Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Student:
Marin Camelia Mariana
Călărași 2020
Proiect didactic
Unitatea de învăţământ:
Data:
Clasa: a IX-a
Profesor:
Disciplina : M2- Metode practice de investigare a ecosistemelor
Tema: „Relaţii trofice”
Scopul lecţiei: Consolidarea şi aprofundarea cunoştinţelor; completarea
unor lacune;
Tipul lecţiei: Lecţie de recapitulare, sistematizare şi consolidare a
cunostinţelor
Competenţe specifice:
C1- studierea tipurilor de categorii trofice;
C2- identificarea categoriilor trofice;
C3- realizarea unor lanţuri trofice, precum şi a unor piramide trofice;
Strategia didactică:
a. Resurse procedurale: observaţia, explicaţia, comparaţia, conversaţia
euristică, învăţarea prin descoperire, jocul didactic;
b. Resurse materiale: fişe de activitate, categorii trofice decupate, lipici, CD
cu filmuleţe, calculator, videoproiector, catonaşe cu diferite categorii trofice,
sfoară;
c. Resurse temporale: 50 minute;
d. Forma de activitate: individual, frontal.
Locul de desfăşurare: laborator;
Bibliografie:
o Găldean N., Staicu G., Rusti D. - Ecologie şi protecţia
mediului, clasa a XII a, Editura economică preuniversitaria,
2002;
o Fabian Ana, Onaca R, - Ecologie Aplicată, Casa de Editură
Sarmis Cluj-Napoca, 1999;
o Mohan Gh, Ardelean A. – Ecologie şi protecţia mediului, Ed.
SCAIUL, Bucureşti, 1993.
-Internet
Conţinut informaţional: conform programei.
Desfăşurarea lecţiei
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse
temporale/
Evaluare
1. Momentul - asigură liniştea şi disciplina în sala - îşi pregătesc caietele; 1 minut
organizatoric de clasă; - un elev indică absenţii;
- notează absenţii;
2. Captarea şi - solicită elevilor rezolvarea unui - rezolvă rebusul; 7 minute
menţinerea rebus cu principalele categorii trofice - vin la calculator şi
atenţiei completează cuvintele
3. Anunţarea - anunţă tema pe care o vor recapitula: - notează titlul lecţiei în caiete 1 minut
temei şi a Relaţii trofice - ascultă competenţele
competenţelor - le enumeră competenţele
4. Precizarea - cere rezolvarea primului punct din - rezolvă primul punct din
conţinutului şi fişa de activitate; fişa de activitate;
a planului de - solicită elevilor răspunsurile pentru Nivelul trofic reprezintă 4 minute
recapitulare a primul punct al fişei; organismele care aparţin
lecţiei aceleiaşi categorii trofice,
deci care au aceeaşi funcţie
trofică. Nivelul trofic
poartă numele categoriei
trofice.
Lanţul trofic reprezintă
calea de circulaţie a
materiei şi energiei între
nivelurile trofice succesive.
Piramida trofică
reprezintă aşezarea grafică
a nivelurilor trofice dintr-
un ecosistem în ordinea
unui lanţ trofic. Ea exprimă
raporturile dintre nivelurile
trofice succesive.
Datorită întretăierii
lanţurilor trofice,
biocenoza se prezintă ca o
reţea. Ea se numeşte reţea
trofică.
- răspund la întrebări;
Fişă de activitate
1.Definiţi noţiunile:
a. nivel trofic
b. lanţ trofic
c. piramidă trofică
d. reţea trofică
3. În fiecare plic existent pe masa de lucru se află diferite specii de plante şi animale .
Alegeţi speciile în mod corespunzător şi folosind lipici, ataşaţi-le mai jos, astfel încât să
formaţi lanţuri trofice după cele trei scheme:
4. Urmăriţi cu atenţie proiecţia filmuleţelor!
Identificaţi şi notaţi în fişa de lucru exemple de lanţuri trofice identificate în film:
PLANIFICARE CALENDARISTICĂ
AN ŞCOLAR: 2018-2019
2.2.3. 2 S19
3. 2.1.5. Lista Investigarea 2.3.3. 1 4 S20-S21
fluoro- cantitativã a Conştientizare Investigarea 2 4 S22-S23
S24
faunisticã populaţiilor a necesitãţii cantitativă a 2 2 S25
Frecvenţa biocenozelo aplicãrii populaţiilor 1 2 S26-S27
Abundenţa r legislaţiei in biocenozelor 1 4
relativã vigoare Lista floro-faunistică 2
Dominanţa privind Frecvenţa
numericã mediul Abundenţa relativă 2 S28
Dominanţa Dominanţa numerică 1
in biomasã 2.3.4. Dominanţa în biomasă 2 S29
Autonomie in Determinarea 1 2 S30
2.1.6. interpretarea numărului de 1
Indicele de unor organisme pentru
semnificaţie caracteristici fitocenoză şi zoocenoză
ecologicã ale Recoltarea probelor
2.1.7. populaţiilor pentru studiul ecologic
Indicele de biocenozelor al fitocenozelor
afinitate 2.3.5. Indicele de semnificaţie
cenoticã Respectarea ecologică Indicele de
timpului de afinitate cenotică
lucru
prevãzut in
fişa de lucru.
2.3.6.
Colaborarea
cu membrii
echipei de
lucru pentru
indeplinirea
sarcinilor la
locul de
muncã
2.3.7.
Manifestarea
de iniţiativã şi
creativitate in
rezolvarea
problemelor
apãrute la
locul de
muncã
2.1.8. 2.2.4. 2.3.8. Reguli privind 2 4 S31-S32
Reguli Aplicarea Responsabilit sănătatea şi securitatea
privind regulilor ate in în muncă specifice
sãnãtatea privind aplicarea activităţilor realizate
şi sãnãtatea şi regulilor 1 2 S33
securitatea securitatea privind Reguli AII specifice 1 2 S34
in muncã in muncã sãnãtatea şi Tipuri de accidente 1 2 S35
specifice specifice securitatea in posibile 1 2 S36
activitãţilo activitãţilor muncã ş AII Măsuri de prim ajutor
r realizate realizate 2.3.9. specifice Identificarea
2.1.9. 2.2.5. Autonomie in riscurilor în muncă
Reguli AII Aplicarea aplicarea
specific regulilor mãsurilor de
2.1.10. AII prim ajutor
Tipuri de 2.2.6. specific, in caz
accidente Aplicarea de accidente
posibile mãsurilor 2.3.10.
2.1.11. de prim responsabilita
Mãsuri de ajutor te in
prim specific in identificarea
ajutor caz de riscurilor in
specifice accidente muncã
2.1.12.Iden 2.3.11.
tificarea Asumarea
riscurilor responsabilitã
in muncã ţii pentru
calitatea
activitãţilor
realizate
FIŞĂ DE CUNOAŞTERE PSIHO-PEDAGOGICĂ
A ELEVULUI
I. DATE PERSONALE
Nr.matricol: 232/1999
Relaţiile din cadrul familiei sunt armonioase, bune, organizate, bazate pe dragoste,
înţelegere, oferind condiţii favorabile pentru creştere şi dezvoltare echilibrată.
FB/Sănătos clinic
Starea generală a sănătăţii
Antecedente
NU
Dezvoltare fizică normală
DA
Deficienţe, handicapuri
NU
Senzaţii, percepţii:
- Spirit de observatie:
Memoria
Are o capacitate extraordinară de stocare a informaţiilor, reuşind într-un timp scurt să
reţină aproape toată cantitatea de date transmise.
Gândirea
Stabileşte rapid relaţii logice şi cauzale între fenomene, între materialul intuitiv şi
realitatea înconjurătoare.
Imaginaţia
Poate reconstitui şi exprimă prin imagini datele unei probleme (de geometrie sau fizică)
şi relaţiile dintre acestea, îşi imaginează modul de funcţionare al diverselor experimente,
fenomene naturale (mişcările scoarţei, activitatea vulcanică) sau evenimente istorice.
Atenţia
- Comunicarea şi limbajul
Motivaţia: nu doreşte să atragă în mod expres atenţia şi simpatia celor din jur, este o fire
independentă. Motivaţia este atât intrinsecă (nu are nevoie de foarte multe aprecieri), cât
şi extrinsecă (uneori pentru sarcini care nu-i sunt pe plac are nevoie de aprecieri şi
recompense)
Afectivitatea
5.4. Personalitatea
- Temperamentul
Este o elevă care se implică uşor în activitate şi are un ritm uniform de lucru.
Este echilibrată şi rezistentă la stres. Se adaptează uşor situaţiilor noi, este optimistă şi
trăirile emoţionale sunt adecvate împrejurărilor.
- Aptitudinile
- Caracterul
Este sociabilă, exprimă respect şi apreciere pentru ceilalţi, este amabilă, politicoasă, şi îşi
îndeplineşte sarcinile în mod corespunzător.
- Creativitatea
1. CARACTERISTICI
Pregatire sistematică, temeinică, depăşind manualul
DA
Pregătire organizată, temeinic, limitându-se la manual
NU
Alternează pregătirea conştiincioasă cu perioade de demotivare NU
Mediile generale din anii anteriori: clasa a V-a 9.90, clasa a VI-a 9.85, clasa a VII-a 9,93
Disciplinele la care a obţinut notele cele mai bune: biologie, chimie, istorie, limba
romana
Disciplinele la care a obţinut notele cele mai slabe: muzică, franceză
X. CONCLUZII ŞI RECOMANDĂRI
Eleva învaţă foarte bine, este conştiincioasă, prezintă un nivel al achiziţiilor şcolare peste
medie.
Prezintă un interes deosebit pentru disciplinele fizică, biologie şi chimie, concretizat în
participarea la olimpiade şi concursuri şcolare.
Eleva are un vocabular bogat, prezintă coerenţă şi cursivitate în exprimare, are abilităţi
crescute de comunicare.
Toate operaţiile gândirii sunt funcţionale la un nivel ridicat, atât în domeniul obiectelor şi
fenomenelor, cât şi în sfera noţiunilor şi ideilor abstracte.
Pentru ca roadele muncii intelectuale să se poata configura într-o carieră împlinită, are
nevoie de un real sprijin şi motivaţie din partea părinţilor, profesorilor, celor apropiaţi,
fără a o supraaglomera şi presa.
Profesorul ca manager al clasei
Prof. Coordonator:
Năstase Mariana
Student:
Marin Camelia Mariana
I INTRODUCERE
R.B.Iucu intr-una din lucrările sale admite pentru conducerea clasei aceleaşi
funcţii cu ale managementului general (planificare, organizare, decizie, evaluare,
control, îndrumare si consiliere) dar cu adaptări specifice:
o consilier si ghid.
La nivelul activitatii in clasa, profesorul are rolul cel mai interactiv, căci, pe lângă
cel de predare, are si rolul de a realiza interacţiuni cu elevii:
3.1.DEFINIREA NOŢIUNILOR
Am ales exemplul pe care îl voi aborda în rândurile următoare deoarece este inedit
atât pentru clasa de elevi cât si pentru cadrele didactice care predau la clasa la care sunt
eu învăţătoare . Am s-o numesc , pe eleva în cauza,doar “Maria “.Nu voi reuşi sa epuizez
subiectul în doar câteva pagini,dar voi încerca să surprind esenţa acestei situaţii de criză.
În acest caz se păstrează caracteristicile unei situaţii de criză şi anume:
- este instantanee ;s-a declanşat surprinzător pentru noi ,cadrele didactice , cât şi
pentru colegi
- consider ca a afectat sistemul informaţional,deoarece,în prima fază a crizei ,
nu ştia nimeni de ce a început sa lipsească eleva Maria de la şcoală , nu ştiam exact ce
se întâmpla,eram bulversaţi , pentru că ne obişnuisem cu prezenţa ei aproape zilnică la
şcoală , exceptând cazurile de îmbolnăvire;
- a generat oarece stări de conflict,pentru că ,în vreme ce eu , ca învăţătoare ,
încercam să rezolv enigma, apăreau tot felul de zvonuri şi climatul clasei era afectat:unii
dintre elevi se gândeau că Maria , deşi nu vine la şcoală , s-ar putea sa nu fie pedepsită şi
nu este corect în ce priveşte elevii care frecventează zilnic şcoala etc ,etc.
- în final s-a dovedit ca situaţia de criza avea un caracter inedit familia nu o lasă
să mai vină la şcoală pentru că a rămas repetentă – Maria repetă clasa a IV-a
- iniţial , situaţia aceasta ,a generat impresia de insolvabilitate ; din fericire s-au
găsit soluţii de rezolvare.
Convinsă fiind că voi găsi soluţii pentru adaptarea şcolară a Mariei am ales să
abordez acest caz care la început părea a fi nerezolvabil .
3.2.STUDIU DE CAZ
Comportamentul:
- Nu vorbeşte în clasă decât atunci cand i se pune în mod direct o întrebare.
- Răspunde ezitant, cu o voce nesigură, abia auzită, se înroşeşte la faţă şi evită să
privească în ochi învaţătoarea când i se cereasă răspundă .
- Când trebuie să lucreze individual în clasă nu-şi termina niciodată activitatea,
rămânea liniştită şi nu îşi deranjează colegii.
- Reacţionează puţin pozitiv dacă este lăudată, dar se supără foarte tare dacă este
certată fără să mai comunice cu cineva.
- Rămâne singură în timpul recreaţiilor, ceilalţi o ocolesc , pentru că de multe ori
este nespălată şi prost îmbrăcată .
Dialog cu eleva:
M. pare la prima vedere o fată liniştită care evita să vorbească. După mai multe
monologuri ale mele şi laude necontenite M. a început să povestească întâmplări din viaţa
ei.
,, Mi-e temă sa răspund . Dacă greşesc copiii mă vor striga Repetenta .”
,, Nu vin la şcoală pentru că nu –mi dau voie părinţii . Trebuie să am grijă de casă cât
timp ei sunt plecaţi .”
Dialog cu mama:
o Mama ne spune că Maria refuză să vină la şcoală pentru că , ,, râd copiii
de ea pe motiv că a rămas repetentă” .
o Aceasta se scuză că nu se poate ocupa de educaţia copiilor de problemele
şcolare ale acestora din cauza soţului ,care este beţiv şi violent .Tot ce le
duce tatăl aruncă ,iar banii toţi îi dă pe băutură .
Dialog cu tata
o Acesta spune că el stă mult timp plecat şi copiii sunt lăsaţi acasă cu soţia
, care după plecarea sa la muncă , pleacă şi ea de acasă , copiii rămânând
astfel în grija vecinilor .
o Aceştia le aduc mâncare , le spală hainele ,dar ei se joacă şi se murdăresc
tot timpul. O acuză vehement pe mama care umblă pe drumuri fără motiv .
Dialog cu vecinii
o Toţi ştiu şi regretă posibilităţile acestor copii necăjiţi .Îi acuză pe ambii
părinţi .Din vina lor copiii sunt plini de păduchi ,lipsiţi de hrană , adesea
fură de la vecini ceea ce cred că le este necesar.
3.2.4. ANALIZA DATELOR ŞI STABILIREA IPOTEZEI :
o Inadaptarea Mariei la şcoală a fost repercusiunea comportamentelor
greşite ale părinţilor . Dacă ei sunt părăsiţi de părinţi în cine pot avea
încredere? Deşi în clasă stătea liniştită în banca sa , acasă , pe la vecini
mergea şi le cerea mereu măncare.
Ipoteza :Dacă cunosc cauzele inadaptării şcolare şi factorii determinanţi , şi voi
folosi strategii adecvate , atunci Maria se va adapta atât în colectivul de elevi cât şi la
viaţa şcolară .
3.2.5. PRECIZAREA OBIECTIVELOR
Obiective pe termen lung
O1.- Maria , va frecventa regulat toate orele.
O2. - Sarcinile didactice vor fi terminate în timp util
O3. - Va participa la discuţii cu toţi colegii .
O4. - Activitătile de învăţare se vor prelungi după orele de curs.
Obiective pe termen scurt
O1- i se vor trasa diverse sarcini precise , cât mai atractive pentru a fi resposbilizată.
O2- eleva va fi încurajată să-şi exprime propriile păreri faţă de problemele abordate
alături de ceilalţi elevi în a-şi spune părerea la toate discuţiile din clasă alături de
colegii săi.
O3- Discuţii cu eleva pe diferite teme .
3.2.6.METODE ŞI STRATEGII
Efectuarea de vizite la domiciliul elevei împreună cu mediatorului şcolar , unde
am purtat diverse discuţii atât cu eleva cât şi cu părinţii acesteea , prin urmare Maria a
început să frecventeze din nou şcoala .
Conceperea şi punerea în practică a unor metode coerente de lucru cu ea au avut
rezultate mulţumitoare. La orice activitate Maria este ajutată de colegi şi încurajată pentru
orice efort căt de mic .
Aptitudini sociale:
În timpul activităţilor de grup, M. este rugată să-i ajute pe copii , ajungînd să
dobândească reale aptitudini.
3.2.8. REZULTATE
o în lipsa consilierului şcolar , mediatorul efectuează în continuare vizite la
domiciliul elevei . Maria începe să recupereze ,, cu paşi mici dar siguri ”
problemele de inadaptare . În cele două zile când elevii termină cursurile
la ora 12,00 voi rămâne la şcoală cu Maria şi vom lucra suplimentar la
disciplinele care impun acest lucru . Părinţii au înţeles cât de important
este ca fiica lor să frecventeze şcoala . Mama este mai mult acasă , se
ocupă mai mult de educaţia copiilor , are o atitudine pozitivă faţă de şcoală
.
3.2.9 CONCLUZII
Dacă nu aş fi intervenit, cazul prezentat mai sus ar fi degenerat și cred că în multe
cazuri de abandon şcolare s-ar fi putut, intervenind cu mijloace adecvate, la timpul
potrivit.
Consider ca a fost decisivă adoptarea unei atitudini flexibile din partea mea,
dar la fel de importante au fost şi încurajările, responsabilizarea Mariei , introducerea
unor activităţi care să - l atragă pe copil.
IV CONCLUZII