Sunteți pe pagina 1din 5

SDGC ALMASI CRISTINA MARIA

ALFABETIZAREA MEDIA

           Termenul „ media literacy” - „alfabetizare media” - „competente in mass media” se


refera la cunostintele , abilitatile si competentele necesare in vederea utilizarii si interpretarii
mass mediei. Competenta media este un fel de alfabetizare critica, ea presupune a invata sa
„citesti” mass-media dar nu poate fi inscrisa in criteriile stricte ale invatarii unui limbaj clar
definit ca si cel literar, ea implicand si analiza, evaluarea si reflexia critica. De exemplu in
film semnele si simbolurile care trebuiesc interpretate au semnificatii diferite in context, la
nivel de ansamblu dar si in detalii, interpetarea trebuie sa aibe in vedere atat firul naratiunii
cat si modul in care a fost filmat si editat (de exemplu miscarea camerei are si ea o
semnificatie aparte diferita de la film la film) trebuie de asemea tinut cont si de modul in care
este prezentat si distribuit. Educatia Media determina asimilarea unui metalimbaj, adica a
unui mijloc de a drescrie diferitele forme si structuri ale modurilor de comunicare de la film
la presa scrisa si publicitate, asta implicand si o mai larga intelegere a contextului
comunicational social, economic si institutional si felul in care acestea influenteaza
experientele si actiunile oamenilor. 

PROIECT DE LECTIE EDUCATIVA

CLASA: A IV A
TEMA: Violenta in mass-media
DURATA: 45 minute
SCOPUL LECTIEI: Constientizarea de catre elevi a cauzelor si efectelor
violentei din mass-media;

OBIECTIVE SPECIFICE:
* Demonstrarea influentei mass-mediei asupra formarii opiniilor, atitudinilor si
comportamentelor sociale
* Intelegerea efectelor positive si negative ale relatiilor interpersonale asupra
grupului;

OBIECTIVE OPERATIONALE:
* Sa-si formeze o atitudine critica si constructive fata de mesajele transmise
prin mijloacele media;
* Sa distinga calitatea si utilitatea mesajelor transmise prin canalele media;
* Sa identifice functiile educative si needucative ale televiziunii;
* Sa identifice elementele negative reliefate de mass-media;
1
SDGC ALMASI CRISTINA MARIA

RESURSE MATERIALE:
* activitate frontala;
* schema pe tabla, expunerea titlului,expunerea obiectivelor specifice;
* chestionarul, calculatorul, montaj de film;
* prezentare Power Point “Televizorul- prieten sau dusman”

RESURSE PROCEDURALE: conversatia euristica, dezbaterea, metoda


chestionarului, observarea dirijata, explicatia, problematizarea;

BIBLIOGRAFIE:
* “Invitatie la educatie”,Silvia Marinescu,Rodica
Dinescu,Editura Carminis,Pitesti ;
* “Sugestii metodologice privind educatia civica la clasele III - IV”,Casa
Corpului Didactic Prahova,Editura LVS Crepuscul;

DESFASURAREA METODICA A LECTIEI

1.MOMENT ORGANIZATORIC Se asigura climatul necesar unei bune desfasurari a


lectiei.
Se pregateste materialul didactic.

2.CAPTAREA ATENTIEI Invatatorul anunta titlul lectiei si obiectivele


urmarite in desfasurarea
lectiei.
Se explica termenul de “mass-media”.
“Mass-media”=nume dat mijloacelor care servesc
la comunicarea in
masa a
informatiilor(radioul,televiziunea,internetul).

3.ACTIVITATEA Invatatorul propune elevilor un joc:”Televizorul


PREGATITOARE ABORDARII ,prieten sau dusman”
TEMEI (Stau in fata televizorului.La ce ma gandesc?Vreau
sa-mi fac prieteni
sau sa calatoresc prin lume?

2
SDGC ALMASI CRISTINA MARIA

Nimic mai simplu! Iau telecomanda si pornesc!)


Se prezinta elevilor primul slides
“TELEVIZORUL” si se discuta pe
marginea acestuia.
-Ce emisiuni imi atrag atentia?
-Filmele si sterile contin cele mai multe scene de
violenta.

4.EXERSAREA DIRECTIONATA Elevii privesc al doilea slides “STIRILE DE


TELEVIZIUNE”,care
prezinta titluri de stiri. Trebuie sa descopere stirea
care se ascunde in
spatele fiecarui titlu.
Prezentarea unui montaj de film cu desene
animate,”Ultima frontiera”
si “Maria Mirabela”.
Se evidentiaza si se discuta tipurile de violenta
intalnite in cele doua
filme( violenta verbala,vizuala,fizica).
Se prezinta urmatorul slides “TIPURILE DE
VIOLENTA”.
-Cunoscand cele trei tipuri de violenta,de cate ori
luati contact cu
scene de violenta?
-Zilnic.
-Violenta devine parte din programul vostru zilnic.
Elevii marturisesc ca emisiunile lor preferate sunt
desenele cu eroi
care au puteri supranaturale.Privesc imaginile si
raspund la intrebari.
-Ce simtiti cand priviti aceste poze?
-La ce va ganditi?
-Ce ati observat ca se intampla cu scenele de
lupta?
-Care este finalul luptei?
Se prezinta elevilor urmatorul slides “MESAJELE
FALSE TRANSMISE

3
SDGC ALMASI CRISTINA MARIA

DE FILMELE DE VIOLENTA”(violenta este


rasplatita,violenta este
pretutindeni,violenta este
necesara,amuzanta,placuta).
Se trece la urmatorul slides”EXPUNEREA LA
VIOLEVTA INDUCE
AGRESIVITATE” si se discuta cu elevii
continutul acestuia.
-prin imitare
-prin desensibilizare
-prin justificare.

Se prezinta elevilor ultimul slides “NU


5.CONCLUZII UITATI !”,indemnul pe care il dau
elevilor,evidentiind avantajele si dezavantajele
televizorului
< NU UITATI!
Stand prea mult in fata televizorului va afectati
ochii,sufletul si mintea!
Stand atat cat trebuie va deconectati si va
“luminati”!
Depinde in primul rand de voi ce veti alege!Pentru a
fi siguri ca nu
gresiti,nu ezitati sa cereti sfatul “celor cu
experienta”.
Sfaturile nu costa nimic,dar pot oferi totul!>
Se pofteste invitatul nostrum,preotul Voicu
Vasile,sa impartaseasca
elevilor atitudinea bisericii fata de “Violenta din
mass-media”.

Se distribuie elevilor chestionarul pe care trebuie sa-


l completeze
6.TEMA PENTRU ACASA pentru ora urmatoare.
Elevii primesc explicatii pentru indeplinirea cu
succes a sarcinii.

4
SDGC ALMASI CRISTINA MARIA

S-ar putea să vă placă și