Sunteți pe pagina 1din 13

COLEGIUL „ANDRONIC MOTRESCU” – RĂDĂUŢI

PROIECT DIDACTIC

Profesor: IOSUB IOAN


MODULUL: ANATOMIA PATOLOGICĂ, CDL: M5
CLASA: a – XII – a H

- tehnician veterinar –
PROIECT DIDACTIC
A. REPERE GENERALE:
 CLASA: a – XII – a H,
 MODULUL: Anatomia patologică, CDL – M5
 UNITATEA DE REZULTATE ALE ÎNVĂȚĂRII: EXAMINAREA ȘI TRATAREA BOLILOR LA ANIMALE
(URÎ 10)
Cunoștințe:
10.1.1. Bolile animalelor
10.1.2. Cauzele producerii bolilor animalelor
10.1.3. Metode generale de investigare a animalelor
10.1.4. Semnele clinice in bolile animalelor
10.1.7. Diagnosticul in bolile animalelor
Abilități:
10.2.1. Diferentierea bolilor animalelor
10.2.2. Utilizarea corecta a vocabularului de specialitate
10.2.4. Utilizarea instrumentarului in investigarea animalelor
10.2.5. Descrierea tabloului clinic in bolile animalelor
Atitudini:
10.3.5. Emiterea de opinii referitoare la stabilirea diagnosticului in bolile animalelor
10.3.6. Asumarea initiativei in cadrul echipei pentru stabilirea tratamentului in bolile animalelor
10.3.7. Manifestarea responsabilitatii in identificarea masurilor de prevenire a bolilor animalelor
 DURATA: o oră.
 TIPUL LECŢIEI: Lecție de predare
 TITLUL LECȚIEI: Procese bioplastice
 B. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:


01: Să definească procesele bioplastice, utilizând fişa de documentare, notând în fișa de lucru.
02: Să enumere cauzele proceselor bioplastice, utilizând fişa de documentare, notând în fișa de lucru.
03: Să descrie specificul hipertrofiei, utilizând fișa de documentare , notând în fișa de lucru.
04: Să diferentieze tipurile de tulburări bioplastice, comparându-le, notând în caietul de notiţe.

C. ANALIZA RESURSELOR DIDACTICE:

Metode de învățământ (Mî): explicația (expl.), conversația (cv.), problematizarea (prbl.), metoda ”Ciorchinelui” (C).
Materiale didactice (Md): filmuleț (f.), prezentare pp (pp.), fișă de documentare (fd)..
Mijloace tehnice (Mt): videoproiectorul (v.), fișă de lucru (fl.).
Forma de organizare a activităţii: frontal (af.), individual (ai.).
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

1 2 3 4 5 6 7
Mijloace
Forme de
organizare Durata
Nr. Ob. Etapele Desfășurarea tematicii pe secvențe ale activităților (min)
Crt. Op. lecţiei
Metode Materiale Mijloace

1. Momentul Salutul profesorului și consemnare absenților. cv. V af. 2 min


organizatoric ai.
Verificarea ținutei clasei și pregătirea celor necesare.

2. Trecerea la lecție După vizionarea unui filmuleț, elevii vor preciza daca au cv. f. v. af. 3 min
nouă – captarea vizualizat organisme normale sau modificate. Se anunță și se pbl. ai.
atenției notează titlul noii lecții ”PROCESE BIOPLASTICE”.

3. Predarea – CLASIFICAREA PROCESELOR BIOPLASTICE cv. pp. v. af. 35 min


învățarea lecției pbl. fd.
Organismul animal este adesea pus în condiţii de mediu
O1 noi expl.
O3 neobişnuite, la care nu se poate adapta numai cu ajutorul
mijloacelor normale de adaptare de care dispune în mod
normal. În aceste condiţii în care adaptarea normală nu mai
poate asigura buna desfăşurare a activităţilor vitale, organismul
recurge la adaptarea sa, adică la o serie de modificări structurale
şi funcţionale ce se produc în diferite ţesuturi şi organe.
Clasificarea proceselor bioplastice:
Regenerare
Hipertrofia
Cicatrizarea
Cauzele care determină procesele bioplastice:
a. Cauze mecanice
b. Tulburări de metabolism
c. Tulburări hormonale
d. Carenţe vitaminice.
HIPETROFIA
Hipertrofia reprezintă un proces de adaptare,
caracterizat prin creşterea în volum şi greutate a unui
ţesut sau organ, datorită creşterii în volum a celulelor
lui.
Cauzele care produc hipertrofia.:
O2
 patologice care determină o suprasolicitare a unui
organ ( ex. atrofia unui rinichi determină
suprasolicitarea celuilalt).
 fiziologice care determină suprasolicitarea unui
organ pe o perioadă determinată ( ex. uterul şi
glanda mamară în timpul gestaţie şi lactaţiei)
Clasificare:
hipertrofia fiziologică este determinată de cauze fiziologice
hipertrofia patologică adevărată este rezultatul creşterii în
volum şi greutate a elementelor proprii unui ţesut sau organ
hipertrofia falsă sau pseudohipertrofia este creşterea în
volum şi greutate a unui ţesut sau organ, ca urmare a dezvoltării
excesive, nu a paranchimului propriu, ci a ţesutului conjunctiv
interstiţial

REGENERAREA
Regenerarea este un proces progresiv de adaptare,
care constă în refacerea celulelor şi ţesuturilor distruse şi
înlocuirea lor cu elemente noi.
Cauze:
1. fiziologice
2. patologice
Clasificare:
 regenerare fiziologică
 regenerare patologică

O4 Factorii care influenţează regenerarea:


 gradul de evoluţie filogenetică a animalului
 gradul de diferenţiere a ţesutului distrus
 reactivitatea organismului şi întinderea zonei care care
trebuie înlocuită
Urmările regenerării pentru organism:
 regenerarea patologică contribuie la adaptarea
organismului faţă de acţiunea vătămătoare a unor
factori.

5. O1 Fixarea - completarea fișei de lucru; C fl. af. 8 min.


O2 cunoștințelor și - metoda ciorchinelui ai.
O3 relizarea feed- Elevii construiesc un ciorchine pornind de la definitia generala. ag.
O4 backului
6. Evaluarea finală - se fac aprecieri generale și individuale asupra activității cv. af. 2 min.
elevilor, se emit sfaturi și se notează. expl. ai.
7. Anexe Fișa de documentare
Fișa de lucru
Oglinda tablei

SCHEMA TABLEI:
PROCESE BIOPLASTICE
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
01: Să definească procesele bioplastice, utilizând fişa de documentare, notând în fișa de lucru.
02: Să enumere cauzele proceselor bioplastice, utilizând fişa de documentare, notând în fișa de lucru.
03: Să descrie specificul hipertrofiei, utilizând fișa de documentare , notând în fișa de lucru.
04: Să diferentieze tipurile de tulburări bioplastice, comparându-le, notând în caietul de notiţe.
HIPERTROFIA
REGENERAREA
CICATRIZAREA

FIŞA DE DOCUMENTARE NR.1


CLASIFICAREA PROCESELOR BIOPLASTICE
Organismul animal este adesea pus în condiţii de mediu neobişnuite, la care nu se poate adapta numai cu ajutorul mijloacelor normale de
adaptare de care dispune în mod normal. În aceste condiţii în care adaptarea normală nu mai poate asigura buna desfăşurare a activităţilor vitale,
organismul recurge la adaptarea sa, adică la o serie de modificări structurale şi funcţionale ce se produc în diferite ţesuturi şi organe.
Clasificarea proceselor bioplastice:
Procese
bioplastice

regenerare
hipertrofia cicatrizarea
a
Cauzele care determină procesele bioplastice:
e. Cauze mecanice
f. Tulburări de metabolism
g. Tulburări hormonale
h. Carenţe vitaminice
FIŞA DE DOCUMENTARE NR. 2
HIPETROFIA
Hipertrofia reprezintă un proces de adaptare, caracterizat prin creşterea în volum şi greutate a unui ţesut sau organ, datorită
creşterii în volum a celulelor lui.
Cauzele care produc hipertrofia.:
 patologice care determină o suprasolicitare a unui organ ( ex. atrofia unui rinichi determină suprasolicitarea celuilalt).
 fiziologice care determină suprasolicitarea unui organ pe o perioadă determinată ( ex. uterul şi glanda mamară în timpul gestaţie şi
lactaţiei)

Clasificarea
hipertrofiilor

Patologice
fiziologice false
adevărate
hipertrofia fiziologică este determinată de cauze fiziologice
hipertrofia patologică adevărată este rezultatul creşterii în volum şi greutate a elementelor proprii unui ţesut sau organ
hipertrofia falsă sau pseudohipertrofia este creşterea în volum şi greutate a unui ţesut sau organ, ca urmare a dezvoltării excesive, nu a
paranchimului propriu, ci a ţesutului conjunctiv interstiţial
FIŞA DE DOCUMENTARE NR. 2
REGENERAREA
Regenerarea este un proces progresiv de adaptare, care constă în refacerea celulelor şi ţesuturilor distruse şi înlocuirea lor cu
elemente noi.
Cauze:
3. fiziologice
4. patologice
Clasificare:
 regenerare fiziologică
 regenerare patologică
Factorii care influenţează regenerarea:
 gradul de evoluţie filogenetică a animalului
 gradul de diferenţiere a ţesutului distrus
 reactivitatea organismului şi întinderea zonei care care trebuie înlocuită
Urmările regenerării pentru organism:
 regenerarea patologică contribuie la adaptarea organismului faţă de acţiunea vătămătoare a unor factori.
FIŞA DE LUCRU NR.1

Sarcina de lucru.

1. Enumerați procesele bioplastice:


.............................................
.............................................
............................................. .
2. Care sunt cauzele ce duc la instalarea proceselor bioplastice:
 ......................................
 ......................................
 ......................................
 ...................................... .

3. Definiți:
HIPERTROFIA: ..................................................................................................................................................................................... .
REGENERAREA: .................................................................................................................................................................................. .
4. Hipertrofia este de 3 feluri:
 ........................................
 ........................................
 ........................................ .
5. Recunoașteți în imaginea alăturată tipul procesului bioplastic.

S-ar putea să vă placă și