Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

PROFESOR: Varvaroi Irina-Ramona


ŞCOALA GIMNAZIALĂ, GÂRBEȘTI
DATA: 26.01.2024
DISCIPLINA: Consiliere şi orientare
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Calitatea stilului de viaţă
LECŢIA: „PRESIUNEA GRUPULUI”
CLASA: A VI-A
COMPETENŢĂ GENERALĂ: Identificarea modalităților prin care se exercită presiunea de
grup și a consecințelor acesteia.
COMPETENŢE SPECIFICE:
 Să analizeze rolul grupului în formularea şi în realizarea opţiunilor personale.
 Să analizeze situații în care se manifestă presiunea grupului de egali.
 Să identifice argumente specifice pentru alternative de acțiune.

METODE:
 joc de rol;

 experiment;

 învățare în grupuri mici;

 expunere;

 explicaţie didactică;

 exerciţiu.

MATERIALE DIDACTICE : bilețele cu situații; fișe de răspuns pentru fiecare grup


Timp alocat: 50 minute
Desfășurarea activităților

1. Exercițiu de încălzire – 5 min


Povestea realizată în grup
Elevii se așază în cerc şi primesc ca și sarcină formularea unei povești cu titlul „O zi la
școală”. Ei compun pe rând o povestioară din câte o frază sau un paragraf scurt care se încheie
cu „apoi” sau „dar”, acesta fiind semnalul pentru următorul elev care trebuie să continue.
Nimeni nu poate şti dinainte modul în care va evolua povestea, dar elevii pot introduce
cuvinte cum ar fi „deodată”, „imediat”, „surprinzător” ş.a.m.d. pentru a schimba firul
povestirii.

2. Experimentul lui Asch: (5 min)


Se cere unui elev (pe care profesorul îl consideră mai „descurcăreţ") să iasă afară din
clasă pentru câteva momente şi să revină doar când este chemat. In timp ce elevul este afară,
profesorul desenează pe tablă două linii verticale paralele inegale. Inegalitatea nu trebuie să fie
izbitoare, ci doar vizibilă. Elevilor din clasă li se spune că, atunci când va reveni elevul ieşit,
acesta va fii întrebat dacă cele două linii sunt egale sau inegale. Când acesta va spune că sunt
inegale, elevii sunt instruiţi să se arate miraţi şi să susţină că sunt egale. Se aleg liderii clasei care
să afirme cu convingere şi seriozitate egalitatea dintre linii. Se cere să fie atenţi la reacţia
subiectului. La final i se va spune elevului că, într-adevăr, liniile sunt inegale. Se discută: Ce a
simţit? La ce s-a gândit? Ce a ajuns să creadă?

3. Explicație didactică (2 min) (secvență de sumarizare)


„Astfel de lucruri se întâmplă şi în viaţa obişnuită. Chiar dacă suntem convinşi de un
lucru şi avem toate argumentele să-1 susţinem, faptul că un grup sau unele persoane pe care
le apreciem sau ştim că sunt admirate de alţii, spun contrariul lucrului pe care noi îl credem
şi o spun cu multă convingere, ne face să ne îndoim de noi şi să punem sub semnul
întrebării ceea ce noi ştim. Avem tendinţa să credem că ceea ce spun ceilalţi cu convingere
este adevărat şi bine intenţionat. De aceea ajungem să facem ce fac alţii, convinşi fiind că
dacă ei o fac şi nu păţesc aparent nimic, înseamnă că nu e ceva rău şi că nici noi nu vom păţi
nimic.”
4. Ce decizie iau?! (15 min)
Împărțirea elevilor în grupuri mici: Se împart elevii în grupe de câte 2.
Activitatea propriu-zisă
Fiecare grup primeşte un bileţel pe care este trecută o situaţie (Anexa 1) pe care o au de
discutat şi o fişă de răspuns (Anexa 2). Se alege un elev în fiecare grup care să noteze
răspunsurile, adică alternativele indicate cu consecinţele pozitive şi negative.
Prezentarea rezultatelor activității
Elevii îşi vor prezenta ideile care vor fi discutate în grupul mare.

5. Explicație didactică ( 3 min) (secvență de sumarizare)


Este important să vă daţi seama că, de multe ori, luăm o anumită decizie datorită influenţei
pe care ceilalţi o exercită asupra noastră. Motivaţia comportamentului multor adolescenţi
este dorinţa/ nevoia de a aparţine unui grup, în special unui grup de aceeaşi vârstă. Dorinţa de
apartenenţă la grup şi de a fi acceptat de ceilalţi dă naştere la nevoia de a se comporta asemeni
celor din anturaj. Presiunea anturajului nu înseamnă atât de mult (presiunea unei persoane sau
a unui grup), cât presiunea autoimpusă pe care adolescentul o simte, pentru a se comporta ca
ceilalţi din grup, cu scopul de a simţi că face parte din grup. La această vârstă, elevii sunt
deseori dominaţi de moment. Ei pot face un lucru care încalcă o valoare sau o credinţă, doar
sub impulsul momentului. De aceea voi trebuie ca, înainte de a face ceva, să vă gândiţi bine
dacă pe acel lucru îl faceţi pentru voi, dacă este sănătos şi nu vă dăunează, sau o faceţi din
dorinţa de a le fi pe plac celorlalţi.

6. Joc de rol (10 min)


Pe baza situațiilor problematice formulate anterior sunt distribuite elevilor
următoarele roluri: rolul de elev pus în situația problematică, rolul de părinte, rolul de prieten
care îl face să ia decizii dăunătoare propriei persoane. În fața clasei grupul va expune prin joc
de rol situația la care s-a gândit, urmând a fi discutate soluţiile.

7. Sumarizare (5 min)
Consilierul va face o evaluarea a întregii activități prin care să sublinieze principalele
elemente importante.

8. Evaluarea activității: (5 min)


Elevii vor completa fișele de evaluare (Anexa 3)

ANEXA 1

1. Diana este o fată studioasă care doreşte să devină medic. Ea învaţă mult şi nu mai are timp să
iasă cu prietenii. Aceştia s-au săturat să o tot cheme cu ei şi ea să nu vină. Ca să stea cu prietenii ar
trebui să renunţe la timpul de studiu. Ce va face Diana?

2. Lili e prietenă cu Cristina. Cristina umblă cu o altă gaşcă pe care o consideră „cool". Lili e
invitată de Cristina la o petrecere unde se consumă marijuana. Lili ştie că marijuana e un drog. Ce va
face Lili?

3. Mariei îi place mult de Luci, dar nu sunt împreună. In drum spre casă, Maria se întâlneşte cu
Luci şi prietenul lui, povestesc puţin, apoi Luci îi oferă Mariei o ţigară. Ea ştie că nu e sănătos. Ce va face
Maria?

ANEXA 2
Fişa de răspuns:

Comportamentul Consecinţe pozitive Consecinţe negative

Alternativa 1
Alternativa 2

ANEXA 3

Fișa de evaluare anonimă

Răspundeți sincer la următoarele întrebări:


1. Care secvențe ale activității v-au plăcut mai mult?
......................................................................................................................................
2. Indicați două secvențe care au fost mai plictisitoare?
......................................................................................................................................
3. Care sunt problemele despre care ați dori să știți mai mult?
.......................................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și