Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECȚIE

Cadru didactic propunător: Almași Cristina Maria


Instituția de învățământ: Școala Gimnazială George Coșbuc
Data: 03.05.2023
Clasa: Pregătitoare A
Disciplina/Discipline integrate: Comunicare în limba română + AVAP
Unitatea tematică/ de învățare: ,,Printre lumini și sunete”
Subiectul lecției: ,,Sunetul și literele T și t”
Categoria/ Tipul de lecție: Consolidare

Competențe specifice vizate:


CLR
1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din
propoziţii rostite clar şi rar
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de
tipar
3.2. Identificarea semnificaţiei unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene,
evenimente familiare
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate
AVAP
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale

Obiectivul fundamental/Scopul lecției: Recunoașterea și utilizarea corectă a sunetului și


literei T și t

❏ Obiectivele operaționale: Până la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:


O1: să indice poziția sunetului ,,t”(la început, în interior, la final);
O2: să exerseze scrierea literelor ,,t” și ,,T” în diferite moduri;
O3: să încercuiască cu albastru litera ,,T” și cu roșu litera ,,t” în cuvintele date;
O4: să identifice litera inițială și finală a cuvântului ilustrat în imagine;
O5: să formeze cuvinte cu ajutorul jetoanelor;
O6: să manifeste interes pentru înţelegerea şi aplicarea cunoştinţelor învăţate;
O7: să adopte o poziție corecta în bancă pe parcursul lecției;

❏ Strategia didactică:
● Metode și procedee didactice: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, jocul
didactic;
● Mijloace de învățământ: imagini , caiete auxiliare, jetoane litere
● Forma/ formele de organizare a activității elevilor: frontal, individual, pe grupe
❏ Sistemul de evaluare:
 Forme de evaluare: aprecieri verbale, observarea comportamentului

❏ Resurse de timp: 45 min (activitate propriu-zisă-35 min și activitate recreativă-15 min)


❏ Bibliografie:
1. Coord: Alexandru Gheorghe_ Metodica predării limbii şi literaturii române în
învăţământul primar, Editura Sitech, 2011;

2. Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română( clasa pregătitoare, clasa
I și clasa a II-a), aprobată prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele activității Ob. Activitatea profesorului și a elevilor Strategia Evaluarea


didactice op. activității și
instruirii alte observații

Metode și Mijloace de Forme de


procedee învățământ organizare

Asigurarea condiţiilor optime Se pregătesc pentru lecție.


pentru desfășurarea lecției
propriu-zise;
Moment
Pregătirea materialului Conversația
organizatoric
didactic necesar pentru buna Aprecieri
O6 Frontală
desfăşurare a lecției. verbale
O7

Adresez întrebări cu privire la


conținutul lecției predate
O6 anterior. Frontală Aprecieri
verbale
Reactualizarea O7 -Ce litere am învățat ieri? Conversația
cunoștințelor -Noi am învățat litera T și t. Individuală

-Spuneți exemple de cuvinte -Televizor, tractor, tren


care încep cu sunetul t. etc...

Captarea atenției Solicit elevilor să privească Elevii descoperă imaginile


în jur și să observe câteva noi.
imagini noi în clasă, să spună Observă imaginile și indică Observația
ce văd în imagine și să indice locul sunetului t ( la
locul sunetului t în denumirea început, în interior, la final) Frontală
O1 acestora( la început, în Conversația Imagini Observarea
interior, la final). comportament
O6 Exercițiul ului
O7
Individuală

Aprecieri
verbale

-Copii, astăzi vom lucra Elevii sunt atenți la


diferite exerciții folosind explicațiile propunătoarei.
O7 Conversația Observarea
literele T și t. Vom realiza
comportamen
exerciții de despărțire în Frontală
tului
silabe, vom scrie aceste litere
Anunțarea temei
și le vom modela.

Desfășurarea Explic elevilor din ce sunt Sunt atenți la explicații.


lecției alcătuite cele două litere și le
scriu la tablă.
O2 Facem încălzirea mușchilor Explicația
mici ai mâinii.
Exercițiul Caiete
auxiliare
Exersăm scrierea celor două Frontală
litere în aer, cu piciorul pe
O6 podea și cu degetul pe bancă. Exersează scrierea celor
O7 Continuă după modelul din două litere în diferite
auxiliar scrierea celor două moduri.
litere(câte un rând). Individuală Observarea
comportament
ului
Propun să identificăm nume
din clasă care conțin sunetul Exercițiul
t. Tabla
Frontală

Rezolvăm exercițiul 6 pg 43 Elevul vine la tablă și își


din caietul auxiliar. scrie numele identificând Exercițiul
poziția sunetului t.
Citim cuvintele și încercuim
litera T cu albastru și litera t
O3 Individuală
cu roșu. Citesc cuvintele și
încercuiesc litera T cu Frontală
albastru și litera t cu roșu.

Aprecieri
verbale
Propun un scurt exercițiu. Pe
tablă sunt afișate imagini, iar
dedesuptul imaginii un Identifică imaginea și scriu Imagini Frontală Aprecieri
chenar. prima și ultima literă a verbale
Obținerea O4 Exercițiul Individuală
fiecărui cuvânt ilustrat în
performanței
O7 chenar.

Elevii sunt împarțiți în grupe Alcătuiesc cuvinte care


de câte doi. Vor primi câte un conțin litera t cu ajutorul
Pe grupe Aprecieri
plic în care sunt jetoane cu jetoanelor.
verbale
Asigurarea feed- litere.Cu ajutorul jetoanelor Jocul didactic Jetoane
back-ului alcătuiesc cuvinte care conțin litere
O5
litera t.
O7

O7 Se fac aprecieri globale și Sunt atenți la explicații. Frontală


individuale cu caracter
Încheierea lecției Conversația Individuală Aprecieri
motivant privind participarea verbale
elevilor la desfășurarea
lecției.
Anexe

T O R
T
T R E
N
T A T
A
T O C
T A R
E
T U N
T E R E
N

S-ar putea să vă placă și