Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ:
Data:
Clasa: a IX-a
Profesor:
Disciplina : M2- Metode practice de investigare a ecosistemelor
Tema: „Relaţii trofice”
Scopul lecţiei: Consolidarea şi aprofundarea cunoştinţelor; completarea unor lacune;
Tipul lecţiei: Lecţie de recapitulare, sistematizare şi consolidare a cunostinţelor

Competenţe specifice:
C1- studierea tipurilor de categorii trofice;
C2- identificarea categoriilor trofice;
C3- realizarea unor lanţuri trofice, precum şi a unor piramide trofice;

Strategia didactică:
a. Resurse procedurale: observaţia, explicaţia, comparaţia, conversaţia euristică,
învăţarea prin descoperire, jocul didactic;
b. Resurse materiale: fişe de activitate, categorii trofice decupate, lipici, CD cu
filmuleţe, calculator, videoproiector, catonaşe cu diferite categorii trofice, sfoară;
c. Resurse temporale: 50 minute;
d. Forma de activitate: individual, frontal.

Locul de desfăşurare: laborator;


Bibliografie:
1. Găldean N., Staicu G., Rusti D. - Ecologie şi protecţia mediului, clasa a
XII a, Editura economică preuniversitaria, 2002;
2. Fabian Ana, Onaca R, - Ecologie Aplicată, Casa de Editură Sarmis Cluj-
Napoca, 1999;
3. Mohan Gh, Ardelean A. – Ecologie şi protecţia mediului, Ed. SCAIUL,
Bucureşti, 1993.
-Internet
Conţinut informaţional: conform programei.
Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse


temporale/
Evaluare
1. Momentul - asigură liniştea şi disciplina în sala - îşi pregătesc caietele; 1 minut
organizatoric de clasă; - un elev indică absenţii;
- notează absenţii;
2. Captarea şi - solicită elevilor rezolvarea unui - rezolvă rebusul; 7 minute
menţinerea rebus cu principalele categorii trofice - vin la calculator şi
atenţiei completează cuvintele
3. Anunţarea - anunţă tema pe care o vor recapitula: - notează titlul lecţiei în caiete 1 minut
temei şi a Relaţii trofice - ascultă competenţele
competenţelor - le enumeră competenţele

4. Precizarea - cere rezolvarea primului punct din - rezolvă primul punct din
conţinutului şi fişa de activitate; fişa de activitate;
a planului de - solicită elevilor răspunsurile pentru Nivelul trofic reprezintă 4 minute
recapitulare a primul punct al fişei; organismele care aparţin
lecţiei aceleiaşi categorii trofice,
deci care au aceeaşi funcţie
trofică. Nivelul trofic
poartă numele categoriei
trofice.
Lanţul trofic reprezintă
calea de circulaţie a
materiei şi energiei între
nivelurile trofice succesive.
Piramida trofică
reprezintă aşezarea grafică
a nivelurilor trofice dintr-
un ecosistem în ordinea
unui lanţ trofic. Ea exprimă
raporturile dintre nivelurile
trofice succesive.
Datorită întretăierii
lanţurilor trofice,
biocenoza se prezintă ca o
reţea. Ea se numeşte reţea
trofică.
- răspund la întrebări;

- le cere elevilor să realizeze asocierile - realizează asocierile


din cele două coloane de la punctul 2 prezentate în cele două coloane
al fişei de activitate; de la punctul 2 al fişei de
activitate; 3 minute
Iarbă, arbori - producători;
Veveriţă, vierme –
consumatori primari
Ciocănitoare - consumator
secundar;
Uliu, vultur- consumatori
terţiari

- împarte elevilor pliculeţe cu specii - deschid plicurile şi identifică


decupate din reviste sau cărţi şi le cere speciile găsite;
să realizeze, folosind lipici, lanţuri - lipesc speciile în fişa de 8 minute
trofice cu acestea după schemele activitate, formând lanţurile
prezentate la punctul 3 al fişei de trofice corespunzătoare;
activitate;

- le prezintă elevilor un CD cu - urmăresc filmuleţele;


filmuleţe şi le cere să realizeze lanţuri - identifică şi îşi notează în fişa 12 minute
trofice cu speciile observate şi să le de activitate lanţuri trofice cu
noteze la punctul 4 al fişei de spciile observate;
activitate;

- cere elevilor să rezolve punctul 5 al - identifică fiecare nivel trofic


fişei, unde trebuie să noteze fiecare din piramidă;
nivel trofic corespunzător piramidei - notează şi răspund că
din imagine; biomasa totală scade de la bază 3 minute
- solicită elevilor să răspundă cum spre vârful piramidei, iar talia
evoluează biomasa totală de la bază animalelor creşte de la baza
spre vârful piramidei şi cum evoluează piramidei spre vârf.
talia (mărimea) animalelor de la baza
piramidei spre vârf.
- rezolvă punctul 6 al fişei de
- solicită elevilor rezolvarea punctului activitate, aşezând săgeţile în
6 din fişa de activitate; mod corespunzător, astfel încât 5 minute
să realizeze o reţea trofică.
5. Obţinerea - Realizarea unui joc didactic astfel:
performanţelor - fiecare elev va ţine în mână 5 minute
prin repetare/ - împarte clasa în două grupe; câte un caronaş, iar elevii
aplicare şi - fiecare grupă primeşte câte 10 rămaşi fără cartonaşe vor
asigurarea cartoaşe cu specii, aparţinând întinde sfori de la unul la
feed-back-ului diferitelor categorii trofice; celălalt, astfel încât să
- solicită elevilor să formeze o reţea realizeze o reţea trofică cu
trofică cu ajutorul unor sfori pe care le speciile prezentate pe
vor întinde de la unul la celălalt în cartonaşe.
funcţie de cartonaşul pe care îl ţin în
mână.
6. Evaluarea şi - notarea elevilor 1 minut
notarea
Modulul 2: METODE PRACTICE DE INVESTIGARE A ECOSISTEMELOR
CLASA a IX-a
Nume şi prenume elev ............................................................................

Fişă de activitate
1.Definiţi noţiunile:
a. nivel trofic

b. lanţ trofic

c. piramidă trofică

d. reţea trofică

2. Asociaţi cu săgeţi cuvintele din coloana A cu cele din coloana B:


A B
Iarbă producători
Veveriţă consumatori primari
Vultur consumatori secundari
Ciocănitoare consumatori terţiari
Arbori
Uliu
Şoim
Vierme

3. În fiecare plic existent pe masa de lucru se află diferite specii de plante şi animale . Alegeţi
speciile în mod corespunzător şi folosind lipici, ataşaţi-le mai jos, astfel încât să formaţi lanţuri
trofice după cele trei scheme:
4. Urmăriţi cu atenţie proiecţia filmuleţelor!
Identificaţi şi notaţi în fişa de lucru exemple de lanţuri trofice identificate în film:

5. Analizaţi piramida trofică din imaginea de mai jos:

a. Notaţi în partea sângă denumirea categoriilor trofice corespunzătoare fiecărui nivel;


b. Notaţi cum evoluează biomasa totală de la bază spre vârf;
c. Precizaţi cum evoluează talia ( mărimea) animalelor de la baza piramidei spre vârf.

6. Uniţi prin săgeţi speciile din imaginea de mai jos, astfel încât să formaţi o reţea trofică:

S-ar putea să vă placă și