Sunteți pe pagina 1din 4

La biologie

Clasa aVIII-a
Tema:

Proiect didactic
Profesor: Colța Rita
Disciplina: Biologia
Clasa: a VIII-a
Data: 17.11.2016
Modulul : Diversitatea lumii vii ;
Subiectul lecţiei: Încrengatura Angiospermele organe generative :
Competenţe de învăţare/de a învăţa să înveţi;
Competenţe de învăţare în limba maternă/limba de stat;
Competenţa de planificare şi organizare a propriei învăţări atît individual cît şi în grup.
Competenţa de realizare a unor contacte comunicative constructive în limba maternă/limba de stat atît oral cît şi în scris.
Competenţa de utilizare adecvată în limba maternă/de stat a terminologiei specifice disciplinelor de învăţămînt studiate la treapta gimnazială.
1. Competenţa de a utiliza cunoştinţe de bază din domeniul biologiei în diverse situaţii de comunicare referitoare la: structuri morfo-
anatomice, procese şi fenomene vitale, legităţi biologice şi a rolului acestora în supravieţuirea organismelor.
2 . Competenţa de a aplica tehnici interactive de acumulare, înregistrare, reprezentare, interpretare şi comunicare a informaţiei
referitoare la organisme, procese şi fenomene biologice şi a corelaţiei dintre ele.
Subcompetența curiculară: Diferenţierea trăsăturilor distinctive ale filumurilor de plante

Tehnologii didactice

a)Forme de învăţare:
Obiective operaționale :
frontală
La sfîrșitul lecției elevii vor fi capabili:
grup
1. Să enumere trăsăturile distinctive ale angiospermelor.
2. Să analizeze particularitățile structural-funcționale ale angiospermelor. b)Metode și procedee:
3. Să determine formula florala a unei flori. conversația euristică
4. Să definescă noțiunile de polinizare și fecundare. descrierea
5. Să argumenteze cu exemple tipurile de fructe. observația
6. Să explice structura unei semințe. explicația
Forme de evaluare: evaluare reciprocă,orală cu suport vizual experimentul
c) Matereale didactice:
proiector,laptop,fișe,manual,
flori vii,frunze,planșe.
Demersul didactic
Etapele Strategii didactice
lecţiei obiec-
Conţinutul ştiinţific
tive
Forme de Metode şi Mijloace
Activitatea profesorului organizare procedee /
Activitatea elevului material
Timpul
e
didactice
I.Evocare -Bună ziua elevi . Luaţi loc şi pregătiţi-vă -Buna ziua. Frontală
a de lecţia de biologie . Elevii închid ochii şi îşi imaginează
-Elevi închideţi ochii şi imaginaţi-vă că vă călătoria în poiană. Mesaj
1.Moment
găsiţi într-o poiană . Vede-ţi în jurul vostru
organiza-
copacii ce tremura în bataia vîntului rece
toric ce arunca frunzele galbene și ruginii
(1min) peste tot ? Aruncați frunzele in sus ! Simţiţi
2.Captare miros de toamna? Bucurați-va cu toții de Calatorie
a atenţiei venirea toamnei și ale ei explozii de culori imaginara
(2min) care îți învaluie sufletul într-o aura de
melancolie și mister .Mergeţi mai departe ?
Reveniți pe aleea adormita de la marginea
poienei. Și impreuna cu toții reveniți
aduși de vint cu gindul la lecția de
biologie.
-Deschideti ochii și explicați care sint -organele vegetative : frunză, tulpină,
organele vegetative ale unei plante cu rădăcină – asigură nutriția plantelor; Inerogare
flori? Rădăcina Frontală Planșe
- Rădăcina – asigură susținerea și nutriția
minerală a plantei;
Ce reprezinta rădacina? - Răd. au geotropism pozitiv;
- Există răd aeriene;
Câte tipuri de rădăcini cunoaşteţi? - Răd: principale, laterale, adventive – sistem
radicular (SR);
- SR: pivotant, fasciculat, rămuros
Care este rolul tulpinii? Tulpina
- Tulpina – rol de susținere, de conducere a Individual
După locul unde se găsesc, câte tipuri de sevei brite și elaborate;
- Tulpinile subterane – funcție de depozitare; Explicație
tulpini cunoaşteţi? Daţi exemple! - Tulpinile verzi – fotosinteza;
3.Verifica
- Înmulțire vegetativă;
-rea Ce plante a căror tulpină poate fi Organene
Uscat - Fructul
Tulpini: aeriene, subterane, acvatice. Semința
cunoş- consumată
e
Fructul
cunoaşteţi? Carnoa - T. aeriene: ierboasegenerativ
Floarea
și lemnoase; drepte,

S-ar putea să vă placă și