Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Numele: STOLNICU
Prenume: MIHAELA-GABRIELA
Facultatea : AGRICULTUR
Specializarea : BIOLOGIE
Anul : II
Grupa: 506
Lecia de laborator

A. REPERE GENERALE

Disciplina : Biologie
Clasa : a IX a
Subiectul lectiei: Observaii microscopice asupra celulei vegetale
Durata : 50 minute

B. OBIECTIVE OPERAIONALE:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili s :
O1: S execute recoltarea probelor de pe diferite materiale pentru preparate microscopice, pe baza fiei
de documentare.
O2: S realizeze preparate microscopice cu diferite probe, analiznd fia de documentare, notnd n fia
de lucru etapele efecturii preparatului microscopic.
O3: S examineze la microscop preparatele realizate, interpretnd cmpul microscopic, desennd
imaginile obinute n fia de lucru.

C. ANALIZA RESURSELOR DIDACTICE


1. Material didactic (Md)
Fi de documentare (fd)

2. Mijloace tehnice (Mt)


Fi de lucru (fl)
Bulbi de ceap (bc)
Cartofi (C )
Roii (R)
Soluie de ion in KI
Pipet Pasteur (p)
Lame (L )
Lamele (lm)
Bisturiu(b)
Microscop (m)
3.Metode de nvmnt (Mi)
Expunere interactiva (ei)
Conversaia (cv)
Explicaia (expl)
Observarea ( obs)
Demonstraia (dem)
4. Forme de organizare a clasei (FOC)
Activitate frontal (af)
Activitate individual( ai)
Activitate pe grupe ( ag)

Ob. T Desfurarea tematicii pe secvene ale activitilor Mijloace FOC


op.

M.d. M.t. M.i.


Momentul organizatoric:
Notarea absenelor cv
2' Verificarea tinutei clasei af

Pregtirea celor necesare

3 Anunarea titlului leciei expl af


Prezentarea importanei observrii celulelor din bulbul de
ceap, bulbul de cartof, roii siciuma apei.
Prezentarea scopului efectuarii observriile compunentelor
din celula vegetal.
5 Instructaj introductiv Ei Af
Organizarea clasei pe 4 grupe a cte 4 elevi
Prezentarea normelor de protecie a muncii
Stabilirea sarcinilor de lucru expl

Prezentarea fiei de documentare i de lucru fd


fl,bc,
Repartizarea materialului didactic i a mijloacelor tehnice
c,b,
pentru fiecare grup.
r,p,KI af
,
L,lm,
m
30 Instructajul curent
(Activitatea independent a elevilor )
Elevii citesc fia de documentare Fd ai
Profesorul face o demonstraie practic n ceea ce privete Dem
prelevarea probelor i efectuarea preparatelor microscopice.

O1 Elevii realizeaza recoltarea probelor pe grupe . ag


O2 Elevii efectueaza prepararea preparatelor microscopice . ag
O3 Elevii examineaz preparatele la microscop i deseneaz ag

imaginile obinute n microscop.


Profesorul circul pe la fiecare grup i verific modul de
cv ag
recoltare a probelor precum i corectitudinea realizrii preparatelor
microscopice.
fl
Profesorul v-a da informaii suplimentare privind
expl af
completarea fiei de lucru .

10 Instructaj final Cv
ntrebri: Af
1. De cte tipuri sunt plastidele?
2.Care sunt etapele realizrii unui preparat microscopic ?
Centralizarea rezultatelor muncii pe grupe cv
Aprecierea general a comportamentului elevilor af
Aprecierea activitii grupelor de lucru
Msuri organizatorice finale
Strngerea instrumentarului
Se recomand elevilor s se spele pe mini i s se
dezinfecteze
Evaluarea final
Se anezeaz
Fia de documentare
Fia de lucru

Anexele proiectului didactic

Fi de documentare

Celula este unitatea structural i funcional a oraganismelor vii. Celula vegetal este format
dintr-o parte vie numit protoplasm i o parte lipsit de via numit paraplasma. Protoplasma
cuprinde citoplasma i nucleul. Citoplasma este format din hialoplasm, membrane citoplasmatice
reprezentate de plasmalem, tonoplast , si organite citoplasmatice reprezentate de reticul endoplasmic,
ribozomi, lizozomi, dictiozomi, condriozomi, i plastide care pot fi colorate( cloroplaste, cromoplaste si
amiloplaste) si incolore (leucoplaste).
Plastidele sunt organite caracteristice celulei vegetale, capabile s realizeze sinteza anumitor
compusi.
Tehnica microscopic reprezint mijloacele de obinere a preparatelor microscopice i a
principalelor procedee de studiere acestora. Preparatul poate fi de doua tipuri: permanent ( durabil) si
nepermanent ( temporar).
A. Observarea celulelor din epiderma de ceap (Allium cepa )
Sectionai bulbul de ceap i desprindei un fragment din epiderma superioar.
Plasai fragmentul de epiderm ntr-o pictur de ap pe o lam i apoi aplicai peste lamela.
Identificai la microscop celulele alungite strns unite ntre ele i celulele reniforme aezate cu
partea concav fa n fa-celule stomatice, ntre care se delimiteaz un orificiu-ostiol .

B. Observarea rodoplastelor din roii.


Secionai roia i extragei cu bisturiul un fragment din miezul fructului.
Plasai fragmentul ntr-o pictur de ap pe o lam i acoperii-o cu o lamel.
Observai la microscop celulele oval sferice n care, n jurul nucleului luminos, se afl numeroase
rodoplaste rosii-portocalii.

C. Observarea amiloplastelor din celulele tuberculului de cartof .


Secionai tuberculul de cartof i rzuii cu bisturiul lichidul de pe suprafaa seciunii.
Plasai lichidul pe o lam, picurai cu pipeta KI i acoperii-o cu o lam.
Observai la microscop amiloplastele colorate n albastru .

Fi de lucru

Disciplin: Biologie
Nume:
Prenume:
Clasa

1. Ce reprezint celula ?

2.De cte tipuri sunt plastidele ? Si care sunt acestea ?

3.Care sunt etapele efectuarii unui preparat microscopic?

4. Deseneaz imaginile obinute dupa observarea preparatelor microscopice.

S-ar putea să vă placă și