Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Școala Gimnazială sat Rusănești


CLASA a II-a

TEMA: “Puterea anturajului”


DURATA: 50 minute
TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderi
PROPUNĂTOR: prof. Ionescu Anca- Iulia
COMPETENŢE SPECIFICE: 5.1 Identificarea caracteristicilor relaţiilor sociale, din perspectiva calităţii acestora.
5.2 Analizarea relaţiei dintre stilul de viaţǎ şi alegerea carierei
STRATEGIA DIDACTICĂ
● RESURSE PROCEDURALE: metode şi procedee: conversaţia, aprobarea,
dezaprobarea, exemplul, argumentul, contraargumentul, jocul de rol
 forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
● RESURSE MATERIALE
BIBLIOGRAFIE:
”Manualul de educatie pentru viata de fa milie”-Fundatia Tineri pentru Tineri”,2001
"Educatia in familie - Repere si practici actuale", Institutul de Stiinte ale Educatiei si coordonat de Mihaela Ionescu si Elisabeta Negreanu
“Grupurile de adolescenti”, Adrian Neculau, Editura Didactica si Pedagogica
“Aspiratii si atitudini in adolescenta”, Ion Dumitrescu, Nicolae Andrei, Editura Albatros

NR. ETAPELE COMP CONŢINULTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ


CRT LECŢIEI .
DOZARE ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE ŞI FORME DE RESURSE
PROPUNĂTORULUI ELEVILOR PROCEDEE ORGANIZARE MATERIALE
1. Moment - Se consemnează absenţele. - Răspund la întrebări. conversaţia frontal
organizatoric -Verifică existenţa resurselor
(2 min) materiale.
Exerciţiu de -Elevii isi scriu numele pe post it si individual şi cu
spargera o calitate importanta a personalitatii un coleg
ghetii(5 min) lor
2. Motivarea “Cine umbla cu inteleptii se face -Elevii citesc cu atenţie
elevilor: intelept, dar cui ii place sa se textul şi încearcă o posibilă conversaţia frontal plansa
- sensibiliza- insoteasca cu nebunii o duce rau” caracterizare a noţiunii de
rea elevilor “Anturajul te face hot, anturajul te anturaj
1
- captarea face cinstit”
atenţiei “Tovarasiile rele strica obiceiurile
(3 minute) bune”
“Spune-mi cu cine te imprietenesti,
ca sa-ti spun cine esti”

3. Comunicarea 5.1 ∙ Identificarea rolului pe care il are ∙ Elevii ascultă cu atenţie şi


obiectivelor presiunea anturajului in decizia de a notează tema în caiete sau individual şi cu
lecţiei adopta comportamente de risc desenează, ilustrând ideile un coleg
(2 minute) şi astfel
4. Desfăşurarea 5.1 - Se imparte clasa in doua echipe -Elevii se impart in doua frontal
dezbaterii Se alege un elev care va juca rolul grupe
(20 minute) unui tanar care se afla in situatia de -Jocul de rol
a decide daca accepta sa fumeze sau
nu.
-Dupa ce elevul iese din clasa se pe grupe
prezinta si celorlalti situatia si se
cere unui grup sa-si desemneze 3
reprezentanti care vor trebui sa-si
foloseasca puterea de convingere
pentru a-l determina pe prietenul lor
sa fumeze.
-Celalalt grup va desemna 3
reprezentanti nefumatori care isi vor
folosi forta de convingere pentru a-l
determina sa nu fumeze.
-Se imparte tabla in doua coloane . -Trec in cele doua coloane conversaţia frontal
-Care lista este mai cuprinzatoare si argumentele pro si contra
mai convingatoare?
-Cum credeti ca s-a simtit colegul - Exemplifică şi motivează conversaţia frontal plansa
vostru pus in situatia de a face fata -Sunt stimulaţi să se
situatiei grupului? exprime pâna unde ar
-Se identifica impreuna cu elevii trebui sa mearga presiunea
rolul anturajului in luarea deciziilor anturajului
-Se dau exemple de mai multe
posibilitati de a face fata presiunii
grupului
2
-Li se cere elevilor un exemplu - Comentează pe baza unui conversaţia frontal
recent din viata lor cand au fost exemplu concret din viata
supusi presiunii anturajului. de elev.
-Motivează de ce/ de ce nu
au fost influentati de exemplul individual
anturaj

-Care sunt factorii care te determina -Noteaza pe doua coloane aprobarea frontal
sa spui “NU”, si cand cedezi acesti factori dezaprobarea
presiunii grupului?
fise
5.1 -Li se cere elevilor sa completeze -Completeaza fisele conversaţia individual
niste fise cu raspunsuri la argumente
pentru a ceda presiunii anturajului

5. Obţinerea -Se pune in evidenta cat este de -Comentează rolul conversaţia frontal
performanţei important sa spui NU anturajului in viata lor
(10 minute) -Dau exemple de influente exemplul individual
pozitive ale anturajului
7. Concluzii 5.2 -Credeti ca atunci cand veti mai fi -Comentează pe aceasta conversaţia frontal
(5 minute) pusi in fata unei astfel de situatii tema
Fixarea veti sti sa spuneti NU?
noţiunilor
8. Evaluare 5.2 -Analizează dacă acum, în urma -Completeaza o fisa de individual fise
(3 minute) acestei activităţi, elevii au invatat evaluare
sa-si aleaga anturajul -Citesc doua strofe din
-Scrieti un adjectiv care sa descrie “Daca” si “Antidaca”
ora de dirigentie de azi(post it)

S-ar putea să vă placă și