Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: CSEI SUCEAVA


PROFESOR:DANILIUC GEORGETA
DATA: S8
CLASA: a-IX-a C
DISCIPLINA: DIRIGENȚIE
SUBIECTUL LECŢIEI: SĂ SPUNEM „NU” AGRESIVITĂȚII ȘI VIOLENŢEI!

MODULUL: calitatea stilului de viaţă

SCOPUL LECŢIEI: informarea elevilor privind problematica agresivității și violenţei în mediul şcolar; formarea şi dezvoltarea
abilităţilor de rezolvare pozitivă a conflictelor
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să definească corect noţiunea de violenţă/agresivitate
O2: să enumere situaţii conflictuale din viaţa cotidiană
O3: să identifice formele violenţei
O4: să analizeze cauzele şi efectele producerii actelor de violenţă
O5: să caracterizeze tehnici de rezolvare pozitivă, nonagresivă a conflictelor
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE:
- conversaţia euristică
- problematizarea
- exerciţiul
- dezbaterea
- studiul de caz
- exemplul

1
- munca independentă/în perechi
MATERIAL DIDACTIC: fişe de muncă independentă, flipchart, foi de flipchart
BIBLIOGRAFIE:
Ann Vernon, 2007, Dezvoltarea inteligenţei emoţionale, Editura ASCR, Cluj Napoca
Băban, A., coord., 2003, Consiliere educaţională, Ghid metodologic pentru orele de dirigenţie şi consiliere, Ed. PSINET, Cluj-Napoca
G. Lemeni, M. Miclea, 2004, Consiliere şi orientare, Editura ASCR, Cluj Napoca
Programa şcolară de Consiliere şi orientare pentru clasa a-X-a

Motto: ”Nu lucrurile care ni se întâmplă contează, ci felul în care reacţionăm noi faţă de ele...”
Hans Eysenck

2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA OB. METODE MIJLOAC


LECŢIEI PROFESORULUI ELEVILOR OP. DIDACTICE E
DIDACTI
CE
1.Moment Se stabileşte ordinea în clasă. Elevii din clasă vor
Spargerea gheţii: Se prezintă o situaţie
organizatoric identifica cele trei tipuri de Conversaţia
conflictuală: un coleg trece pe lângă bancă şi
10 min. răstoarnă din greşeală cărţile colegului. reacţie şi vor comenta care O2
este cea mai corectă, pentru Exerciţiul
acest context. Elevii
interpretează modalităţi
diferite de
comunicare/reacţie la
situaţia conflictuală: agresiv Problematizare
(îl îmbrânceşte, îl înjură), a
asertiv (îi spune frumos să
fie mai atent data viitoare),
pasiv (nu reacţionează
deloc, îşi ridică singur
caietele de pe jos).
2. Comunicarea Se enunţă tema şi obiectivele acestei lecţii, într-un Dau exemple de alte situaţii Exemplul
limbaj accesibil elevilor.
temei şi a conflictuale care pot
Pornind de la situaţia prezentată se discută despre
obiectivelor relaţii pozitive şi negative între oameni. Se extrag degenera în acte de violenţă,
termenii de violenţă, agresivitate.
lecţiei din viaţa de zi cu zi. O1
2 min.

3
3. Prezentarea Voi solicita elevilor să dezbatem azi problematica Elevii vor lucra în perechi,
comportamentului violent pornind de la în funcţie de aşezarea lor în
noului conţinut Munca
cunoştinţele şi experienţa lor. bancă. Fiecare pereche va
şi dirijarea Noţiunea de violenţă este discutată în relaţie cu primi o fişă de lucru în care independentă Anexa nr.
agresivitatea. Agesivitatea poate fi definită ca vor identifica: definiţia 1,
învăţării
orice act ce are ca intenţie producerea unui violenţei, cauzele violenţei, Ce este
35 min. prejudiciu ţintei vizate. Rădăcina latină a tipurile de violenţă, efectele O1 comportam
termenului violenţă este vis, care înseamnă “forţă” violenţei şi modalităţi de entul
şi trimite la ideea de putere, de dominaţie, de prevenţie şi intervenţie a violent?
utilizare a superiorităţii fizice împotriva altuia. violenţei.
Exista numeroase definitii ale violentei: Timpul de lucru va fi de 10
Specialişti în problematica violenţei în mediul minute. După expirarea
şcolar - oferă o definiţie prin care surprinde timpului va începe o Dezbaterea
ansamblul fenomenului violenţei: violenta este dezbatere pe această temă,
dezorganizarea brutală sau continuă a unui sistem iar pe foaia de flipchart se
personal, colectiv sau social, şi se traduce printr-o vor nota ideile principale
pierdere a intregrităţii ce poate fi fizică, psihică sau subliniate de elevi. Cu
materială. Această dezorganizare poate să se această ocazie vor fi
opereze prin agresiune, prin folosirea forţei, completate cunoştinţele foi de
conştient sau inconştient, însă poate exista şi elevilor privind tema
flipchart:
violenţă doar din punctul de vedere al victimei, abordată.
fără ca agresorul să aibă intenţia de a face rău. - definirea
Cauze ale violenţei şcolare violenţei
Datorită uriaşelor disponibilităţi privind
mediatizarea, suntem, din nefericire, aproape zilnic O2 Exemplul - cauzele
martorii deferitelor forme de manifestare a comportam
violenţei cum ar fi războaie, crime, jafuri, tâlhării,
distrugeri dar şi otrăvirea lentă, spre exemplu, a entului
unei persoane este o conduită agresivă, dar violent
nonviolentă (pentru că violenţa poate fi şi asupra
sinelui şi nu numai în afara subiectului). -
Cauze biologice: O4 tipuri/form
-influenţe hormonale - masculii sunt mult mai
agresivi decât femelele datorită diferenţelor de e de
natură hormonală violenţă
-influenţe neuronale - există anumite zone ale
cortexului care în urma stimulării electrice - efectele
facilitează adoptarea de către indivizi a violenţei/co

4
comportamentului agresiv. mportamen
-influenţe bio-chimice (creşterea alcoolului în
tului
sânge, scăderea glicemiei pot intensifica
agresivitatea) violent
Cauze individuale:
- modalităţi
Probleme de comunicare;
* Complexe, toleranţă scăzută la frustrări; de
* Dificultăţi de adaptare la disciplina şcolară;
prevenţie
* Imagine de sine negativă;
* Instabilitate emoţională; Conversaţia şi/sau
* Instabilitate motrică;
euristică intervenţie
* Dificultăţi de concentrare;
* Tulburări psihice grave în cazul
Cauze familiale:
comportam
Preluarea unor modele de relaţionare din familie;
* Condiţiile economice precare ale familiei; Dezbaterea entului
*Nivelul redus de educaţie în familie;
violent
* Indiferenţa, grija insuficientă acordată copiilor şi
educaţiei acestora;
* Reacţii ale copilului la aşteptări prea înalte ale
părinţilor;
* Agresivitate fizică şi psihică între membrii
familiei.
Cauze şcolare:
Deficienţe de comunicare şi relaţionare în grup; O4
*Programele şcolare prea încărcate şi programul
supraaglomerat.
*Climatul de competiţie din şcoală; Exemplul
*Managementul defectuos al clasei şcolare;
*Decalajul între apiraţiile/valorile elevilor şi
oferta/ practica şcolară;
Cauze sociale:
- situaţia economică,
- slăbiciunea mecanismelor de control social,
- criza valorilor morale,
- mass-media,
- lipsa de cooperare a instituţiilor implicate în
educaţie.
Violenţa în şcoală este orice formă de - exprimarea inadecvată sau

5
manifestare a unor comportamente precum: jignitoare, cum ar fi:
Tipuri/forme de violenţă: poreclire, tachinare,
Violenţa verbală: certuri, conflicte, injurii, ţipete, ironizare, imitare,
jignirile cu referire la trăsăturile fizice sau psihice ameninţare, hărţuire;
ale colegilor - bruscare, împingere,
O3 Exemplul
Violenţa fizică: lovire, rănire;
- bătăi - comportament care intră
- îmbrânciri sub incidenţa legii (viol,
- loviri cu pumnul, piciorul consum/comercializare de
Elevi împotriva profesorilor: droguri,
-zgomotul, motiv obsedant pentru profesori care vandalism – provocarea de
insistă că au nevoie de linişte pentru a realiza stricăciuni cu bună ştiinţă,
obiectivele lecţiilor; furt);
-refuzul de a comunica sau de a realiza sarcina - ofensă adusă
indiferent de forma în care se exprimă acesta: statutului/autorităţii cadrului
sabotaj, negativism, rezistenţa pasivă, evaziune, didactic (limbaj sau conduită
eschivare etc. ireverenţioasă faţă de cadrul
-mişcările elevilor (intrările-ieşirile din clasă) didactic);
neautorizate de profesor, - comportament şcolar
- absenteismul nemotivat, neadecvat: întârzierea la ore,
- priviri şi gesturi ameninţătoare, părăsirea clasei în timpul
- injurii şi jigniri, orei, fumatul în şcoală şi
- refuzul îndplinirii sarcinilor, gălăgia şi orice alt comportament care
indisciplina contravine flagrant
În funcţie de planul de manifestare al regulamentului şcolar în
atacului, corelat cu tipul de prejudiciu adus vigoare.
victimei, se poate discerne între violenţă fizică şi
violenţă verbală. Conversaţia
- violenţa fizică vizează atât sănătatea şi
euristică
integritatea corporală a victimei, cât şi evoluţia sa
psihologică: în plan cognitiv, autopercepţia
negativă, iar în plan emoţional teama, depresia.
- violenţa verbală: injurii, cuvinte obscene cu
efecte psihologice ce afectează în principal stima O3
de sine: victimele se simt devalorizate, îşi pierd
încrederea în posibilităţile proprii, devin anxioase.
Tipologie a conduitelor violente în şcoală (a fost
realizată de Fr. Hebert, 1941) include:
• agresiuni active fizice directe: lovirea unui

6
coleg;
• agresiuni active fizice indirecte: lovirea unui Elevii dau exemple de
substitut al victimei; asemenea situaţii întâlnite în
• agresiuni active verbale directe: înjură, şcoală.
ameninţă;
• active verbale indirecte: calomnia;
• agresiuni pasive fizice directe: împiedicarea
producerii unui comportament al victimei;
• fizice indirecte: refuzul de a realiza o sarcină, de
a da curs unei rugăminţi;
• agresiuni pasive verbale directe: refuzul de a
vorbi;
• agresiuni pasive verbale indirecte: negativism. O4
Se prezintă clasificarea pe foaia de flip-chart.
Efecte ale violenţei asupra victimelor:
- manifestă frică, izolare, singurătate, absenteism
nemotivat, probleme de concentrare, consum de
alcool / droguri, stări depresive, punctul culminant
putând fi tentativa de suicid Anexa nr. 4
- pot deveni la rândul lor agresori sau autoagresivi Tipologia
- poartă la ei diverse arme pentru a se apăra
Modalităţi de prevenţie şi/sau intervenţie conduitelor
în cazul comportamentului violent: O5 violente în
Atitudini personale
-să învăţăm regulile conveţuirii cu ceilalţi, şcoală
-să ne stăpânim frustările, resentimentele, care pot
fi cenzurate prin voinţă şi educaţie,
-autocontrol,
-să se opteze pentu o rezolvare nonviolentă
-să fim selectivi TV
-să se canalizeze energia spre joc, sport, muncă, La finalul dezbaterii, elevii
efort fizic. vor primi o nouă sarcină: se
Atitudini sociale prezintă un caz de violenţă
-Crearea unor servicii care să prevină şi să se pentru a-l rezova.
ocupe de cazurile de violenţă CAZUL: Când am ajuns în
-Centre de consiliere familială, clasă bătaia începuse. Călin
-Centre de primire a minorilor, era plin de sânge pe faţă, iar Studiul de caz
-Centre de asistenţă şi protecţie a copilului, Paul avea nasul roşu şi sufla
O2
de parcă atunci ar fi sosit

7
-Crearea unor şcoli - şcoala părinţilor, şcoala dintr-o cursă de alergare.
mamelor. -Ce s-a întâmplat? Am
Intervenţii la nivel individual şi relaţional întrebat.
- Sancţionarea comportamentului violent şi a -De mai multă vreme, mi-
indisciplinei elevilor prin: observaţie individuală, a spus Călin, murdar de
mustrare în faţa clasei sau scrisă, exmatricularea; sânge, Paul îmi spune
- Identificarea şi consilierea elevilor cu manifestări ”Lunganul”. Face acest
de violenţă sau cu dificultăţi de adaptare la lucru nu numai când suntem
ANEXA
regulamentul şcolar; între noi, colegii de clasă, ci
NR. 2,
- Discuţii cu elevul, cu prietenii sau colegii, cu şi în curtea şcolii, în pauze,
CAZUL
părinţii şi dirigintele, consilierul şcolar; încât au auzit şi elevii din
DEZBĂTU
- Acţiuni de mediere a conflictelor între elevi sau alte clase şi încep să mi se
T
între elevi şi cadre didactice. adreseze cu „Lunganul.” L- Dezbaterea
Intervenţii la nivel comunitar şi social am rugat odată, de două
O5
- Iniţierea unor programe de sensibilizare a ori... degeaba... Azi, aceeaşi
comunităţii privind fenomenul de violenţă şcolară; situaţie... Dacă i-am spus să
- Dezvoltarea de parteneriate ale şcolii cu alte înceteze, m-a lovit cu capul
instituţii la nivel local - poliţie, jandarmerie, în nas.
autorităţi locale, ONG-uri; -Şi?
- Implementarea unui sistem de monitorizare la -I-am arătat eu cine-i
nivel naţional a fenomenelor de violenţă în şcoală; Lunganul...
- Multiplicarea măsurilor de reducere a violenţei -Dar parcă eraţi prieteni?
exprimate în mass-media – violenţă verbală şi Suntem şi acum, dar asta nu
imagini cu conţinut violent; înseamnă că pot să-l las să
- Diversificarea programelor de asistenţă socială facă ce vrea.
adresate familiilor dezavantajate din punct de -Dar clasa n-a intervenit?
vedere socio-economic. -Ba da! Mi-au răspuns mai
mulţi elevi. Dacă nu
interveneau se băteau şi mai
tare...
Vom nota pe o foaie de
flipchart:
După dezbaterea cazului, se prezintă elevilor o 1. Cauzele care au dus
serie de date statistice privind fenomenul violenţei la întâmplarea relatată;
şcolare la nivel mondial, pentru a trage un semnal 2. Ce măsuri cred că
Dezbaterea
de alarmă asupra frecvenţei în creştere şi trebuiesc luate;
pericolelor pe care le prezintă acest fenomen 3. Cum ar putea O4
negativ. continua întâmplarea
expusă.

8
Statistici: O5 Problematizare
- anual, în Marea Britanie 10 elevi au tentative de
suicid, determinate de actele de violenţă din şcoală
- 80% dintre victimele violenţei consideră violenţa
verbală mai stresantă decât atacurile fizice O4 Exemplul
- 30% dintre victime afirmă că agresiunile le
afectează capacitatea de a se concentra asupra
sarcinilor şcolare
- la nivel mondial, 60% dintre elevi sunt agresaţi
verbal şi fizic în şcoală şi în familie: peste 50% din Foaie de
aceştia au fost insultaţi, 25% ameninţaţi şi 25% flipchart
bătuţi sau jefuiţi, precizează Fundaţia "Salvaţi
Copiii"
- o anchetă UNICEF din 2012 a pus în evidenţă
faptul că 43% dintre elevii din România se
confruntă cu diverse forme de violenţă în şcoală
- la nivel mondial, anual 1 din 6 profesori sunt
agresaţi în şcoală de către elevi, agresiune
manifestată sub formă de: priviri şi gesturi ANEXA
ameninţătoare, injurii şi jigniri, absenteism, refuzul NR 3
îndeplinirii sarcinilor, gălăgia şi indisciplina. Date
statistice
relevante
pentru
subiectul
dezbătut
Ştiaţi că...

4. Asigurarea Se apreciază activitatea elevilor la această lecţie şi Elevii fac aprecieri orale
importanţa meditării asupra subiectului abordat
feedback-ului privind reuşita orei de
pentru dezvoltarea ulterioară a personalităţii
3 min elevilor. dirigenție.

S-ar putea să vă placă și