Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant: SCOALA POSTLICEALA

ANUL III :   ASISTENT MEDICAL GENERALIST

Modulul:IV  TEHNICI DE NURSING

 Maistru instructor:

Subiectul: RECOLTAREA PRODUSELOR BIOLOGICE SI PATOLOGICE

Tipul lectiei: lectie mixta

Competenta specifica: TEHNICA RECOLTARII

Obiectivele operationale:

O1 –intorducere

O2- importanta analizelor de laborator

O3-  rolul asistentei

O4 – pregatirea materialelor si instrumentelor necesare

O5- masuri de protectie

O6- tipuri de laboratoare


Strategie didactica:

Metode si procedee didactice: expunerea, explicatia, problematizarea,argumentarea, conversatia euristica

Mijloace de invatamant: tabla, creta, manual, materiale sanitare.

Forme de organizare a activitatii elevilor: individual si in grup

ResurseTemporale: 50 minute

SCENARIUL DIDACTIC

NR ETAPELE OBIE TIMP ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA


CRT LECTIEI CTIV ALOC ELEVILOR
UL AT
1 Moment 2 min  nominalizarea elevilor  raspund prezent
organizatoric  asigura conditiile desfasurarii lectiei  pregatesc manualul si
caietele
2 Captarea si O1 3 min.  solicita elevilor sa raspunda la intrebarea:”Care este importanta  raspund la intrebare
pastrarea atentiei O 2 recoltarii produselor biologice si patologice?”
3 Reactualizarea O3 2 min  adreseaza elevilor intrebarile: “ Care este rolul asistentei  raspund oral
cunostintelor medicale?”
dobandite anterior
4 Anuntarea titlului 3 min  scrie pe tabla titlul si obiectivele operationale  scriu  titlul si
lectiei noi si obiectivele
precizarea
obiectivelor operationale in caiete
urmarite
5 Prezentarea O3 20 min. Prezinta simbolic materialul stimul ( prin intermediul limbajului)  scriu  in caiete
materialului-  urmaresc explicatiile
stimul O1 Introducere: suplimentare

O2 Recoltarea diverselor probe ( de sange, de urina etc) poate afecta direct


diagnosticul, tratamentul si vindecarea pacientului. De cele mai multe
O4 ori, asistenta este drect responsabila de recoltarea prompta si corecta a
acestor probe. In unele cazuri, chiar daca nu asistenta este cea care
O5 recolteaza, ea trebuie sa verifice proba, sa pregateasca pacientul, sa
asiste medicul, sa-l ajute la efectarea respectivei recoltari, sa acorde
O6 ingrijiri specifice pacientului dupa recoltare. Exista anumite teste
pentru care pacientul trebuie invatat cum sa si le faca singur acasa
(glicemia pe glucotest).

Importanta analizelor de laborator:

-completeaza simptomatologia bolilor cu elemente obiective -infirma


sau confirma diagnosticul clinic
-reflecta evolutia bolii si eficacitatea tratamentului -confirma vindecarea
-semnaleaza aparitia unor complicatii
-permit depistarea imbolnavirilor infectioase ca si a persoanelor
sanatoase purtatoare de germeni patogeni

Rolul asistentei:

-recolteaza analizele la indicatia medicului


- respecta orarul recoltarilor
-pregatirea psihica si fizica a pacientului

O buna intelegere si informare despre testul pe care pacientul trebuie


sa il efectueze in scop diagnostic ne va ajuta sa pregatim pacientul
adecvat pentru respectiva manevra. Explicandu-i pacientului procedura
medicala cu claritate si vom castiga increderea si cooperarea sa. De
exemplu, inaintea unei recoltari dificile si dureroase ( cum ar fi punctia
de maduva osoasa) trebuie sa informam pacientul asupra tipului si
gradului de disconfort pe care probabil il va simti. De asemenea
trebuie informat cat timp va dura procedura, la ce efecte sa se astepte
dupa si in cat timp vor fi gata rezultatele. Stiind exact la ce sa se
astepte, pacientului ii va fii mult mai usor sa coopereze si sa suporte
manevra in sine. Daca trebuie doar sa asistam medicul in timpul unei
recoltari, trebuie vorbit cu pacientul pe parcursul acesteia, sa il
incurajam, si apoi sa-l supraveghem pentru eventualele efecte adverse
sau complicatii, pregatite pentru a acorda ingrijirile specifice in orice
situatie.

Unele teste necesita instructiuni detaliate pentru a ne asigura de


cooperarea totala a pacientului si de corecta recoltare a probelor, cu
atat mai mult cu cat unele necesita anumite conditii de recoltare si
schimbarea regimului de viata inaintea recoltarii ( o dieta speciala, un
mod corect de recoltare de catre insusi pacient, etc).

Consimtamantul pacientului

Este un drept al pacientului sa i se ofere toate informatiile pentru a


intelege exact ce i se va face, procedura medicala in sine, riscurile si
implicatiile manevrei inainte de a consimti si a semna ca este de
accord cu efectuarea procedurii.

A explica procedura, cum va fi efectuata si potentialele riscuri este in


primul rand responsabilitatea medicului. Asistenta va relua explicatiile
medicului, se va asigura ca pacientul le-a inteles bine si va verifica
daca pacientul a semnat consimtamantul atunci cand este necesar.

Pregatirea materialelor si instrumentelor necesare

1. Eprubeta pentru examen sumar urina (Examen sumar de urina)


2. Urocultor (Urocultura)
3. Tub recoltare sange pentru determinarea analizelor biochimice si
imunologice (capac rosu)
4. Tub recoltare sange pentru determinarea analizelor biochimice si
imunologice (capac galben)
5. Tub recoltare sange K2-EDTA pentru determinarea analizelor
hematologice (capac mov)
6. Tub recoltare sange 3.2% citrat citrate de sodium pentru determinarea
testelor de coagulare (capac bleu)
7. Tub recoltare sange 3,8% citrat de sodium pentru determinarea VSH
(viteza de sedimentare a hematiilor (capac negru)
8. Tub recoltare sange Sodium F-K3-EDTA pentru determinarea
glicemiei (capac gri)
9. Coprocultor (materii fecale)
10. Coprocultor cu mediu de transport (materii fecale - coprocultura)
- efectueaza tehnica cu professionalism
- completeaza imediat si corect buletinul de analiza
-etichetarea produsului
- transporta la laborator ambalate corespunzator(cutii cu capac)

Masuri de protectie:

Masurile de protectie trebuie luate atat pentru asistenta cat si pentru


pacient. Dupa recoltare, produsul trebuie pastrat si transportat in conditii
optime, care sa nu afecteze rezultatul.
Tipuri de laboratoare :

Laborator de hematologie: pentru analize hematologice;aceste analize se


executa in majoritatea bolilor si in mod special in bolile de sange.
Laborator de biochimie: executa analize biochimice din sange,urina si
alte produse, analizand substantele minerale sau organice din
compozitia lor.
Laborator de microbiologie: depisteaza existenta microbilor,in cazul
bolilor infectioase.
Laborator de virusologie: depisteaza existenta virusilor in produsul
biologic recoltat.
Laborator de parazitologie: pune in evident diferiti paraziti, localizati in
corpul uman.
Laborator de serologie: pune in evidenta anticorpi fabricati de corpul
uman cu ocazia unei eventuale boli microbiene.
Laborator de endocrinologie: pentru analiza hormonale.
Laborator de micologie: pentru analiza ciupercilor.
Laborator de igiena:pentru analiza apei, aerului, alimentelor
Laborator de toxicologie: pentru analiza toxinelor din corp
6 Asigurarea O4 5 min  solicita elevilor sa enumere si sa prezinte materialele  elevii raspund la
conexiunii inverse  confirma ceea ce este corect si infirma ceea ce este incorct in intrebari
raspunsurile elevilor  adreseaza intrebari
 explica suplimentar daca constata anumite dificultat, erori sau calificatoare
lacune

7 Intensificarea O3 15 min  proba practica cu prezentarea si identificarea materialelor  elevii se impart pe


procesului de O5 necesare, epubete, tuburi colectoare, coprocultoare grupe
retentie (fixare) si  prezinta proba
transfer practica

8 Incheierea
activitatii

S-ar putea să vă placă și