Sunteți pe pagina 1din 11

COLEGIUL „ANDRONIC MOTRESCU” – RĂDĂUŢI

PROIECT DIDACTIC

Profesor: IOSUB IOAN

MODULUL: BOLILE OBSTETRICALE: M4


CLASA: a – XII – a

- tehnician veterinar –
1
PROIECT DIDACTIC
A. REPERE GENERALE:
 CLASA: a – XII – a
 MODULUL: Bolile obstetricale – M4
 UNITATEA DE REZULTATE ALE INVATARII: EXAMINAREA ȘI TRATAREA BOLILOR LA ANIMALE
(URÎ 10)
Cunoștințe:
10.1.2. Cauzele producerii bolilor animalelor
10.1.4. Semnele clinice în bolile animalelor
10.1.7. Diagnosticul în bolile animalelor
10.1.8. Tratamentul specific bolilor animalelor
Abilități:
10.2.1. Diferențierea bolilor animalelor
10.2.2. Utilizarea corectă a vocabularului de specialitate
10.2.4. Utilizarea instrumentarului în investigarea animalelor
10.2.5. Descrierea tabloului clinic în bolile animalelor
10.2.9. Diferențierea tratamentului in funcție de boală
Atitudini:
10.3.3. Manifestarea responsabilității în identificarea semnelor clinice în bolile animalelor
10.3.5. Emiterea de opinii referitoare la stabilirea diagnosticului în bolile animalelor
10.3.6. Asumarea inițiativei în cadrul echipei pentru stabilirea tratamentului în bolile animalelor.
 DURATA: o oră.

2
 TIPUL LECŢIEI: Lecție de recapitulare și sistematizare
 TITLUL LECȚIEI: Patologia perioadei de puerperium
B. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
01: Să enumere bolile specifice perioadei de puerperium, folosind fișa de documentare, rezultatele fiind consemnate în
fișa de lucru.
02: Să diferențieze bolile specifice perioadei de puerperium, folosind cunoștințele precedente, notând în fișa de lucru.
03: Să efectueze tratamentul în bolile specifice perioadei de puerperium, folosind medicația adecvată, rezultatele fiind
consemnate în fișa de lucru.
04: Să aplice normele de protecția muncii, utilizând instrumentarul pus la dispozitie, păstrând integritatea lui.

C. ANALIZA RESURSELOR DIDACTICE:

Metode de învățământ (Mî): explicația (expl.), conversația (cv.), demonstrația (dem.), observarea (obs.), problematizarea
(prbl.), ciorchinele (c.).
Materiale didactice (Md): fișa de documentare (fd.), machetă (m.), instrumentar obstetrical (i.).
Mijloace tehnice (Mt): fișa de lucru (fl.), videoproiectorul (v.).
Forma de organizare a activităţii: frontal (af.), individual (ai.).

3
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

1 2 3 4 5 6 7
Mijloace
Forme de
organizare Durata
Nr. Ob. Etapele Desfășurarea tematicii pe secvențe ale activităților (min)
Crt. Op. lecţiei
Metode Materiale Mijloace

1. Momentul Salutul profesorului și consemnare absenților. cv. V af. 2 min


organizatoric ai.
Verificarea ținutei clasei și pregătirea celor necesare.

2. Anunțarea lecției Anunţarea subiectului lecţiei de reacapitulare: Patologia expl. af. 3 min
perioadei de puerperium: ai.
- prezentarea planului general.
- organizarea clasei pentru dialog.
3. Instructajul - Prezentarea normelor de protecția muncii; expl. fd. af. 3 min
introductiv - Prezentarea fișei de documentare și a celei de lucru; i. fl. ai.
- Împărțirea sarcinilor. m.

4. O1 Activitatea - Elevii citesc fișa de documentare; dem. af. 10 min


O2 independentă - Elevii completează fișe de lucru fd. ai.

4
O3 a elevilor i. fl.
O4 m.

5. Instructajul - Profesorul circulă prin clasă și verifică modul cum se fac obs. af. 4 min
curent operațiunile. ai.
- Se dau explicații suplimentare privind efectuarea operațiunii și
completarea fișei de lucru.
6. Instructajul final - Se face o analiză a lecției per total clasă. expl. af. 4 min
- Se cere elevilor să explice conduita în cazul lucrului pe animal cv. ai.
real. ag.

7. Realizarea feed- Realizarea unui ciorchine pe tablă cu activitățile efectuate. pbl. af. 4 min
backului c. ai.

8. O3 Evaluarea finală Se aplică un test de evaluare. expl. af. 20 min


Se fac aprecieri generale și individuale asupra modului de cv. ai.
desfășurare a activităților.
Se pun note și se justifică elevilor valoarea acestora.
9. Anexe Fișa de documentare
Fișa de lucru
Oglinda tablei

5
FIŞĂ DE DOCUMENTARE Nr. 1
REŢINEŢI !

Intervalul de timp de la expulzarea fătului şi a învelitorilor fetale până la


refacerea completă a aparatului genital constituie perioada de puerperium.
Organismul matern şi în special aparatul genital este lezat şi obosit
oferind condiţii optime pentru instalarea unor boli specifice.

1. Particularităţi pe specii privind perioada puerperală.

SPECIA Durata eliminării Durata perioadei de


loşiilor puerperium
VACĂ 14-15 zile 21 zile
OAIE, CAPRĂ 8-10 zile 18-20 zile
IAPĂ 7 zile 7-8 zile
SCROAFĂ 2-5 zile 2-8 zile
CARNASIERE 4-5 zile 10-12 zile

Prolapsul uterin Febra vituleră


Iesirea uterului prin Nevroză,
orificiul vulvar atarnând caracterizată prin
în exterior până la scăderea funcţiilor
jarete senzoriale, motorii şi
pierderea cunoştinţei

BOLILE SPECIFICE
PERIOADEI PUERPERALE

Infecţiile
Retenţia învelitorilor Paraplegia postpartum
puerperale
fetale Imposibilitatea femelei
Inflamaţii
Menţinerea învelitorilor de a se menţine în
septice ale
în uter peste perioada staţiune patrupodală
organelor
normală. imediat după fătare
genitale.

6
ACTIVITATEA NR.1
ARITMOGRIF
Ce ştiu despre bolile specifice perioadei de puerperium!

P U E R P E R A L Ă
1 R E A A C N A Ă
.
2. E T I E I A
3. E O E Ă
P O A S L E I
5. I O E R
6. A G N T
7. E I Ă
8. E R A I U E Ă

1. Reţinerea învelitorilor fetale în uter peste perioada normală.


2.Trecerea microbilor în sânge şi invadarea întregului organism.
3. Inflamaţia mucoasei uterului.
4. Răsfrângerea pereţilor uterului în exterior, între labiile vulvare.
5. Colecţie purulentă în cavitatea uterină.
6. Inflamaţia mucoasei vaginale.
7. Inflamaţia stratului muscular al uterului.
8. Nevroză puerperală caracterizată prin scăderea funcţiilor senzoriale,
motorii şi pierderea cunoştinţei.

7
ACTIVITATEA NR. 2

PROLAPSUL UTERIN
Locul desfaşurării: ferma didactică sau agentul economic.
FIŞĂ DE LUCRU
Investigaţi cauzele ce conduc la apariţia Prolapsului uterin.

SARCINI DE LUCRU:
Predispoziţia
ereditară . . . . . . .
1.Analizaţi factorii Rasa . . . . . . . . ..
predispozanţi Vârsta . . . . .
Particularităţi de
specie . . . . . .

Condiţiile de
întreţinere . . . .
2.Descoperiţi factorii ................
favorizanţi Condiţiile de exploatare . . . .
..
................
Alimentaţia . . . . . . . . .
Starea de întreţinere . . . . . . . . . . . .

............................
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. .
............................
............................
3.Selectaţi factorii . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . .
determinanţi ............................
. . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . .
.............................

ACTIVITATEA NR.3
8
FEBRA VITULERĂ
Locul de desfăşurare: ferma didactică sau agentul economic.
FIŞĂ DE LUCRU
Descrieţi semnele clinice în Febra vituleră.

SARCINI DE LUCRU :
- debutul . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
- starea generală . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
1. Identificaţi semnele - poziţia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
clinice din faza -
respiraţia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
prodromală (eclamptică) - pulsul . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
- globii oculari. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
- durata
fazei . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

- poziţia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . .
- sistemul
nervos . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
2.Descrieţi semnele - aparatul digestiv. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
clinice din faza - aparatul
respirator . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
comatoasă (paralitică) - ochii . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
- glanda mamară. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Numele elevului………………………. Data…………

9
TEST SCRIS NR. 3
1.Încercuiţi litera corespunzătoare răspunsului corect 10 pc.
Nevroză puerperală, aparută la 12-72 de ore după parturiţie.
a) Prolapsul uterin
b) Paraplegia postpartum
c) Febra vituleră
d) Retenţia învelitorilor fetal
e) Vaginita
2. Scrieţi informaţia corectă care completează spaţiile libere: 30 pc.
a) La vacă se consideră retenţie placentară dacă învelitorile fetale nu au fost
expulzate în timp de ………… după fătare.
b) La iapă se consideră retenţie placentară dacă învelitorile nu au fost
expulzate în timp de……….. după fătare.
c) Cauza principală care declanşează febra de lapte o constituie scăderea
drastică a ……… din sânge
d) Inflamaţia mucoasei uterului poartă denumirea de…………..
e) Trecerea microbilor în sânge şi invadarea întregului
organism poartă denumirea de……………...................................
3. Analizaţi imaginea alaturată, identificaţi simptomele
şi precizaţi boala 30pc.
a) semne locale ………………………........................................................
…………………………………………................................................................
b) denumirea bolii……………………….
4. Corelaţi literele din prima coloană cu cifrele din a doua
coloană, privind cauzele ce conduc la instalarea bolilor
specifice perioadei de puerperium. 20pc.
a) Prolapsul uterin 1. eforturi exagerate de expulzare a
fătului
b) Paraplegia postpartum 2. distocii.
c) Retenţia învelitorilor fetale 3. condiţii necorespunzătoare de
întreţinere
d) Febra vituleră 4. scăderea calciului sanguin
e) Endometrită 5.retenţia placentară
Se acordă 10 puncte din oficiu. Timp de lucru 20 minute.

OGLINDA TABLEI
PATOLOGIA PERIOADE DE PUERPERIUM

10
Intervalul de timp de la expulzarea fătului şi a învelitorilor fetale până la
refacerea completă a aparatului genital constituie perioada de puerperium.
Organismul matern şi în special aparatul genital este lezat şi obosit oferind
condiţii optime pentru instalarea unor boli specifice.

Prolapsul uterin Febra vituleră


Iesirea uterului prin Nevroză,
orificiul vulvar atarnând caracterizată prin
în exterior până la scăderea funcţiilor
jarete senzoriale, motorii şi
pierderea cunoştinţei

BOLILE SPECIFICE
PERIOADEI PUERPERALE

Infecţiile
Retenţia învelitorilor Paraplegia postpartum
puerperale
fetale Imposibilitatea femelei
Inflamaţii
Menţinerea învelitorilor de a se menţine în
septice ale
în uter peste perioada staţiune patrupodală
organelor
normală. imediat după fătare
genitale.

La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:


01: Să enumere bolile specifice perioadei de puerperium, folosind fișa
de documentare, rezultatele fiind consemnate în fișa de lucru.
02: Să diferențieze bolile specifice perioadei de puerperium, folosind
cunoștințele precedente, notând în fișa de lucru.
03: Să efectueze tratamentul în bolile specifice perioadei de
puerperium, folosind medicația adecvată, rezultatele fiind consemnate în fișa
de lucru.
04: Să aplice normele de protecția muncii, utilizând instrumentarul pus
la dispozitie, păstrând integritatea lui

11

S-ar putea să vă placă și