Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

PROFESOR: Dârmon Eugenia


CLASA: a V-a
UNITATEA DE INVATARE: Comunicare şi abilită ți sociale
TEMA: “Comunicarea eficientă – un pas spre reu șită”
TIPUL LECTIEI: formare de priceperi şi deprinderi

COMPETENTE GENERALE: dezvoltarea abilita ților de comunicare eficientă


COMPETENTE SPECIFICE: 2.1 , 2.2, 2.3 (conform Programei şcolare nr. 3458/
09.03.2004.)

OBIECTIVE OPERATIONALE:
- să definească conceptual de comunicare eficientă;
- să-şi dezvolte capacită țile de depășire a barierelor în comunicare;
- să comunice asertiv în diverse situa ții ale vie ții cotidiene

METODE: conversa ția, brainstormingul, joc de rol, problematizarea, metoda activ-


participativă, audio-vizuală, învă țarea prin descoperire
MIJLOACE: planșe, fişe de lucru, teste, resursa digitală: Power Point.
DURATA: 50 minute

BIBLIOGRAFIE:
1. Baban, A., “Consiliere educațională. Ghid metodologic pentru orele de dirigenție şi
consiliere”, Editura Ardealul, Cluj-Napoca, 2001.
2. Baban, A., Petrovai, D., Lemeni G.,”Consiliere şi orientare – Ghidul profesorului”,
Editura Humanitas Educa țional, București, 2005.
3. Dale Carnegie, „Arta de a vorbi în public” ;
2. Andre de Peretti, „Tehnici de comunicare ”;
3. Ion Ovidiu Panişoară, „Comunicarea eficienta” ;
4. Mihaela Roco, „Creativitate şi inteligenţă emo țională ”.

1
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

1. INTRODUCEREA ÎN ACTIVITATE
Fiecare elev își alege un obiect din bagajul personal şi își va face o scurtă prezentare
pornind de la acesta.

2. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR LECŢIEI


Se anun ță tema, scopul lec ției, precum şi obiectivele urmărite. Se anun ță regulile
pe baza cărora se va desfășura activitatea: nu criticăm, nu judecăm, vorbim pe rând.

3. DIRIJAREA ACTIVITĂŢILOR

ACTIVITATEA 1: „Cheia succesului- arta de a comunica” - prezentare Power


Point

ACTIVITATEA 2: CINE A ÎNCEPUT?


Profesorul diriginte cere ca un voluntar să părăsească încăperea. Restul grupului va sta
în cerc, dirigintele hotărând cine va fi conducătorul. Conducătorul va avea sarcina de a
începe o ac țiune (să-şi scarpine burţile, să facă din mână, să-şi mişte capul, să simuleze
cântatul la un instrument (...), iar ceilalţi vor face la fel. Dirigintele va spune conducătorului
să schimbe acţiunea des, restul grupului având sarcina de a-l imita. Voluntarul va intra din
nou în încăpere, se va aşeza în mijlocul cercului şi va trebui să ghicească cine e
conducătorul. Are 3 minute şi 3 încercări. Dacă nu reuşeşte, trebuie să facă ceva distractiv.
Dacă voluntarul ghiceşte, persoana care a fost conducătorul părăseşte camera şi grupul caută
un nou conducător. Şi tot aşa până la sfârşitul jocului.

ACTIVITATEA 3. BLOCAJE ÎN COMUNICARE


Fiecere elev se gândește la culoarea preferată, iar la semnalul dirigintelui (de
exemplu: 1,2, gata!) o vor striga cu to ții, cât mai tare. Apoi, câ țiva participan ți sunt
întreba ți dacă pot preciza culoarea preferată de vreunul din colegii săi. Probabil că
majoritatea nu va reuși să o facă şi atunci vor fi întreba ți DE CE.

2
ACTIVITATEA 4. INFORMAŢIA DEFORMATĂ
Alege ți 5 voluntari care vor ieși din sală. Introduce ți pe unul dintre ei şi spune ți- i
că va auzi o poveste pe care va trebui să o spună unui coleg. Chema ți în clasă un alt
voluntar şi ruga ți- l pe primul să-i spună povestea. Apoi, al doilea o va povesti celui de-al
treilea coleg ieșit etc. Cere ți voluntarilor să spună ce anume cred că a făcut ca ultima
povestire să nu semene cu povestea ini țială.

ACTIVITATEA 5. BILEŢELELE
Într-un plic vor fi biletele pentru to ți elevii pe care vor fi scrise cinci concepte legate
de tema lec ției: emo ție, valoare, convingere, opinie, prietenie. Cei care vor extrage biletele
pe care este notat același concept vor forma o echipă. Echipele vor primi sarcini după cum
urmează:
a. Realiza ți un dialog în care să ilustra ți modalită țile de comunicare asertivă pentru
următoarea situa ție:
- încerci să aju ți pe cineva, dar acesta te respinge;
- ai făcut o greșeală de exprimare şi ești ridiculizat;
- te adresezi unei persoane şi nu ești ascultat;
- atunci când vorbești te întrerupe cineva;
- primești un compliment.
b. Crea ți un slogan în care să utiliza ți cuvântul care descrie numele grupei.
După rezolvarea sarcinilor, fiecare echipă îşi va prezenta produsele activită ții.

4. REALIZAREA FEED-BACK-ULUI
Ne lăudăm: To ți cursan ții se adună în cerc. Unul câte unul, cursan ții spun
propozi ția următoare, completând-o cu un aspect pozitiv despre ei înși ș i: „Nu vreau să mă
laud, dar...”. Unii dintre ei ar putea fi timizi în a-ș i exprima realizările, de aceea ar putea fi
de folos să înceapă dirigintele primul. Trebuie subliniat faptul că în timpul acestei activită ți,
lauda de sine nu trebuie să facă pe nimeni să se simtă stânjenit în legătură cu el/ea sau cu
complimentele exprimate.

5. ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII

3
Elevii răspund următoarelor întrebări: Ce am învă țat? Ce am sim țit? La ce dam cu
piciorul?

S-ar putea să vă placă și