Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Colegiul Tehnic ,,A Saligny,, Bacau


Data: 12.XII.2017
Clasa: a IX-a p
Profesor: Chiticaru Viorica
Aria curriculară: Matematică si științe
Obiectul: Biologie
Unitatea de invătare: Diversitatea lumii vii
Tema - Regnul Fungi
Scopul lecției: înţelegerea şi cunoaşterea caracterelor generale ale fungilor, clasificarea
cât şi importanţa acestora
Tipul lectiei: Lecţie de însuşire de noi cunoştinţe
Competente specifice:
La sfârșitul orei elevii vor fi capabili :
C1 - să precizeze care sunt caracterele generale ale fungilor
C2 - sa clasifice corect fungii
C3 - sa recunoasca diferiti reprezentanti ce apartin fungilor
C4 – sa indice componentele unui lichen
C5 - să precizeze importanţa fungilor si a lichenilor

Strategia didactica:
a.Resurse procedurale: observația, explicația, comparația, conversația euristică,
învățarea prin descoperire
b.Resurse materiale: manuale, fise de lucru, atlas botanic,
c.Resurse temporale: 50 minute
d.Forma de activitate: individual, pe grupe , frontal
Locul de desfasurare: sala de clasă;
Bibliografie:

- Mohan GH., Corneanu G., Ardelean A., Manual de biologie pentru clasa a IX a,
Editura Corint, Bucureşti 2008
- Hutanu Elena, manual de biologie pentru clasa a IX a, Editura Didactica si Pedagogica,
Bucureşti, 2008
Etapele lecţiei Obiecti Activitatea profesorului Activitatea Strategia
ve elevilor didactica
operați /Evaluare
onale
1.Momentul -notarea absenților; -iși pregătesc conversatie
organizatoric cărțile
șicaietele;
2.Captarea - Profesorul reactualizeaza cunostintele - Elevii raspund Conversatie
atenției si anerioare, adresand elevilor intrebari despre- la intrebari. observatie
reactualizarea caracterele generale ale protistelor ,
cunostiintelor clasificarea protistelor, reprezentantii
si importanta protistelor.
3.Anunțarea C1 -anunțarea temei noi : -notează titlul observatia
temei și a -enuntarea competentele specifice lecției în caiete
competentelor
specifice
4.Dirijarea C1 Lucrul pe grupe -primesc fișele Conversatie
invatarii C3 -împarte cele 4 variante de fișe de lucru la de lucru și le Observatie
C5 cele 4 grupe citesc Invatarea
C4 -precizează că fiecare grupă are câte 5 -rezolvă fișele prin
minute la dispoziție să citească și să rezolve de lucru descoperire
respectivele cerințe - prezinta explicatia
- cate un elev din fiecare grupa prezinta rezultatele
rezultatele in fata intregii clase -notează schema
- după fiecare secvenţă realizează schema pe de pe tablă
tablă şi face fixarea parţială a cunoştinţelor
-revine cu explicatii in cazul notiunilor
neintelese
5.Fixarea • Profesorul adresează elevilor întrebări -raspund la Problematiz
cunostiintelor referitoare la lecţie. Profesorul în funcţie de intrebari area
(feed-back) răspunsurile primite comunică elevului ce s-a conversatia
înţeles corect şi revine asupra lucrurilor
neînţelese.

6. Evaluarea -noteaza elevii care au rezolvat cel mai - participa la Observarea


elevilor corect fisele de lucru evaluare sistematica
a activitatii
Schita tablei
Regnul Fungi
Mediul de viata – apa, sol, arbori in descompunere
Modul de viata – in general imobili
Caractere generale :- organisme eucariote cu corpul format din mai multe celule (hife)
care formeaza un miceliu
- substanta de rezerva este glicogenul
- se hranesc heterotrof (saprofit si parazit)
- reproducerea este - asexuata prin fragmentare, diviziune
directa,sau prin spori asexuati
- sexuata prin spri sexuati
Organul in care se diferentiaza sporii sexuati este sporangele
Regnul Fungi cuprinde 4 filumuri :
1. Filumul Chytridiomyota
Mediul de viata – acvatic
Reprezentatnti – Synchytrium endobioticum
2. Filumul Zygomycota
Mediul de viata – de obicei terestru
Sporii – zigospori
Reprezentanti - Mucor mucedo ( mucegaiul alb)
- Rhyzopus stolonifer ( mucegaiul negru)
3. Filumul Ascomycota
Mediul de viata –de obisei terestru
Sporangele are forma de sac (asca)
Reprezentanti : - drojdia de bere ( Saccharomyces cerevisiae)
- drojdia vinului ( Saccharomyces notatum )
- mucegaiul verde ( Penicillium notatum )
4. Filumul Bazidiomycota
Mediul de viata – terestru
Sporii sunt bazidiospori produsi in bazidii ( formatiune cubica)
Reprezentanti :- ciuperca de balegar ( Psallota campestris) - saprofite
- hribul (Boledus edulis)
- galbiorii ( Cantharellus cibarius)
- Ustilago tritici (taciunele graului) - parazite
- Ustilago maydis (taciunele porumbului)
- Puccinia graminis (rugina graului)
- Claviceps purpureea (cornul secarei)
Importanta –
- descompunatori ai resturilor vegetale si animale
- produc antibiotice, alcool, vitamine, citostatice
- pot fi simbionte in stomacul rumegatoarelor
- unele pot fi simbionte formand lichenii au micorizele
- cele parazite prodeuc boli numite micoze
Lichenii
Mediul de viata – stanci, sol, scoarta copacilor
Sunt o simbioza intre o alga si o ciuperca
Pot fi : frunzosi, crustosi si tufosi
Importanta – duc la formarea solului
Fisa de lucru- I Regnul Fungi
I.Caractere Generale

a.Mediul de viaţă:.................................................................................

b) Modul de viata.....................................

b.Sunt organisme..........................., cu corpul ........................sau pluricelular,cu celule


numite..............Acestea se împletesc intr-un ...................

Peretele celular este format din .................din.........................

Hranirea.....................................................

Substanţa de rezervă este.....................................................

Reproducerea este –.............. prin - fragmentare

-.......................

- spori asexuati

- sexuata -----------------------------

Fisa de lucru-III Regnul Fungi


III.Importanţa :

- descompunători ai resturilor vegetale şi animale

- produc antibiotice,..............,vitamine,............................-

- pot fii simbionte în stomacul animalelor ierbivore sau cu radacinile plantelor


formând..................

- cele parazite produc boli numite..................


Fisa de lucru-IV Regnul Fungi
IV.LICHENII

Mediul de viaţă

Lichenii sunt...................., între ................şi alge.

Sunt de trei tipuri, dupa aspect:...........................................

Hrănirea -

Inmultirea -

Importanţa-

Fisa de lucru-II Regnul Fungi


II.CLASIFICARE:după modul în care se formează sporii;4 clase:

a) Filum Chytridiomycota

Mediul de viaţă:.........................................

Reprezentanţi:

b) Filum Zygomycota

Mediul de viaţă:.........................................

Spori sunt .................................................

Reprezentanţi:

c) Filum Ascomycota

Mediul de viaţă:........................

Sunt ciuperci ..............si parazite.

Sporangele are forma de .........(asca)

Reprezentanţi:

d) Filum Bazidiomycota

Mediul de viaţă:.........................................

Sporii se formeaza in ...................( formatiune cubica)

Reprezentanţi

S-ar putea să vă placă și