Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ: COLEGIUL TEHNIC „DIMITRIE DIMA” PITEŞTI


Data: 16.10.2014
Clasa: a XII-a C
Profesor: BĂNUŢESCU RAMONA FLORINA
Disciplina : M1- Gestionarea deşeurilor
Tema: „Deşeuri menajere”
Scopul lecţiei: Consolidarea şi aprofundarea cunoştinţelor; completarea unor lacune
Tipul lecţiei: Lecţie de recapitulare, sistematizare şi consolidare a cunostinţelor

Competenţe specifice:
C1- studierea tipurilor de deşeuri menajere;
C2- identificarea diferitelor categorii de deşeuri menajere;
C3- stabilirea modului de colectare, depozitare, transport şi valorificare a deşeurilor
menajere;

Strategia didactică:
a. Resurse procedurale: observaţia, explicaţia, comparaţia, conversaţia euristică,
învăţarea prin descoperire, jocul didactic;
b. Resurse materiale: fişe de activitate, diferite categorii de deşeuri, CD cu filmuleţe,
calculator, videoproiector;
c. Resurse temporale: 50 minute;
d. Forma de activitate: individual, frontal.

Locul de desfăşurare: sala de clasă;


Bibliografie:
1. Pascu D. Ursu, Valorificarea gunoaielor menajere, importantă sursă
economică, Editura Tehnică, Bucureşti, 1989;
2. Lester R. Brown, Probleme globale ale omenirii, Editura Tehnică, Bucureşti,
1995;
3. R.Stănescu, Metode şi tehnologii de gestionare a deşeurilor, Manual editat de
Ministerul Mediului si Gospodăririi Apelor.

-Internet
Conţinut informaţional: conform programei.
Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse


temporale/
Evaluare
1. Momentul - asigură liniştea şi disciplina în sala - îşi pregătesc caietele; 1 minut
organizatoric de clasă; - un elev indică absenţii;
- notează absenţii;
2. Captarea şi - prezintă elevilor un scurt filmuleţ - - urmăresc filmuleţul 3 minute
menţinerea din care înţeleg importanţa colectării
atenţiei selective a deşeurilor
3. Anunţarea - anunţă tema pe care o vor - notează titlul lecţiei în caiete 1 minut
temei şi a recapitula: Deşeuri menajere -ascultă competenţele
competenţelor - le enumeră competenţele
4. Precizarea - împarte elevilor fişe de activitate
conţinutului şi a - cere rezolvarea primului punct din - rezolvă primul punct din fişa 3 minute
planului de fişa de activitate; de activitate;
recapitulare a
lecţiei - le cere elevilor să compare - compară diversitatea
diversitatea specifică din specifică din ecosistemele 5 minute
ecosistemele prezentate la punctul 2 prezentate în imagini;
din fişa de activitate;

- întreabă elevii ce este extincţia şi le - notează factorii care conduc 3 minute


cere să-şi noteze care sunt factorii la extincţia speciilor;
care conduc la extincţia speciilor
( punctul 3 din fişa de activitate);

- împarte elevilor pliculeţe cu specii - identifică ecosistemul din


decupate din reviste sau cărţi şi le imagine; 4 minute
cere să identifice specia caracteristică - deschid plicurile şi caută
ecosistemului din imaginea specia caracteristică
prezentată în punctul 4 din fişa de ecosistemului identificat;
activitate; - lipesc specia în fişa de
activitate;

- cere elevilor să identifice în plic - identifică specia dispărută de


specia dispărută de pe glob şi să o pe glob şi o lipesc în fişa de 4 minute
lipească în fişa de activitate; lucru;

- urmăresc filmuleţele;
- le prezintă elevilor un CD cu - identifică şi îşi notează în fişa
filmuleţe şi le cere să recunoască de lucru tipurile de ecosisteme 15 minute
ecosistemele şi 2- 3 specii prezentate şi 2- 3 specii de
caracteristice ecosistemelor animale recunoscute;
prezentate;
- clasifică ecosistemele după
tipul de biotop şi impactul
antropic; 4 minute
- cere elevilor să rezolve punctele 7 - notează mecanismele prin
şi 8 din fişa de activitate; care se realizează creşterea
diversităţii genetice;

- observă imaginile de la
- cere elevilor să recunoască punctul 9 din fişă şi notează 3 minute
imaginile prezentate la punctul 9 din rasele umane identificate
fişa de activitate şi să-şi noteze rasele
umane identificate
5. Obţinerea
performanţelor - prezintă elevilor un film referitor la - urmăresc filmul 2 minute
prin repetare/ reciclarea deşeurilor
aplicare şi
asigurarea feed-
back-ului
Tema pentru - anunţă şi explică tema pentru acasă - îşi notează tema pentru acasă
acasa
6. Evaluarea şi - notarea elevilor 2 minute
notarea

S-ar putea să vă placă și