Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Profesor: Balica Cristian


Disciplina de învățământ: Matematica
Clasa: VIII-a
Data: 19.12.2023
Durata lecției: 45 min
Numărul lecției în modul: 5/12
Capitolul: Șiruri. Funcții.
Subiectul lecției: Moduri de definire a funcției. Graficul funcției
Unități de competență:
3.4. Reprezentarea în diverse moduri (analitic, sintetic, grafic) a unor corespondențe și/sau funcții în scopul
caracterizării acestora.
3.5. Extrapolarea funcțiilor studiate și a proprietăților acestora pentru rezolvarea problemelor, a
situațiilorproblemă din diverse domenii.
3.6. Deducerea proprietăților funcției studiate (zerouri, semn, monotonie) prin lectura grafică și/sau analitică.
3.7. Utilizarea funcțiilor și a șirurilor studiate în rezolvarea problemelor, a situațiilor-problemă, în studierea și
explicarea unor procese fizice, chimice, biologice, economice, istorice, sociale și/sau antreprenoriale.
3.8. Investigarea valorii de adevăr a unei afirmații, a unei propoziții privind șirurile numerice și funcțiile,
inclusiv cu ajutorul exemplelor, al contraexemplelor, al demonstrațiilor.

Obiectivele lecției:

La finele lecției elevii vor fi capabili:


O1: să identifice și aplice în contexte diverse, inclusiv în comunicare, a terminologiei, a notațiilor aferente
noțiunii de funcție;
O2: să reprezinte în diverse moduri (analitic, sintetic, grafic) a unor corespondențe și/sau funcții;
O3: să construiească graficul funcției;
Tipul lecției: Lecţia de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor
Tehnologii didactice:
1) Forme :- frontală; - individuală:
2) Metode : - conversația; - metoda exercițiului; - argumentarea; - algoritmizarea.
Mijloace de învățământ: - I.Achiri, Matematică. Manual pentru clasa VIII-a. Ed.Prut Internațional. Chișinău,
2023; - Fișe.
Evalurea: formativă, evaluare orală și în scris, reciprocă;
Produse – răspunsuri orale și în scris, probleme rezolvate, algoritmi aplicați, poster, argumentări (aprecieri cu
note).

Nr. Secvențele Tim Obiec Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluarea


lecției -pul -tivele
1 Moment 2 Salutarea. Verificarea Salută profesorul Vizual
organizatoric min pregătirii elevilor de lecție
2 Verificarea 3 - Care a fost tema pentru Dacă este cazul, elevii
temei pentru min acasă? formulează întrebări.
acasă - Ce întrebări sunt la tema
pentru acasă?
3 Reactualizarea 10 O1 Profesorul anunţă titlul Elevii notează titlul Răspunsuri
cunoştinţelor şi min O2 lecţiei: „Moduri de definire a lecţiei pe caiete orale și în
a capacităţilor. O3 funcției. Graficul funcției” scris
şi obiectivele ei
Profesorul explică tema,
explică noțiunele noi și
prezintă exemple de ex.

4 Consolidarea 15 O1 Profesorul scoate la tablă câte Elevii rezolvă Probleme


materiei și min O2 un elev pentru a rezolva exerciţiul propus de rezolvate.
formarea O3 exerciţiile din fişa de lucru. profesor şi discută
capacităților Profesorul dă explicaţii şi soluţia.
argumente în funcţie de
problema propusă spre
rezolvare.
5 Evaluarea 10 O1 Profesorul împarte fişele de Elevii rezolvă Lucrare
min O2 lucru elevilor. individual independent
O3 Face aprecieri, notează si ă scrisă.
menţionează elevii (nominal)
care au participat activ la
desfăşurarea lecţiei.
(ANEXA 1)

6 Bilanțul lecției 3 O1 - Ce am realizat astăzi la Elevii răspund oral. Răspunsuri


min O2 lecției? - Care este algoritmul orale
O3 de rezolvare?

7 Tema pentru 2 O1 Ex. 9 pg 71 Notează


acasă min O2
O3
Anexa1

S-ar putea să vă placă și