Sunteți pe pagina 1din 11

Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova

Direcția Educație, Cultură, Tineret, Sport și Turism Căușeni


Liceul Teoretic ,,Mihail Sadoveanu” s. Fîrlădeni

Proiect didactic
la educația civică, clasa VIII-a

Subiectul: Violența. Tinerii


impotriva violenței.

Realizat: Busuioc Anna,


profesor de educație civică
Fîrlădeni, 2020Proiect didactic
Profesor: Busuioc Anna
Disciplina: Educație civică
Data:
Clasa: a VIII- a
Tema: Violența. Tinerii impotriva violenței.
Tipul lectiei: de formare adeprinderilor și priceperilor
Competențe specifice
 proiectarea modelului unui cetăţean activ şi responsabil; aplicarea în situaţii concrete a normelor de convieţuire într-o societate
democratică
Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil:
O1 –să explice noțiunile de agresivitate si violenta;
O2 – să identifice forme ale agresivitatii si violentei;
O3 – să descopere si sa analizeze cauze ale agresivitatii si violentei;
O4 – să interpreteze roluri identificand situatiile conflictuale si modalitati nonagresive de rezolvare a acestora;
O5 – să participe activ si constient la exercitiile propuse;
Strategii didactice:

a) Metode didactice: acrostih, explicatia; exercitii de comunicare; conversatia euristica; dezbaterea ; jocul de rol; problematizarea. Studiu de
caz

b) Mijloace didactice: manual, foi A4


c) Forma de organizare: individual
Desfășurarea activității

Strategii didactice

Obiective
Etapele

Dozarea
Activitatea învăţătorului- elevilor Metode şi Forme de
lecției
procedee activitate

Evocare Profesorul salută elevii şi crează un climat pshihologic adevcat orelor.


Acrostih individual
Exercițiul de spargere a gheții, Acrostihul, în care participanții, sunt rugați să-
și scrie prenumele cu majuscule, în partea stângă a foii, pe verticală. În dreptul
fiecărei litere, scriu o calitate, un lucru pe care îl fac cu plăcere și care începe cu
litera respectivă. Fiecare membru al grupului citește ceea a scris.

Profesorul prezinta cateva situatii conflictuale din viata scolara. Problema


tizarea
Exemplu de situatie : eleva Pana Denisa a jignit-o pe colega ei Dode Ana-Maria.
Mama acesteia a venit la scoala si a amenintat-o pe Denisa cu bataia.elevul Lupu Elvis
imbranceste copiii si-I loveste cu pretextul ca se joaca.elevul Radu loveste copiii si se
bate cu fetele. discuție
ghidată
Se discuta cu elevii aspectele si se identifica prin dezbatere modalitati de combatere si
prevenire a comportamentelor agresive si violente.

1. Elevii sunt solicitați să definească violența și tipurile de violență existentă.

Realizarea Tema: Violența. Tinerii impotriva violenței.


sensului Violenta este o forma de manifestare a agresivitatii ce presupune utilizarea fortei pentru
a manifesta superioritatea. Este o conduita agresiva acuta cu finalitete distructiva,
schemă
punitive sau transformativa.

FORME ALE VIOLENTEI

fizica; psihica; agresiva; instrumentala ; institutionala

sursele violenței
asalt de
surse care tin de individ: surse care țin de mas-
media idei
frustrarea; surse de țin de familie programe
TV
durerea fizica si morala; bătaie publicații
alcoolul si drogurile; modele comportamentale presa
atacul;aglomeratia, probleme socio-economice
caldura, stresul, etc divorț, separare

Cum putem preveni violența? Se notează în caiete.

Pentru a putea preveni si combate violența este necesara:

 pastrarea calmului si autocontrolului;


 gandirea pozitiva;
 mentinerea deschisa a cailor de comunicare;
 flexibilitate si perseverenta;
 evitarea jignirilor, umilirilor, duritatii excesive si nemotivate;
 implinirea nevoilor afective ale adolescentilor;
 acordarea atentiei depline pentru ca adolescentul sa se simta iubit,
respectat, valoros;
 canalizarea resurselor adolescentului spre activitati sportive, de relaxare,
activitati placute, discutii cu o persoana mai matura;
 rezolvarea problemelor familiale;
 controlul mai strict al lecturilor, programelor TV urmarite, etc.

Reflecție Elevii sunt rugați să se grupeze în trei echipe, Lucrul


Fiecare echipă va primi câte o situație pe care o vor dezbate în grup. (Anexa1) în grup
Situația 1

- Dacă nu faci ce-ți spun, te omor din bătaie! Ai auzit? Studiu


- Da, tată! Am să fac tot ce spui, numai nu mă bate!
de caz
Menționați despre ce tip de violență este vorba.
Ce simte o persoană când este amenințată?
Situația 2
- Asta e pentru că m-ai pârât că am chiulit de la mate. Ce-ți pasă ție dacă învăț sau
nu?
- Nu maid a, te rog! Nu eu te-am spus, ci mama ta te-a căutat la școală și nu te-a
găsit. Eu m-aș bucura să înveți ca anul trecut, când luai numai note mari la
matematică.
Menționați despre ce tip de violență este vorba.
Ce simte o persoană când este bătută?
Situația 3
- Mă, prostule! Dă-mi și mie guma!
- Tu, nesimțito! Ai grijă cum vorbești!
Menționați despre ce tip de violență este vorba.
Ce simte o persoană când este jignită?
6. Se discută frontal despre următoarele aspecte:
 Care sunt cauzele violenței?
 Ce avantaje și ce dezavantaje are comportamentul violent?
discuție
 Ce modificări comportamentale apar în urma consumului de alcool?
 În ce măsură alcoolul și comportamentul violent influențează dezvoltarea
ghidată
personalității tinerilor?
 Ce motive invocă tinerii pentru consumul de alcool?
 Care sunt urmările immediate și pe termen lung ale unui comportament
violent și ale consumului de alcool?
 De ce alcoolul este considerat un drog?
 Dacă ai fi părinte, în ce fel de lume ți-ai dori să trăiască copilul tău? chestion
.Debriefing. Se evaluează activitatea prin jocul Pumnul meu. Fiecare participant primește o ar
foaie pe care este desenat un pumn și trebuie să completeze desenul cu un alt desen astfel,
încât imaginea nou creată să reprezinte nonviolența. (Anexa 2)
CHESTIONAR Va domina nervozitatea? (Anexa 3)
Sunteti nervosi? Va este greu sa va stapaniti emotiile sau dimpotriva? Pentru a afla acest
lucru raspundeti prin Da sau Nu la urmatoarele intrebari:
1.La cea mai mica neintelegere , va ,, ambalati” pentru ,, cause marunte” ? Da/Nu
2.Va pastrati in orice imprejurare calmul si stapanirea de sine?Da/Nu.
3.Cand sunteti nervosi spuneti lucruri pe care apoi le regretati? Da/Nu.
4.In caz de panica generala va pastrati intotdeauna calmul? Da/Nu.
5.Cand trebuie sa asteptati la coada pentru plata facturilor aveti intotdeauna rabdare
iundiferent de situatie? Da/Nu.
6.Gesticulati mult, sunteti precipitat in miscari? Da/Nu.
7.Ati avut vreodata impulsul de a arunca obiecte sau de a lovi pe cineva?Da/Nu.
8.Vi s-a intamplat sa ratati un examen , o competitie sportiva sau o afacere din cauza
nervozitatii?Da/Nu.
9.Razbunarea este un ,, fel de mancare” care se consuma rece? Da/Nu.
10Aveti uneori ticuri nervoase? Da/Nu.

Extensie Temă pentru acasa: de alcătuit 5 sfaturi pentru colegi pentru a preveni violența.

Anexa1

Situația 1

- Dacă nu faci ce-ți spun, te omor din bătaie! Ai auzit?


- Da, tată! Am să fac tot ce spui, numai nu mă bate!

Menționați despre ce tip de violență este vorba.

Ce simte o persoană când este amenințată?

Situația 2
- Asta e pentru că m-ai pârât că am chiulit de la mate. Ce-ți pasă ție dacă învăț sau nu?
- Nu maid a, te rog! Nu eu te-am spus, ci mama ta te-a căutat la școală și nu te-a găsit. Eu m-aș bucura să înveți ca anul trecut, când luai numai note
mari la matematică.

Menționați despre ce tip de violență este vorba.

Ce simte o persoană când este bătută?

Situația 3

- Mă, prostule! Dă-mi și mie guma!


- Tu, nesimțito! Ai grijă cum vorbești!

Menționați despre ce tip de violență este vorba.

Ce simte o persoană când este jignită?

Anexa 3.

Sunteti nervosi? Va este greu sa va stapaniti emotiile sau dimpotriva? Pentru a afla acest lucru raspundeti prin Da sau Nu la

urmatoarele intrebari:

1.La cea mai mica neintelegere , va ,, ambalati” pentru ,, cause marunte” ? Da/Nu
2.Va pastrati in orice imprejurare calmul si stapanirea de sine?Da/Nu.
3.Cand sunteti nervosi spuneti lucruri pe care apoi le regretati? Da/Nu.
4.In caz de panica generala va pastrati intotdeauna calmul? Da/Nu.
5.Cand trebuie sa asteptati la coada pentru plata facturilor aveti intotdeauna rabdare iundiferent de situatie? Da/Nu.
6.Gesticulati mult, sunteti precipitat in miscari? Da/Nu.
7.Ati avut vreodata impulsul de a arunca obiecte sau de a lovi pe cineva?Da/Nu.
8.Vi s-a intamplat sa ratati un examen , o competitie sportiva sau o afacere din cauza nervozitatii?Da/Nu.
9.Razbunarea este un ,, fel de mancare” care se consuma rece? Da/Nu.

10Aveti uneori ticuri nervoase? Da/Nu.

Interpretarea rezultatelor

Acordati un punct daca ati raspuns cu Da la intrebarile: 1,3,6,7,8,10 si tot un punct daca ati raspuns cu Nu la
intrebarile: 2,4,5,9.Faceti totalul punctelor obtinute.

10 puncte- sunteti intotdeauna victima nervilor dvs. Care va controleaza permanent comportamentul.

6-9 puncte- nervii va joaca feste , va este foarte greu sa va stapaniti emotiile.

3-5 puncte- reusiti uneori sa va stapaniti, depinde numai de situatie.

Sub 3 puncte – va stapaniti in totalitate, este foarte greu sa va enerveze cineva.

Anexa 2.

S-ar putea să vă placă și