulate cu l = 12 cm şi m = 15 cm.

1. Să se calculeze aria totală şi volumul unei piramide triunghiulare regulate , dacă se cunosc: l = 12
cm şi h = 9 cm.
2. Calculaţi lungimea laturii bazei unei piramide patrulatere regulate, ştiind că înălţimea piramidei
este de 8 cm şi volumul de 24 √3 cm .
3

3. Calculaţi aria totală şi volumul unei piramide hexagonale regulate cu l = 12 cm şi m = 15 cm.

S-ar putea să vă placă și