Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

Data: 19 octombrie 2018


Elev : Stefanescu Bogdan
Clasa: I
Şcoala: Gimnazială nr 135
Profesor propunator: ANESCU IOANA
Disciplina: Stimulare cognitiva
Subiectul: Literele A, M, O, U, N, I , de tipar si de mana.
Unitatea de invatare: ‘’In familie’’
Tipul lectiei: Recapitulare, sistematizare si consolidare a cunostintelor

 Obiective cadru:
1. Recunoasterea si scrierea corecta a literelor de mana invatate.
2. Dezvoltarea capacităţilor de analiza si asociere.
 Obiective de referinta:
1.1 Cunoasterea si recunoasterea literelor de tipar.
1.2 Transcrierea literelor de tipar in litere de mana, pe liniatura tip 1.
2.1 Asocierea litera-cuvant.

 Obiective operaţionale:
Pe parcursul si la sfarsitul lectiei elevul va fi capabil:
 Obiective cognitive:
O1 - Să recunoasca in mod corect literele de tipar.
O2 - Să asocieze litera de tipar cu litera de mana;
O3 – Sa asocieze silabe pentru a scrie cuvinte;
O4 – Sa scrie corect si cursiv literele si cuvintele.
O5 – Sa asocieze cuvantul cu litera cu care incepe;
O6 - Să rezolve fișele de evaluare, conform cerințelor date.

 Obiective afectiv atitudinale:


O7. Să se implice activ în desfaşurarea activităţii manifestând interes;
 Obiective psihomotorii:
O8. Să adopte o pozitie corecta in timpul scrierii.
 Strategii didactice:
Metode si procedee: dialogul dirijat, explicaţia, exerciţiul, lucrul individual
Resurse didactice: laptop, fișe de lucru, fișe de evaluare
Resurse umane: elevul
SCENARIUL DESFAŞURĂRII ACTIVITĂŢII

Secvenţe Ob. Conţinutul activităţii Strategii didactice Evaluare


Nr. educaţionale opera- Metode şi Resurse didactice
crt. ţionale procedee Materiale Umane
Moment Profesorul organizează
1. organizatoric materialele necesare Cabinetul de Elevul
desfășurării orei. consiliere
Se crează climatul
socio-afectiv necesar
începerii activităţii
Captarea Elevul asculta cu atentie
2. atentiei cantecelul vocalelor Dialogul/ Laptop, Elevul
‘’Aaa, acum e toamna, cantecul dirijat cantecel
da’’

Reactualizarea Profesorul initiaza un Elevul Proba orală


cunostintelor O1 scurt dialog ce are ca scop Dialogul - utilizarea
3 reactualizarea dirijat, corectă a
O2 cunostintelor despre observatia, terminologiei
literele deja invatate la explicatia. specifice
clasa: A, M, O, N, U, I.
Anuntarea si Profesorul anunta tema Explicatia
4 comunicarea lectiei :Recapitularea si
obiectivelor scrierea literelor invatate Elevul
pana acum. Dialogul dirijat

5 Dirijarea Profesorul distribuie, pe Explicația


învaţării rand, fisele de lucru,
îndrumând elevul să:
Secvenţe Ob. Conţinutul activităţii Strategii didactice Evaluare
Nr. educaţionale opera- Metode şi Resurse didactice
crt. ţionale procedee Materiale Umane
Exercițiul Probă scrisă:
-efectueze exercițiile Munca independ. Fișa de lucru-

Elevul
O1 Exercițiul
Profesorul explica elevului Fișa de lucru - - efectuarea
O2 sarcina de lucru din fisa. anexa 1 exercițiilor date
Elevul trebuie sa asocieze
silabele intre ele astfel incat sa
O3 formeze cuvinte scurte, cu
sens. Exercițiul
Munca Fișa de lucru -
O4 Profesorul indruma elevul sa independenta. anexa 2
transcrie pe liniatura cuvintele
O7 obtinute.

Exercițiul
Munca Fișe de lucru –
Elevului i se solicita sa independenta. anexa 3
realizeze asocierile din fisa,
O5 gasind corespondent in
imagine, literei specificate.

Profesorul distribuie fișa de Explicația


O1 evaluare și specifică sarcinile
6 Evaluarea de lucru:
O2 Fișa de Probă scrisă:
Secvenţe Ob. Conţinutul activităţii Strategii didactice Evaluare
Nr. educaţionale opera- Metode şi Resurse didactice
crt. ţionale procedee Materiale Umane
-sa realizeze sarcina indicata: Munca evaluare – -efectuarea
O3 aceea de a scrie pe ‘’crengile independentă anexa 4 exercițiilor date
O5 copacului’’ cuvinte scurte,
alcatuite din literele de mana
O7 cunoscute

7 Încheierea activităţii Se fac aprecieri asupra Dialogul dirijat, Elevul Feedback oral
participării elevului la aprecieri verbale.
activitate şi asupra modului în
care s-au realizat sarcinile .

FISA DE LUCRU ANEXA 1


1. Asociaza silabele intre ele astfel incat sa obtii cuvinte :

Ni Na

A Ua

Na Nu

U Ni

O Ioa

Scrie jos, pe liniatura, cu litere de mana, ce cuvinte ai descoperit.


ANEXA 2
2 Asociaza imaginea cu litera cu care incepe cuvantul descris. ANEXA 3

I
ANEXA 4
FISA DE EVALUARE

Transcrie, cu litere de mana, pe crengile copacului, urmatoarele cuvinte:

-ANA

-OUA

-NINA

-OAIA

-OM

-MAMA

S-ar putea să vă placă și