Sunteți pe pagina 1din 13

Ungureanu Georgiana Psihologie, anul II, grupa 4

Proiect de lecție

Propunător: Ungureanu Georgiana


Data: 29.05.2020
Clasa: a X-a
Timp de lucru: 50 minute
Disciplina: Psihologie
Aria curriculară: Om și societate
Unitatea de învăţare: Structura și dezvoltarea abilităților
Tema: Aptitudinile
Subiectul:
3.1Aptitudinile: definiție și caracterizare
3.2. Inteligența ca aptitudine generală
Tipul de lectie: Predare-învătare
Competenţe generale:
4. Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi
în schimbare
Competenţe specifice:
4.2. Analizarea posibilităților de dezvoltare personală din perspectiva
cunoştințelor de psihologie
Obiective operaționale: La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil să:

O1: descrie conceptul de aptitudine, utilizând un exemplu elocvent.


Obiectivul va fi atins dacă în descriere, elevul va surprinde conceptele cheie ale
definiției.
O2: să distingă între aptitudine și capacitate, prin exprimarea diferenței dintre
cele două, în conformitate cu Paul Popescu-Neveanu . Obiectivul va fi atins dacă
elevul va specifica diferența esențială.

1
Ungureanu Georgiana Psihologie, anul II, grupa 4

O3: să utilizeze corect conceptele de aptitudine și capacitate, prin oferirea de


exemple. Acest obiectiv va fi atins dacă elevii vor exemplifica corect cel puțin unul
dintre cele două concepte.

O4: să definească corect conceptul de inteligență, prin prezentarea unei


definiții personale. Obiectivul va fi atins dacă elevul va defini corect conceptul.
O5: să analizeze modul în care volumul cunoștințelor influențează inteligența,
prin interpretarea semnificației unui volum ridicat al cunoștințelor, respectiv unui
volum scăzut al cunoștințelor. Obiectivul va fi atins dacă elevul surprinde relația de
directă proporționalitate între cele două.
O6: să explice legătura dintre societate și inteligență, prin redactarea unui text
de jumătate de pagină cu titlul ” Șef de promoție în Africa vs șef de promoție în
Statele Unite”. Obiectivul va fi atins dacă elevul va surprinde efectele pe care le are
societatea asupra înțelesului inteligenței.
Modul de predare: Frontal, Individual
Modul de realizare a feedback-ului: Direct pe parcursul orei.
Metode şi procedee didactice: Expunerea, Conversaţie euristică, Metoda exploziei
stelare, Problematizarea, Demonstrația
Mijloace didactice: Device cu acces la Internet, Prezentare Power Point, platforma
Zoom, Test de inteligență, document editabil Word, caiet și pix/ aplicație pentru notițe

Bibliografie:
1. Psihologie, Manual pentru clasa a X-a, Editura Polirom, 2005.
2. Programe şcolare pentru clasa a X-a, Ciclul inferior al liceului, Psihologie,
Bucureşti, 2004.
3. Sălăvăstru, Dorina, Didactica psihologiei, Editura Polirom, Iaşi, 1999

Scenariul didactic

1. Momentul organizatoric
Creearea climatului favorabil desfășurării activității optime; pregătirea materialelor,
notarea prezenței. (3 minute)

2. Actualizarea cunoştinţelor anterioare

2
Ungureanu Georgiana Psihologie, anul II, grupa 4

Profesorul îi întreabă pe elevi care a fost ultima lecție predată. După ce primește
răspunsul de la elevi (temperamentul), acesta deschide Anexa 1 pentru realizarea
exploziei stelare. (1 minut)

3. Captarea atenţiei
După ce notează în prima casetă ”Temperamentul”, profesorul îi roagă pe elevi să
reproducă câteva dintre conceptele cheie din această lecție. Elevii vor porni de la
concepte generale și vor trece treptat spre concepte mai specifice. Activitatea va lua
sfârșit după ce elevii vor comunica cel puțin 5 concepte cheie. (5 minute)

4. Anunţarea subiectlui şi obiectivelor


Profesorul deschide prezentarea power point (Anexa 3) și anunță titlul lecției
”Aptitudinile” și sunt anunțate obictivele opraționale. (2 minute)

5. Introducera în tema nouă


Profesorul le propune elevilor să se gândească la modul în care în aceleași domenii,
oamenii obțin performanțe diferite. Le solicită să se gândească la motivul pentru care
ei cred că apar aceste diferențe. După primirea unor răspunsuri (a 2-3 elevi) profesorul
le explică modalitatea de desfășurare a lecției: pe parcursul lecției le va fi solicitată
interacțiunea prin oferirea de exemple, urmând ca la finalul prezentării să fie evaluată
fixarea cunoștințelor prin întrebări cu răspuns liber. (6 minute)

6. Dirijarea învățării
Profesorul începe derularea slide-urilor power point, prezentând mai în detaliu
informațiile surprinse în prezentare. La slide-ul 4, elevilor li se solicită să aducă
exemple pentru abilități și capacități. După oferirea de exemple, profesorul explică
noțiunea de talent, solicitând ulterior elevilor să ofere exemple pentru acest concept.
Profesorul contină prezentarea informațiilor, clasificând abilitățile. Este introdus
termenul de ”Inteligență” pentru care profesorul oferă mai multe definiții. Ulterior sunt
prezentate conceptele cheie ale inteligenței. Profesorul încheie prezentarea și așteaptă
întrebări cu eventualele nelămuriri. (15 minute)

7. Fixarea cunoștințelor asimilate în etapa anterioară


Profesorul începe recapitularea noțiunilor prezentate adresând diferite întrebări:

3
Ungureanu Georgiana Psihologie, anul II, grupa 4

Care este definiția aptitudinilor? Dați un exemplu!


Care este diferența dintre aptitudine și capacitate?
Cum definim inteligența?
Ce se poate spune, din punct de vedere al inteligenței, despre o persoană cu un volum
ridicat al cunoștințelor?
Realizați un text cu titlul ” Șef de promoție în Africa vs șef de promoție în Statele
Unite” în care să surprindeți diferența terminologică a inteligenței?
Pentru fiecare dintre cerințele anterioare, profesorul va asculta 1,2 sau 3 elevi
luați la întâmplare.
La finalul lecției, profesorul va trimite un test de inteligență (Anexa2) pe care să
il rezolve și să îl analizeze ora următoare. (18 minute)

8. Feed-back-ul se realizează pe parcursul orei, profesorul apreciind răspunsurile elevilor


și corectând unde este cazul.

4
Ungureanu Georgiana Psihologie, anul II, grupa 4

Anexa1

5
Ungureanu Georgiana Psihologie, anul II, grupa 4

Anexa2

6
Ungureanu Georgiana Psihologie, anul II, grupa 4

7
Ungureanu Georgiana Psihologie, anul II, grupa 4

8
Ungureanu Georgiana Psihologie, anul II, grupa 4

Anexa 3

9
Ungureanu Georgiana Psihologie, anul II, grupa 4

10
Ungureanu Georgiana Psihologie, anul II, grupa 4

11
Ungureanu Georgiana Psihologie, anul II, grupa 4

12
Ungureanu Georgiana Psihologie, anul II, grupa 4

13

S-ar putea să vă placă și